PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yol bilgisayarı sapıttı

isuldor
18/02/2011, 11:27
A Ortalama Tüketim Değerim 50.0lt gözüküyor ve hiç değişmiyor
aldığımdan beri sıfırlamadım a tripi 12000km de 4.5lt yazıyordu ama dun farkettimki 50.0lt yazıyor :):banlandi:

neden oldu bilen var mı? cok km oldugundan mı sapıttı?

zaten kapı seslerı(kapı kolunun tutamacındaki plastik aksam yerinden cıkmıs) ve arka stopun oynaması ve bugu yapmasıyla da ugrasıyorum(henuz kavaklıdere otoya gıtmedım ama)

su sorunlar bıtsın aracıma pasta cıla atcam barısma hedıyesı olarak
:surfing:

yolcu27
18/02/2011, 11:28
sıfırlayıp deneyin düzelmezse servise gidersiniz.

isuldor
18/02/2011, 11:32
dun bı cukura dustum ve kısa surelı daha dogrusu anlık 4 lu flasor yandı onunla alakası var mı bılemem ama tuhaf

sıfırlarım olmadı ... ben aldıgımdan berı kac lt yakmıs onu hesaplamak ıcın sıfırlamadım

yolcu27
18/02/2011, 11:35
valla hiç çukuru karıştırmayın serviste bence :D çukur sonrası olduysa başka aklıma birşey gelmiyor. umarım hallolur iyi günler..

isuldor
18/02/2011, 11:38
cukurda hendek degıl kucuk bısey normal mazgal ıste(ankarada olanlar bılır yolda boyle kapaklar cok guzel ayarlanır dusup durursunuz)

:) ama haklısın sımdı cukur demıyım ama ısın ılgıncı ne alaka sadece o deger bence km den kaynaklı bır durum

yolcu27
18/02/2011, 11:42
valla 4 lüleri yakacak bir çukur görmedim hala hayatımda. bildiğin deredir orası :D ama çukuru unut :D çukur hani nerde kim girmiş misali :D

isuldor
18/02/2011, 11:45
ya aslında ben bunu bırınden duydum forumda dortluler yanmıs hatta onun farları da yanmıs kenara cekmıs acmıs kapamıs duzelmıs ahahaha kım bılır nasıl cukurdu artık sen dusun :D

benımkı yıne ıyı dortluler o da yandı yanmadı
hatta cukur degıldı duz yolda oldu

sımdı muslum bey buralarda kavaklıdereye goturunce arabayı bu cukura dusen mı demesın dıye sılerım msgları

yolcu27
18/02/2011, 12:43
hmmm ben zaten kavaklıdereden bahsetmemiştim yoksa müslüm bey ve ekibine diyecek yok :D ama kısa zamanda göster ihmal etme elektronik bir aksam sonuçta daha fazla masraf çıkarmasın

isuldor
18/02/2011, 13:36
sadece o var baska hıc bı bılgısayar verısınde sorun yok o da nazarlık kalsın
zaten marşpiyerde de var hafif bi göçük

matushella
18/02/2011, 13:43
cukurda hendek degıl kucuk bısey normal mazgal ıste(ankarada olanlar bılır yolda boyle kapaklar cok guzel ayarlanır dusup durursunuz)

:) ama haklısın sımdı cukur demıyım ama ısın ılgıncı ne alaka sadece o deger bence km den kaynaklı bır durum

O yanan 4 lü sakın EBD nin uyarı 4 lüsü olmasın sakın :D Arkadaşlar araçlarımızda EBD var. ABS den önceki fren destek sistemide diyebiliriz. Aracın çukura girdiğinde fren sistemi yer ile bağlantısının kesildiğini yani sanki aracın kaydığını düşünüyor ve EBD devreye giriyor. Herşey normale döndüğünde EBD kapanıyor. EBD devreye girdiğinde de aracın 4 lüleri yanar. Lütfen araçlarınızın kitapçıklarını okuyun arabayı daha sağlıklı kullanırsınız.

isuldor
18/02/2011, 13:45
ahahahah ozan verdı veriştirdi bize ahahahah ali yedik azarı walla

sağol ozancım
ozaman bizim bu 50.0 lt kitapçıkta yazıyor mu ? yani 1000km den sonra bi sapıtır gibi bir ibare var mı:)

teşekkürler buarada cidden

utku952
18/02/2011, 15:10
Kutup başlarını söküp deneyin bidaha reset atar düzelir belki

matushella
18/02/2011, 15:26
ahahahah ozan verdı veriştirdi bize ahahahah ali yedik azarı walla

sağol ozancım
ozaman bizim bu 50.0 lt kitapçıkta yazıyor mu ? yani 1000km den sonra bi sapıtır gibi bir ibare var mı:)

teşekkürler buarada cidden

Azarlama gibi bir düşüncem yoktu iş arasında öyle yazmışım :D kusura bakmayın. :D

Kitapçıkta sapıtmalara ilişkin bir ibare göremedim ama bir ara yazarım Fiat'a sapıtma durumlarında napalım yazın kitapçığa diye :D

h k
18/02/2011, 17:09
benim akü değişip servisten eve giderken farkettimki yol bilgisayarı 25 litrede takılı kalmış. o kadar yol gittim değişmedi , bir kaç defa resetledim , kontak aç kapa falan düzeldi sonra şimdi normal.

isuldor
21/02/2011, 12:12
Arkadaşlar sıfırlayınca düzeldi sanırım arada sapıtıyor pek bi açıklaması yok

şimdi stoplardaki buğu sorununu çözünce sorun kalmayacak
(bu sorunla ilgili çözüm üreten yok heralde ben ilk olacağım)

yolcu27
21/02/2011, 12:25
Arkadaşlar sıfırlayınca düzeldi sanırım arada sapıtıyor pek bi açıklaması yok

şimdi stoplardaki buğu sorununu çözünce sorun kalmayacak
(bu sorunla ilgili çözüm üreten yok heralde ben ilk olacağım)

stoplarda zaten havalandırma delikleri var, bende de arada buğu oluyor kendiliğinden geçiyor sonrasında. dış saydam üzerinde 2 yada 3 delik olması lazım

isuldor
21/02/2011, 14:22
buğu sorun değil ozaman ben hemen pasta cila atıyım arabaya çok günahını almışım :D

teşekkürler arkadaşlar herkese yorumları çözümleri ve cevapları için

taneren
21/02/2011, 20:38
stoplarda zaten havalandırma delikleri var, bende de arada buğu oluyor kendiliğinden geçiyor sonrasında. Dış saydam üzerinde 2 yada 3 delik olması lazım

ali hocam eminmisin havalandırma delikleri konusunda,öyle olsa su girer diye düşünüyorum.
Ankarada benim stoplarda buğu yapmıştı ama mersinde henüz olmadı.

hidroliq
14/03/2011, 16:40
anlık yakıt tüketimininde 50 lt göstermesi benimde başıma geldi, menuden anlık yakıt tüketim değerini değiştirmiştim, aracın yakıt hesaplama şekli tam tersine döndü, yani gaza çok bastığınızda azalmaya ayağınızı gazdan çektiğinizde ise 50 lt göstermeye başladı, tekrar menuden anlık yakıt bilgisini değiştirdiğimde hesaplama düzeldi. başınıza böyle bir problem gelirse ilk olarak bunu deneyin bence.

JanRusso
27/03/2011, 19:49
bende de aynı problem oldu. hatta ort hız 2 km/h yazıyordu. ben de bir deneyeyim yarın sabah.

fixer1981
25/04/2011, 18:43
anlık yakıt tüketimininde 50 lt göstermesi benimde başıma geldi, menuden anlık yakıt tüketim değerini değiştirmiştim, aracın yakıt hesaplama şekli tam tersine döndü, yani gaza çok bastığınızda azalmaya ayağınızı gazdan çektiğinizde ise 50 lt göstermeye başladı, tekrar menuden anlık yakıt bilgisini değiştirdiğimde hesaplama düzeldi. başınıza böyle bir problem gelirse ilk olarak bunu deneyin bence.

aynı sorunu bende yaşıyorum menüden yol bilgisayarı ayarını nasıl değiştirebilirim??? yardımcı olursanız çok sevinirim :)

ahmet_erzurumlu
25/04/2011, 19:42
benim araçta dış sıcaklığı iki gün önce öğlen saatinde eksi onbeş derece gösteriyodu :)

hidroliq
25/04/2011, 23:58
menuye girip + - ile consp gelip ordaki değeri tam terisne değiştirin. 100/lt yerine lt/100 gibi bişey olması lazım tam hatırlamıyorum. ama tam tersine çevirin, zaten 2 seçenek olması lazım. şu an ters olan seçili kalmış sizinkinde.

fixer1981
26/04/2011, 18:28
iyi oldu bunu öğrendiğim işe yaradı :) bu arada foruma yeni katıldım tanışma kısmı falan varmış sanırım ama bilmiyorum nerede olduğunu :) kusuruma bakmayın yani...:smartass:

Murat 1979
28/07/2011, 01:02
konuyu tekrar hortlatalım... aynı sorun bendede hasıl oldu buradaki önerileri denedim ancak hala a ortalama yakıtı 50 gösteriyo servise gitmeden çözebilen varmı ( burdaki servisten memnun değilimde ) ... bide hep aklıma takılıyo trip a daki verileri sıfırladığımızda km de sıfırlanır mı belki saçma bi soru ancak bilgim yok ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...

ZAK1980
28/07/2011, 01:33
konuyu tekrar hortlatalım... aynı sorun bendede hasıl oldu buradaki önerileri denedim ancak hala a ortalama yakıtı 50 gösteriyo servise gitmeden çözebilen varmı ( burdaki servisten memnun değilimde ) ... bide hep aklıma takılıyo trip a daki verileri sıfırladığımızda km de sıfırlanır mı belki saçma bi soru ancak bilgim yok ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...
km sıfırlanmaz sadece trıp a-b sıfırlanır artık hangısını sıfırlarsanız yoksa 16000 km dekı aracım sıfır km oluverırdı bır anda

dexter
17/10/2011, 03:42
aynı sorun bende de oldu,tripA da ortalama tüketim 50.0 olarak kaldı,aldığımdan beri hiç sıfırlamamıştım fakat normale dönmediği için sıfırlamak zorunda kaldım ve sorun düzeldi... neden olduğu konusunda benim kanaatim şöyle...trip B yi genelde her depoyu doldurduğumda sıfırlarım fakat sıfırlama işlemini araç dururken yapardım fakat son seferde yolda hareket halindeyken yaptım...bir kaç saat sonra tripA ya baktım ki 50 olmuş dediğim gibi... hareket halindeyken beyin karıştı hata verdi diye düşünüyorum ben... belki de başka sebebi vardır... yalnız yol bilgisayarı verilerimden çok çok memnunum,birebir tutuyor maşallah...

ERKAN 33
18/10/2011, 17:26
arkadaşlar yol bilgisayarında 100 saatlik seyahat süresinde ortalama yakıt tüketimi, hız ve km gösteriliyor. 100 saate yaklaştığında sıfırlanmaz ise bilgisayar üzerine ekliyor ve bir müddet sonra kitliyor. onun için 90 saat civarında resetlerseniz böyle bir sorun olmaz. birde akü voltajı dalgalanır ise bilgisayar kendini korumaya alıyor. tekrardan voltaj düzeldiğinde resetlemeniz gerekiyor.