PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fire motordan inanılmaz yakıt tüketimi :) (Fotoğraflı)

eskibur
16/02/2011, 20:38
Eskişehir'den Bursa'ya giderken (Eskişehir'in bir ilçesinden Eskişehir'e 76km) aracı denemeye karar verdim ve acaba bu araç en tasarruflu kullanımda ne yakar diye düşündüm ?
Aracı yokuş yukarı zorlamadım ve hız kaybetmesine izin verdim gerektiğinde 75-80 e kadar düştüm düz yolda 90-95 civarı seyrettim ortalama. Yol bittiğinde yol bilgisayarı ortalama hızı 78km gösteriyordu. Fakat bu kilometrenin 20kmsi Bursa içi (Ankara tarafından Çekirge'ye) o oldukça hız ortalamamı düşürmüştür diye tahmin ediyorum fakat kontrol etmedim bunu.

Ve ortaya çıkan tüketim "4.5 lt / 100km" inanamadım ve yol boyunca sık sık kontrol ettim :w00t2000: Kimse inanmaz ben olsam ben de inanmazdım diyerek de fotoğrafladım :)

Aynı yolu giderken 110 civarı bir hızla 6.6 litre yakmıştım ortalama. aşağı yukarı 45 dk geç gitmişimdir aradaki fark muazzam. Yorumlarınızı bekliyorum :fun:

smartmavi
16/02/2011, 21:21
90 km hizda araclarimiz adeta kokluyor...

ykaya1983
16/02/2011, 21:28
Valla fire motorun tasarruflu olduğunu her platformda söylemekten kaçınmıyoruz da.Malesef forumumuzda bazı arkadaşlar fire motoru sürekli yerden yere vuruyor.Hatta 1.6 125 hp aracın fire motordan daha ekonomik olduğunu söyleyenlerde de var.Performans bakımından çok hız seven arkadaşları tatmin etmemeleri normal kabul ederim ama bazı arkadaşlara göre ekonomik olmayan berbat bir motor yani bunu da aklım almıyor.Ben başka bir aracı mı kullanıyorum diyorum kendi kendime.İşin garibi foruma bakıldığında bu kadar berbat denilen motor en çok tercih edilen motor seçeneklerinden biri.Sonuç olarak şöyle söyleyim varsın ışıklarda basınca diğer araçlara fark atmayım.Varsın yokuşlarda cansız kalsın(ki bence abartıldığı kadar değil)Varsın yarışa yeltenen biri beni canımı sıktığında yarışamayım(Ki bu da hiç önemli görmediğim gereksiz bir konu)Fire motor lpg de takılırsa bugün ekonomik denilen multijet motordan daha ekonomik bir motordur.

eskibur
16/02/2011, 21:35
Valla fire motorun tasarruflu olduğunu her platformda söylemekten kaçınmıyoruz da.Malesef forumumuzda bazı arkadaşlar fire motoru sürekli yerden yere vuruyor.Hatta 1.6 125 hp aracın fire motordan daha ekonomik olduğunu söyleyenlerde de var.Performans bakımından çok hız seven arkadaşları tatmin etmemeleri normal kabul ederim ama bazı arkadaşlara göre ekonomik olmayan berbat bir motor yani bunu da aklım almıyor.Ben başka bir aracı mı kullanıyorum diyorum kendi kendime.İşin garibi foruma bakıldığında bu kadar berbat denilen motor en çok tercih edilen motor seçeneklerinden biri.Sonuç olarak şöyle söyleyim varsın ışıklarda basınca diğer araçlara fark atmayım.Varsın yokuşlarda cansız kalsın(ki bence abartıldığı kadar değil)Varsın yarışa yeltenen biri beni canımı sıktığında yarışamayım(Ki bu da hiç önemli görmediğim gereksiz bir konu)Fire motor lpg de takılırsa bugün ekonomik denilen multijet motordan daha ekonomik bir motordur.

Bu durumda aslında suç atan arkadaşlara hak verdiğim bir yön var ki o da şu motoru tanımadan aracı performanslı kullanmaya kalkınca ben de bazen 1.6dan fazla bile yakabileceği kanısına vardım. Dediğim gibi aynı yolda giderken daha seri gitmem iki litre fark etti ki ben aracın performanslı olmadığını biliiyorum fakat sıfır performans da olmadığını düşünüyorum. Örneğin araç 3000-3500 devirde iken vites 5 te dahi olsa hiç bir yokuşta sürat kaybetmiyorum. Fakat işte aracı bu şekilde zorladığımda gerçekten çok yaktığını düşünüyorum. Yani 120-130km sabit hızla ile daha büyük motorlar belki az yakabilir.
Fakat amacı uygun kullanıldığında da sonuçlar ortada ki bence harika ve yakalanılması çok çok güç değerler.

kifanhom
16/02/2011, 23:33
bence de oldukça tatminkar yakıyor.
tabii ki performans motor beklediğiniz bir takım özellikleri arayamazsınız , fakat artık benzin in litresi 4 lira olduğunu düşünürsek ve şehir içi kullanımında ne kadar rahat ve " ulaşım beklentilerini " pozitif marjinal fayda yönünde yerine getirdiğini göz önüne alırsak , gayet başarılı bir araç + motor ikilisi.
ayrıca , gaz pedalı ile sevişir gibi kullanırsanız , adeta kokluyor da diyebilirim.

Fuzuli
17/02/2011, 00:39
Benim bildiğim rekor 3.8 lt. ile admin'de :)
Üstelik kısa mesafe de değil... Antalya-Ankara arası...

GP COSKUN
17/02/2011, 00:47
Benim bildiğim rekor 3.8 lt. ile admin'de :)
Üstelik kısa mesafe de değil... Antalya-Ankara arası...

evet doğru söylüyorsun ama
erdi nin aracının daha az yakması normal starjet
ama yinede şampiyon erdi :hollowee:

ZAK1980
17/02/2011, 00:53
Galıba benımde yaptıgım bır yanlıs var yokus yukarı 3000 devıre kadar cıkıp 2.vıteste atu 20 -25 lerde gezınıyor vıtesı yukseltıyorum en ıyısı yavas yavas kullanmakmıs atuyu 20 ler cıkarmadan su sıralar cok yakıyor zaten

xcruelx
17/02/2011, 08:39
evet doğru söylüyorsun ama
erdi nin aracının daha az yakması normal starjet
ama yinede şampiyon erdi :hollowee:

Abi onun starjet başkamı yaw, ben benimki ile 7.5 lardan aşasını göremedim. :)

feedbackx
17/02/2011, 08:56
Eskişehirden-Bursaya mı geldiniz deneme böyle miydi ?

akbiyik
17/02/2011, 09:17
Demek ki kullanım şekli aracın yakıt tuletimini çok etkiliyor

GP COSKUN
17/02/2011, 09:58
Abi onun starjet başkamı yaw, ben benimki ile 7.5 lardan aşasını göremedim. :)

admin olm adam tabi başka özel yapım erdi ninki :)

:weight1:

h k
17/02/2011, 12:29
ilk başlarda uzun yolda 5 litrenin altına bende inebilmiştim. ama artık o kadar sabredemiyorum . sabır sahibi için fire motor ekonomik evet ama o sabır çok zor iş.

zaferdurukan
17/02/2011, 19:13
ben yakıt tüketiminden çok memnunum. istanbulda şehir içi 700 km gidiyorum belki daha fazla gider. şehir dışını ölçmedim

ultramarine
17/02/2011, 19:33
aracım 1400 km de benimkide 1.70-1.80 arası yakıyo izmit gölcük arası ve şehir içi. havalar ısınsın daha düşer herhalde.

Marker
17/02/2011, 19:39
aracım 1400 km de benimkide 1.70-1.80 arası yakıyo izmit gölcük arası ve şehir içi. havalar ısınsın daha düşer herhalde.
nasil yani 100km 1.7 1.8lt mi yakiyor? Bizim araclar 2ltnin altini gosteriyormu ki? :yawn:

Quik
17/02/2011, 19:48
Sanırım arkadaş 17krş 18krş demek istemiş bende sakin kullanımda 5.4 lere kadar düşürdüm.. Ama biraş performanslı kullanımda 7.8 lere kadar çıkmıştı...

ykaya1983
17/02/2011, 21:36
Ne vardı yani şu araçta 6.vites olsaydı.3000 devirde 120 yapardık herhalde.Ve gerçekten çok daha ekonomik olurdu.

Fuzuli
17/02/2011, 21:51
ben yakıt tüketiminden çok memnunum. istanbulda şehir içi 700 km gidiyorum belki daha fazla gider. şehir dışını ölçmedim
Asıl rekor bu olmalı...
Güzergah ve kullanım tarzınızı anlatırsanız sevinirim..

uzuncocuk
17/02/2011, 21:57
ben mutjujet ıle sehır ıcınde 45 lıtre ıle 650 km den fazla gıdemıyorum... 45 lıtrelık depo ıle 700 km sehır ıcı gıtmek ıcın 100 km de 6.5 lıtre ortalama yakmanız gerekır.... valla hayret ettım... zor rakamlar bence.

eskibur
17/02/2011, 22:57
Eskişehirden-Bursaya mı geldiniz deneme böyle miydi ?

Evet Eskişehir'den Bursa'ya. Aslında dediğim gibi yola başladığım yer Eskişehir'den 75 km önce. Eskişehirden geçip Bursa'ya geldim yani.

gurik
17/02/2011, 23:40
söylüyoruz ama inanmıyor kimse. 110 km sabit hızda 5.6 rahat yakalanıyor.

ZAK1980
17/02/2011, 23:43
Nasıl kullanıyorsun merak ettım

yolcu27
18/02/2011, 11:15
trafik hız limitlerine uyunca tüketim dibe vuruyor :D

feedbackx
18/02/2011, 11:45
Evet Eskişehir'den Bursa'ya. Aslında dediğim gibi yola başladığım yer Eskişehir'den 75 km önce. Eskişehirden geçip Bursa'ya geldim yani.

Aslında yol avantajını kullanmışsınız. Çünkü Eskişehirden gelirken sürekli bursaya doğru eğim vardır. Aynı yolu tersten gittiğinizde bu ortalamayla bitirebileceğinizi düşünmüyorum. Şimdi ben araç bu kadar yakmaz demiyorum ama yakıt tüketimi çok fazla değişkene bağlı maalesef.

zaimkaan
18/02/2011, 16:19
Fire motorlar gerçekten devrinde kullanıldıklarında ekonomik motorlardır. Şehir içi kullanımlarda, maksimum torkunun büyük çoğunluğunu alt devirlerden itibaren sağladığı için hem kullanımı rahattır hemde ekonomiktir. Fakat diğer bir gerçek te şudur ki, (Sadece FIRE motor için söylemiyorum...) uzun yola çıktığınızda normal bir kullanım tarzında 1.6 litre motorlu bir araç bizim arabalarımızla aynı tüketim değerini yakalayacaktır ya da daha az yakacaktır. Çünkü torku yüksek ve daha güçlü bir motor rampalarda ve sollamalarda çok daha rahat ilerleyecektir. Biz mecburuz vites küçültmeye ve gaza yüklenmeye. Ama diğer aracın böyle bir sıkıntısı yok büyük ihtimalle 5.viteste 90 km ile girilen bir rampayı, bizden çok çok daha rahat çıkacaktır. Ancak ve ancak dümdüz bir yol olursa fark atabiliriz. Ama ankaradan çıkıp bodruma giderken mesela, melesef 6.7 gibi bir değerin altına inmemiz çok çok zor... :)

matushella
18/02/2011, 16:26

Arkadaş abartmayın ya biz 1.3 multijetle istanbul şehir içi 700 km zor gidiyoruz siz nasıl o motorla istanbul şehir içi 700 km gidersiniz anlamıyorum. Sadece gece boş yolda mı kullanıyorsunuz arabanızı anlamadımki. Çok abartı geliyor bana benzinli bir arabanın istanbul içi 700 km yapması. Benimde benzinli arabam oldu clio hb3 1.2 16v 75 hb di. Ikındım sıkındım 60 lt deposuyla 700 km zor gittim. Siz nasıl ölçüyorsunuz anlamadım gitti.

uraaal
18/02/2011, 16:30
arkadaş abartmayın ya biz 1.3 multijetle istanbul şehir içi 700 km zor gidiyoruz siz nasıl o motorla istanbul şehir içi 700 km gidersiniz anlamıyorum. Sadece gece boş yolda mı kullanıyorsunuz arabanızı anlamadımki. çok abartı geliyor bana benzinli bir arabanın istanbul içi 700 km yapması. Benimde benzinli arabam oldu clio hb3 1.2 16 75 hb di. ıkındım sıkındım 60 lt deposuyla 700 km zor gittim. Siz nasıl ölçüyorsunuz anlamadım gitti.
bence sen abartma.20 tllik benzinle tamı tamına 110 km yol gitmişliğim oldu s&s co-pilotlugunda.fire motor renaultun 1.2 16v motorundan daha ekonomik bir motordur bu da bir gerçektir.ama soyle birsey var benim gordugum ülkemin insanı dizel arac kullanmayı gercekten bilmiyor benzinliyle karıstırıyor

kalyente
18/02/2011, 16:48
şehir içi 100 liralık(25litre) benzinle 450 km yaptım kartal kadıköy sahil yolunda sürüyorum genelde cadde trafigine giriyorum arasıra .okul kayısdagında oraya gidip geliyorum kmde 22 kurus fire verdiğniz parayı sonuna kadar hak ediyor

zaferdurukan
18/02/2011, 19:45
abicim abartmıyorum ne diye abartayım ki? ben fira active aracı almamın tek sebebi süretli güçlü araba sürmekten korkmamdır. bu da benim aracımın neden az yaktığının sebebidir. daha önce fabia 1.4 68 beygirliğim vardı 8 valve idi o da onunla 550 km kadar gidiyordum. şimdik bu araç ile çok rahat bu 650 -700 km mesafeyi yapabiliyorum. ben 80-90 km hızlarla gitmekten sıkılmıyorum gayet de makul bir hız bana göre
ayrıca eğer siz bu çok övülen multijet ile bu kadar km yapamıyorsanız ve çoğu insan bu şekil gidiyor ise o zaman ben asla almam puntonun dizelini. ben eniştemin 207 dizeli ile abartısız şehir işi 1000 km yapıyorum

ykaya1983
18/02/2011, 20:24
Evet işte buyrun ben de yakıt tüketimimi fotoğraflı olarak yayınlıyorum.Kim demiş fire motor ekonomik değil diye.Haydi bakalım aşağıya otobanda fotoğrafta da görüldüğü gibi hafif eğimli yerlerde anlık yakıt tüketimini koyuyorum.Evet bu yakıt tüketimiyle lpg de hesap edilirse çok iyi değerler olduğu görülüyor.İşte fotoğraflar multijet motorlarasavaş açıyorum.Bu fotoğraflar forumda ortalama 7.5-8.0 litre yakıt tüketimim var diyen multijet kullanıcılarına gelsin:laugh000::laugh000:
Yahu araba 3500 devirde 120 yapıyor daha ne istiyorsunuz.benim 1.6 palio da 3500 devirde 125-130 arası hız yapardı.

https://www.resimpaylas.org/data/media/29/Grnt0112.jpg (https://www.resimpaylas.org)

https://www.resimpaylas.org/data/media/29/Grnt0113.jpg (https://www.resimpaylas.org)

https://www.resimpaylas.org/data/media/29/Grnt0115.jpg (https://www.resimpaylas.org)

https://www.resimpaylas.org/data/media/29/Grnt0117.jpg (https://www.resimpaylas.org)

https://www.resimpaylas.org/data/media/29/Grnt0118.jpg (https://www.resimpaylas.org)

https://www.resimpaylas.org/data/media/29/Grnt0120_2.jpg (https://www.resimpaylas.org)

https://www.resimpaylas.org/data/media/29/Grnt0121.jpg (https://www.resimpaylas.org)

zaferdurukan
18/02/2011, 21:04
fotolara baktım ve benzi ibreni gördüm tırstım vallahi:) yolda kalmadın değil mi ? ibre en dipte ya

ykaya1983
18/02/2011, 21:10
fotolara baktım ve benzi ibreni gördüm tırstım vallahi:) yolda kalmadın değil mi ? ibre en dipte ya
Çok yolda kalma tehlikesi atlatıyorum.Extradan adrenelin oluyor.:siritma:Zaten 1 saat sonra lpg göstergesi 4 tam ışık yandı.Full lpg aldım bu yüzden benzini takmıyorum.Aracı 6 ay önce aldığımda 48000 km deydi,şimdi 60000 km de.Haftada 900 km yol yapıyorum ve haziran ayına kadar böyle devam edecek.

byspayn
18/02/2011, 21:58
bence sen abartma.20 tllik benzinle tamı tamına 110 km yol gitmişliğim oldu s&s co-pilotlugunda.fire motor renaultun 1.2 16v motorundan daha ekonomik bir motordur bu da bir gerçektir.ama soyle birsey var benim gordugum ülkemin insanı dizel arac kullanmayı gercekten bilmiyor benzinliyle karıstırıyor

Katılıyorum Abi. Bilenlere saygım sonsuz tabi ama çoğu kişiye bakıyorum yapıştırıyorlar gazı. Sanırım nasıl olsa dizel bassamda az yakar basmasamda mantığı var :)

erosistanbul
18/02/2011, 23:54
Kendi rekorum şehir içi pendik haydarpaşa arası 27km. toplam 1 depoda 5.0
daha ne olsun. Allahdan belamı arayım.fire motor çok yaşa sen.

uzuncocuk
19/02/2011, 00:05
anlık tuketım onemlı tabıkıde fotogref yayınlayan arkadaslar bırde yolculukları bıttıkten sonra foto koyeylerdı:) 110 km hızla sureklı 4-5 lıtre yakmak hayal.... fabrıkada bıle o verı verılmııyor...yolun hep yokus asagı kısmında foto cekılmıs... bide hafıf rampaları 110 la cıkarken cekmek lazım gelmezmı solye 12 lıtrelerde gorunsun fotolarda....

uzuncocuk
19/02/2011, 00:08
2.7 de ayak gazdan cekılmıs olmasın.... hepsıne kabulde bu 2.7 bıras makara olmus artık:) daha neler.... ben tum yolculuk sonundakı rakamı ıstıyorum anlık tuketımı degıl... 110-120 km ıle gıttıgınız bu otobanın sonunda ortalama tuketım ne oldu acaba?

erosistanbul
19/02/2011, 00:33
valla ben 120 ile 3.9 u kontağı kapatıp aracı itsem bile yapamam. ben 80 i geçmedim.zaten 1 depo zor dayandım. Peygamber sabrı istiyo.

görkem koçsan
19/02/2011, 03:31
ben t jette sabit 2000 devirde kullanıyorum ortalama 4,5 4,0 litreye düşüyo uzunyolda.ama şehiriçi imkanı yok yakıtı düşüremedim.

görkem koçsan
19/02/2011, 04:06
fire motor gerçekten iğrenç bi motor ya yemin ederim 5 kişi dik yokuşta kalkamadı araba ben bunları yaşadım fire motorla zonguldakı bilen varsa yerinide tarif edebilirim araba kalkamadı elemanlar arabadan indi öle kalkış yaptım çekmiyor bende hata olsa stop eder bi de özellikle el freniyle denedim ya sonuçta performans amaçlı üretilen motor değil biliyoruz ama bu kadarda olmaz yani.acemi bi sürücüde değilim ki 8 yıl oldu araba üzerinde kaç araba değiştirdim kullandım ben böle motor görmedim.tasarruf konusundada ben t jet motoru inanın daha ekonomik buldum ama şehirdışında.

ykaya1983
19/02/2011, 11:14
1040 km yol yaptım.Ortalama 7.1 litre yakıt tüketimim var.Bunun içinde şehiriçi şehirdışı otoyol eğimli yokuş aşağı bütün yerler dahil.Yukarıda anlık tüketimi yayınlamışsınız bunlar aldatıcı diyen arkadaşa söyleyim.Tabi ki bunlar anlık tüketimler yol aşağı doğru hafif eğimli yerlerde tüketilen yakıt değerleri.Bu yüzden zaten yolun fotoğralarını da çektim.Yokuş yukarı 11-12 lt tüketim değerlerini tabi görüyoruz ama bu aracın ortalama tüketiminin fazla olduğu anlamına gelmez.Hangi araç yokuş yukarı 11-12 lt ye yaklaşın tüketim değerleri göstermez ki.Fire motorun 11-12 lt gösterdiği yerde t-jet 7-8 lt mi gösterecek ki?Sonuç olarak şunu söyleyim:İster inanın ister inanmayın aracımda lpg olduğundan gideceğim yerlerde hiç ekonomi düşünmeden çoğunlukla 110 -120 km hızlarda yokuş yukarı aşağı şehiriçi dışı karışık 1040 km yol yaptım ortalama tüketimim 7.1 lt .Daha nasıl ekonomik değil bu motor anlamıyorum.

byspayn
19/02/2011, 12:44
fire motor gerçekten iğrenç bi motor ya yemin ederim 5 kişi dik yokuşta kalkamadı araba ben bunları yaşadım fire motorla zonguldakı bilen varsa yerinide tarif edebilirim araba kalkamadı elemanlar arabadan indi öle kalkış yaptım çekmiyor bende hata olsa stop eder bi de özellikle el freniyle denedim ya sonuçta performans amaçlı üretilen motor değil biliyoruz ama bu kadarda olmaz yani.acemi bi sürücüde değilim ki 8 yıl oldu araba üzerinde kaç araba değiştirdim kullandım ben böle motor görmedim.tasarruf konusundada ben t jet motoru inanın daha ekonomik buldum ama şehirdışında.

öncelikle beni yanlış anlamayın direk karşı çıkmak için yazmıyorum bunu.

5 kişi bindik ve kalkamadık demişsiniz ama ben gerçekten inanamıyorum. Denediniz mi derseniz denemedim ancak Şahin vardı bizde bundan önce inanın 7 kişi bindiğimiz oldu o bile gazlı haliyle rampada kalkıyorsa ben zannetmiyorum ki punto kalkamasın? Bu araç maksimum torkunu 3000 devirde veriyor ve 115 nm tork veriyor Şahin o gazlı haliyle kaç tork verebiliyodu ki acaba? Taş çatlasa 90 nm tork verir.

Dediğim gibi yanlış anlamayın ama acaba sizin aracınızda bi sorun vardı? :unsure00:

eskibur
19/02/2011, 19:28

Kullandığınız araç arızalıdır muhtemelen. Yoksa böyle bir şey olamaz. Ben de söylüyorum zaten aracın güçlü olmadığını fakat bu kadar da değil :)
Ben her yokuşta devir bandını 3500 e ayarlıyacak şekilde yokuşa girdiğimde her yokuşta hızımı dahi artırabiliyorum 5. viteste dahil çünkü araçlarımız dizel gibi değil max torku bu devirlerde verebiliyor. Fakat bu tabi ki ekstra yakıt tüketimi demek olduğundan bu şekilde çıkmak yerine hız düşürmek aracın devirden düşmesine izin vermek daha mantıklı oluyor.
Benim şu bu araçtan daha iyi çıkarım gibi bir iddiam olamaz ve çoğu benzinlinin çok daha performanslı olduğunu da biliyorum. Fakat 5 kişi yokuş çıkamamak için aracın yalnızca arızalı olması gerekir.

uzuncocuk
19/02/2011, 19:39
1040 km yol yaptım.Ortalama 7.1 litre yakıt tüketimim var.Bunun içinde şehiriçi şehirdışı otoyol eğimli yokuş aşağı bütün yerler dahil.Yukarıda anlık tüketimi yayınlamışsınız bunlar aldatıcı diyen arkadaşa söyleyim.Tabi ki bunlar anlık tüketimler yol aşağı doğru hafif eğimli yerlerde tüketilen yakıt değerleri.Bu yüzden zaten yolun fotoğralarını da çektim.Yokuş yukarı 11-12 lt tüketim değerlerini tabi görüyoruz ama bu aracın ortalama tüketiminin fazla olduğu anlamına gelmez.Hangi araç yokuş yukarı 11-12 lt ye yaklaşın tüketim değerleri göstermez ki.Fire motorun 11-12 lt gösterdiği yerde t-jet 7-8 lt mi gösterecek ki?Sonuç olarak şunu söyleyim:İster inanın ister inanmayın aracımda lpg olduğundan gideceğim yerlerde hiç ekonomi düşünmeden çoğunlukla 110 -120 km hızlarda yokuş yukarı aşağı şehiriçi dışı karışık 1040 km yol yaptım ortalama tüketimim 7.1 lt .Daha nasıl ekonomik değil bu motor anlamıyorum.
yunus kardes lpg dedın olayı mahvettın:) lpg ıle 1040 km mı gıttın ıyı ama bunun bu konuyla ne alakası var? lpg siz fıre dan bahsedıoz bız:)

ykaya1983
19/02/2011, 19:58
yunus kardes lpg dedın olayı mahvettın:) lpg ıle 1040 km mı gıttın ıyı ama bunun bu konuyla ne alakası var? lpg siz fıre dan bahsedıoz bız:)
Yok abi alakası neden olmasın.1040 km lpg ile gittim fakat yol bilgisayarı benzin lpg farketmez ki.Mesela benim 4.2 litre ile resim çektiğim yerde benzinle gitseydim.Yine 4.2 litre yakardı.LPG ile gittiğim için %15-20 fazla yaktığı için de yol bilgisayarında 4.2 yazarken lpg tüketimi de 5.0 falan olur.

Sonuç olarak lpg ile gitsem bile yol bilgisayarı benzin tüketimini gösterir.Yol bilgisayarı lpg tüketimini göstermez ki.Yanılıyormuyum yoksa?:ermm:

görkem koçsan
20/02/2011, 04:40
yokuş çıkamamak demiyorum kalkış yapmak yokuşta.sonuçta düzden doldursam gazı çıkar öle bi sıkıntı değil.demek istediğim kalkış yapamadı.zaten arabamı sattığımda 9000 km deydi.bu kilometreye kadarda arıza vereceğini tahmin etmiyorum.arızalıda değildi.arkadaşlar bulunduğunuz illeri az çok gezdim ama zonguldaka geldinizmi hiç bilmiyorum. yokuşların babası buralarda.o motor emin olun buraların motoru değil.sizin oralar düzlük kırmızı ışık-dur kalk lar dışında belki vites bile düşürmezsiniz.ama biz burda yeri geliyo 1 vitese düşüyo yokuşlar o derce.zonguldakı bilen varsa yerinide tarif edebilirim.arabanın birçok arabalara göre artısı var yok demiyorum gayet güzel bi arabaki 4. arabamda yine GP. t jet oldu.hız tutkunuda değilim.ama fire motor buraların motoru değil.

pilotender
27/02/2011, 03:53
valla GP fire active ile 4,1 ortalama ile Niksar/Tokat'tan Söke/Aydın'a indiğimi biliyorum. Tam 1150 km yol gitmiştim. Sürekli 70-80 gibi hızlarla seyretmiştim. Yol bitmek bitmedi ama inat ettim. Yakaladığım değer o idi. Bidaha da tövbe. Basarım gaza yakabildiği kadar yaksın demiştim :)

ERDEM1907
27/02/2011, 09:01
şehir içi 9,5 otoban da 6,5-7 benim araba resmen içiyor(otomatik vites):help:

ykaya1983
27/02/2011, 12:15
şehir içi 9,5 otoban da 6,5-7 benim araba resmen içiyor(otomatik vites):help:
Eğer manuel vites olsaydı bence bu kadar yakmazdı.En iyisi manuel vites vites geçişlerini daha iyi bir devir de yapmak önemli.

yolcu27
27/02/2011, 12:19

yunus hocam size katılıyorum, normalde zaten benzin tüketimi az olan bir motor emsallerine göre, bunun üzerine birde lpg li olunca tadından yenmiyor. benzin 3 lira olsa ben lpg düşünmezdim şahsen. araç çok yakmıyor benzin pahalı :)

bu arada o otobanlara halen çıkamadım benim ş dışı tüketimlerim genelde köy yolunda geçiyor :D

skydome
27/02/2011, 12:41
Şöyle bir durum var arkadaşlar düşük hacimli motorlarda 90 km/h hızı her 1 km geçişinizde yakıt tüketiminiz felaket artıyor.Ama yüksek hacimli motorlarda düşük hacimli motorlara göre yüksek hızlar daha maliyetsiz...Annemin 1.4 yeni fiesta tdci sinde 3.4 lt yi gördüm.Bravomda 4.0 lt yi gördüm Ankara-Bandırma arası 500 km...Fakat aynı fiestayı 140 km/h kullandığımda tüketimim 7.0 lt ve üzerini bulurken, Bravoda motor hacmi ve 6. vitesin de farkıyla 5.5 lt gördüm...

yolcu27
27/02/2011, 13:02
Şöyle bir durum var arkadaşlar düşük hacimli motorlarda 90 km/h hızı her 1 km geçişinizde yakıt tüketiminiz felaket artıyor.Ama yüksek hacimli motorlarda düşük hacimli motorlara göre yüksek hızlar daha maliyetsiz...Annemin 1.4 yeni fiesta tdci sinde 3.4 lt yi gördüm.Bravomda 4.0 lt yi gördüm Ankara-Bandırma arası 500 km...Fakat aynı fiestayı 140 km/h kullandığımda tüketimim 7.0 lt ve üzerini bulurken, Bravoda motor hacmi ve 6. vitesin de farkıyla 5.5 lt gördüm...

çok doğru 90 km/h en ideali 1.4 ler için. tecrübeyle sabittir.

ykaya1983
27/02/2011, 15:13
Yok abi alakası neden olmasın.1040 km lpg ile gittim fakat yol bilgisayarı benzin lpg farketmez ki.Mesela benim 4.2 litre ile resim çektiğim yerde benzinle gitseydim.Yine 4.2 litre yakardı.LPG ile gittiğim için %15-20 fazla yaktığı için de yol bilgisayarında 4.2 yazarken lpg tüketimi de 5.0 falan olur.

Sonuç olarak lpg ile gitsem bile yol bilgisayarı benzin tüketimini gösterir.Yol bilgisayarı lpg tüketimini göstermez ki.Yanılıyormuyum yoksa?:ermm:

Arkadaşlar bu sorumun cevabını henüz alamadım.Bu konuda yardımcı olacak kişi yok mu?

OPTS
27/02/2011, 15:46
Ben şehiriçinde çok fazla rolantide kullanamıyorum. İstanbulda araç kullanmak gerçekten çok zor her yerden sıkıştırıyorlar, sinirleniyorum ve basıyorum. E 5 en düşük 130 km/h hızzla kullanıyorum sol şeritten kapatıyorum. Bu hava şartlarında şu an tüketimim 9.5 te. Bir sıra sakin kullanıcam dedim çok dikkat ettim ama ortalamam 7 kusurlere anca düştü. Daha aşağı inmiyor. Tabi kısa mesafelerde 5 küsürlerde yaktığımda oldu ama 100 km sonunda 7 lerde gezdim. Bende artık basıyorum.

pilotender
28/02/2011, 16:17

Tabi ki yol bilgisayarı her zaman benzin tüketimini gösteriyor. Yol bilgisayarı ile LPG'nin hiç alakası yok. Siz yaktığınız LPG miktarını hesaplamak için yol bilgisayarının gösterdiği değere ortalama %15-%20 gibi ekleyin.

uzuncocuk
28/02/2011, 17:22
Arkadaşlar bu sorumun cevabını henüz alamadım.Bu konuda yardımcı olacak kişi yok mu?
bır boru düşün içinden hiçbirsey geçmiyor...ama yol bilgisayarı su kadar litre yakıyorsun diyor... yol bilgisayarı benzin tüketimini gösterıyorsa lpg de, 0 litre yazması lazım degıl mı o zaman? ortlalama 6 litre benzın yakan lpg lı arac , lpg de gıderken 6 lıtre yaksa bu 6 lıtre lpg yaktıgını kanıtlamaz.. ole olsa 12 tl ye 100 km rahat rahat gıderdık lpg ıle. 6lıtre yazması ne garıptır 6 lıtre benzın yaktıgını da kanıtlamaz lpg de.....

ykaya1983
28/02/2011, 18:28
bır boru düşün içinden hiçbirsey geçmiyor...ama yol bilgisayarı su kadar litre yakıyorsun diyor... yol bilgisayarı benzin tüketimini gösterıyorsa lpg de, 0 litre yazması lazım degıl mı o zaman? ortlalama 6 litre benzın yakan lpg lı arac , lpg de gıderken 6 lıtre yaksa bu 6 lıtre lpg yaktıgını kanıtlamaz.. ole olsa 12 tl ye 100 km rahat rahat gıderdık lpg ıle. 6lıtre yazması ne garıptır 6 lıtre benzın yaktıgını da kanıtlamaz lpg de.....
Bence yol bilgisayarında yazan değerler benzin tüketimini gösteriyor.Çünkü yol bilgisayarında kalan benzin tüketimiyle ne kadar yol yapılacağını gösteren değer depodaki benzinle bire bir uyumlu yani lpg takılmadan önce de aldığım benzinin litresi kadar yol yapacağım değer lpg taktırdıktan sonra da aynı gösteriyor.Artı lpg ile bu değerleri yakalamak imkansız.Ama işte benzinle gitmememize rağmen yol bilgisayarı neye göre ekrana değerler yazıyor o kafamı karıştırıyor.Bildiğim kadarıyla aracın hangi hızda enjektörlerden ne kadar benzin püskürttüğünü lpg enjektörlerinin çalışma prensibi benzin enjektörleriyle aynı olduğu için bu değerler lpg enjektörlerinden alınan değerlere göre yazılıyor.Lpg enjektörelrinden alınan değerler de benzin enjektörlerinin değerleri olduğu için lpg yaksa bile araç bezin tüketimini gösteriyor diye düşünüyorum.Ama yine de bu benim görüşüm konuyu daha iyi bilen bir arkadaş varsa bizi aydınlatırsa iyi olur.Bu kadar önemli bir konu hayret kimse bilmiyor galiba.

pilotender
01/03/2011, 00:45
yol bilgisayarının hesaplamaları gaz pedalının konumu, şanzımandaki devir sayısı ve hıza göre hesapladığını zannediyorum ben... enjektörle filan ilgisi olduğunu düşünmüyorum. forumda bu hesaplamanın nasıl yapıldıgını anlatan bir başlık zannediyorum vardı. ama nerede oldugunu bilmiyorum. bulan arkadaş buraya linkini verebilirse yunus da bu konuda istediği bilgiye ulaşmış olacaktır arkadaşlar.

gastrooy
24/03/2011, 13:23
Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar;

ben bundan 3 ay önce gp 1.4 fire 5k satın aldım. Aracım 2007 model 33000 km aldım aracı temiz bakımları yapılmış aldığım herifte malum km belli arabayı hiç ezmemiş kısacası garaj arabası servisi cartı curtu herşey mükemmel bende en son bilgisayara soktum tüm değerler gayet iyi. 4 tanede yeni lastik aldım.
Herşey iyi güzelde arkadaşlar benim biraz problemim var 25 yaşındayım ve daha ilk arabam araç kullanma konusunda acemi sayılım. Kalkışlarda falan basıyorum gidiyor. Ancak yukardaki yazıları okudum dehşete kapıldım. Aracımdan resmen tiksindim. Arkadaşlar aracım 200 tl'lik benzinle enfazla 450 km gidiyor. Ortamala 100 km'de 11.7 lt gösteriyor. Ancak örneğin 1 depoyla gittiğim ortama hız 20 km. Ortalama yakıt 11.5 - 12 lt /100 km de. 28 - 29 saat yazıyor birde onu anlamadım. Bu rakamlar şehiriçi. Birde şehir dışında kullandım ist. - bursaya gittim. Ortalama 7.5 lt yaktı. Hadi ben çok acemiyim arabayı bağırtıyorum ya da çok devirsiz kullanıyorum bu kadar oynarmı yaa??
Ocağıma incir ağacı dikti pezeveng km 50 kr. Yakıyor. Bujisi cartı curtu hepsine baktırdım hiçbirşey yok. Herşey mükemmel ama yakıt 50 kr.

Bu nedir nerde sorun var bana açıklarmısınız

herkese şimdiden teşekkürler

since1453
17/01/2012, 11:26
arkadaşlar konuyu şansa gördüm bizimde uzun zamandır tariştiğimiz bir konu eski yazıları okursanız eski kulanıcıların yorumları nı görebilirsiniz.
Buaraçların çoğunda s&s yok.
dualogiclerinde eco mode var mi bilmiyorum....
yakıt tütketimine 2 faktörüde eklersek çıkan denklem nasıl olur ?