PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geri vitese geçerken debriaj tamamen basılı olmasına rağmen garç diye bir ses geliyor

ianemon
07/03/2011, 20:06
Arkadaşlar geri vitese alırken garç diye bir ses geliyor hafiften, debriaja tamamen basmış olmama rağmen bazen 1. vitese atarkende oluyor sıkıntı ne olabilir fikriniz varmı yada aynı sorunu yaşıyan

tayfux
07/03/2011, 20:07
debriyaj ayarlarında sıkıntı olabilir..

unik06
07/03/2011, 20:49
muhtemelen baskı-balata bitmek üzere, servise bir gösterseniz iyi olur!

JASMINE
07/03/2011, 20:54
Bende de aynı sorun var. Balatalar ile sıkıntı yok. Pedallara da baktı usta. Bir merkezden bahsetti işçilik ile yaklaşık 120-150 TL arası olur dedi. Şu an bu şekilde kullanımda soru yok 60bin bakımda birlikte hallederiz dedi. Bende bekliyorum bazen yapıyor bazen haftalarca hiç bir şey yapmıyor.

alfo
07/03/2011, 21:01
Hocam aynı sorun benim arabada da var mandalı kaldırıp geri vitese taktığımda aynı ses çıkıyor içim parçalanıyor..çok yavaş atıyorum ufakda olsa yine de bi ses çıkartıyor...

oki48
07/03/2011, 21:44
Arkadaşlar aynı sorun bende de vardı fakat yine bi arkadaşımızın önerisiyle hallettim. Eğer çok acele bi işim yoksa debriyaja bastıktan 1 saniye sonra kadar geri vitese takıyorum çok rahat ve sessiz geçiyor. Denemenizde fayda var eğer olmuyorsada başka arıza olabilir tabi.

ianemon
07/03/2011, 23:11
çok teşekkürler arkadaşlar anlaşılan bir çoğumuzda var benzer sıkıntılar tavsiyeleri değerlendirip artarsa bir ustaya göstereceğim artık baskı balata değişimi yaptıran varmı aranızda nekadar tutuyor

gurcan45
08/03/2011, 00:26
ortalama serviste 400 500 tl arası alıyorlar dıye bılıyorum punto için değilde tipo 1.6 i.e için 420 tl fiyat vermişlerdi.

Murat Gürakan
08/03/2011, 00:47
Sanzıman yağından ve senkromeçlerdende olabilir...

fawori
08/03/2011, 01:40
Benim bildiğim ki kullanım kitapçığında da yazan ileriden geri veya geriden ileriye takarken tamamen durup 2 saniye beklemek gerekir çünkü dişliler siz dursanız bile dönmeye devam ettiği için aşırı yük biniyor

exixiz
08/03/2011, 08:24
Bir aralar bende de o sorun vardı. 1. 2. vites zorlanıyor ve geri viteste ise ses yapıyordu. Servise gidip baktırdığımda dumur olmuştum. Ayak pedallarının altına paspas denk geldiğinden dolayı zorlanma yapıyormuş. Ben ise hiç fark etmedim paspasların o kadar uzandığını bir ara ayağım ile kaydırmışım sanırım daha sonra da hep öyle gitmiş. İlginç.. :D

akbiyik
08/03/2011, 09:20
Benim bildiğim ki kullanım kitapçığında da yazan ileriden geri veya geriden ileriye takarken tamamen durup 2 saniye beklemek gerekir çünkü dişliler siz dursanız bile dönmeye devam ettiği için aşırı yük biniyor

Bunu bilmiyordum çok sağol:)

hakan26
08/03/2011, 10:09
Debriyaj ana merkezinde olan problemden ötürü vites geçişleriniz sert aynı sorun benim başıma da geldi size tavsiyem şanzımanı indirmişken baskı-balalata set olarak değiştirmeniz daha mantıklı.

Bülent10
08/03/2011, 13:01
Arkadaşlar bu durum tüm GP lerde var . Ben önce 2.vitese atıyorum sonra geri vitese atıyorum böyle yaparsanız asla ses gelmez

PuntoMan
08/03/2011, 13:23
Arkadaşlar geri vitese alırken garç diye bir ses geliyor hafiften, debriaja tamamen basmış olmama rağmen bazen 1. vitese atarkende oluyor sıkıntı ne olabilir fikriniz varmı yada aynı sorunu yaşıyan

araç tam durduktan sonra geri vitese atın. Hareket halindeyken atınca o sekilde oluyor maalesef.

yigit can
08/03/2011, 13:26
Arkadaşlar bunun başlıca üç sebebi var. debriyaj üst merkez hidrolik kaçırıyordur veya içindeki orink contalarında problem vardır. üst merkezin değişmesi ve havsının iyi alınması gerekmektedir.bide alt merkkez vardır.eğer bunlarda problem yoksa baskı-balatanın değişmesi gerekebilir. bu problem sıcak havalarda şehir içi fazla miktarda dur-kalk yapıldığı zaman dahada artacaktır.

Budweiser
08/03/2011, 14:42
Serviste götürdüğümde önce 1 e takın sonra geriye takın daha önce araba hiç yürümediyse dedi. Örneğin sabah oldu arabayı çalıştırıcaksınız. Boşta çalıştırın 1 e takın sonra geriye takıp hareket edin ses kalmıyor.

opexturk
09/03/2011, 09:11

evet çok haklısın abi benim eski aracım dobloda da acemilik dönemlerinde çok korktuğum bi sesti sonra öğrendim ki tamemen durup 1-2 saniye bekleyip vitesi atmakmış çözümü

ianemon
09/03/2011, 12:44
Bir aralar bende de o sorun vardı. 1. 2. vites zorlanıyor ve geri viteste ise ses yapıyordu. Servise gidip baktırdığımda dumur olmuştum. Ayak pedallarının altına paspas denk geldiğinden dolayı zorlanma yapıyormuş. Ben ise hiç fark etmedim paspasların o kadar uzandığını bir ara ayağım ile kaydırmışım sanırım daha sonra da hep öyle gitmiş. İlginç.. :D

:)))) valla kontrol edicem şimdi :))

patkuma
09/03/2011, 12:56
merhaba; aynı sorun bende aldığımdan beri var. debriyaj üst merkezde sorun var dediler değiştirdim yetkili serviste 150 tl gibi bir ücrete ama aynı sorun devam etti. sonra belli bir zmaan sonra başka servise gösterdim baskı balata bitmek üzere ama bi zararı yok kullanabilrsin dediler. değiştirirsen 580tl ücreti var dediler. geri vistese atarken önce 4.vitese sonra geriye attığım zaman hiç bir sorun olmadan geri vitese geçiyor.bu şekilde yaklaşık 5 aydır kullanıyorum hiç bir sorun yok.

ZV 007
09/03/2011, 13:30
debriyaja basıp bırakın sonra tekrar basıp vites değiştirin,ses yapmayacaktır.

matushella
09/03/2011, 13:35
Vites kutusunda geri vites için karşılama dişlişi var. O dişli belirli bir hıza çıkmalıki geri vites dişlisi sorunsuz otursun. Yavaş kaldığında bu sesi yapar ama ses zaten bir sorun teşkil etmez. 1. vitese atıp sonra geriye atarsanız dişli hızlanır gayet rahat geri vites geçer. Bu olay neredeyse bütün arabalarda oluyor. Bizim toyota'da da oluyor aynısı.

34 BU 2694
09/03/2011, 14:38
Aynı sorun bir ara bendede vardı ama baskı balata degısınce geçti.
Eger oyle bır ses duymak ıstemıyorsanız gerı vıtese atarken ılk once 4.vıtese atın sonra hemen gerı vıtese atın cıkmaz o ses bırdaha...

ianemon
09/03/2011, 23:50
merhaba; aynı sorun bende aldığımdan beri var. debriyaj üst merkezde sorun var dediler değiştirdim yetkili serviste 150 tl gibi bir ücrete ama aynı sorun devam etti. sonra belli bir zmaan sonra başka servise gösterdim baskı balata bitmek üzere ama bi zararı yok kullanabilrsin dediler. değiştirirsen 580tl ücreti var dediler. geri vistese atarken önce 4.vitese sonra geriye attığım zaman hiç bir sorun olmadan geri vitese geçiyor.bu şekilde yaklaşık 5 aydır kullanıyorum hiç bir sorun yok.

Üst merkez boşuna değişti yani belkide sorun yoktu onda iyi usta iyi servis dürüst insanlar lazımm bizeee