PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Frene basınca kafa sallama problemi...

Punto_Can
22/02/2011, 01:06
bu sorun dünden beri kafamı kurcalıyor...

dün sağnak yağmurda 250km yol gittim, kuru 1 km olmadı diyebilirim :)
sadece 1 kez sert sayılabilecek bir çukura düştüm, bu sabah işe giderken yokuştan inerken frene bastığımda aracın ön tarafında sallantı farkettim, düz yolda biraz hızlanıp sert fren yapınca tekrar az da olsa sallantı oldu ama rampadan inerken daha belirgindi.

kafama takıldı, indiğim yokuşu tekrar çıkıp inerken tekrar denedim, sağ taraftan oluyor gibi geldi, direksiyonda veya fren pedalında herhangi bir sarsıntı veya vuruntu hissetmedim, sallantı sırasında herhangi bir seste yok, neden oluyor olabilir.

jantın eğilmiş olacağı aklıma geldi, akşam dönüşte otobana girdim, 150km/h'a kadar direksiyonda herhangi bir titreme vs. de olmadı, başka neden olabilir arkadaşlar???

phyevren
22/02/2011, 01:28
lastikler ne durumda? eğer balans yapmışsa aracı sallar; 150 ile giderken direksiyonda titreme olmuyorsa rot takımında sorun yoktur. lastik havalarını kontrol et.

fawori
22/02/2011, 01:38
geçen bende altını vurdum benim arabanın kaldırımdan inerken böyle bi vuruntu sesi geliodu sanayide ustama gittim kaldırdı lifte bu tekerlerin milinin altında paralel giden kruyucu sac demir var o yukarı doğru esnemiş o yapıyor dedi pense ile düzeltti zaten sac parça ses mes kalmadı lifte kaldırt bak derim bu yamulan sac araçlarımızın el alçak noktası sürterken hep bu sürtüyor.

cpeloo
22/02/2011, 08:48
direksiyonu tam çevir ve daire çizmeye başla, sonra düzeltmeden çok hafif gazla ilerlemeye çalış direksiyon düzelmeye başlamıyorsa bi baktır derim....yada farkettiğinden geç düzeliyorsa...

sakinkaradas
22/02/2011, 09:02
Fren basınca yapıyorsa malesef diskler yamulmuş kardeş
oda senden degil dünki o yagmurum yüzünden
disk aşırı ısınınca sürekli suya maruz kalırsa gözle gözükmeyecek kadar küçük esnemeler oluşur buda teker dönmeye başladıktan sontra fren basınca tıpkı abs devreye girmiş gibi pedala vuruntu yaparak kendini belli eder.1 tk disk ve 1tk ön balata ile işin 20 dk kada çözülür dilersen elimde mevcut yollayabilirim.
mesajın tamamını okuyunca fark ettim.aks kafasının somununu kontrol ettir.

femoli
22/02/2011, 09:30
sakin gerekli açıklamayı yapmış :)

Punto_Can
22/02/2011, 18:53
lastikler ne durumda? eğer balans yapmışsa aracı sallar; 150 ile giderken direksiyonda titreme olmuyorsa rot takımında sorun yoktur. lastik havalarını kontrol et.

lastik havalarını kontrol ettim, bir sıkıntı yok...

direksiyonu tam çevir ve daire çizmeye başla, sonra düzeltmeden çok hafif gazla ilerlemeye çalış direksiyon düzelmeye başlamıyorsa bi baktır derim....yada farkettiğinden geç düzeliyorsa...
denedim ancak herhangi bir anormallik yok, gayet normal.

disk aşırı ısınınca sürekli suya maruz kalırsa gözle gözükmeyecek kadar küçük esnemeler oluşur buda teker dönmeye başladıktan sontra fren basınca tıpkı abs devreye girmiş gibi pedala vuruntu yaparak kendini belli eder.1 tk disk ve 1tk ön balata ile işin 20 dk kada çözülür dilersen elimde mevcut yollayabilirim.

pedalda vuruntu vs. yok herşey normal ancak dediğin gibi aks kafasının somununu kontrol ettiricem, şimdilik tek sorun o gibi görünüyor, cuma günü servise götürücem bakalım ne çıkacak???

Du Hast
22/02/2011, 19:03
fren pedalında tıklama - darbe yoksa disklerde sıkıntı yoktur. ön düzenin topluca kontrol edilmesi gerekir. levye ile ön takım boşluklarını usta kontrol edince mevzu anlaşılır.

iris19
22/02/2011, 21:11
evet disklerde yamukluk var.hiç araştırmaya gerek yok

Punto_Can
22/02/2011, 21:46
evet disklerde yamukluk var.hiç araştırmaya gerek yok

nerden vardınız bu kanıya?

taret
24/02/2011, 21:17

kesinlikle katılıyorum.