PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sağ arka gacır gucur

kochuso
13/02/2011, 21:19
Slm.puntomun sağ arka tarafından bir süredir gelmekte olan ses iyice arttı.en ufak sallantıda gacır gacır+kuş sesi gibi bişey.sanki boşta metaller var birrbirine sürtüyor.arabayı sallıyorum hiç ses yok.gayet normal.görünürde boş vida parça vs.yok.sağ kapı açık gidiyorum koltuğu söktüm bagaj kapısını açıyorum ses aynı.amortisörün oralarda boşta kalabilecek bi parça var mı acaba?forumlarda daha önce bahsedenler olmuş ama sonuçları ne oldu acaba sonuca ulaşan var mı?

Marker
13/02/2011, 21:29
pandizottan geliyor olabilir, benimkinin de yumusak plastik parcasi dusmus cukurlarda tikirti yapiyor.

labtec
13/02/2011, 22:32
bir ay kadar önce benimde sağ taraftan setlerden geçerken gazır gucur ses geliyordu.sap arkayı krikoyla kaldırıp amortisörün metal yüzeyini yağladım ses bir daha gelmedi...

kochuso
14/02/2011, 11:22
pandizottan değil onu zaten uzun zamnadır kullanmıyorum

abulbul08
14/02/2011, 11:37
Benimde lok lok diye ses geliyordu. Amortisör mefta olmuş meğer

Kriminal
14/02/2011, 14:34
Aynı dertten müzdaribim bende...
Sağ arka taraftan bısuru ses gelıyor...
çözümü bulan arkadaşlardan bılgı ıstıyorum

kochuso
14/02/2011, 21:01
arkadaşlar bugün arka amortisörü söktürdüm sağını solunu yağlattım.kapı fitilleri bagaj fitilleri koltuk menteşeleri dahil her yeri yağlattım kilit ustasına baktırdım kapıyı açtırdım.stabilize yola girdim mi gene aynı.aklıma gelen tek şey artık bu amortisörün takılı olduğu arka blok köşe içinde ayrık bi metal veya vida parçası.onuda görebilmek için şasiyi kesmek lazım oda da ne ala .herkeste aynı sorun varsa diyecek bişeyim yok artık.

vek66
14/02/2011, 22:59
forumda bır arkadas vardı onunla sureklı gorusuyoruz telde onun kinde de boyle bır sorun vardı arka yürüyenı komple soktuler ama yıne bulamadılar sesı en son şaseden gelıyor demıslerdi onada

kochuso
15/02/2011, 14:34
anlaşılan fiat punto serisini sallamış.bi araçtan bu kadar ses gelmez ya

Punto Efo
15/02/2011, 15:39
Arka yürüyen aksamı gövdeye bağlayan torsiyon burçlarına baktırın. Burçlar içerisinde lastik takozlar var ve bazı puntolarda zamanla sorun çıkarabiliyor. Değiştirilmesi biraz zahmetli bir işlem ama sesler oradan geliyorsa değiştirmenizde fayda var.

Solitude
16/02/2011, 11:38
herkesin ses sorunu aynı yerdenmi kaynaklanıyor onu bilemiyorum ancak bende de sağ arka taraftan gelen bi ses problemi vardı sağ arka kapıdan geldiğini farkettim. Sonuç olarak sağ arka kapı kilidinin oturduğu kısım (ismini bilmiyorum şu kilidin kaportaya oturduğu metal parça) oraya teflon sardım (doğalgaz boruları sızdırmasın diye kullanılan beyaz malzeme) ve şu an ses kesildi. Eğer sizin sorununuzda kapıdan kaynaklanıyorsa dediğim kısma müdehale ederek sorununuzu çözebilirsiniz.

matushella
16/02/2011, 11:49
herkesin ses sorunu aynı yerdenmi kaynaklanıyor onu bilemiyorum ancak bende de sağ arka taraftan gelen bi ses problemi vardı sağ arka kapıdan geldiğini farkettim. Sonuç olarak sağ arka kapı kilidinin oturduğu kısım (ismini bilmiyorum şu kilidin kaportaya oturduğu metal parça) oraya teflon sardım (doğalgaz boruları sızdırmasın diye kullanılan beyaz malzeme) ve şu an ses kesildi. Eğer sizin sorununuzda kapıdan kaynaklanıyorsa dediğim kısma müdehale ederek sorununuzu çözebilirsiniz.

Benim eski clio'da da aynı yerden ses sorunu vardı bende aynı bantla işi çözmüştüm. Benim puntom daha 4 aylık ve 5000 km'de. Hiçbir ses gelmiyor rüzgar sesinden başka. Umarım böyle sorunlarla karşılaşmam.

Kerasus
16/02/2011, 11:54
Benimde arka kısımdan kasislerde ve bozuk yollarda gacur-gucur sesler geliyor. Zaman zaman kesiliyor ancak yine geri geliyor. Ben amortisörlerden geldiğini düşünüyorum. Kapı kilitleri, pandizot ve bagajdaki ses yapacak herşeyi sardım, koltukları yatırıp bagaja bindim arkadaşım arabayı sürerken sesin nerden geldiğini dinledim alt kısımdan geliyordu. Öle bi gelip bir gidiyor. Ama geldiğinde inanılmaz rahatsız edici oluyor. Çözüm bulan varsa paylaşırsa sevinirim.

isuldor
16/02/2011, 12:07
arkadaslar benım de aynı sorun var demekkı genel bır sorun
ayrıca yıne forumda bır arkadas arka sag farın oynamasından kaynaklı bır sesten bahsettı yerınden oynuyormus ve su alıyormus dedı

aynı sorun bende de var su almıs ve yerınden oynamıs (bı bakın derım oraya)
servıse gıdıp yaptıran oldu mu ? ne yapıyorlar degıstırıyorlar mı farı falan

kochuso
16/02/2011, 12:55
kapının içindeki kilitten bahsetmiyoruz dimikapıyı gövdeye bağlayan ufak çengel bi parça var plastik var içinde.ben onu ilk başt bantladım ama oradan değil.arka far sağlam duruyor bende oynama yok ama baktırıım olmazsa gene de.belki altında vardır bişey.artık şaştım

isuldor
16/02/2011, 13:26
far olayı kronik bir geri çağırma ya da en azında servis zamanında müdahalesi şart çünkü çoğu araçta var diye duydum

Solitude
16/02/2011, 17:09
@ kochuso

evet kapı değil kapı kildinin arabayı tuttuğu metal parça