PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sunroof yaptırmak??

whskyebuz
30/04/2007, 12:57
Merhabalar aracıma sonradan sunroof taktırmayı düşünüyorum, bu konudaki fikirleriniz benim için önemli, sizce arabanın aerodinamik yapısına ve tavana bir zararı olur mu ve uzun süre verim alabilir miyim?

dagored
30/04/2007, 13:02
Aerodinemik yapısına bir zararı olacağını pek sanmıyorum, ama Allah korusun, bir kaza durumunda, hele de taklalı bir kaza durumunda, sonradan açılan sunroof un tavanın gerilimini ve dayanımını olumsuz yönde etkileyeceği kesin....

(orjinalinde sunroof ya da skydome bulunan araçlarda mutlaka tavanda güçlendirici olması bakımından ekstra çelik bar kullanılır)

O yüzden yaptırma derim ben...

ABNEW
30/04/2007, 14:22
Ben de kesinlikle desteklemiyorum sonradan yapılan sunroof uygulamalarını.Aracın esneme özelliğinin kaybolmasına neden oluyor ve bence ne kadar güvenli denilirse denilsin kesinlikle orjinali gibi olmaz...

Lewent
30/04/2007, 14:53
Doğru diyosunuz ben de katılıyorum ama Fiat bunu neden kendi yapmıyo ki?
Böyle bi paket war neticede we illa ki fabrikasyon olacakmış! Ne alaka?
Serwislerde bu sonradan da yapılabilse ( diğer opsiyonlar da öyle ) iyi para kırarlar bence :)
Aracı alırken totalde rakkam büyük görünüyo insanlara ama sonradan orjinal bi şekilde yapılabilmeli böyle şeyler diye düşünüyorum...

ABNEW
30/04/2007, 14:56
Levent sonradan yapılacak bu uygulamaların bize maliyeti orjinalinin iki katı olacaktır.Yani 1000YTL lik orjinal sunroof için 2000YTL istenir minimum, tabi o da yapılabilirse...

ufuk61
30/04/2007, 15:01
evet arkadaşlar bende desteklemiyorum çünki ben daha önce yaptıran bir kaç akadaşımla konuşmuştum ya tam oturmuyor yada içeriye su ve toz girdiğini maliyetin artığını söylediler he birde bir arkadaşımın tavanını yamuk kesmişlerdi adamlar tavanı değişti ama araba gitti bir kere ne orjinallik kaldı nede boya tuttu

dagored
30/04/2007, 15:10
Doğru diyosunuz ben de katılıyorum ama Fiat bunu neden kendi yapmıyo ki?
Böyle bi paket war neticede we illa ki fabrikasyon olacakmış! Ne alaka?
Serwislerde bu sonradan da yapılabilse ( diğer opsiyonlar da öyle ) iyi para kırarlar bence :)
Aracı alırken totalde rakkam büyük görünüyo insanlara ama sonradan orjinal bi şekilde yapılabilmeli böyle şeyler diye düşünüyorum...

abi skydome ya da sunroof için markaların böyle bir uygulama yapacaklarını pek sanmıyorum, çünkü bildiğim kadarı ile normal bir arabanın tavan yapısı ile sunroof lu bir arabanın tavan yapısı birbirinden farklı oluyor, sunroof ya da skydome li araçlarda tavanın daha güçlü olması için ilave çelik barlar kullanılıyor.

dışarıda yaptırılan bir sunroof için sonradan destek kullanıldığını sanmam, firmaların da sonradan takılacak olan sunroofların bu şekilde destek malzeme kullanılmadan yapacaklarını sanmam, çünkü bir kaza durumunda (Allah kimseye göstermesin) bu firmalar için kötü bir izlenim yaratabilir

Levent sonradan yapılacak bu uygulamaların bize maliyeti orjinalinin iki katı olacaktır.Yani 1000YTL lik orjinal sunroof için 2000YTL istenir minimum, tabi o da yapılabilirse...

skydome için bişey diyemem ama doğanlara sunroof u 400 - 500 ytl ye bile yapıyolardı:D:D:D (bi zamanlar benim bi doğan vardı ona yaptırmak için biraz araştırmıştım bu olayı, bunları öğrendikten sonra da yaptırmamaya karar vermiştim :D )

Misafır
30/04/2007, 15:13
Aerodinemik yapısına bir zararı olacağını pek sanmıyorum, ama Allah korusun, bir kaza durumunda, hele de taklalı bir kaza durumunda, sonradan açılan sunroof un tavanın gerilimini ve dayanımını olumsuz yönde etkileyeceği kesin....

(orjinalinde sunroof ya da skydome bulunan araçlarda mutlaka tavanda güçlendirici olması bakımından ekstra çelik bar kullanılır)

O yüzden yaptırma derim ben...

aerodinamik yapısına az da olsa zarar verir.
geri kalanların hepsine fazlası ile katılıyorum.

sakın yaptırma.

ABNEW
30/04/2007, 15:16
skydome için bişey diyemem ama doğanlara sunroof u 400 - 500 ytl ye bile yapıyolardı:D:D:D (bi zamanlar benim bi doğan vardı ona yaptırmak için biraz araştırmıştım bu olayı, bunları öğrendikten sonra da yaptırmamaya karar vermiştim :D )

Emre demek istediğim Fiat servislerinde yapılacak sunroof ya da başka uygulamaların araç alınırkenki fiyatının iki katı olacağı.Zaten GP de sunroof yok ve skydome da yapılamaz.Doğanlara 500YTL ye sunroof yapılmışsa emin ol ki orjinal sunrooflu Doğan satılsa o sunroof paketi 200YTL ye alınırdı:)
Zaten şimdi de 500YTL ye manuel bir sunroof takılabilir araçlara...

Mısafır
30/04/2007, 16:41
Arkadaslar Sase Yapilari Farkli Skydome Li Arac La Normal Aracin Tavani Bir Degil Skydome Takili Aracin Tavani Cam Takilan Bosluklarin Negatif Etkisine Karsilik Daha Rijitlestirilmis...

Lewent
30/04/2007, 17:21

Doğru aslında, kesin öyle olur, ki 30 liralık bi lamba için bile 100 YTL werdik serwise...

KeOpS
30/04/2007, 23:32
bende arkadaslara katılıyorum hem gorunus hemde guvenlıkten fedakarlık gerekır bence
gereksız..

Honor COOPER
04/05/2007, 11:14
çevremizde sonradan takılmış çok sunrooflu araç var.bence güvenlikte çok büyük zaafiyet oluşmaz.şans tabi takla tarken tam sanroof büyüklüğünde bir kayanın üzerine düşerse araba tabi facia olur ama aynı sonuç orjinaldede yaşanır gibime geliyor.bana göre üstü açık arabadan çok daha güvenli olacağı.

whskyebuz
06/05/2007, 16:38
Teşekkür ederim, gerek yorumlarınız gerekse de kendi araştırmalarım neticesinde verimli olmadığını anladım.Aracına 2 yıl önce sunroof taktırmış bir volvo s40 sahibiyle ve yine aynı zamanlar sunroof taktırmış bir fiat marea sahibiyle görüştüm bu konuyu ikisi de tavsiye etmediler, volvoda ses fiat'da ise ses ve kimi zaman tam kapanamama ve su sızdırma problemleri varmış, tabi aracın bir kaza anında ne kadar güvenli olabileceği konusunu sormadım bile.