PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kasko bozulursa

cesur
14/02/2011, 21:33
arkadaşlar bugün benim çiziklerin tavan yaptığı gündür.
bende ilk çiziğimde çok üzülmüştüm hemde ilk araba geldiği gün dakika bir gol bi hesabı olmuştu o .burda forumda falan yazmıştım arkadaşlar destek olmuşlardı.nazarlık kalsın dediler kaldı da.ama 2.çizik şimdi 3.çizik. de oldu .daha bekletemiyorum. paslanıcak boya baya çıktı.
autokingi aradım ilgilendiler .resmii çek mail at dediler. öyle yaptım resimlere göre mini hasar karşılamaz 30 mm yi geçen çiziklerden sonra kaskoyu bozdurman lazım boya işi var dediler. yarın hasar tespiti için gel bakalım belki bi ihtimal ama kasko bozulcağı daha büyükçe bi ihtimal dediler. bunu düşündüm düşündüm hazmettim mecburen. şimdi yarın götürcem hasar tespiti yapılcakmış mini hasar karşılamazsa kASKO bozulcak .eksper gelcek karar vercek servise yönlendircez gün falan alır gidersiniz dediler

ben memurum okadar zamanım olcakmı bilmiyorum keşke eksper bulunduğum ilçeye gelse yada autokingin yaptığı hasar tespitiyle servisten gün verilse sürekli git gel mahfolucam bide bunu yaptırınca bidaha olmicanın garantisi yo.k .paslanmicak olsa yaptırmam asllında sadece göçükleri yaptırırım canımı en çok göçükler sıkıyoda. napim bilmiyorum yarın gidip hasar tespiti yaptırıp hepsini görüşcem bakalım ne diyecekler.keşke mini hasar onarımından karşılanabilse ama bişey merak ediyorum. kaskom bozulunca seneye daha fazla miktar mı ödemem gerekecek acaba kaskoya bu nu bilen varsa yardımcı olabilir mi bana ...
şimdi resim eklemeye çalıştım orda belli ne var sa :(

pose744
14/02/2011, 21:58
ilk 2 resime rütuş yaptırın,göçükler küçük, dursun onlar nazarlık olsun,rütuş paslanmaya karşı sadece çizik üzerine atılacak incecik boya(orjinal renginde olacak) ...3. resimdeki kırık jant kapağında hiç önemli değil.... siz ustalaşıncaya kadar rütuşla idare edin (paslanmasın) çünkü bunları yaptırmak için çekiçlenecek ve komple boyanacak o parçalar...arabanın değeri düşecek,alan kişi kazalı zannedecek...kaskonuz bozulacak... ve acemilik olduğu için tekrar aynı hatalar yaparsanız ikinci kez boya attırmak daha çok üzecek sizi... rütuş boyayı 10 tl ye yaptırırsınız çorba parasına... ben kendi arabamda 15 cmlik çiziğe rütuş yaptırdım,azcık göçük var ama kalsın ,hiç takmayın...

ZAK1980
14/02/2011, 21:59
Mehtap hanım auto kıng mını onarımdan ıkı gocugu cızıgı onarmaz fakat onarta bılıyorsan en azından bırını yaptır (arka kapı)en azından.
aracının kaskosunu kaca yaptırdın (ılk sene benım 950 tl ıdı % 30 ındırım ıle 660 a dustu 300 tl ye yakın bır ındırım yapıldı)kazancım 300 tl sımdı olaya parasal yonden bakar ısek kaskonu bozdurur ısen % 30 ındırım gıder bunun sana yansımasını bır dusun aouto kıng derse ya ben bunu 100 tl ye yaparım derse kaskonu bozdurma derım bozulursa kaskon zararın fazla olacaktır.Bırde ıkıncı kaskoyu yaptırıken prımler artıyor :( forumdada bazı arkadaslar 2-3 kez kaskoyu bozdurdugunda kara lısteye alınıp bırdaha kasko yapmıyorlar.Sahsen sen kaportacının tekı ıle pazarlık yapıp bır fıyat al kaskodakı zararın ıle karsılastır

Don Vito Puntoleone
14/02/2011, 21:59
bunları mini hasar karşılamaz maalesef....hasar çok parçada var....maalesef aracınız autokinge veya servise girerse kafadan en az 3 gün yatar...kaskonuz bozulursa seneye daha fazla ödeme gibi bir durum olamaz...hasarsızlık indiriminiz bozulur...en fazla yine aynı parayı ödersiniz....çünkü bu küçük hasarlar kasko şirketine fazla maaliyet açmaz...hatta bazı şirketler 1000 Tl nin altındaki hasarlara bile kaskoyu bozmuyorlar...

pose744
14/02/2011, 22:00
ilk resimdeki pasta cilayla geçer gibi görünüyor

OzzY
14/02/2011, 22:01
jant kapağı için yapıcak bişey yok kesin değişicek, GPninki 50 tl civarıydı

benim tecrübelerime göre bunlar kesinlikle mini onarıma girmez yani biraz bastırırsanız, tüm haklarımı kullanın filan derseniz ancak öndeki YADA arkadaki mini onarımdan yapılabilir.

kaskonuzda hasarsızlık koruma klozu varmı kontrol edin, varsa tutara göre hasarsızlık indiriminiz etkilenmez. birde çoğu şirket ufak hasarlarda hasarsızlığı bir kademe geri çekiyo.

poliçenizi incelemenizi ve acentenizle görüşmenizi tavsiye ederim onlar yönlendirir.

eğer kasko için bahsettiğim gibi bi durum varsa, direk olarak anlaşmalı servise gidin(anlaşmalı serviste ufak hasar için eksper gelmez) konuşun tek hasar varmış gibi tek dosya üzerinden yapsınlar.

eğer 2sinide yaptırmak istiyorsanız hiç auto kingle uğraşmayın direk anlaşmalı servise gidin

geçmiş olsun.

ZAK1980
14/02/2011, 22:07
bunları mini hasar karşılamaz maalesef....hasar çok parçada var....maalesef aracınız autokinge veya servise girerse kafadan en az 3 gün yatar...kaskonuz bozulursa seneye daha fazla ödeme gibi bir durum olamaz...hasarsızlık indiriminiz bozulur...en fazla yine aynı parayı ödersiniz....çünkü bu küçük hasarlar kasko şirketine fazla maaliyet açmaz...hatta bazı şirketler 1000 Tl nin altındaki hasarlara bile kaskoyu bozmuyorlar...
Kasko ıle gorusun belkıde 1000 tl altında dıye bozmaz ama bır kademe alta ceker hazarsızlık %30 yerıne onumuzdekı sene % 25 olur belkı

cesur
14/02/2011, 22:10
auto king hasar tespiti yapalım dedi yarın bi gidicem göçükleri düzeltin boya olayına da rötüş yapın dicem mini hasar indirimi olayı var benim sigortada (allianz benimki) önce bize getirin mini hasar değilse ekspertiz gelir servise ynlendiririz dediler bakalım ne olcak ama bu srekli böyle olursa yandık arabanmı var derdin vargibi geliyo artık soğuyorum :((((

ZAK1980
14/02/2011, 22:17
auto king hasar tespiti yapalım dedi yarın bi gidicem göçükleri düzeltin boya olayına da rötüş yapın dicem mini hasar indirimi olayı var benim sigortada (allianz benimki) önce bize getirin mini hasar değilse ekspertiz gelir servise ynlendiririz dediler bakalım ne olcak ama bu srekli böyle olursa yandık arabanmı var derdin vargibi geliyo artık soğuyorum :((((
Bırazdaha dıkkat sadece bunlar park ederken olmus galıba risk alma ornegın ıkı aracın arasına veya bır arac ıle duvarın arasına park edeceksen gerekırse arabayı durdur in aractan bak buraya aracı sokarmıyım sokarsam soldakı arac ıle benım arac arasında kac cm aralık olacak dıye dusun gerkırse aracı ortala 1.5 araclık yere park et ama acaba dıye dusunme rıske gırme

cesur
14/02/2011, 22:22
evet . malesef ama bazen benden kaynaklı olmuyo biz gibi acemilere az daha anlayışlı olunsa araçlar üzerine geliyo korna basıyo insanlar sanki podyumda yürüyo aheste aheste . bazı süücüler yardımcı da oluyo allah razı olsun ama bazı görgüsüzler var panik yaptırıyo kazaya sebep oluyo biraz anlayış sadece bayan diye acemi diye sıkıştırmakmı gerek herkes kendi ailesindek bayanları düşünsün onlara yapılsa hoş olur mu

reddragon
14/02/2011, 22:39
Bırazdaha dıkkat sadece bunlar park ederken olmus galıba risk alma ornegın ıkı aracın arasına veya bır arac ıle duvarın arasına park edeceksen gerekırse arabayı durdur in aractan bak buraya aracı sokarmıyım sokarsam soldakı arac ıle benım arac arasında kac cm aralık olacak dıye dusun gerkırse aracı ortala 1.5 araclık yere park et ama acaba dıye dusunme rıske gırme
Arkadaşımız çok güzel tavsiyelerde bulunmuş. Ben de usta şoför değilim ilk arabam. Taksimde kat otoparkında dönüşü dar alıp ön tamponu çizdirmiştim ufaktan.
O günden sonra bir aracın yanından geçerken ya da park ederken en ufak şüphem varsa duruyorum. Aynalardan, gerekirse camı açıp kafayı uzatıp bakıyorum.İyice emin olunca park ediyorum ya da parktan çıkıyorum. Kesinlikle acele gaz vermek yok! Gaza dokunarak kalkın.Özellikle aracı geri viteste unutup ileri gitmeye filan kalkarsanız gazı dokunarak verdiğiniz için hemen durabilirsiniz.
2. olarak eğer size korna çalanlar yüzünden hareketlerinizi hızlandırırsanız. Allah korusun daha ciddi kazalar yapabilirsiniz. Bu ülkenin magandası bitmez. Sakın korna ya da el hareketlerini kale almayın. Usta şoföre de çalıyorlar...

cesur
14/02/2011, 22:50
bunları kaleye alıcam bidahakine yavaş ım zaten yeterince .şüphe duyunca durucam.karşıdan araç geliyosa yol darsa falan. rampalarda el frenini çekicem (kayınca panik yapıyorum)genelde şehir içi ve dar yolarda skıntı var artık kırmızı ışıklarda basıp geçmiyoum . 2.yada 3.vitesle kalkmıyorum. daha az panik yapıyorum. debriyajı özgür bırakıyorum :) korna alışkanlığı edindim. bunlarda baya bi tecrübe sayılır dimi. böyle böyle öğrenicezelbette sadece diğer sürücülerden biraz anlayış istiyorum ama nerdeeeee

reddragon
14/02/2011, 23:02
Naçizane bi tavsiyede daha bulunayım. Bİr daha araç alırsanız ya da değişirseniz mevcut aracı, otomatik araç alın. Yokuşta kayma, debriyaja basmayı unutma gibi dertleriniz olmaz. Ben dualogic punto aldım eşim de çok rahat kullanıyor. Kesinlikle bundan sonra da manuel araç almam, resmen hamallık...

Marker
14/02/2011, 23:05
Iyiki orduda oturmuyorum =) Saka bir tarafa gecmis olsun kucuk kazalar bunlar hepimizin basina geldi zamaninda can sıkacak bir durum yok.

ZAK1980
14/02/2011, 23:17
bunları kaleye alıcam bidahakine yavaş ım zaten yeterince .şüphe duyunca durucam.karşıdan araç geliyosa yol darsa falan. rampalarda el frenini çekicem (kayınca panik yapıyorum)genelde şehir içi ve dar yolarda skıntı var artık kırmızı ışıklarda basıp geçmiyoum . 2.yada 3.vitesle kalkmıyorum. daha az panik yapıyorum. debriyajı özgür bırakıyorum :) korna alışkanlığı edindim. bunlarda baya bi tecrübe sayılır dimi. böyle böyle öğrenicezelbette sadece diğer sürücülerden biraz anlayış istiyorum ama nerdeeeee
Aracınız yokusta kayıyor ıse el frenınden destek alın veya aracın kavrama noktasını bılırsenınz ne panık yaparsın nede gerıye kacar.Benım evın onundekı yolda rapma var sureklı bırılerı gerıye kacırır kırmızıdayken bu durumda sunu yapıyorum sag ayak ıle frene basıyorum sol ayak debrıyajda ve debrıyajdan ol ayagımı yavas ama cok yavas cekıyorum tam kavrama noktasında ıken zaten sesten anlıyorsun motor gaz ıstıyor o sırada sag ayagımı frenden cekıyorum araba duz yolda ıse one dogru yavas yavas one dogru gıdıyor yokusta ıse ne gerıye kacıyor ne ılerıye oldugu yerde kalıyor ama gaz versene dıyede sana soylenıyor sende o esnada gaz verıyorsun gerıye kaymadan ılerı gıdıyor zararı varmı evet baskı balatayı bıtırıyor ama bu cok yokusta veya gerıye kacacgından suphe olmadıgım durumlarda kullanıyorum.bu arada bunu yaparken zamanlama dogru olmazsa araba stop eder.Kavrama noktasını bulmak ıcın ılk aracı calıstırdıgınızda debrıyaja basılı tutup calıstırırız araba calısmıstır gaza hıc basmadan yavasca ayagınızı debrıyajdan cekersenınz arac 2-3 m ılerı gıder sonra karburator (dıyelım)oradakı benzın 200 -300 cc belkı bıtmesıne yakın arac tıtrer ve motor stop edero tıtremede gaza basarsan arac gıder bır kac denemede duz yolda tabıkı ogrenırsın veya kullanılmayan hafıf yokuslu yolda deneye bılırsın ama panık yapmamamk onemlı rıskı en aza ındır arasıra ısık kırmızı beklıyorum yesılolunca hareket edıyorum boylece kırmızıda o yokusta kalmıyorum acamı olabılırsınız ama panık yapmazsanız ve onceden ne yapacagınıza karar verırsenız sorun cıkmıyor sızın acınızdan

cesur
15/02/2011, 17:03
bugün autoking e gittim.hasar tespiti yaptılar. mini hasar onarımı karşılamaz dediler. kasko bozulcak mecburen jantın biri değişcek dediler kapı boyanıcak sağ ön teker üzeri ve arka çamrluktaki göçükler giderilerecek çizik yer boyanıcak dediler.ancak autokingle allianzın sadece mini onarım anlaşması varmış.diğer işlemlerde yüzde 30 kesinti oluyomuş. u kesintiyi almayız dediler. ama ben gvenemedim. sigortacımı aradım oda servise getir kasko bozulacaksa servis daha garanti dediler. bide boya koruma yaptırma hakkım varmış onuda istedim. işlemler yapıldı.eksper istendi. yarın 9 da eksper için yine Ordu dayım. bu iş için 3 gün izin aldım ama eksper gördükten sonra bana gün verilicekmiş ozaman gidicekmişim inşallah bir günde biter de alır gelirim .sürekli git gel mahfoldum. ama ordu nun fiat servisinden memnun kaldım kapıda karşıladılar işlemleri onlar yaparken ben dinlenme salonunda çayımı içtim. çalışan bayanlar da var elemanlar güler yüzlü daha ne olsun bide hızlı hizmet olursa yaşadık valla. inş bir sorun çıkmadan işim biter daha bir aylık aracım içim gidiyo valla

pose744
15/02/2011, 19:03
çok acele ediyorsun,rötuş yaptır bırak,şu acemilik gidene kadar dursun... illa yaptırayım diyorsan fotoğrafları muhakkak sakla..

OzzY
15/02/2011, 20:50
bugün autoking e gittim.hasar tespiti yaptılar. mini hasar onarımı karşılamaz dediler. kasko bozulcak mecburen jantın biri değişcek dediler kapı boyanıcak sağ ön teker üzeri ve arka çamrluktaki göçükler giderilerecek çizik yer boyanıcak dediler.ancak autokingle allianzın sadece mini onarım anlaşması varmış.diğer işlemlerde yüzde 30 kesinti oluyomuş. u kesintiyi almayız dediler. ama ben gvenemedim. sigortacımı aradım oda servise getir kasko bozulacaksa servis daha garanti dediler. bide boya koruma yaptırma hakkım varmış onuda istedim. işlemler yapıldı.eksper istendi. yarın 9 da eksper için yine Ordu dayım. bu iş için 3 gün izin aldım ama eksper gördükten sonra bana gün verilicekmiş ozaman gidicekmişim inşallah bir günde biter de alır gelirim .sürekli git gel mahfoldum. ama ordu nun fiat servisinden memnun kaldım kapıda karşıladılar işlemleri onlar yaparken ben dinlenme salonunda çayımı içtim. çalışan bayanlar da var elemanlar güler yüzlü daha ne olsun bide hızlı hizmet olursa yaşadık valla. inş bir sorun çıkmadan işim biter daha bir aylık aracım içim gidiyo valla

eksper aracı gördükten sonra kaskodan kiralık araç isteyebilirsiniz, yalnız bu araca vereceğiniz hasar sizin için kötü sonuçlanır.

cesur
15/02/2011, 20:55
sanırım eksper geldikten sonra bana verilen günde servise gittiğimde aynı gün yapabilecekler hasarları. acele etmek istemedim aslında sadece rötüş yapalım dedim. ama kabul etmediler.hepsi boyanıcak dediler .ben daha bu çiziklerdne çok yaparım gibi geliyo şimdi yapılınca hep tedirgin olucam...

Marker
15/02/2011, 21:01
uzgunum ama kopmle boyanacaksa ayni gun almaniz mumkun olmayabilir.

cesur
15/02/2011, 21:02
komple değil galiba ama boya koruyucu yapılacak sanırım

ozdem
15/02/2011, 21:04
Mehtap, keşke acemilik geçene kadar en azından 1-2 ay bekletseydin,
hemen paslanacak kadar ciddi bir şey görünmüyor...
Bir de şimdi boya sonrası acaba bir şey olur mu telaşıyla daha çok tedirgin
olacaksın. Bir kaç ay böyle idare etmen daha iyi olur sanki... ;)

cesur
15/02/2011, 21:10
aslında haklısın özlem duygularıma tercüman oluyorsun tedirgin olucam gene olursa diye baya bide uğraşıcaz gibime geliyo sürekli bu şekilde uğraşmak zor birde ben aynı ilde değilim ben ilçede ikamet ediyorum ordu bana 100 km falan uzak sürekli gitgel memurum da ben izin olayı baş belası oluyo bana da

pose744
15/02/2011, 21:19
bu arabayı kime götürürsen götür,göçükleri düzeltelim,boya yapalım diyecek...neden? para kazanacaklar da ondan... ufacık göçüğü bile sırf para kazanmak için parçayı değiştirelim dedikleri bi çağdayız... rütuş diyorum ben...

ozdem
15/02/2011, 21:20
Karar senin tabiki ama şu telaşını biraz atlattıktan sonra
yaptırmanı tavsiye ederim. Şöyle koltuğuna gerilmeden
rahat rahat oturduğunda yaptırırsın... :)
Ayrıca diğer arkadaşların da belirttiği gibi kaskoyu bozdurmadan
önce keşke servisten bir fiyat çıkarttırsaydın ve seneye alacağın
hasarsızlık indiriminle de bir kıyaslasaydın.
Servisler tabiki hemen yapalım, halledelim olayına girerler ama
çok telaş edilecek bir durum yok. Bunlar gelip geçici herkesin başından
geçen şeyler, Allah büyük kazalar göstermesin.
Aracına olanlara çok takılma, rahat kullanmaya bak... ;)

pose744
15/02/2011, 21:25
boya korumanın allah muhafaza tekrar yapacağın bir sürtmeye faydası yok,sadece boyanın ömrünü uzattığı söyleniyor,kullandıkları malzeme kaliteliyse vs vs... boya korumanın arabanın tüm sorunları halledildikten sonra yapılması lazım ama bence yaza doğru yaptırsan daha iyi olur malum güneş boyanın düşmanı :)

cesur
15/02/2011, 21:26
acemilik işte bunları yeni öğrendiğimden hemen kandırılmaya çok ta müsaitim. bi arkadaş var oda servis benim bulunduğum ilçede oda dedi bunların hepsi en aşağı 350 tl yapar jant kapağı falan da değişecek çünkü dedi. boya işi de var kasko da 300 civarı falan düşüyomuş indirim olarak ama 1 ay lık kasko bozulunca bende haliyle üzüldüm elbette

pose744
15/02/2011, 21:31
benim de sağ jant kapakları kırık değil ama sürtülmüş durumda,kaldırıma yanaşırken sürtülüyor kırılıyor,çok çirkin durmadıktan sonra önemsiz,ne de olsa gene sürtülecek,olan jant kapağına olsun...

Marker
15/02/2011, 21:41
Arkadaslar kasko kazada belada paravermeden yaptirmak icin yapiliyor zaten, mehtap hanim kusura bakmayin ama siz o kaskoyu bugun, bugun olmazsa yarin zaten bozduracaksiniz niye cebinizden para veriyorsunuz anlamadim gitti, genede tercih sizin.

cesur
15/02/2011, 21:43
kaskombozuldu zaten evrak imzalattılar bana da beyan sanırım olayı anlattırdılar .belgelerimi aldılar falan .sanırım kaskom sene içinde zaten sürekli lazım olacak tabi beni atmaya karar vermezlerse :)

Marker
15/02/2011, 21:48
En dogrusunu yapmissiniz bence. Henuz kaskonun bir musterisini attigini duymadim iciniz rahat olsun. :)

cesur
15/02/2011, 21:50
ben duydum eniştem arabayı 3 kez perte çıkardı vede atıldı :) trajı komik allah korusun

Marker
15/02/2011, 21:53
Cana gelecegine mala gelsin, enistenizinde masallahi varmis tazmanya canavari gibi kasko neyapsin :)

smartmavi
15/02/2011, 22:10
niye mini onarıma girmesin... 5 hakkınız var; yetkiliyle konuşup ikisini sağ öne, ikisini yandaki çiziğe saydırabilirdiniz. Konuşarak halledebilirdiniz.

Bu kadar ufak hasarlar için bence kasko bozulmaz.

cesur
15/02/2011, 22:17
bilmiyoruz ya o nedenle bunları teklif bile etmiyolar

ademtahir
16/02/2011, 15:30
geçmiş olsun..
böyle ufak şeyler için telaşe etmenize gerek yok acemilik günlerini atlatana kadar böyle kullanabilirdiniz ama bundada belki hayr vardır bundan sonra daha sakin daha güzel araç kullanırsınız bir dahada hiç kazanız olmaz inş.
kasko bozulmasın diye onu bunuda cebimizden yaptırıyoruz o zaman niye kaskoya yıllık 1000 tl civarında para ödüyoruz?

matushella
16/02/2011, 15:38
Autokingin ayıbı bu. Eğer buda mini onarım sayılmıyorsa ne sayılıyor anlamadık. Ufacık bir göçük düzeltme 1-2 rötüş bitecek iş bu. Bence sigorta şirketinize şikayet edin hangi autoking e gittiyseniz.

pose744
16/02/2011, 18:52
Arkadaslar kasko kazada belada paravermeden yaptirmak icin yapiliyor zaten, mehtap hanim kusura bakmayin ama siz o kaskoyu bugun, bugun olmazsa yarin zaten bozduracaksiniz niye cebinizden para veriyorsunuz anlamadim gitti, genede tercih sizin.
:w00t2000:

OzzY
16/02/2011, 20:29
En dogrusunu yapmissiniz bence. Henuz kaskonun bir musterisini attigini duymadim iciniz rahat olsun. :)

genelde 4. hasarda poliçeyi iptal ediyolar, 3 hasarda poliçe yenilemiyolar.

konu açmıştım bu sene 3 dosyam vardı, poliçe yenilemeyi reddettiler bi kaç şirketle görüşmüş acentem sadece biri kabul etmiş onlarda 1850 lira fiyat çekmiş. neyseki hallettik :)

cesur
17/02/2011, 10:17
genelde 4. hasarda poliçeyi iptal ediyolar, 3 hasarda poliçe yenilemiyolar.

konu açmıştım bu sene 3 dosyam vardı, poliçe yenilemeyi reddettiler bi kaç şirketle görüşmüş acentem sadece biri kabul etmiş onlarda 1850 lira fiyat çekmiş. neyseki hallettik :)

ben 3 değil baya bi hasar açıcak gibi hissediyorum :( kendimi ozyy desene kasko da kabul etmicek bu gidişle beni

zafermutlu
17/02/2011, 10:34
keşke evo almadan model düşük corsa fiesta filan alıp 10000tl civarı acemilik atsaydınız..
illaki fiat olacaksada bir palioda olabilirdi..

ozdem
17/02/2011, 11:53
ben 3 değil baya bi hasar açıcak gibi hissediyorum :( kendimi ozyy desene kasko da kabul etmicek bu gidişle beni

Mehtap ohooooo, sen böyle sürekli daha çok kaza yapıcam
bu gidişle diyerek zaten kazayı çağırıyorsun kendine....
Bırak artık hasar yapıcam, kaza yapıcam ya da yapmıycam demeyi.
Sürekli hasarı düşünerek paniğini hiç atamazsın. Sen koltuğuna rahat
rahat otur, besmeleni çek, müziğini de aç, direksiyonu sıkmadan, kasmadan
sakin sakin yavaş yavaş kullanmana bak...
Heyecanını hafifletmek için önce trafiğin yoğun olmadığı yerler de uzun uzun kullan,
önce bir arabanla bütünleş, direksiyona alış, arabanı tanı.
Sonra trafikte de aynı sakinlikle devam edersin.
Tecrübeli insanlar da kaza yapıyor, bu sadece sana has bir durum değil
ama sürekli hasar yapıp yapmamayı düşünürsen bu acemilik bitmez
söyliyim... ;)

cesur
19/02/2011, 15:25
hakılsın özlem bende bugün arabamı servise götürdüm . ben tek başıma gittim 100 km yol :) kimseyi almadım yanıma ben gidicem dedim. kırmızı ışıkta 2 kez kaldım araba bozuldu sandım .Arada kapımı açıp yardım teklif edenlere hayır da dedim. zaten boş viteste kalkmaya çalışıyormuşum onu farkedince sorun çözüldü:) ...
fiat servisine gittim. orda ki dik yolu inmedim sadece tedbir olsun dye onada bir bey efendi yardımcı oldu. arabamı teslim ettim geldim.valla baya bi zoruma gitti onu orda bırakmak. ama kendimle gurur duydum :))) servis elemanı da dedi "valla cesaretinizi kutluyorum" . ama oldu işte.
yanlız bişey sormak isterim tecrübeli akadaşlara: bir kamyona takıldım giderken çok yavaştı bende sollamak istemediğimden arkasında seyrettim. Araba vites istedi bazen 3 yaptım bazen 20 lere düştü 2 yaptım ama bi kere 3 yapınca ibre deli gibi dönmeye başladı sonra korktum 2 ye çektim araba bi değişik koktu. sonra dedim acaba 5 e mi attım yanlışlıkla ama sanmıyorum 3 tü. ibre neden öyle döner ki birde arada yavaş giderken debriyaj fren yaptım falan araba titreye titreye gitti her defasında bozuldu sandım panik oldum. bu gibi sorunlar yaşayan yada neden olduğu nu bilen varsa yardım lütfen :(

ozdem
19/02/2011, 15:43
Mehtap sana özel mesaj attım, oradan bir konuşalım... ;)

cesur
19/02/2011, 15:48
peki bakıyorum hemen

ZAK1980
19/02/2011, 15:49
hakılsın özlem bende bugün arabamı servise götürdüm . ben tek başıma gittim 100 km yol :) kimseyi almadım yanıma ben gidicem dedim. kırmızı ışıkta 2 kez kaldım araba bozuldu sandım .Arada kapımı açıp yardım teklif edenlere hayır da dedim. zaten boş viteste kalkmaya çalışıyormuşum onu farkedince sorun çözüldü:) ...
fiat servisine gittim. orda ki dik yolu inmedim sadece tedbir olsun dye onada bir bey efendi yardımcı oldu. arabamı teslim ettim geldim.valla baya bi zoruma gitti onu orda bırakmak. ama kendimle gurur duydum :))) servis elemanı da dedi "valla cesaretinizi kutluyorum" . ama oldu işte.
yanlız bişey sormak isterim tecrübeli akadaşlara: bir kamyona takıldım giderken çok yavaştı bende sollamak istemediğimden arkasında seyrettim. Araba vites istedi bazen 3 yaptım bazen 20 lere düştü 2 yaptım ama bi kere 3 yapınca ibre deli gibi dönmeye başladı sonra korktum 2 ye çektim araba bi değişik koktu. sonra dedim acaba 5 e mi attım yanlışlıkla ama sanmıyorum 3 tü. ibre neden öyle döner ki birde arada yavaş giderken debriyaj fren yaptım falan araba titreye titreye gitti her defasında bozuldu sandım panik oldum. bu gibi sorunlar yaşayan yada neden olduğu nu bilen varsa yardım lütfen :(
Yanlıs devırde vıtes degırmıssın ondan.
Soyle anlatayım sana
3 vıteste ıken 1 vıtese atarsan araba one dogru yıgılır sankı bırısı arkadan tutmus gıbı devır ıbresı 2000 devurdeyse anı bır sekılde 4000 ne cıkar
araba 2 vıtesteyken devır saatınde 2000 de ıken vıtesı 5 atarsan araba devırsız oldugu ıcın tıtrer durur
Mehatap sana nacızane tavsıyem su ;
Arabayı devır gıstergesıne bakarak kullanırsan basına bu dedıklerın gelmez sende korkarak araba kullanmazsın bırazdaha kendıne guven duyarsın.
Aracı kyllanırken devur saatıne bakarak kullan
1.vıteste iken devır saatıne bak 2000 devır ustunde ise 2 vıtese at
2.vıteste cıktıgın ıcın aracın devır saatı 2000 veya 1800 lerdedır gaza yavas yavas basarak devırını 2500 e kadar cıkar, sonra vıtesı 3 at 3 atıtıgından dolayı yıne devır saatın duser 2000 ne falan yada 2200 lerdedır yıne 2500 devırde ıken 4 vıtese at
kısacası su vıtes degıstırırken vıtesı yukselmek ıcın devır saatıne bak 2500 -3000 arsı vıtesını yukselt ben benelde 2500 de yukseltıyorum.Baskası 2800 yapar 3000 yapar ama +3000 fazla yakar
vıtes kuculturkende ;
5.vıteste ıken 4 e almak ıstersen devır saatıne bak 2000-2200 arasındaysa (ben genelde 2000-1800 arası dusuruyorum) 4 vıtese tak 4 vıteste ıken devır saatın 2800-3000 arasında olur vıtesı dusurdugunden dolayı 3 almak ıcın devır saatıne bak 2000-1800 arasındaysa 3 al vıtesı bu sekılde buyut ve kucult.
Bun onerılerımı uygular ısen sorun kalmaz bence kımı arkadas vıtes kuculturken devırını 2000 yerıne 2300 e ındıgınde kucultur bu kullanıcının ve aracın durumuna goredır ama senın sıkıntı yasamaman ıcın bu degerler bence makul hata yapma konusuna gelınce herkes yapıyor arasıra ben 2 vıtesle 4 vıtes karısıyorum 3 ten 4 takacam dıye 2 ye almısım devır gostergesı fırlıyor arac yıgılıyor gıbı oluyor o esnada ayagım debrıyajda oldugundan fark edıp 2 ye taktın 4 al deyıp kendı kendıme durumu duzeltıyorum ama pabıklemıyorum kaza yapacam dıye dusunmuyorum bunu dusunmekten arac kullanamazsın

ozdem
19/02/2011, 15:54
Evet, zaten Zeynel mesajda yazdıklarımı aynen açıklamış...
Bir de dediğim gibi sürücü kurslarından bir hoca ile bir iki ders
trafiğe çıkmadan da fayda var. ;)

cesur
19/02/2011, 16:13
çok teşk ederim bunlar bana çok faydalı oluyo kopyala yapıştır yapıp saklıyor ve de sürekli okuyorum bunları :p

OzzY
19/02/2011, 16:21
Evet, zaten Zeynel mesajda yazdıklarımı aynen açıklamış...
Bir de dediğim gibi sürücü kurslarından bir hoca ile bir iki ders
trafiğe çıkmadan da fayda var. ;)

katılıyorum ders almanızı tavsiye ederim.

ZAK1980
19/02/2011, 16:31
çok teşk ederim bunlar bana çok faydalı oluyo kopyala yapıştır yapıp saklıyor ve de sürekli okuyorum bunları :p
prınt edıp aracta dursun bende ılk sefer el frenını cekmeden ınıyordum sureklı baktım unutuyorum alıskanlık olana dek a4 e frenı cek dıye yazmıstım aracın on konsola yapıstırıp gezınıyordum

cesur
19/02/2011, 17:20
herkes acemi olmuş :)

MustafaT
15/03/2012, 17:50
kaskonun hasarsızlık klozunu eften püften şeyler için bozdurdum, tavsiye etmem 2011 775-TL idi 2012 1.400 oldu :(