PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima konsolunun altından gelen hava

emirozal
02/03/2011, 10:03
Arkadaşlar eklediğim resime bakarmısınız. Dün gece arabayla giderken dizlerime soğuk bir havanın geldiğini hissettim. Elimle sağı soğu yokladım nerden geliyor bu soğuk derken Klima konsolunun altına, eşya gözünün üstüne elimi getirdiğimde havanın ordan geldiğini farkettim. Elimi bi attım içine girdi. Orada herhangi bir kapak falan varda benim arabadamı yok, yoksa orası o şekilde boşmu. Yani elimi daldırsam içeri teybin arkasına kadar uzanırım.
Oranın kesin bir kapatıcı kapağı vardı ama benden önceki sahibi yok etmiş bir şekilde. Nerden nasıl nediyip temin edebilirim o aparatı lütfen yardım.

insomnia06
02/03/2011, 10:14
aynı durumu bende 1ay önce farkettim,ankaranın soğuğunu dediğin gibi dizlerimde hissedince..ben bi kapak falan olduğunu düşünmüyorum sanırım orjinali böyle,bilgisi olan bi arkadaş yardımcı olur belki..

emirozal
02/03/2011, 11:50
eğer dediğiniz gibi kapak falan yoksa, göz önünde olmayan bir bölüm diye gecekondu gibi bırakmışsa fiat, helal olsun nediyim. ulan oraya koyacagın 1 karış plastik sana karından ne kaybettirecek.
ama normalinde varda bizimki bişekilde sökülüp atıldıysa boşada günah almayalım :D

Scottie
02/03/2011, 11:52
bende oradan kapak yok diye hatırlıyorum...

takres
02/03/2011, 11:55
bende de bir soğuk hava vuruyor dizlerime ama nerden bulamadım...

emirozal
02/03/2011, 11:58
bende de bir soğuk hava vuruyor dizlerime ama nerden bulamadım...

artık öğrenmiş oldun işte :D

insomnia06
02/03/2011, 12:09
ne amaçla orası boş bırakıldı anlamış değilim..onlara göre''mantıklı''bir açıklaması illa ki vardır..elim giriyor rahatlıkla oraya,kedi falan da girip çıkabilir yani:)

hilmiusta
02/03/2011, 12:17
ben de anlamıs degılım yaaa... bende oradan aux kablosunu gecırdım :-) o zaman fark ettım

vek66
02/03/2011, 14:43
aynı sorun bendede varya kaliroferi kapattığımda dizlerim ayaklarım üşüyor...bunun bi çözümü yokmu ki aceba bi konu vardı polen filtresi kapagı cıkınca oluyor hatta resimlerini eklemişlerdi ama baktıgımda oyle kapak falan bulamamıştım...

tayfux
02/03/2011, 14:54
arkadaşlar bugün o sorunu giderdim polen filtresinin kapağının tırnakları çok hassas ve değiştirirken dikkat edilmesse hemen kırılıyor benimki de kırıldı ben serviste değiştirdim 28 lira soğuk falan kalmadı sıcacık oldu :)

Kerasus
02/03/2011, 15:25
Hepinizi soğuk havadan kurtaracak bilgi;
Soğuk hava, polen filtresinin kapağı çıktığı için geliyor muhtemelen. Konsolun altında ve yolcu koltuğunun olduğu bölümde soğuk hava daha yoğun ise, sorununuz bundan ibaret. Polen filtresinin kapağını taktığınızda sorun kalmayacaktır.

Kapağın yeri ise ;
Yolcu koltuğunun ön tarafında ve torpidonun arka kısmında kalıyor. Yolcu koltuğu tarafındaki konsolun altında ızgaralı bir plastik parça var kolayca tırnaklarından çıkıyor. Daha sonra ters bir şekilde uzanarak rahatlıkla polen filtresi kapağını görebilirsiniz. Uzun siyah bir parça üst ve alt kısımdan tırnaklar sayesinde geçirilerek takılıyor. Kapağı kontrol edip önce üst kısmı daha sonra alt tırnağını yerine oturtarak kapatabilirsiniz. Alt tırnak biraz nazik kırılırsa hemen yanında vida yeri var vida ile de tutturabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Kemairon
02/03/2011, 16:07
Aynı problem bende de var. Klima konsolunun alt tarafına eliniz girebiliyor ve oradan soğuk hava geliyor. İşin tuhaf tarafı aracı ilk kez yıkatana kadar böyle bir sorun olmamıştı. Ayrıca küllükte bir adet kısa kalın vida var anlamadım gitti...

emirozal
02/03/2011, 17:04
işi polen filtresinin kapağına bırakana kadar o konsolun altına bir kapakçık yapmak çokmu zor bi iş yani anlamadım.

şimdi diyosunuzki polen filtresi kapağı çıkmıştır ondan hava geliyor diyorsunuz dimi yanlış anlamadım. illa polen filtresi kapağında bi arıza var yani. arıza derken kırık veya yuvasında değil yani.

Kerasus
02/03/2011, 23:25
işi polen filtresinin kapağına bırakana kadar o konsolun altına bir kapakçık yapmak çokmu zor bi iş yani anlamadım.

şimdi diyosunuzki polen filtresi kapağı çıkmıştır ondan hava geliyor diyorsunuz dimi yanlış anlamadım. illa polen filtresi kapağında bi arıza var yani. arıza derken kırık veya yuvasında değil yani.

Yani benim ve forumdaki birçok arkadaşın yaşadığı bir problem ve hepsinde sorun aynıydı, kapakta normalde vida yok. Sarsıntıdan v.s. bir sebepten yerinden çıkmış olabilir. Dediğim şekilde kontrol etmenizi öneririm. Orda kapak olmasıda bu soğuk havayı kesmeyecekti zaten ordan değilde pedalların olduğu kısımdan gelecekti soğuk hava.

pedilin
03/03/2011, 10:36
2006 model grande puntom da da aynı sorun vardı konsolun altından ve konsolun sağından solundan soğuk geliyordu soğuk havalarda ısınamıyordum. Servise gittim hallettiler.

insomnia06
03/03/2011, 11:46
tamam sorun polen filtresi kapağı olsun,peki orası niye açık?bilen varmı?

MrTdMrLL
03/03/2011, 12:16
polen filtresi kapağı arkadaşlar 2 gün önce arabamı bakıma götürdüğümde polen filtresini değiştiren usta kapagın tırnagının bi tanesinin kırık olduğunu söyledi tırnakları çok hassas olduğu için çabuk kırılıyor dedi.şimdi klima daha etkili çalışıyor ve soğuk hava vermiyor içeri.

MrTdMrLL
03/03/2011, 12:20
polen filtesi kapagı arkadaslar 2 gün önce arabamı bakıma götürdüğümde polen filtresini değiştiren usta kapak tırnagının bitanesinin kırık olduğunu söyledi parça cok hassas oldugu için çabuk kırılıyor dedı.sorunu halleti şimdi klima daha etkili ve dışardan içeri soğuk hava almıyor.

pedilin
04/03/2011, 15:42
Polen filtre kapağı ile alakalı bir sorun değil.

emirozal
04/03/2011, 17:47
Polen filtre kapağı ile alakalı bir sorun değil.

neden peki? ustaya sordunuzmu soğuk havanın neden geldiğini ve nasıl kestiğini.

bu arada arkdaşlar şu polen filtresinin kapağının yolcu tarafındaki yerini ve nasıl söküldüğünü fotoğraflarla gösterecek yardım sever bi arkadaş varmı? eğildim falan bişi göremedim dikine uzun ince bi ızgara gibi bir parça boşta gibiydi biraz uğraşıp yuvasına soktum gibi ama tamamen sökemedim çünkü ona ulaşacağım bölüm plastik kaplamayla kaplı. kırarım dike pek ellemedim.

tnrsahin
04/01/2012, 16:58
benimde ayaklarım üşüyor.
polen filtresi kapağı dışında başka bir yerden olabilirmi.
bu olayı çözen arkadaşlar varsa çok sevineceğim.

tayfux
04/01/2012, 21:00
polen kapağındandır olsa olsa başka birşey aklıma gelmiyor..

fotobelit
05/01/2012, 11:17
benimde ayaklarım üşüyor.
polen filtresi kapağı dışında başka bir yerden olabilirmi.
bu olayı çözen arkadaşlar varsa çok sevineceğim.

Aynen..Nerdeyse oraya bir parça yapıştırıcaktım..

hurratec
27/01/2020, 20:59
Benim polen filtresi kapağı yerinde ve tırnaklar tam oturmuş şekilde kapalı. Buna rağmen özellikle sağa-sola dönüşlerde hava geliyor. Sorun polen filtresi değil yani.