PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yapay benzin ilginç

m_cevik
06/03/2011, 21:04
https://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIciResim/2011/01/29/fft16_mf1119391.Jpeg

Dünyayı sarsacak buluş: Yapay Benzin!

Yaklaşık 3 ila 5 yıl arasında piyasaya sürüleceği açıklanan ürünün içinde çevreye zarar veren karbon gazının bulunmadığı, bu sayede sera gazı emisyonunun engellenmesine yardımcı olacağı kaydedildi. Bilim adamları yapay petrolü üretmek için hidrojeni küçük hava kabarcıklarının içine hapsederek sıvı gibi akmasını ve pompalanabilmesini sağladı.

Araştırmayı yürüten uzmanlardan Stephen Volker, “Yarattığımız mikro kabarcıklar sayesinde normal petrol ile çalışan otomobillerin depolarında hiçbir değişiklik yapılmadan bu yapay petrolü kullanabilmesini sağlıyoruz” dedi. Testlerine devam edilen yapay petrolü üreten ekipte yer alan Prof. Stephen Bennington, “Hidrojen petrolden 3 kat daha fazla enerji üretiyor. Yakıldığında ise zararlı gazlar yerine suya dönüşüyor” dedi. Araçların bir depo yapay petrolle 500 ila 650 kilometre gidebildiği ifade edildi. Yapay petrolün litresi ise 50 kuruş.

Tabi bu benzin daha buraya adımını atmadan vergilendirilir şu günün şartlarında yine 4 ü bulur diyorum başkada bişi demiyorum...

izoci
06/03/2011, 21:09
allah allah harbi ilginç...

USTA
06/03/2011, 21:26
Çok iyi bir gelişme bu...

mesut eyvaz
06/03/2011, 21:34
çok güzel gelişme petrol yatakları bir gün biteccek

Solitude
06/03/2011, 23:38
eğer gerçekten hayata geçecek bir proje olursa dünya adına çok güzel türkiye adına ise maalesef değişen birşeyin olmayacağı kesin. Önce litesini 1 liradan satıp herkesi bu yakıtı kullanmaya teşvik ederler sonrada 10 lira yaparlar herkes rahatlar.

Fuzuli
07/03/2011, 00:33
çok güzel gelişme petrol yatakları bir gün biteccek

Bitecek tabi..
Tüm dünya benzin bitince ne yapacağını düşünürken,
bizim kabine eni enerji kaynağından nasıl vergi alınacağını düşünüyordur...
:)

Budweiser
07/03/2011, 00:38
Haberi televizyona düşeli çok oldu. Eğer yapılırsa vergisiz fiyatı 0.50 krş olacakmış ve 5 sene içindede yapılması düşünülüyomuş ingilteredeki 2 üni. birleşip yürütüyormuş bu projeyi. Fakat BP Shell Gibi 2 büyük dev firma buna nasıl cevap verir yada piyasaya cıkartırmı mechul. Yakında zaten akülü arabaya bindirecekler bizi bu petrol fiyatları yüzünden.

kara kız
07/03/2011, 11:26
proje rafa kaldırılırsa saşırmayın derim yada projenın başındakı sahıs trafık kazasında falan kesin ölür...

Misafir
07/03/2011, 11:30
proje rafa kaldırılırsa saşırmayın derim yada projenın başındakı sahıs trafık kazasında falan kesin ölür...

ya da bir uçak kazası...

kara kız
07/03/2011, 11:37
ya da bir uçak kazası...

kesinlikle......

Budweiser
07/03/2011, 11:40
yada intihar eder tıpkı amerikanın gonderdiği askeri malzemelerdeki chipin şifrelerini çözen 3 aselsan mühendisi gibi.

akbiyik
07/03/2011, 12:24
o zaman hemen dizelden benziliye geçmem lazım:D

yunus kahraman
07/03/2011, 12:29
hydrojenden bahsediyor. Yani BOR.. Şu an Bor madenlerimiz kotalı malesefki. Satın alımı yani yurt dışı üzerinden gerçekleşicek :) Benzin kadar pahalı olması kaçınılmaz. Gerçi 2012 de kota kalkıcaktı....

zafermutlu
07/03/2011, 12:30
işte budur benzinli araba gibisi mi var, en güzel yakıt ,50 kuruşa gelse ne gezerim ben:)

skyline28
07/03/2011, 12:38
böyle bir durumda ben tuvalete bile arabayla giderim .......

ugurozer
07/03/2011, 14:15
arkadaşlar yahu zaten benzininde rafineri çıkışı yaklaşık 50 kuruş yani bunun benzinden bir farkı yok maliyet olarak, yani suan dağıtım olsa tupraştan benzin yerine seri üretim satılmaya başlasa fiyatı yine 4.07 olacak :)))

m_cevik
07/03/2011, 18:32
Valla çevreyi daha az kirletecek olsa bile kesinlikle yapay benzin tercih edilmeli ,ettirilmeli,teşvik edilmeli tabi bu yapay benzin konusu bence çok büyük bir güç demek,ki bunu şu an İngiltere menşeide araştırılıyor ,üretiliyor,amerika ya bu işin içine girer kontrolleri ele alır,ya da arkadaşların dediği gibi talihsiz ( ! ) ölümler gerçekleşir.

Ama bizim ülkemize hiç bir BİLİM dalı çözüm üretemez gibi geliyor,bilimin ülkemiz konusunda çaresiz olduğunu biliyoruz,ne kadar ucuz da olsa kat kat vergilendirilir nasılsa.Allah bu zihniyete dur der inşallah.

Serbay
07/03/2011, 20:41
hydrojenden bahsediyor. Yani BOR.. Şu an Bor madenlerimiz kotalı malesefki. Satın alımı yani yurt dışı üzerinden gerçekleşicek :) Benzin kadar pahalı olması kaçınılmaz. Gerçi 2012 de kota kalkıcaktı....
Abicim bor öyle yanıcı bi madde değil sadece saf hidrojenin depolanmasında kullanılabiliyo yani yanıcı bi özelliği yok maalesef ancak medya aracılığıyla buna sevkediliyo insanlarımız medyanın amacı ne anlamış değilim