PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP ve cep telefonları.

NesT
01/05/2007, 10:16
Arkadaşlar ben bu konuda bilgi bulamadım.
GP lar güvenlik paketleri ile övünüyoruz ama cep telefonlarının bunlara verdiği zararlar hakkında bilgisi olan arkadaşlar varmı ne yapmamız gerekiyor.
Lütfen cep telefonlarınızı kapatın anonsundan ziyade ne gibi önlemler alabiliriz.

Mısafir
01/05/2007, 10:50
Hmm Önemli Konu.. Ben pek uyarıyada rastlamadım.Dikkat etmedim demekki. Hiç kapatmadım henüz arabada. Bİlgisi olan varsa uyandırsın bizi.

Linos
01/05/2007, 11:01
Ben kullanım klavuzunda rastladım sanki böyle bir uyarıya ama... Bakmak lazım bir daha...

lithium
01/05/2007, 11:08
bişi olmaz.. :D
otobüslerde de bişi olmaz mesela, bizimkilerin evhamı, yurtdışında cep tel kapatılan otobüs yok..
arabaların elektrik donanımı DC olduğu için bi etkileşim yapması olası değil.
araç içi haberleşme sistemleri ise cep telefonundan çok daha güçlü birçok elektromanyetik dalga ile etkileşime giriyor (bkz. yüksek gerilim hatları)...
abs tutmaz olayı geyiktir.. abs sensörleri cep telefonunuzla yaklaşamayacağınız kadar uzaktadır..:D
bence en ciddi ve gerçekten ciddi tehlike konuşma anındaki dikkat kaybı, bir headset ya da araç içi konuşma sistemi olmadan kullanmamak faydalı olur bence..

dagored
01/05/2007, 11:11
vallahi ben şöförün yalancısıyım, bir kere otobüs şöförüne sormuştum (otobüs 403' tü) o da aracın klimasını etkilediğini söylemişti...

lithium
01/05/2007, 11:17
vallahi ben şöförün yalancısıyım, bir kere otobüs şöförüne sormuştum (otobüs 403' tü) o da aracın klimasını etkilediğini söylemişti...

geçen yaz muhteşem ULUSOY firmasına ait füzeyi andıran otobüslerin biriyle fethiyeden dönüyordum. gece bir uyandım, otobüs o sıcakta deli gibi kaloriferleri açmış... 2 3 defa uyardım, kapattılar yine açıkldı kalorifer. o zaman bana da otobüste biri var telefonu açık ondan oluyor dedi muavin, ben de bana sorunla gelme çözümle gel deli etme bu sıcakta diye fırça çekmiştim..:argue:
:D

dagored
01/05/2007, 11:20
e bu durumda aracı dynamic ve emotion olan arkadaşlar dikkatli olsun, malum otobüslerin de klimaları otomatik :D:D:D:D:D

femoli
01/05/2007, 11:23
yok be bana komik geliyor ben geçen yıl otobüsle gittim tel ser dediler şaşırdım yanılmıyorsam ulusoydu

civcivx
01/05/2007, 11:41
Aslına bakarsanız, yeryüzünde birlikte yaşamak zorunda kaldığımız bu tür sinyallarin (GSM, BT, Wi-Fi, Uydu, Telsiz, FM, TV ve diğer tüm radyo frekansı kaynakları) araçlarımıza verdiği zararı pek önemsemiyorum, nasıl olsa tamir edilir, zaten pek sorun çıkardıkları da söylenemez. Ama asıl biz insanlara ne kadar zarar veriyorlar, bunu önemsiyorum.

NesT
01/05/2007, 12:00
yok be bana komik geliyor ben geçen yıl otobüsle gittim tel ser dediler şaşırdım yanılmıyorsam ulusoydu
Bazı otobüslerde etkilenmeyi engelleyen donanım var, adını bilmiyorum.
Kastamonu'dan gelirken otobüsün kapısında büyük bir yazı vardı cep telefonu otobüsümüzde bulunan ............ sisiteminden dolayı kullanmak sertir.
Tabi firma bu sistemi kurmuş. Benim merak ettiğim acaba bu kadar elektronik düzenekler içinde ki GP cep telefonu ile ilgili sistemide kurdularmı.

jeoenis
01/05/2007, 12:20
Bence otbüslrde hiç bir sakıncası yok. sadece diğer müşteriler rahatsız olmasın diye uydurulmuş bir şey düşünsenize bize cep tellerinizi kapatın diyorlar ama onların cepleri 24 saat açık. şahsen düşünsenize gece yolcuğu yapıyorsunuz tam uykuya daldınız bir cep teli çalıyor adam sezsiz konuşup hemen kapatacağına uzun uzun normal sesiyle konuşuyor nereden biliyorsun derseniz kamil koç otobüslerinin bazılarında cep telefonu ser adamı dövesim geldi...

zaten otobüslerde yolculuğu hiç sevmem. başlıca iki nedeni vardır
1 illa bir çocuk yolcu vardır ve bu çocuk bir kaç kez ağlar
2 bilmem kaç saat aynı koltukta oturmak sıkıcı yaw
bide bunlara cep telefonu eklenmesini istemem

Bülent A.
01/05/2007, 12:30
Arkadaşlar en basiti şöyle düşünün.
Bizim araçlarımızda daha doğrusu yurt dışı versiyonlarında blue&me varmı? VAR
Blue&me ye bağlıyken bluetoothunuz açıkmı?EVET
Telefonunuz açıkmı?EVET

Demekki sorun yaratmıyor.

civcivx
01/05/2007, 12:40
Yani. Artık neredeyse tüm araçlar BT kiti ile birlikte satılmaya başladı bile.

Belki eskiden o kocaman ve eski teknoloji cep telefonları sorun yaratıyor olabilirmiş ama şimdiki teknolojide bu önlendi galiba. Eskiden bir TV'nin yakınlarında cep tel. olunca ve çalmaya başlayınca müthiş bir ses çıkardı TV'den, TV kapalı bile olsa. Şimdi bu durumla çok nadir karşılaşılıyor.

gokhan_genc
01/05/2007, 22:29
bişi olmaz.. :D
otobüslerde de bişi olmaz mesela, bizimkilerin evhamı, yurtdışında cep tel kapatılan otobüs yok..
arabaların elektrik donanımı DC olduğu için bi etkileşim yapması olası değil.
araç içi haberleşme sistemleri ise cep telefonundan çok daha güçlü birçok elektromanyetik dalga ile etkileşime giriyor (bkz. yüksek gerilim hatları)...
abs tutmaz olayı geyiktir.. abs sensörleri cep telefonunuzla yaklaşamayacağınız kadar uzaktadır..:D
bence en ciddi ve gerçekten ciddi tehlike konuşma anındaki dikkat kaybı, bir headset ya da araç içi konuşma sistemi olmadan kullanmamak faydalı olur bence..

Kesinlikle katılıyorum sana Can ağbi. :ok: En önemli konu dikkatin dağılması.Geri kalanlar ise tamamen evham ve düşünülmeden söylenmiş,söylemiş olmak için söylenen,hiçbir bilimsel temele dayanmayan şeylerdir.

Furkan
01/05/2007, 22:40
Bizim bundan önceki arabamız 1997 model Golf Sport idi,
aracın konsola yakın bir yerine telefon koyduğumda veya telefon çaldığında ABS hata ışığı yanıyordu ve ABS devre dışı kalıyordu fakat frenin tutmaması gibi birşey kesinlikle söz konusu olmuyodu normal fren gibi çalışıyordu.
Bildiğim kadarıyla yeni a üretilen abaların çalışma frekans aralıkları artık cep telefonlarınınkinden çok daha düşük dolayısıyla herhangi bir etkisi olmuyor, dolayısıyla artık herhangi bir etkisi olduğunu düşünmüyorum

Reddline
01/05/2007, 23:25
2000 yılından itibaren abs li tüm otolarda açılabilir olduğunu duymuştum. ama tam doğru olup olmadığını bilmiyorum. Fakat kitapçığı baya bi inceledim ve abs ile ilgili hiçbir etkileşiminin olduğunu görmedim. tek bir yerde uyarıyır o da seyir esnasında kaza riski olacağından. ben açık tutuyorum hiç sorunla karşılaşmadım.

ABNEW
01/05/2007, 23:40
Ben de hiç inanmıyorum zararlı olabileceğine...

Ziyaretçi047
02/05/2007, 02:47
ya sorunu olmuyor tabi. yani şöyle özetleyelim. bu milyonda bir görülen bir olay. gerçekler şunlar. araba kullanırken tel ile konuşmak dikkat dağıtıyor kaza riski var. ben araba kullanırken başka birinin konuşması da beni kıl ediyor. hele ki müziği kısmak ve sessiz konuşmak zorunda olduğum için. ben arabama binenlere söylüyorum. kardeşim arabada konuşmayın . mekan benim. ben sizin telefon konuşmanızı dinlemek veya beklemek zorunda mıyım.

otobüslerde de telefonla konuşmaya karşıyım. herkes sessize alacaksa ve sadece sms atacaksa tamam. ama ben uyurken birinin telefonu çalarsa veya mıy mıy mıy mıy konuşacaksa telefonla ki bağırmasına bile gerek yok. valla konuşana da muavine de şöföre de firmanın müdürüne de çok pis dalarım benden söylemesi. lütfen topluluk içerisinde hareketlerimize dikkat edelim.

Bülent A.
02/05/2007, 10:05
Biz Türküz.
Bize bişey olmazzz

jeoenis
02/05/2007, 10:45
Biz Türküz.
Bize bişey olmazzz

:yerlerde: :yerlerde: :yerlerde: :yerlerde: :yerlerde:

fatihhhh
02/05/2007, 13:18
bu cep telefonu kullanma konusunda görgüsüz bi uygulamamız var.
hani cep telefonu çalınca sanki tanrıdan vahiy geliyor, illaaa açılacak!
bekle kardeşim sen şu an cep telefonuna bakacak durumda değilsin işte, 2 dk sonra seni, arayanı sen arasan ölürmüsün? yada karşındaki ölürmü???!!!!!!
hastanede adamın boynuna kocaman bir boru yerleştiriyoruz.
biz tehlikelerin farkındayız ve yusuf yuyusuf ediyoruz( şahdamarı delinebilir, ciğeri delinebilir kalbe zarar gelebilir....vs)
iltihap kapmasın die hijyen ve sterilizasyon kurallarına paranoyakça uyuyoruz, hemşirelere felan uyduruyoruz. o sırada hastanın bi telefonu çalıyo. hasta elini atıyo cebine "-alooğğğ...."
e öllünün körü be adam.
böyle durumda bırak tedavi etmeyi, eşşek sudan gelinceye kadar döwmek istiyorum
cep telefonu ile heryerde her şekilde konuşamayız, kendimize biraz daha çekidüzen verelim lütfen (konuyu biraz saptırdım ama içimden geldi walla :) )

Lewent
02/05/2007, 14:43
Üşenmedim kitapçığı aldım, aradım we sadece bi yerde konuyla ilgili not bulabildim... ( s.105 )

"RADYO VERİCİLERİ VE CEP TELEFONLARI" adı altında bi başlık war we şöyle diyo:

Otomobilin dış kısmına monte edilmiş
ayrı bir anten kullanılmadan, cep telefonları
we diğer radyo wericileri otomobil içinde kullanılamaz!

DİKKAT! yolcu bölmesinde benzer
cihazların kullanılması ( ayrı anten olmaksızın )
rezonans etkisiyle yolcu bölmesindeki
etkisi artan radyo frekansında elektromanyetik
alanlar yaratır, bu da otomobilde bulunan
elektrikli sistemlerin arızalanmasına yol açar.
Bu durum, yolcuların güwenliği için potansiyel
bir tehlike teşkil eder.

Bunun yanında, bu sistemlerin ses alma
we gönderme fonksiyonları, otomobilin
koruyucu yapısından da etkilenebilir. ( İlginç )

AB standartlarına uygun cep telefonları
konusunda ise ( GSM, GPRS, UMTS ),
kesin şekilde cep telefonunun üreticisi
tarafından werilen talimatlara uyunuz.
-------------------------------------
Hepsi bu, toplam 4 paragraf bişey ( epey kurcaladım ama başka bi bilgiye rastlamadım ).
Şimdi burda Bluetooth' dan bahsetmiyo, bu arada ben 1 senedir Bluetooth' lu kulaklık kullanıyorum, şimdilik bi sıkıntı yok!
Onun dışında anten flan demiş ama nasıl bi sistemdir we kim kullanıyo acaba?
Bir de cep telefonlarımızın kullanım kılawuzuna bakmamız lazım galiba bunun için!...

heartfever
02/05/2007, 15:42
geçen senelerde raylı sistemlerle ilgili yetkili bir ağız, metro ve tramwayda cep telleri sistemi etkilemiyor ama insanlar gereksiz gürültü yapmasınlar diye böyle bir uyarı koymak zorunda kaldık diye bir itirafta bulunmuştu. Ayrıca arkadaşın biri (elektronik mühendisidir kendisi) gemide çalışıyordu. o kadar elektronik donanımın içinde bol bol konuşma yapıyoruz hatta sonara ve radara bile o kadar yaklaştırıyoruz cihaza hiç bir tepkime vermiyor diyordu. Her araç ister otomatik olsun ister küllüm olsun arıza yapar. otobüs şoförleri de mal sahibine karşı sorumluluk hissettikleri için hatalı kullanımdan kaynaklanan arızaları örtbas etmek için cep teli açtılar da ondan bozuldu diye palavralar atmaktadırlar.

NesT
02/05/2007, 16:14
Arkadaşlar bu konuda heberlere dayalı çok bilgiler var ama hiç kimse toz kondurmuyor üzerine herkes kendince haklı. Nasreddin hoca misali sen de haklısın sende haklısın sende haklısın. Tek bir ortak nokta hepsinde Kalp pili olanlara kesinlikle zararlı diyolar.
https://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=219324
Otobüste zararsız ama görgüsüzlük
Uçakların yanı sıra İETT'nin Mercedes otobüslerinde de cep telefonu yasağı var. Otobüslerde eften püften meselerle ilgili saatlerce car car car konuşmak, görgüsüzlüğü saymazsanız nispeten 'zararsız'. Mercedes-Benz yetkilileri şöyle konuştu:
"Otobüslerimizdeki elektrik aksam özel kablolarla kaplandığı için fabrika çıkışı araçlar cep telefonundan etkilenmez. Ama garanti süresi geçip servis dışında tamir görmüş otobüslerde sorun yaşanmaması için cep telefonu yasağı sürüyor. Böyle bir durumda araç kilitlenebilir. Ayrıca kapalı bir aracın içinde cep telefonundan yayılan dalgalar 'Faraday Kafesi' etkisiyle manyetik alan yaratacağı ve kalp pili olanlara zarar verebileceği için otobüslerde cep telefonu kullanılmasını tavsiye etmiyoruz."

Levent bilgi için teşekkürler. Bende ilk okuduğumda şaşırdım.Çünkü ancak tek kişilik tavsiyede bulaunan bir mesaj. GP ye 5 kişi biner en az beş telefon bulunur bazıları çift tabanca taşır :)

Bülent A.
03/05/2007, 10:33
Dün konu ile Fıat Müşteri Hizmetlerine attıı mail sonrası dün kayıt açmak için araç bilgimi istemek üzere ve bugünde konuyla ilgili bilgi vermek amacı ile aradılar.

İtalyada FIAT ın 2002 yılında yapmış olduğu protokol değişikliği ile ceptelefonları araçlarda rezonans etkisi yapmıyormuş.Dolayısı ile araçlarda cep telefonu ve bluetooth sislerimin kullanılmasında bir sakınca olmadığını , ancak milyonda bir olabilecek bir ihtimali göz önünde bulundururak antenlisistem kullanılmasını önerdiklerini.Blue&me donanımlı olan araçlarda bu milyonda bir ihtimal gerçekleşirsede garanti kapsamında işlem yapılacağını ve araçlarda güvenle kullanılabileceğini ilettiler.

Lewent
03/05/2007, 11:31
@Nest
Rica ederim.
@Bülent A.
Teşekkürler, herhangi bi sıkıntı yok demek ki, kaynak sağlam :ok:

NesT
03/05/2007, 11:37
Bülent ve diğer arkadaşlar araştırma ve bilgiler için teşekkür ederim.
Sonuçda önemli bir konuydu. Bilgi almak ve öğrenmek isteyenler için güzel bir kaynak oldu.:ok:

stotinka
03/05/2007, 12:15
gp kullanım klavuzunda bu uyarı mevcut ben otobus şöförüyüm bizdeki mercedes-benz 0 345 modelleri tamamiyle elektronik ve otomatik şanzımanlı bir kaç kez bu otobüs içindeki cep tel. görüşmelerinde otomatik şanzıman etkilendi ve gaz sistemi devreden çıktı ve bazende aracın fan sistemini etkileyip aracı hararet yaptırıyor otobüs içindeki btün yazıl ve sözlü uyarılarımıza rağmen insanlar cep tel lerini kullanıyorlar mercedes yetkilileri demekki bu uyarıları buraya boşuna yerleştirmemiş anlaşılan, anlayana ben gp de cep kullanmıyorum bu yüzden yani sağlığımı düşünüyorum bence sizde düşünün iyi gp ler arkadaşlar

Honor COOPER
04/05/2007, 11:06
aslında ben pek etkileyeceğini sanmıyorum.otobüslerdeki şöför ve muavinin telefonlarının açık olmasının sebebi ise bir kaç telefonun etkilememesi ama 46 yolcununda açık olursa problemler yaşanabilir.bunu bir firma sahibi abimden duymuştum.

ERDİ
06/03/2008, 14:19
arkadaşlar konuyu forumda aradım ama bulamadım
bizim gp lerde cep telefonu çalınca abs yi etkilermi

femoli
06/03/2008, 15:21
Bunun hakkında çok şey çıktı internette bulabilirsin ama hiç bir şekilde etkilemeyeceğini düşünüyorum ...

ekorkut
06/03/2008, 16:38
Zamanında Blaupunkt da çalışmıştım İstanbul' da öğrenci iken. Bayilere montaj eğitimi falan da veriyorduk hem teyp ler hem cep anten sistemleri için. Bana eğitim veren Alman eleman cep telefonunun ABS sistemine normal şartlar altında zarar vermesinin imkansız olduğunu, milyonda bir ihtimalde ise, ani fren neticesinde ABS devreye girmesi icap etmişken tam o sırada cep telefonu çalarsa veya siz ararsanır, ABS sinyalleri ile Cep sinyallerinin interferans (çakışma) yaratıp o ana ait olmak üzere ABS sisteminin çalışmadığını, yani klasik fren sistemi ile fren yapma durumunu meydana getirdiğini anlatmıştı. Kendim cayır cayır kullanıyorum. Hatta bomba patlatim size, Rusya' da adamlar cep telefonlarını uçakta bile kullanıyorlar kapatmıyorlar, havaalanına inmek üzere uçak alçalırken cart diye milleti aramaya başlıyorlar. Onlarınki tam manyaklık ama enstantane olsun diye yazdım)))

mkaksoyer
07/03/2008, 05:04
ben de işim gereği mikron altı ölçülerde 8600 hertz deçalışan makinaların yanında çalışıyorum. sistem normalde etkilenmez sadece ve sadece kalibrasyon yaparken etkileşim riskine karşı telefonları masanın üstüne bırakıyoruz.
arkadaşlar doğru söylemiş telefona mıy mıy eden otobüs şoförleri kendileri gün boyu "sessiz" modda telefonu açık tutuyorlar gören yoksa konuşuyorlar. icad ettiği hatalar sadece üşengeçlikten yokuş yukarı ve aşağılarda vitesi d konumundan 2-3 konumuna almayıp tork konvertörünün aşırı zorlanması sonucu motorun stop etmesi veya ısınan atfden dolayı şanzımanın kendini korumaya alması.