PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dualogic vites kullanımı hakkında

HarbiAslan
07/03/2011, 15:39
Arkadaşlar herkese merhaba,

grande punto alıyordum ancak bir fikir değişikliği ile punto evo mylife 1.4 fire dualogic almaya karar verdim, beyaz renk...

forumda bulunan dualogic vites kullanımlarını hemen hemen inceledim ama aradığım cevabı bir türlü bulamadım. eğer cevabı varsa sorumun kusura bakmayın, görmemiş olabilirim, öğrenmek istediğim şu,

dualogic viteste otomatik kullanım nasıl yapılıyor ? illa + veya - ile vites değiştirmek zorundamıyız, yada araç ilk çalıştırıldığında sürüşe geçmek için mutlaka + veya - ye dokunmamız şartmı ? bunu aracın kendisi yapmıyor mu? otomatik vites olarak nasıl kullanılıyor bu şanzıman ? aracın otomatik vitesi hangi konum oluyor ? manuele geçince vites değişikliği nasıl oluyor ? manuelde vites değişirken + veya - ye dokunmamız yeterlimi ? yoksa gazdan ayagı çekmek yada başka bir işlem yapmakmı gerekiyor.

resimli olarak anlatabilecek arkadaşım varsa çok sevinirim...

saygılar

delkan
07/03/2011, 16:27
vites üzerinde yukarı aşağı (-) ve (+) sola (A/M otomatik-manuel) modu ve sağda yukarı (N-Boş) sağ arka (R-Gerivites) olmak üzere yonler bulunmakta aracı ilk çalıştırdığımızda araç vitesi boşa alır ve araç otomatik modunda ile 1 kez geriye dokunarak 1'e alıp yola devam edebiliriz diğer viteleri kendisi otomatik geçişlerini ayarlıyacaktır. M moduna alırsak araç çalıştıktan sonra her vites için birkez geriye tıklayarak vites arttırabilirsiniz.

Moosty
07/03/2011, 17:34
illa + veya - ile vites değiştirmek zorundamıyız,

Hayır. Otomatiğe alınca kendisi değiştiriyor.

araç ilk çalıştırıldığında sürüşe geçmek için mutlaka + veya - ye dokunmamız şartmı ?

Evet, bunu aracın kendisi yapmıyor, çalıştırınca kafasına göre ileri ya da geri vitese taksa hiç hoş olmazdı zaten

Arkadaşlar herkese merhaba,

manuelde vites değişirken + veya - ye dokunmamız yeterlimi ?

Evet, eğer uygun motor devrindeyse yeterli.

Fiat web sitesinde dualogic kullanım kılavuzu var, bu sorularınızın cevabı orada var.

https://fiat.com.tr/PUNTO/Punto%20EVO/2010/Punto_Evo_2010_Dualogic_kitab%C4%B1.pdf

USTA
07/03/2011, 19:16
Arkadaşlar gerekenleri yazmışlar,bana kalan çok keyifli bir araç olduğunu söylemek...:)

reddragon
07/03/2011, 21:28
Geri ve boşa alma bildiğin manuelin aynısının tıpkısı.
Onun dışında ileri gitmek için 1'e aldın mı kendi 2,3...3,2.. gerekeni yapıyor.
Gaza basmassan istop etme vs derdi de yok. Ayrıca ayağını gazdan çekince kendi kendine gitmio araç.
Sürüş gayet keyifli vites geçişleri sarsıcı değil. Yalnız tek kötü huyu dik yokuşlarda 2'de kalakalıyor bazen. Gaza yüklenince de zıplatarak 1'e geçiyor. Böyle durumlarda manuel olarak müdahale edip 1'e alabiliyorsun...

denizxyz
08/03/2011, 00:50
vitesi sola cek ekranda auto yazacak bir daha cek silinecek. auto yazınca kendi yukseltip düşürür. ayrıca mudahele etmek istersen yine ileri veya geri yani artı eksi yapabilirsin. yazı yoksa sadece artı senin işin olacak vites düşürmeyi yine kendisi yapar..

HarbiAslan
08/03/2011, 11:27
vitesi sola cek ekranda auto yazacak bir daha cek silinecek. auto yazınca kendi yukseltip düşürür. ayrıca mudahele etmek istersen yine ileri veya geri yani artı eksi yapabilirsin. yazı yoksa sadece artı senin işin olacak vites düşürmeyi yine kendisi yapar..

en can alıcı cevabım buydu işte :) herkese teşekkür ediyorum cevaplardan dolayı. gönül rahatlığıyla aracı alabilirim artık. kafamda soru işareti vardı hep nasıl olacak diye. test sürüşü bile istemeden araca aşık oldum zaten. :) vitesi de öğrenince tamamdır. herkese teşekkür ediyorum tekrar... başınızı agrıtırım daha, çok sorularım olacaktır mutlaka :busted_b:

ozgurse
08/03/2011, 14:00
Manuelde kullandığında vitesi büyütmek sana kalıyor. Küçültmeyide kendisi yapıyor. Bence çok güzel bir özellik.

levan34
08/03/2011, 22:06
merhaba......bir kaç öneri: park ederken arabayı viteste bırak, yani boşta bırakma...direk kontağı kapat....el frenini çek....çalıştırırkende direk marşa bas,vites kendini boşa alır...çok dik yokuşta trafik ışıkları nedeniyle frene basacaksan ani frenden kaçın,önce gaz kes arabayı yavaşlat,yoksa şanzumanın yapısı gereği arabayı öne atar....geri vites hariç otomatikte kullan,manuele hiç alma,lazım değil...vitesi çok kurcalama,naziktir,yanan soba gibi düşün..elini çok sürme...serviste alırsın soluğu.

HaYachTs
08/03/2011, 22:31
Kullandikca seveceksiniz dualogic vitesi..Ancak şehiricinde eco modunu kullanmayın. Bu mod daha cok şehirdisi kullanımı içindir..ayrıca otomatik mod'daykende vites geçişlerini siz yapabilirsiniz. Unutmayacaginiz tek şey vites gecisleri sizin gaz pedalına vereceğiniz komuta bağlıdır..

HarbiAslan
09/03/2011, 08:44
manuelde kullanırken vites geçişi için uygun devire geldiğinde vites atmak için sadece + ya dokunmamız yetermi ? ayagımızı gazdan çekmemiz gerekiyormu vites yükseltirken ?

HaYachTs
09/03/2011, 09:13
Evet aynen öyle.. Uygun devire geldiginde (+)'ya yavaşça dokunmak yani ittirmen yeterli.. Gazdan ayağınızı cekmiyorsunuz..sistem sizin yerinize gazi kesip tekrar veriyor..

ilkrin
09/03/2011, 09:27
eco modu şehirlerarası yolda da çok işe yaramadı geçen hafta Ankaraya eco modunda gittim eco devredışı geldim gelişte daha az yaktım ikisinde de araç aynı yük ve depo dolu idi araç 10.000km de bana ilginç geldi nedenini yotumlayacak biri varmı?

erosistanbul
09/03/2011, 10:05
eco modu şehirlerarası yolda da çok işe yaramadı geçen hafta Ankaraya eco modunda gittim eco devredışı geldim gelişte daha az yaktım ikisinde de araç aynı yük ve depo dolu idi araç 10.000km de bana ilginç geldi nedenini yotumlayacak biri varmı?

eco modu yüküne ve yol yapısına göre sıkıntı yaşatabiliyor.düşük devir, yüksek vites kullandığı için araç güç kaybı yaşıyor. 50km hızda araç 5.vitese çıkıyor. güce ulaşması için gaza yükleniyoruz ve yakıt sarfiyatı artıyor. ben şahsen şehir içinde gücün ihtiyaç olmayacağı durumda kullanıyorum. şehirler arası yollarda tafsiye etmiyorum.aslına bakarsan ş.içi veya ş.dışı kullanmaya gerek yok. gereksiz bişey.

reddragon
09/03/2011, 10:22
Yük varsa ve hız yapmak durumundaysanız eco modu yarardan çok zarar getirebilir.
Eco modu aracın sadece vites geçiş aralıklarını değiştirir. Bu yüzden gerektiğinde(araç gitmiosa ..) manuel müdahale etmeniz gerekebilir.
Bana göre eco modu şehir içi sakin sürüşlerde gerekli. Ben ecodan hiç çıkarmadan kullanıyorum. Arkadaşın dediği gibi 50 km de paşa paşa 5. viteste gidiyorum. Bu da tasarruf demek...
Şehir dışı hiç çıkmadım ama şehir dışında eco modunun cansızlığı sorun yaratabilir diye düşünüyorum. Sollamalarda filan manuel müdahale şart olur...

HarbiAslan
09/03/2011, 10:57
arkadaslar bu arada punto evo'nun trigeri kayış mı ? Zincir mi?

bu soru için ayrı bi konu açmak istemedim. net bir bilgide bulamadım açıkçası.

evoefe
09/03/2011, 21:25
Geri ve boşa alma bildiğin manuelin aynısının tıpkısı.
Onun dışında ileri gitmek için 1'e aldın mı kendi 2,3...3,2.. gerekeni yapıyor.
Gaza basmassan istop etme vs derdi de yok. Ayrıca ayağını gazdan çekince kendi kendine gitmio araç.
Sürüş gayet keyifli vites geçişleri sarsıcı değil. Yalnız tek kötü huyu dik yokuşlarda 2'de kalakalıyor bazen. Gaza yüklenince de zıplatarak 1'e geçiyor. Böyle durumlarda manuel olarak müdahale edip 1'e alabiliyorsun...
evet 2 vıteste kalma olayı basıma geldı 2 kere yokusta kaldım ılk aldıgım zaman kullandıkca alısıyosun benım gıbı yılda 100.000 km yapan bır ınsanın yokusta oylece kalması cok komık oluyo :D

ERDEM1907
09/03/2011, 21:32
benim en keyif aldığım auto mode manuel gibi kullanmak zaten vitesi kendi düşüyor debriyaj derdi de yok:)))

BLUEMAN
10/03/2011, 00:26
vites üzerinde yukarı aşağı (-) ve (+) sola (A/M otomatik-manuel) modu ve sağda yukarı (N-Boş) sağ arka (R-Gerivites) olmak üzere yonler bulunmakta aracı ilk çalıştırdığımızda araç vitesi boşa alır ve araç otomatik modunda ile 1 kez geriye dokunarak 1'e alıp yola devam edebiliriz diğer viteleri kendisi otomatik geçişlerini ayarlıyacaktır. M moduna alırsak araç çalıştıktan sonra her vites için birkez geriye tıklayarak vites arttırabilirsiniz.

arkadaş doğru tanımlamış fakat bir şeyi düzeltmek isterim aracı ilk kez çalıştırdğımızda araç kendini otomatik boşa alır ve yapmamız gereken vitesi N konumuna almak ve orta kısma çekince zaten kendini 1 AUTO konumuna almaktadır yani bir kez geriye dokunma işi pek olmuyor araç en son hangi konumda bırakılmışsa yani AUTO yada MANUEL ki bu işlemi yapmak için bir defa sol yapmak yetiyor yani araç en son hangi konumdaysa o konumda kalır ve araç çalıştırıldığında N ye alır kendini ve bizde aynı şekilde N konumuna getiririz ve sonra ortaya yani N den bir geri yaptığımızda otomatik olarak AUTO ya geçer ve bize sadece el firenini indirip gaza basmak yeter .

BLUEMAN
10/03/2011, 00:39
en can alıcı cevabım buydu işte :) herkese teşekkür ediyorum cevaplardan dolayı. gönül rahatlığıyla aracı alabilirim artık. kafamda soru işareti vardı hep nasıl olacak diye. test sürüşü bile istemeden araca aşık oldum zaten. :) vitesi de öğrenince tamamdır. herkese teşekkür ediyorum tekrar... başınızı agrıtırım daha, çok sorularım olacaktır mutlaka :busted_b:

Öncelikle test sürüşünü mutlaka isteyin özellikle duologic test edin ve aynı segmentte mümkünse başka bir marka otomobile bakın ve kıyaslayın çünkü duologic viteste memnun kalmayacağınız noktalar olabilir,özellikle vites kutusunun çok hantal olması sizi sonradan geri dönüşü olmayan bir pişmanlığa itebilir ,diğer bir hususta araç Auto da iken vitesi yokuş yukarı çıkarken kendi bazen algılayamıyor yokuşu 3-4 le çıkabiliyor siz müdahale ederek ileri iterek düşürebiliyorsunuz .

HaYachTs
10/03/2011, 01:20
Arkadaslar,dualogic vites sizin gaz pedalına verdiginiz tepkiye göre hareket eder. Benzinli 77 hp'lerde durum nedir bilmiyorum ama ben 90'lik dizel kullanıyorum ve performansından cok memnunum.. Kaldı ki gaz pedalını dipledigim her zaman 4000 d/d yi görebiliyorum..bu arada vites geçişleri inanılmaz sarsintisiz.. Çalıştırma konusunda ise tavsiyem vitesi kontagi açıp çalıştırmadan boşa almak..böylece araç çalıştıktan sonra vitesi ortaya çekip 1. vitese almis olacağız..kanımca aracı viteste çalıştırmak her ne kadar vitesi kendi bosa alsada doğru değil...