PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Siz Ne Dersiniz?

piankhy
04/03/2011, 17:17
Burası her ne kadar Punto / Bravo forumu da olsa farklı model ve konularda birçok güzel tartışma ve deneyimler paylaşıldığı için sizlerden de fikir almak istedim.

Öncelikle bugünkü mazot zammı benim epey moralimi bozdu tam da artık dizel bir araç almaya karar verdiğimde. Aradaki fark sadece 40 kuruş. Tabi ki km bazında yapılan yolda farklar hala var ama dizelin, benzine oranla eskisi kadar avantajlı olmadığı da ortada.

Sahibinden.com'u gezerken bir Volvo ilanına rastladım. Araç 2001 model, 2.0T otomatik vites ve sadece 28000 km'de. Aracı sordurduk, baktırdık ve km'sinin gerçek olduğunu öğrendik. Aşağıdaki linkten aracı görebilirsiniz. Fiyat olarak 24 bine anlaştık ama daha el sıkışmadık.

Sizlerden konu ile ilgili fikirlerinizi almak istedim. Sizce değer mi? Yani şu an herhangi bir dizel araç alacak olsam (ki mutlaka 0 almak istiyorum) yaklaşık 30-35 bin TL borcun altına girmem lazım. Bu araç için 7-8 bin TL bana yetiyor. Marka olarak kaliteli bir markaya sahip olacağım, otomatik vites, km'si benim aracımın km'sinin yarısından bile daha az, sınıf olarak üst sınıf. Bunlar artılarım. 2001 model olması ve 2.0 T 165 beygirlik bir araç olması da eksisi. Bir süre keyfini alarak kullanmak ardından da Volvo'ya tam uyduğu söylenen Prings marka LPG taktırmayı düşünüyorum. Araç benim çok hoşuma gitti. En azından dediğim gibi çok borçlanmadan alabileceğim ve LPG ile ekonomi yapabileceğim bir araç gözüyle bakıyorum.

Değerli fikirlerinizi beklerim

aracın linki; https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volvo-mukemmel-volvo-s40-2-0-t-41037978/detay

USTA
04/03/2011, 17:29
Link hata veriyor,Volvo sağlam ve konforlu olduğu kadar çok yakan,yedek parça ve servis işçiliği pahalı olan bir markadır.Türkiye'nin her yerinde servis bulamazsınız,vs vs...

piankhy
04/03/2011, 17:32
Link hata veriyor,Volvo sağlam ve konforlu olduğu kadar çok yakan,yedek parça ve servis işçiliği pahalı olan bir markadır.Türkiye'nin her yerinde servis bulamazsınız,vs vs...

Linki düzelttim. Çok yaktığını sahibi de söyledi zaten. Şehir içinde 450-500 kuruş yakıyor. Ama zaten LPG düşünüyorum. Volvo'nun tavsiye ettiği Prings diye bir marka varmış Fiyatı 2 bin TL civarında. 2001 model aracı yetkili servise götürmesem de olur diye düşünüyorum. Bakalım artık kısmet:umut:

fiko
04/03/2011, 17:32
sen istiyorsan mesele yok ben ticari arac sürücüsüyüm artık lpg eskisi gibi avantajlı degil

piankhy
04/03/2011, 17:38
sen istiyorsan mesele yok ben ticari arac sürücüsüyüm artık lpg eskisi gibi avantajlı degil

Sanırım yine de benzin ve dizele oranla avantajlı. Sonuçta bu araç LPG ile 15 lt bile yaksa yine de şu an için benim Grande Punto ile yaktığımdan daha az olacak. Ama elbette vergiler bu kadar yükseltildikçe hiç birinin eskisi gibi avantajı kalmadı.

takres
04/03/2011, 17:42
Mükemmel bir araç bence bu paraya alınacak en konforlu araçlardan ama yedek parça servis benzin olarak bayağı masraflı bir araç.Bu araç lpg li de olsa 30 kuruşun altına biraz zor düşer.Satarken de sıkıntı yaratabilir.

piankhy
04/03/2011, 18:03
Mükemmel bir araç bence bu paraya alınacak en konforlu araçlardan ama yedek parça servis benzin olarak bayağı masraflı bir araç.Bu araç lpg li de olsa 30 kuruşun altına biraz zor düşer.Satarken de sıkıntı yaratabilir.

Dediklerinize aynen katılıyorum. Zaten kafamı kurcalayan da bu noktalar. Ancak bu araca bakarken çıkış noktam şöyle oldu; geçtiğimiz hafta yeni Citroen C4'e baktım. 47 bine anlaştık. 30 bin TL civarı bir kredi kullanacağım. Benim buradaki tek düşüncem dizelden yakıt tasarrufu da yaparım ve arabayı da yenilerimdi. Ancak mazota gelen son zamlar ve bunların devamının geleceğini düşünmem, geçtiğimiz günlerde öylesine gezerken, bu aracı görmemle kafamda farklı bir düşünce oluşturdu. Sonuçta en fazla LPG dönüşümü de dahil olmak üzere bu araç için cebimden 8-10 bin TL çıkacak. Diğer türlü 30 bini gözden çıkarmam lazım. Samimi konuşmak gerekirse elbette 0 araba her zaman farklıdır ancak bu aracın da km'si, diriliği ve temizliği beni çok etkiledi gerçekten. Bu aracın da şimdiki Focus, Bravo, Megane, Coralla ve C4'ten tek eksiğinin yaşı olduğunu düşünüyorum. Yaşı dışında saydığım arabalardan bir eksiği yok bence. Ama yine de düşünüyorum tabi, daha kesin kararımı vermedim. Ancak Volvo forumlarında gördüğüm kadarıyla dediğiniz gibi yetkili servisleri biraz tuzlu ancak parça konusunda bir sıkıntı yaşanmadığını gerekirse 0 motorun bile bulunduğunu söylüyorlar. Artık bilemiyorum tabi ki ne derece doğru.

takres
04/03/2011, 18:10
parçadan kastım mutlaka bulunur abi ama fiyatı nasıl olur onu bilemem :) bende 2004 3.16ci bakıyorum abi ama insan korkuyor parça ve servis fiyatlarını duyunca :(

fiko
04/03/2011, 18:12
düşüncen volvoya dogru gibi hayırlı olsun

tayfux
04/03/2011, 18:19
süper araba ama işte arkadaşların da dediği gibi cüzdanı düşünüosan fiat alcan abi gönül der GTİ ama cüzdan der DTİ hatta MULTİJET :)

demon
04/03/2011, 19:01
Arkadaşım araba güzel güzel olmasına ama son sahibi sen olma ihtimalinde var.
Volvo güzel ve sağlam bir araba ama Türkiye' de piyasası iyi değil.
Ben daha yeni ve üst modellerine bile baktım ama açıkçası sırf bu yüzden vazgeçtim.
Ayrıca 2.0 165 ps bir araç LPG taksanda yakar yani.
Bugün 1.6 birçok arabanın bile şehir içi 10 litre benzin tükettiğini varsayarsak bu araç 10 litreden fazla tüketimi yapabilir gibi geliyor bana.
Ama içine sindiyse ve ben gönül rahatlığı ile uzun süre binerim dersen alabilirsin.
Bunlar benim şahsi düşüncelerim ve kimsenin alışverişini bozmak için konuşmuyorum.
Araba tercih meselesidir. Ben hayatta gidip B sınıfı bir Evo' ya sırf dizel diye 36.000 TL para vermem. 38.000 TL' ye 2011 model 5000 km - 10.000 km arası Honda Civic alır ve LPG takar keyfime bakarım açıkçası : ))))
Tamamen zevk ve kullanım meselesidir bu.

cilem
04/03/2011, 20:07
öncelikle hayırlısı olsun. baktığınız volvo gercekten göründüğü kadar temizse ve hiç sıkıntısı yoksa fiyatı çok uygun. volvo nun bakımları bizimkilere göre biraz farklı fiyatta evet ama servis bulmakta sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum.. hakkaten çok güzelmiş.

Kronokrator
04/03/2011, 20:14
bu araba korkunç yakar. lpg felan hikaye. aman diyim hocam. bizde vardı. km neden düşük söyliyeyim, çünkü bu araba için benzin istasyonu sahibi olman lazım. bence uzak dur derim. lpg tutmuyor demişlerdi bize vaktinde o yüzden elden çıkarmıştık. yinede siz bilirsiniz.