PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon Kumandası Led Montajı

sadece_erhan
16/02/2011, 22:48
Merhaba arkadaşlar, hepinizin bildiği üzere bir çok puntonun (hangi modellerse artık bilmiyorum, benimkinde yok işte :D ) direksiyon kumadalarında ışık yok. led için yer var, direnç için yer var ama ledlerin kendisi, dirnçler ve onlariçin gerekli besleme hattı kumandaya kadar çekilmemiş. şimdi detaylı bir şekilde anlatıcam.

1) Öncelikle yapacağımız led modifiyesi için kumadaları direksiyondan ayırmalıyız. kumandaları direksiyondan ayırmak için ise Airbagin sökülmesi şart.Burada (https://forum.grandepuntotr.com/kendi-modifiyeni-kendin-yap/24558-airbag-nasil-sokulur-resimli-anlatim.html)airbagin nasıl söküleceğini anlattım. airbag yuvasından çıktığında kornanın fişini çıkartıp kumandayıda söküp temiz bir masanın üzerine koyarak işleme başlıyoruz.

2) Kullacağınız ledlerin rengine göre şerit led satın alabilir bunları kullanabilirsiniz. tavsiyem istediğiniz renk silikonsuz şerit led alıp o ledlerin altındaki 3m çift taraflı banttanda faydalanarak devre üzerine yapıştırmanız. ben bir kumanda için kullanacağım ledleri şu şekilde hazırladım

https://img837.imageshack.us/img837/6295/160220111278.jpg

3) kullacağımız smd ledler devre üzerindeki led yerlerine büyük geleceği için ledlerin kesip board üzerinde led yerlerine denk gelecek şekilde yapıştırıyoruz ve her led ayrı ayrı bağlanacaksa ledlerin her biri için 470 ohm luk direnç kullanıyoruz. yok ben seri bağlıcam derseniz şerit ledin üzerindeki dirençleride kullanabilirsiniz, ben öyle yaptımm. ledleri yapıştırarak montajını yapıyoruz.

https://img80.imageshack.us/img80/3894/160220111281.jpg

4) Şimdi ledleri deneyelim, eğer çalışıyorlarsa direksiyona montaja hazırız.

https://img534.imageshack.us/img534/7535/160220111280.jpg

5) Her iki kumandanın led montajını yaptıktan sonra besleme elektiriğini direksiyon tarafında kalan sokette bulunan (1. ve 2. pinler) kırmızı (+) ve siyah (-) kablolardan alıyoruz.

6) Kumandaları dikkatlice yerleştirip kabloları ve soketi direksiyonda bulunan kanallara gömüyoruz. kontak açıldığında ledler yanmaya başlayacak, kontağın kapanmasıyla sönecektir. airbagide direksiyon üzerine koyup köşelerinin oturduğuna emin olduktan sonra bastırarak yerine oturtuyoruz. Sonra Direksiyonu çevirirken gözünüzün hiç alışık olmadığı süper bir görüntü oluyor. :)

https://img4.imageshack.us/img4/9172/160220111284.jpg

Sabırla Okuduğunuz için Teşekkür Ederim.

Hafta sonuda hanımın misafirleri gelecekmiş beni evden kovuyo, bende hafta sonu, kapılar kumadayla uzaktan açıldığında ve kapatıldığında park lambalarının, iç aydınlatmayla birlikte yavaşca yanıp sönmesini sağlayan projeyi hayata geçirmeyi düşünüyorum. onuda hayata geçirirsem foto çeker nasıl yapıldığını anlatırım :)

OzzY
16/02/2011, 23:26
elinize sağlık,

parkların yanması konusunda: bizim arabalar nası çalışıyo bilmiyorum ama bu gecikme olayı devreyle yapılan arabalarda fazla güç çekince hemen bozuluyomuş.

sadece_erhan
17/02/2011, 00:21
walla sigorta kutusunun altında, kaput açma kolunun kapağının ordan iç aydınlatmanın ilgli kablosunu ve parkların ilgili kablosunu bulup bunları diyotla birbirine bağlayarak iç aydınlatmanın elektriğinin tek yönlü oarak parklara gitmesini sağlamak temel prensip olacak. ancak bazı çekincelerim var tabi, şöyleki

iç aydınlatma lambası yandığında parklara güç vericez, parklar çalışacak ama parkları açtığımızda diyot sayesinde iç aydınlatma çalışmayacak. aynı anda hem parkları hem iç aydınlatmayı çalıştırırsak zaten parklara giden 12v + iç aydınlatmadan giden 12v olacak, bunlar paralel bağlı olacakları için voltajda toplam 12v olacak yani farketmeyecek, problem yok ama akım şiddeti yani amper 2 katına çıkar mı? aynı güç kaynağını kullanacakları için amperin yükselmeme ihtimali var, yükselmezse problem olmaz. yükselirse problem olur mu bilmiyorum. bi elektrikçi ya da konuya hakim tecrübeli bir arkadaş bizi bu teknik konuda aydınlatırsa bizde parklarımızı aydınlatırız heralde :)

OzzY
17/02/2011, 01:04
dediğiniz problem olmaz. olamaz :D:D

siz yazdıktan sonra aklıma geldi, gecikme kontrolu şase kablosuyla çalışıyo, yani tavan lambasına +12 V sabit gidiyo şase body computer kontrollu çalışıyo.

asimsendogan
17/02/2011, 01:16
Öncelikle elinize sağlık.Bu yaptığınız çalışmanın aynısını bende yapmıştım.Beyaz kırmızı çift renk aynı tip led kullanarak.Fakat karanlıkta çok göz kamaştırması ve aşırı ısınma yaptığı için (örneğin uzun yolda 1- 1,5 saatlik kullanımda) söktürüp mat alarm ampulu koydum.Şimdi çok memnunum.Umarım siz de aynı sorun olmaz.bir şey daha kumanda düğmeleri fonksiyonlarını eskisi gibi rahatça yerine getirebiliyor mu?

asimsendogan
17/02/2011, 01:24
kullandığım ledlerin fotosunu ekliyorum.

sadece_erhan
17/02/2011, 08:05
şimdi şöyle oluyo, kullandığınız ledleri zaten direk bağyamazsınız 12v+ ya. çünkü o ledlerin beyzları aşşağı yukarı 3.7v, diğer renkler 3.2v ile çalışır. yani led başına 470ohm direnç kullanmanız lazım, o zman kesinlikle ısınmaz. zaten ısınsa ledin ömrü azalır bozulur.siz haha öne direçdsiz bağlamış olamazsınız çalışmaz, anında patlar led. ha çok ısınması doğru olmayan direnç kullanılmasından kaynaklanmıştır. sizin kullandıklarınız mantar ledlerden.
benim ki biraz parlak ama rahatsız etmiyor. ısınma hiç yok gayette nizami çalışıyor.

sadece_erhan
17/02/2011, 08:11
dediğiniz problem olmaz. olamaz :D:D

siz yazdıktan sonra aklıma geldi, gecikme kontrolu şase kablosuyla çalışıyo, yani tavan lambasına +12 V sabit gidiyo şase body computer kontrollu çalışıyo.

yok abi imkanı yok şaseyle olmasının tavan lambasını açıp bakarsanız şasenin ortak olduğunu (kapı açınca da, diğer türlüde ortak şaseyi kullanıyor) görürsünüz. söyle diğin gibi olsa diğer kullanımda da yavaşcada söenmezmiydi. acaba benmi yanılıyorum

iris19
17/02/2011, 18:23
sevgili erhan kardeş bende yaptırıcam fakat sipariş vereceğim led satan kişi smd ledin rengini ve ölçüsünü istedi benden nasıl yardımcı olursunuz birde smd led yeri hazır kartın üzeinde direk takılmıyormu illa dirençmi takılacak kartın üzeirnde direnç var ama yinede takılacakmı

edelsang
17/02/2011, 18:45
biz daha pedallara led yapamıyoruz siz nerelere neler yapıyorsunuz olucak iş mi bu :)
Ellerinize sağlık güzel olmuş

sadece_erhan
17/02/2011, 19:00
sevgili erhan kardeş bende yaptırıcam fakat sipariş vereceğim led satan kişi smd ledin rengini ve ölçüsünü istedi benden nasıl yardımcı olursunuz birde smd led yeri hazır kartın üzeinde direk takılmıyormu illa dirençmi takılacak kartın üzeirnde direnç var ama yinede takılacakmı

direnç ve led yerleri var ama boş, yani hem led hem direnç lazım sana, ayrıca airbagi falanda sökmen gerekiyor. ledlerin boyutuna gelince, ben şerit ledlerden tek tek sökerek yaptım ama kartın üzerindeki hazır yerlere olmadı tabi birz büyükçe kaçtı. fakat ben dediğim gibi şeritt ledleri kesip uygun yerlere yapıştırarak ve kablolarını boardun altından geçirerek döeşedim. tuşlarda hehangi bir fonk. kaybı yok. perfect çalışıyor.

biz daha pedallara led yapamıyoruz siz nerelere neler yapıyorsunuz olucak iş mi bu :)
Ellerinize sağlık güzel olmuş

teşekkürler

iris19
17/02/2011, 23:41
anlamadığım konu smd led yerleri standart olarak boş bir şekilde duruyor yerleri neden olmuyorki

sadece_erhan
29/03/2011, 00:26
Guncel

kara kız
29/03/2011, 13:15
çünkü smd ledler ölçü ölçü satılıyor..orjınal led harici araç uzerinde olan ledlere en uygun butun elektrıkçılerde bulunan serıtler uzerıne hazır montelenmış dirençleri takılmış olan ledlerdir..ölçü olaarak en uygunu bu serıt ledlerdır..arkadaşlarda mecburen bu ledlerı kullanmak zorunda kalıyor..o yuzden bıraz buyuk kaçıyor ama sıkıntısız çalısıyor....ama direnç takılması sadece dıreksyon kumanda ısıklandırmaları ıcın gecerli bi durum....diğer tum led olan yerlerde direncler mevcut size sadece ledleri değiştirmek kalıyor..bırde aracı dağıtmak..

ulkerhan
11/07/2011, 17:52
1206 kodlu smd led işinizi görecektir.

sadece_erhan
23/07/2011, 20:46
güncel :D

icomert
03/09/2011, 13:47
gercekten cok güzel bir calısma olmus tebrik ederim

eryercell
13/10/2011, 21:57
güncel :D
Erhan merhaba Ben tekrar puntolandım :) 2009 1,3 mj. fun 90hp

Fakat dreksiyon kumanda ışıkları yok :( iş başa düştü artık yapcak bişi yok . Görüşmek üzere

sadece_erhan
13/10/2011, 22:02
Erhan merhaba Ben tekrar puntolandım :) 2009 1,3 mj. fun 90hp

Fakat dreksiyon kumanda ışıkları yok :( iş başa düştü artık yapcak bişi yok . Görüşmek üzere

hayırlı olsun. Ne renk aldın, kaça aldın

izoci
13/10/2011, 22:13
bana 1 panjur yapmaz cık cık cık :D

sadece_erhan
26/10/2011, 15:36
guncel

muratpunto16
03/11/2011, 09:59
ya yanıcak ya patlıcak bakalım denicem :D

Misafir047
03/11/2011, 10:08
arkadaşlar direksiyon kumandası teyip göstergeler için mavi ışık istiyorum bunu nerde kaça mal olur bana

muratpunto16
04/11/2011, 11:22
smd led ve direnç nerden temin ettiniz arkadaşlar ? bursada elektronikçiler çarşısında yok :(

matematik
09/01/2012, 14:25
bendede aynı sorun var bu ledleri dışarda taktırmak istesem kaça mal olur izmirde bu işi düzgün olarak yapan varmı bilgi verirseniz sevinirim

sadece_erhan
09/01/2012, 15:49
izmirde asil yapıyo ama, kendisine sormak lazım bide

matematik
09/01/2012, 16:30
bu işlemi piyasada yaptırmaya çalışsak kaça mal olur. izmirde bunu yapabilecek yer varmı ilgilenirseniz sevinirim

matematik
09/01/2012, 16:32
asil denen kişiyle nasıl iletişime geçebiliriz ki

sadece_erhan
09/01/2012, 22:19
asil denen kişiyle forum üyeleri listsinden yada gezinirken herhanngi başlığa yaptığı herhangi yorumdan ulaşabilirsin. kullanıcı adı asil yani

erayeski
02/04/2012, 22:10
emeginize saglik guzel calisma olmus. benim aracimda direksiyon kumandasinda isiklar yaniyor ama tuslar yanlis komut veriyor bazen. sokup temizlemeyi dusundum, bugun biraz ugrastim. tuslarin bagli oldugu ucgenimsi parca oynuyor biraaz zorladim cikartmak icin ama ne kadar esnesede cikmadi. birazda kirmaktan korktum. airbagi sokmeden sadece bu tuslari sokemezmiyiz. icerde tutan bir tirnak veya vida falan mi var. siz airbagi sokmussunuz , gormussunuzdur. airbagdan sonra bu tuslari direksiyondan ayrimak icin ne yaptiniz ?

erayeski
04/04/2012, 18:11
guncel...

rafetyildiz
04/04/2012, 18:22
cok hos ve guzel ama yapmaya kalksam beceremem :D nerde yaptırabılırız

erayeski
04/04/2012, 23:34
konu ölmüş heralde...

mtninan
01/05/2012, 14:13
Hocam birde şöyle fiber kaplasan nasıl olur....

sadece_erhan
01/05/2012, 22:01
Hocam birde şöyle fiber kaplasan nasıl olur....

carbon zaten, fotoğrafları olcak forumda

sadece_erhan
05/09/2012, 22:57
guncelll

sades76
07/12/2012, 09:24
bursada direksiyon ışıklandırması yapan yer yada kişi varmı...bilgilendireblirirmisiniz.

Bolin
15/12/2012, 23:22
Harika gözüküyor istanbulda anadolu yakası nereye yaptırabilirz kaça malolur bilgi verirseniz sevinrim

fundaayyildiz
16/12/2012, 07:56
arkadaslar ben kendı aracıma yaptım kople aydınlatma dıreksıyon kumandasıda elımde var 2 adet ısık ısteyenlere yapa bılırım orjınalının aynısı oluyor

fundaayyildiz
16/12/2012, 07:57
resimleri eklerim

tifanny
01/02/2013, 22:34
kadran beyaz ibreleri nereden aldın

fundaayyildiz
01/02/2013, 23:49
slm arkadaslar bursa da direksıyon aydınlatmasını yaptırmak ısteyen varsa ben yapıyorum orjınalının aynısı oluyor

acRep
02/02/2013, 01:32
Helal olsun funda hanım elektrik elektronikciyiz herhalde..

altanasci
02/02/2013, 19:15
vay arkadaş ne hamaratlı adamlar var ya görünce kendimden nefret ediyorum resmen

ben patlayan ampulu bile değiştiremem

fatihkaya48
03/02/2013, 10:49
bu işlemi piyasada yaptırmaya çalışsak kaça mal olur. izmirde bunu yapabilecek yer varmı ilgilenirseniz sevinirim
eskişehirde 50 tl ye hallettim ben

sadece_erhan
08/05/2013, 16:36
Guncel

mtninan
01/10/2013, 13:47
Hocam ben sizin bu yaptığınız işlemden cesaret alıp direksiyon tuşlarını söktüm sökmüşken metalik griye boyadım ledleride lehimledim ancak ışıklar yanmıyor şu maddede söylediğiniz beslemeyi nerden aldınız sigorta kutusunun içindenmi?

5) Her iki kumandanın led montajını yaptıktan sonra besleme elektiriğini direksiyon tarafında kalan sokette bulunan (1. ve 2. pinler) kırmızı (+) ve siyah (-) kablolardan alıyoruz.

sadece_erhan
01/10/2013, 13:50
kornanında bağlı olduğu soketteki kabloları tarif ettim ben orda. o sokete ulaşmak içinde airbagi sökmelisin, sökünce tam karşında olacak zaten

outlife
01/10/2013, 13:59
hocam göstergeleri, teyp ışıklarını nasıl beyaz yaptın. bu arada yerin yurdun nerede gelip biraz ders alalım. senin aracın ışıklandırmaları çok güzel olmuş. turuncuda sıkıldım. komple beyaz yapmak istiyorum.

sadece_erhan
11/04/2014, 23:14
Konu facebook a çıkmış hey gidi günler :)

Castell
18/03/2015, 01:33
Konu facebook a çıkmış hey gidi günler :)
Konu biraz eski ama smd led normal ledden farklımıdır googleda arattım kafam karıştı.....

onteo
28/04/2015, 14:30
Merhaba arkadaşlar, hepinizin bildiği üzere bir çok puntonun (hangi modellerse artık bilmiyorum, benimkinde yok işte :D ) direksiyon kumadalarında ışık yok. led için yer var, direnç için yer var ama ledlerin kendisi, dirnçler ve onlariçin gerekli besleme hattı kumandaya kadar çekilmemiş. şimdi detaylı bir şekilde anlatıcam.

1) Öncelikle yapacağımız led modifiyesi için kumadaları direksiyondan ayırmalıyız. kumandaları direksiyondan ayırmak için ise Airbagin sökülmesi şart.Burada (https://forum.grandepuntotr.com/kendi-modifiyeni-kendin-yap/24558-airbag-nasil-sokulur-resimli-anlatim.html)airbagin nasıl söküleceğini anlattım. airbag yuvasından çıktığında kornanın fişini çıkartıp kumandayıda söküp temiz bir masanın üzerine koyarak işleme başlıyoruz.

2) Kullacağınız ledlerin rengine göre şerit led satın alabilir bunları kullanabilirsiniz. tavsiyem istediğiniz renk silikonsuz şerit led alıp o ledlerin altındaki 3m çift taraflı banttanda faydalanarak devre üzerine yapıştırmanız. ben bir kumanda için kullanacağım ledleri şu şekilde hazırladım

3) kullacağımız smd ledler devre üzerindeki led yerlerine büyük geleceği için ledlerin kesip board üzerinde led yerlerine denk gelecek şekilde yapıştırıyoruz ve her led ayrı ayrı bağlanacaksa ledlerin her biri için 470 ohm luk direnç kullanıyoruz. yok ben seri bağlıcam derseniz şerit ledin üzerindeki dirençleride kullanabilirsiniz, ben öyle yaptımm. ledleri yapıştırarak montajını yapıyoruz.

6) Kumandaları dikkatlice yerleştirip kabloları ve soketi direksiyonda bulunan kanallara gömüyoruz. kontak açıldığında ledler yanmaya başlayacak, kontağın kapanmasıyla sönecektir. airbagide direksiyon üzerine koyup köşelerinin oturduğuna emin olduktan sonra bastırarak yerine oturtuyoruz. Sonra Direksiyonu çevirirken gözünüzün hiç alışık olmadığı süper bir görüntü oluyor. :)

Hafta sonuda hanımın misafirleri gelecekmiş beni evden kovuyo, bende hafta sonu, kapılar kumadayla uzaktan açıldığında ve kapatıldığında park lambalarının, iç aydınlatmayla birlikte yavaşca yanıp sönmesini sağlayan projeyi hayata geçirmeyi düşünüyorum. onuda hayata geçirirsem foto çeker nasıl yapıldığını anlatırım :)

Elinize sağlık hocam güzel olmuş. Göstergelerdeki ledleride sizmi değiştirdiniz :siritma:

mustafa76kara
08/03/2017, 18:22
erhan bey fotolar görünmüyor mail adresi versem atabilirmisiniz

orion1933
12/12/2020, 19:32

https://img837.imageshack.us/img837/6295/160220111278.jpg

https://img80.imageshack.us/img80/3894/160220111281.jpg

https://img534.imageshack.us/img534/7535/160220111280.jpg

https://img4.imageshack.us/img4/9172/160220111284.jpg

eğer korna soketinden alırsak ledler kontağı çevirdiğimiz gibi yanmaz mı? parkları yakınca çalışan her hangi bir 12v lik yerden alsak daha hoş olur gibi ama en yakın nereden alınabilir bilmiyorum...

sadece_erhan
15/12/2020, 15:14
eğer korna soketinden alırsak ledler kontağı çevirdiğimiz gibi yanmaz mı? parkları yakınca ışığın her hangi bir 12v lik yerden alsak daha hoş olur gibi ama en yakın nereden alınabilir bilmiyorum...

evet kontağı çevirince yanıyor, ışıklar sadece akşam karanlık çökünce belli oluyor zaten.