PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Duologic kullananların dikkatine bir soru

BLUEMAN
17/02/2011, 23:31
Arkadaşlar duologic vites kullanımı konusunda önemli bir sorum var;
Duologic vites kitapçığında şunlar yazıyor kısaca ;"Vitesi asla N konumunda bırakarak park etmeyiniz"-"aracı viteste iken çalıştırmanız tavsiye edilmez"-aracın çalıştırmadan önce vitesini mar konumunda iken değiştirmeniz durumunda en az 5 dk beklemelisiniz"- çalıştırmadan önce vites değişimi hidrolik bölümüne zarar verebilirmiş.
Yani arkadaşlar şimdi ben aracı alalı 1,5 ay oldu ve hep geri viteste yani R de park edip çalıştıracağım zaman firene basıp çalışıtırıyorum ve sonra N konumuna aldıktan sonra hareket etmek için otomatik konumuna alarak hareket ediyorum inşallah yanlış bir şey yapmıyorumdur kitapçıkta yazanlar ise tamamen bir birini kısır döngüye sokuyor hem n de park ya 1 de yada R de park et diyor hemde çalıştırırken R de çalıştırmayınız diyor çalıştırmadan öncede vites değişimi yapmayınız diyor peki bu iş nasıl olacak ben şimdiye kadar yanlışmı yapıyorum acaba duologic kullananların dikkatine arkadaşlar şimdiden çok teşekkür.

emresahin83
18/02/2011, 00:21
ben viteste bırakıyor, çalıştırmadan boşa alıp öyle çalıştırıyorum ama yinede bir bilen cevaplasa en doğrusu olur

fawori
18/02/2011, 02:09
manuelin gözünü seveyim hakketten benimde olsa kafam karışırdı neyseki yok:)

Moosty
18/02/2011, 05:04
FIAT sonunda Türkçe kılavuzunu siteye koymuş ancak çeviriyi ya Google ile yapmışlar ya da lise stajyerine falan yaptırtmışlar, çok kötü bir çeviri.

Linkini de vereyim tam olsun:

https://fiat.com.tr/Documents/KullanimKilavuzlari//G.%20PUNTO/2009/Grande_Punto_2009_dualogic_kitab%C4%B1.pdf

Çeviri kötü de olsa sorunun cevapları kılavuz içerisinde var:

Sayfa 9 - OTOMOBİLİN PARK EDİLMESi
Otomobili güvenli bir Şekilde park edebilmek için, birinci vitese veya geri (R) vitese takmak kesinlikle gereklidir, ayrıca araç eğimli bir bölgede park ediliyorsa el freni çekilmelidir; aynı zamanda fren pedalı bırakılmadan önce, yeniden ayarlanabilir çok fonksiyonlu göstergenin kapanması da beklenmelidir.

Özetle diyor ki, mutlaka viteste park edin. Eğim varsa el freninin çekin (Geçen hafta el frenini çekili unutmuşum soğukta dondu), motoru durdurduktan sonra göstergedeki bilgiler kaybolana kadar da ayağınızı frenden çekmeyin.

Sayfa 7 - MOTORUN ÇALIŞTIRILMASI
Motor hem viteste iken, hem de vites boŞta (N) iken çalıŞtırılabilir;
vitesteyken her zaman önce fren pedalına basılır. Motoru çalıŞtırmadan
önce, vitesi boŞa (N) almanız tavsiye edilir.
ÇalıŞtırdıktan sonra:
❒ vites kutusu otomatik olarak kendini boşa (N) alır.
❒ vites, kolu çalıŞtırmadan önceki konumunu muhafaza eder.
❒ eðer takılan vites ile vites konumu birbirinden uyumsuz ise, çok
fonksiyonlu yeniden ayarlanabilir gösterge (N) gösterir ve sesli bir
uyarı duyulur
❒ takılabilecek vitesler: 1inci, 2inci veya geri vites (R), fren pedalı
basılı olmalıdır.

--
Gökhan Bey aslında yaptığınız doğru, araç yolun eğimine göre nasıl duruyorsa vitesi 1 veya R de bırakmanız gerekiyor.

Manuel vitesin aynısı yani.

ben viteste bırakıyor, çalıştırmadan boşa alıp öyle çalıştırıyorum ama yinede bir bilen cevaplasa en doğrusu olur

Vites kolunun şanzıman ile direk bağlantısı yok, dolayısı ile siz çalıştırmadan önce boşa alsanız da aslında araba viteste.

İlk çalışma anında o kendini boşa atıyor. Vites kolu boşta olmasa bile araba çalıştıktan sonra vites boşta oluyor.

Önceden ben de sizin yaptığınız gibi yapıyordum ama boş konumundan sürüş konumuna almaya üşendiğim için (vay bee, otomatik vitesin de böyle tembelleştirici etkisi var işte, insan ona bile üşeniyor yav. Ya da ben insan değilim ) çalıştırdıktan sonra vitesi + yönünde itekleyip kullanıyorum. Buzlu yollarda ilk kalkış anında iki itekleme ile 2. viteste kalkış imkanı da sağlıyor.

gemlikli_55
18/02/2011, 09:13
cok güzel acıklama olmuş teşekkurler

Misafir
18/02/2011, 09:30
benim de otomatik vites. Park ettiğim zaman mutlaka viteste bırakıyorum, marşa basınca vites kolu kendisi boş konuma geliyor. Vitesi 1 e alıp devam ediyorum...

N-ciniir
18/02/2011, 10:14

ben de bu şekilde kullanıyorum.. ama aldığım yerdeki adam boşta kontak kapatmamı söylemişti. boşta kontak kapatınca uyarı sinyali veriyor halbuki.zeten kitapçıkta da aksini söylüyor

ozdem
18/02/2011, 10:43
Açıkcası yakın bir zamana kadar ben de viteste park ediyordum,
çalıştırınca da otomatik olarak n konumunda oluyordu zaten.
Yalnız geçen ay 50.000 bakımı için Göztepe Oto'ya gittiğimde
aracı asla bu şekilde park etmeyin boşa alıp park edin dediler,
ben de bir aydır boşa alıp park ediyorum...

Anlaşılan yine eski sisteme döneceğim ancak servislerin bilememesine
hiç anlam veremiyorum... :S

ugurozer
18/02/2011, 10:51
size yanlış bilgi vermişler. araç asla boşa almadan hiçbirşeye dokunmadan otomatik konumunda stop edilir, siz aracı çalıştıracağınız zaman sistem zaten kendini boşa alarak çalıştırıyor. sonra siz ileri doğru tek bir dokunuş yaparak sistemi tekrar otomatik konumuna sokmuş olup yolunuza devam ediyorsunuz. doğrusu budur. Hiçbir araç boşta park edilmez, zaten dikkat ettiyseni aracı boşa alıp kontağı kapattığınızda araç bir sure sesli uyarı vererk ekranda n işareti yanıyor yani aracı boşta bıraktınız bunu düzeltin demek istiyor.

ozdem
18/02/2011, 10:59
size yanlış bilgi vermişler. araç asla boşa almadan hiçbirşeye dokunmadan otomatik konumunda stop edilir, siz aracı çalıştıracağınız zaman sistem zaten kendini boşa alarak çalıştırıyor. sonra siz ileri doğru tek bir dokunuş yaparak sistemi tekrar otomatik konumuna sokmuş olup yolunuza devam ediyorsunuz. doğrusu budur. Hiçbir araç boşta park edilmez, zaten dikkat ettiyseni aracı boşa alıp kontağı kapattığınızda araç bir sure sesli uyarı vererk ekranda n işareti yanıyor yani aracı boşta bıraktınız bunu düzeltin demek istiyor.

Uğur haklısın, dediklerini biliyor ve katılıyorum ama dediğim gibi servis
asla şeklinde uyarınca eşim de ben de boşta bırakmaya başladık.
Hatta alışkanlık olduğu için çoğu zaman boşta parketmeyi unutunca birbirimize yine unutmuşsun şeklinde uyarı bile yapıyoruz... :)
Neyse ki şimdi içim rahat, bildiğim yoldan devam... ;)

Ama her ne olursa olsun, servisin kesin bir şekilde yanlış yönlendirmesini
cidden hiç anlayamıyorum... :S

ugurozer
18/02/2011, 12:15
servislerdeki elemanlara yeterince eğitim verilemiyor, inanın onlarada kızamıyorum bende turkcell bayisi işletiyorum inanın hergun yeni çıkan tarifeler kampanyalar vs bunları ogrenmeye çalışsam burada ticaret yapamam, sırf bunları ogrenen elemanlar alsam para kazanamam, bazen abi sen bilmiosan kim bilecek diye yorumlar oluyor deliriyorum. bu yuzden aynı olayla karşılaştığım zaman artık kimseye kızamıyorum.

smartmavi
18/02/2011, 12:59
Boşta stop edince araba zangır zangır bağırıyor zaten!

Viteste bırakın, boşa alıp çalıştırın; en doğrusu bu.

araç çalışmıyorken vites değişikliği yapılmaması gerekiyor; bunun sebebi ise vites kutunuzun yakın zamanda yağlanmamış olabileceğidir. Sabah kapıyı açıp araca binerken duyduğunuz sesi hatırlayın; zııııııızzzzzzzz... işte o yağlama sesi; o andan itibaren araba çalışmıryosa da vites değiştirebilirsiniz.

(ama mesela uzun süre arabada beklediniz-mesela 2-3 saat. Sonra kontağı çevirip boşa almaya çalıştığınızda vites kutusunda sorun olabilir; çünkü siz zaten arabanın içinde olduğunuzdan viteskutusu yağlaması gerçekleşmemiş olacaktır.)

GRDEDE
18/02/2011, 13:20
Mrb arkadaşlar en doğru hareket kitapta yazanlardır.Servis elemanları hikayee...

Buna göre:

1. Aracı kesinlikle viteste park ediniz.

2.Çalıştırırken kontağı açın, frene basın, vitesi N konumuna alın (Vitesin hidrolik sistem
tarafından değiştirildiğini hissedeceksiniz)ve marşa basın.

3.Daha sonra yolun durumuna göre 1 & 2.vitese takın yada otm pozizyonuna alın ve
gazlayın.Kim tutar sizi yolunuz açık olsun ...

GRDEDE'ye güvenin İşin doğrusu budur. Hepinize kazasız, belasız, cezasız günler.

BLUEMAN
18/02/2011, 20:36
Emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkürler,çok sağolun

BLUEMAN
18/02/2011, 23:33
Ancak SN.GRDEDE sizin dedikleriniz yapılacak olursa kitapçığında yazdığına göre MAR konumunda kontak açık ve çalıştırırmadan sadece kontağı açıp vitesi boş konuma aldıktan sonra en az 5 dk bir sonraki vitese geçmek için beklemek durumundaymışız,biz her vitesi boşa alışta beş dakika beklememiz gerekmesi biraz güç bir durum olur heralde .

reddragon
19/02/2011, 01:30
Kitapçığa göre söylüyorum: Aracı istob ederken Anahtarı duruma göre 1(AUTO) ya da R konumunda iken kapatınız.
Aracı çalıştırırken. Önce anahtarı MAR konumuna getirip firene basarak vitesi N konumuna alınız. Anahtarı çevirip çalıştırdıktan sonra da fitesi duruma göre 1(AUTO) ya da R konumuna alıp gaza basınız...

GRDEDE
19/02/2011, 09:16
Ancak SN.GRDEDE sizin dedikleriniz yapılacak olursa kitapçığında yazdığına göre MAR konumunda kontak açık ve çalıştırırmadan sadece kontağı açıp vitesi boş konuma aldıktan sonra en az 5 dk bir sonraki vitese geçmek için beklemek durumundaymışız,biz her vitesi boşa alışta beş dakika beklememiz gerekmesi biraz güç bir durum olur heralde .

Sevgili kardeşim bahsettiğiniz ifade yanlış çeviri olabilir.Zaten vitese takmak için 5 dk beklemek hiç mantıklı değil.Yaklaşık iki yıldır kullanıyorum,hiç sorun yaşamadım.Ayrıca sistem hata yaptığınızda sizi uyarıyor.Diğer uygulamalar tavsiye niteliğinde . Ali dayı'da gayet güzel özetlemiş.

taipen71
19/02/2011, 09:46
ben araca binice kontağı çevirip vitesi n pozisyonuna alıyorum ışıklar sönünce çalıştırıyorum vitesi tekrar aşağı çekince direk 1. viteste oluyor sürüyorum o şekildede aracı stop ediyorum 1.viteste

BLUEMAN
19/02/2011, 16:27
Aslında anlattıklarınız mantığa çok uygun yanlış çeviri olabileceği ihtimali aklıma gelmemişti bu güne kadar aracı hep viteste bırakıp viteste çalıştırıyordum inşallah bu yaptığım işlemin bir sakıncası olmamıştır.tşk EDERİM BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN

BLUEMAN
19/02/2011, 16:45
Sn GRDEDE Yukarıda Sn özkan Beyin vermiş olduğu link ve bir ay önce aldğım aracın kullanım klavuzunu inceledim linkte ki kitaplıkta "

ihtiyaç duyulduðunda, motor
çalýþmýyorken, MAR konumunda
vitesi, fren pedalý basýlý olarak
deðiþtirebilirsiniz. Bu durumda,
hidrolik sistemin ve özellikle pompanýn
gerektiði gibi çalýþmasýnýn devamýný
saðlamak için, bir vites
deðiþimi ile diðeri arasýnda en azýndan
5 saniye geçmesini gerektiren
talimatlar kullanýlýr;
BURADA ;

"5 Sn ibaresi" benim katalogda "5 Dakika olarak geçmekte ben bu yüzden çelişkiye girmiştim sanırım bir çeviri hatası var dediğiniz gibi ama hangi çeviri doğru oda ayrı bir sorun.

ugurozer
20/02/2011, 12:04
3 senedir boşa almadan çalıştırıyorum hiç bir sorun yaşamadım zaten kontagı cevirdiğim anda araç kendi kendini boşa alıyor, bunu başaramasa yoldada birçok sorun çıkartır, bi nevi şanzıman sistemini test etmiş testten geçmiş oluyorsunuz.