PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dualogıc fren sorunsalı

reddragon
24/02/2011, 23:22
Arkadaşlar arabamı 3 gündür kullanmıyordum. Bugün bindiğimde aracın frenine basılmıyordu. Frene basamadığım için de araç çalışmadı. Depress break hatası verdi.
Belki uzun süre çalıştırmadığım için frenin sertleşmesi normal ama frene basmadan da araç çalışmıyor.(kontağı çevirsem de boşa alıp çalıştırmıyor frene basın yazısı geliyor) Kendim de boşa alamadım frene basamadığım için..
10 dakikalık bir cebelleşmeden sonra çalıştı araç ve fren normale döndü. Bu konuda bilgisi olan var mı ?

Buremir
24/02/2011, 23:26
bu arıza muhtemelen fren müşür arızası dualogıclerde bu sorun sıklıkla oluyor servise gidip değiştirebilirsiniz

reddragon
24/02/2011, 23:48
Arıza olduğuna emin misiniz sadece motor çalışmadan böyle bir sorun oldu kısa süreli motor çalışınca gayet normal olarak sürüşümü yaptım

Buremir
24/02/2011, 23:56
dediğim gibi genelde dualogiclerde fren müşüründeki sorun dolayısıyla oluyordu herzaman değil tabii arada bir oluyor siz frene basıyorsunuz ama müşür de sorun olduğu için frene basılmıyor gibi algılıyor.

smartmavi
24/02/2011, 23:59
ben de dualogic kullanıcısıyım, bu fren müşür arızası değil, zaten arıza da değil. bende hiç olmadı açıkçası. pedal kas katı kaldıysa anlık mekanik bir tutukluk gibi birşey olmuştur herhalde. fren sisteminde hava olunca pedal şişme yapar diye biliyorum ama diğer arkadaşlar ne der bilmem...

reddragon
25/02/2011, 00:50
ben de dualogic kullanıcısıyım, bu fren müşür arızası değil, zaten arıza da değil. bende hiç olmadı açıkçası. pedal kas katı kaldıysa anlık mekanik bir tutukluk gibi birşey olmuştur herhalde. fren sisteminde hava olunca pedal şişme yapar diye biliyorum ama diğer arkadaşlar ne der bilmem...
Bana da bu tür bişey gibi geldi. Açıkçası daha 750 km de araç.Dediğiniz gibi kaskatı kesildi. Daha önce de olmuştu kısa süreli ama bu kez 10 dakika civarı açılmadı.
Bir de bu dualogic zımbırtısı frene basmadan çalışmıyor. Fren devre dışıyken daha doğrusu. Zaten araç çalışsa sorun kalmayacak fren normale dönecek...

Marker
25/02/2011, 02:51
Motor calismadan bir kac kez frene bastiysaniz fren sismistir.

takres
25/02/2011, 03:39
aracın motoru çalışmazken freni pompaladıysanız dolmuştur fren...

smartmavi
25/02/2011, 07:56
ufak çocuk falan var mı? arabacılık oynarken frene basnıştır ;)

size benden bir tüyo;
aynı şey tekrarlarsa hiç boşuna beklemeyin, kontağı çevirip 5 saniye marş konumunda bekleyin. 5 saniye sonra vitesi boşa atıp aracın çalışmasına izin verecektir.

reddragon
25/02/2011, 18:52
ufak çocuk falan var mı? arabacılık oynarken frene basnıştır ;)

size benden bir tüyo;
aynı şey tekrarlarsa hiç boşuna beklemeyin, kontağı çevirip 5 saniye marş konumunda bekleyin. 5 saniye sonra vitesi boşa atıp aracın çalışmasına izin verecektir.
Herkese teşekkür ediyorum tavsiyenizi uygulayacağım.

Du Hast
26/02/2011, 16:06
frene aşırı kuvvet uygulayarak basın pedal, müşürün algılayacağı kadar aşağı inecektir.
araçtan inerken freni pompalamayın. ya da smartmavi nin dediği güzel yönetemi uygulayabilirsiniz :)