PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor açınımı

hugur1979
19/02/2011, 00:34
selam arkadaslar otomatik aracımın motoru acmama gerek varmı? servıse soruyorum yok dıyorlar artık motorları acıp satıyoruz dıyorlar. cevremdekıler acmazsan aracın hız yapmaz, yokusta tıkanır ... dıyorlar acaba gercektende otoyolda motoru acmalımıyım arac garantıde bır sıkıntı olur dıye de cekınıyorum yardım edersenız sevınırım

görkem koçsan
19/02/2011, 03:12
%1 bilemedin %2 anca farkeder fire motor kullandım sıfır almıştım ordan biliyorum otomatik kullanmadım hiç gerek yok bence ben en fazla yokuş aşağı 197 gördüm benimki manuel vitesti pek bi fark göremedim açıkçası.ama yeni motorlarda açılma diye bi sıkıntı olmadığını anlatıyorlar ne kadar doğru bilemem.ben denedim ama bi fark göremedim.gereksiz yere yakıt harcama +risk+arabayı gereksiz yere zorlamak hiç gerek yok bence bu benim fikrim tabi sonuçta siz karar vereceksiniz.fire motordanda performans beklemeyin.açıkçası.

cpeloo
19/02/2011, 14:29
Motorlar şasiye oturtulmadan önce fabrikada tabiri caiz ise güzelce yırtılıyorlar, limitleri ve sınırları belirlenip monte ediliyorlar...Bir nevi kalite kontrol usulu....bende gerek oldugunu düşünmeyenlerdenim

pilotender
21/02/2011, 03:34
ilk birkaç bin km boyunca 3000 deviri geçirmeden kullansanız daha iyi olur herhalde diye düşünüyorum...şahsen ben daha sabırlı davranıp 10000 de ilk yağı değiştirene kadar hiç zorlamamıştım arabamı. şimdi allah ne verdiyse basıyorum gaza... sonuçta motor birbirine sürtünme halinde olan metallerden ibarettir. zaman içerisinde birbirine alışana kadar bu metalleri aşırı yüke maruz bırakmak bana pek mantıklı gelmiyor. yine de karar sizin.

Du Hast
21/02/2011, 04:11
ilk birkaç bin km boyunca 3000 deviri geçirmeden kullansanız daha iyi olur herhalde diye düşünüyorum...şahsen ben daha sabırlı davranıp 10000 de ilk yağı değiştirene kadar hiç zorlamamıştım arabamı. şimdi allah ne verdiyse basıyorum gaza... sonuçta motor birbirine sürtünme halinde olan metallerden ibarettir. zaman içerisinde birbirine alışana kadar bu metalleri aşırı yüke maruz bırakmak bana pek mantıklı gelmiyor. yine de karar sizin.
aynen bu şekilde.
yeni motor zorlanmaz arkadaşlar

Gp Çoşkun bu konu ile ilgili güzel bir paylaşımda bulunmuştu.
piston hasarları adındaki dökümanda, piston ve segmanların hasarları resimli olarak detaylıca açıklanıyor ve yeni motorun zorlanmasından kaynaklanan baya bir hasarlar mevcuttu...

TORnADO
21/02/2011, 07:55
İlk birkaç bin km kadar arabayı normal sürmekte yarar var,madem rodaj yok neden daha ileriki km'lerde araç hem daha performanslı olsun hem de daha az yaksın ki?

pilotender
21/02/2011, 09:53
yakıtın gözle görülür derecede düşüyor olması rodaj diye birşeyin olduğuna ispattır. gerçekten de güzel tespit Fatih. teşekkürler.

TORnADO
21/02/2011, 10:16
Rodaj her yeni arabada vardır Ender,isteyen basar sonuçlarına katlanır. :) Servislerin yok dediğine bakmayın siz,ilk başlarda motorda arıza olursa da kullanıcı hatası derler,çok zorlamışsınız derler ve kullanıcıya ödetirler masrafları.

görkem koçsan
22/02/2011, 03:16
rodajla yakıtın düşmesi ne alaka motor kurumlanıyo tıkanıyo hep enjektörler.

TORnADO
22/02/2011, 07:45
rodajla yakıtın düşmesi ne alaka motor kurumlanıyo tıkanıyo hep enjektörler.

Çok alaka kardeş,madem enjektörler tıkanıyor o zaman performans nasıl artıyor,bir açıklar mısın? Tıkanan enjektör daha az yakıt gönderir daha az yakıtla araba nasıl daha performanslı olur daha ileriki km'lerde acaba? Yeni motorda sürtünme daha fazla olur,bu da güç kaybı demek,güç kaybı da daha fazla yakıt demek.İleriki km'lerde motorun parçaları ilk halinden daha rahat çalışır bu da yakıtı düşürür dediğin gibi buna kurumlanmanın da etkisi olur fakat yeni arabalarla km yapmış arabaları karşılalştırırsan aynı model,aynı motordaki arabalardan fazla km yapanın hem daha performanslı olduğunu hem de daha az yaktığını görebilirsin.

pilotender
22/02/2011, 08:50
Kesinlikle doğru. Normalden daha sıkı olarak montajı yapılmış parçaların zaman içerisinde birbirine alışarak daha rahat çalışması sonucu motor daha az yakıt tüketimi yapıyor bence de açıklama bu şekilde doğru. Yakıt tüketimi ve performansı bir grafik üzerinde gösterecek olursanız zaten araba ilk alındığında birbirine zıt yerlerde duran bu değerler zamanla ters orantılı olarak değişecek ve arabanın km si ilerledikçe tekrar neredeyse eski haline döneceği kanaatindeyim.

görkem koçsan
22/02/2011, 20:12
o dediğiniz olay eski arabalarda kardeş ya performans artışı diye bişi yok yeni arabada ben farkedemedim 197 yaptım punto fire motorla yokuş aşağı bi 5 dk bastım hemen hemen ama ben bi fark göremedim.kurum yapıyor az benzin damlıyor enjektörlere motor açma diye bi olay yok onu fabrika yapıyor zaten.istediğiniz yerde araştırın bunu çok az farkeder %1 bilemedin %2 bile edemez.kim sıfır grande punto almışta motorun açıldığını farketmişki.bu motor kadranmı sonluyo motor açınca ben göremedim bu farkı açıkçası.

TORnADO
22/02/2011, 20:15
o dediğiniz olay eski arabalarda kardeş ya performans artışı diye bişi yok yeni arabada ben farkedemedim 197 yaptım punto fire motorla yokuş aşağı bi 5 dk bastım hemen hemen ama ben bi fark göremedim.kurum yapıyor az benzin damlıyor enjektörlere motor açma diye bi olay yok onu fabrika yapıyor zaten.istediğiniz yerde araştırın bunu çok az farkeder %1 bilemedin %2 bile edemez.kim sıfır grande punto almışta motorun açıldığını farketmişki.bu motor kadranmı sonluyo motor açınca ben göremedim bu farkı açıkçası.

Tamam kardeş, sen basmaya devam et. Motordaki en büyük aşınmalar yeni iken olur.Bence sen iyice bir araştır...