PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kartel muhafazası

askin
12/02/2011, 16:31
20011 model aracımda kartel muhafazası yok. servis sadece full kidlerde olduğunu söyledi. devamlı asfaltta kullanmadığım için takyırmayı düşünüyorum.
acaba aranızda kartel muhafazası taktıran varmı.??

PARS
12/02/2011, 16:42
benim aracımda var çok faydası oluyor hem ses izalasyonu hemde çamur toz vs gibi olanaklardan koruyor..

askin
12/02/2011, 22:43
benim aracımda var çok faydası oluyor hem ses izalasyonu hemde çamur toz vs gibi olanaklardan koruyor..

sonradan mı taktırdınız yoksa aldığınızda var mıydı?

karizma
12/02/2011, 22:53
bende yeni taktırdım ancak her tarafını kapatmıyor. ne için taktırmayı düşünüyorsun?

askin
12/02/2011, 23:20
bende yeni taktırdım ancak her tarafını kapatmıyor. ne için taktırmayı düşünüyorsun?

toz çamur v.s. için. birde ses yalıtımı için iyi olur diyorlar.
siz kaça yaptırdınız ve nerde yaptrırdınız acaba. sizin görüşünüz nedir acaba.
birde tam kapatmıyor demişsiniz. bu söylediğinizi biraz daha açabilirmisiniz.

karizma
12/02/2011, 23:41
şimdi ben işim gereği doğru dürüst asfalt yol gören biri değilim, kışın yoğun çamur, yazın ise yoğun toz motoru kaplıyor. hatta bu koşulardan ötürü geçenlerde debriyaj biyası kitleme aşamasına geldi (çamur şanzumana nufus etmiş) bilye değişti. neyse bende adanada yetkili serviste karter muhafazası taktırdım 85 tl tuttu ancak 2 haftadır aracın altını şöyle bir kontrol ediyorum çamur yine motoru kaplamış:( yani bu sebepten aracın altını tam örtmediğini söylemek istedim. Yani sadece aracın altını sürtme konusunda ortadaki çubuğu korursun bilgin olsun. yani çamura pekte faydası yok...

askin
13/02/2011, 00:01
şimdi ben işim gereği doğru dürüst asfalt yol gören biri değilim, kışın yoğun çamur, yazın ise yoğun toz motoru kaplıyor. hatta bu koşulardan ötürü geçenlerde debriyaj biyası kitleme aşamasına geldi (çamur şanzumana nufus etmiş) bilye değişti. neyse bende adanada yetkili serviste karter muhafazası taktırdım 85 tl tuttu ancak 2 haftadır aracın altını şöyle bir kontrol ediyorum çamur yine motoru kaplamış:( yani bu sebepten aracın altını tam örtmediğini söylemek istedim. Yani sadece aracın altını sürtme konusunda ortadaki çubuğu korursun bilgin olsun. yani çamura pekte faydası yok...

benim sorunumda seninle aynı. işim gereği tozlu ve çamurlu yolda çok gidiyorum. keşke tam kapatabilse. taktırırken buna dikkat edeyim bari.:g0000000: tabi altını sürme riskide var... yani bi şekilde taktırıcaz...

blk_hakan
13/02/2011, 00:01
Forumda bu tarz bi konu olması lazım resimli hemde araştırırsanız bulursunuz bi arkadas taktırmıstı resmini görmüştüm ...

karizma
13/02/2011, 00:12
evet o resimi bende gördüm ancak sanki o muhafaza puntonun değilde doblonunkine benziyor çuünkü benim serviste taktırdığım biraz ufak gibi geldi bana yani resme göre.

karizma
13/02/2011, 00:19
benim sorunumda seninle aynı. işim gereği tozlu ve çamurlu yolda çok gidiyorum. keşke tam kapatabilse. taktırırken buna dikkat edeyim bari.:g0000000: tabi altını sürme riskide var... yani bi şekilde taktırıcaz...
tabi taktır az da olsa faydası olur. bu arada madem çamura çok giriyorsun sana bir tavsiye nacizane, sol tekere 30 santim yakınlıkta debriyaj havalandırması için açıklık var oradan çamur taprak çakıl gibi materyaller direk şanzumana dolabiliyor benim bu sebepten debriyaj bilyem öldü 250 tl çok dikkatli olmalısın yazık günah yani...

tayfux
13/02/2011, 00:23
kesinlikle faydası olur diye düşünüyorum taktıran arkadaş pek fazla memnun kalmamış olabilir ama darbenin nerden geleceği belli olmaz bakarsın bi taşı engeller ki o tarafta yağ pompasına falan bir taşın gelmesi çok şeylere mal olabilir..

karizma
13/02/2011, 00:32
kesinlikle faydası olur diye düşünüyorum taktıran arkadaş pek fazla memnun kalmamış olabilir ama darbenin nerden geleceği belli olmaz bakarsın bi taşı engeller ki o tarafta yağ pompasına falan bir taşın gelmesi çok şeylere mal olabilir..
Hayır darbe konusunda kesinlikle faydalı, ben çamur konusunda motoru veya aksamlarını pek korumuyor dedim.

tayfux
13/02/2011, 00:56
Hayır darbe konusunda kesinlikle faydalı, ben çamur konusunda motoru veya aksamlarını pek korumuyor dedim.
doğrudur hocam çamur kir pis toz ne kadar da kapatsak giriyor ordan girmese başka yerden giriyor ama karter muhafazanın asıl işlevi darbeleri engellemesi o açıdan baktığımızda faydalı olacaktır diye düşünüyorum..teşekkürler :)

askin
13/02/2011, 00:57

daha önce yazılanları okudum az önce, kesinlikle taktırmaya karar verdim. ama tam kapanmaması nı aklım almadı.
syn tayfux verdiğiniz bilgi için teşekkürler. acaba dediğiniz yer koruyucuyu takınca kapanmıyormu acaba.

tayfux
13/02/2011, 01:01
daha önce yazılanları okudum az önce, kesinlikle taktırmaya karar verdim. ama tam kapanmaması nı aklım almadı.
syn tayfux verdiğiniz bilgi için teşekkürler. acaba dediğiniz yer koruyucuyu takınca kapanmıyormu acaba.
kapatıyor diye biliyorum hocam benim araçta da var ama ben hiç altına yatıp incelemedim ama genelde yağ pompası tarafını kapatıyor..yine de servise danışmakta fayda var..

fawori
13/02/2011, 02:24
plastik yalnız bilginiz olsun orjinal parça sac yapanlar var sanayilerde fakat güvenlik açısından sac önerilmiyor bende taktırmıştım 100 TL. tutmuştu birde ön tarafın altı yere daha çok yakınlaşıyor sürtmelerde artıyor

askin
15/02/2011, 00:51
plastik yalnız bilginiz olsun orjinal parça sac yapanlar var sanayilerde fakat güvenlik açısından sac önerilmiyor bende taktırmıştım 100 TL. tutmuştu birde ön tarafın altı yere daha çok yakınlaşıyor sürtmelerde artıyor

izmitte 120tl kastamonuda 100 tl samsunda 120+ işçilik istediler. orjinalide plastikmiş zaten..

aliserhanuyar
15/02/2011, 00:56
Ankara'da servise sordum 150 liraya takıyorlarmış, sanayide bi ustada 120 ye takarım dedi aynısını.

askin
15/02/2011, 00:58
Ankara'da servise sordum 150 liraya takıyorlarmış, sanayide bi ustada 120 ye takarım dedi aynısını.

söylediğim fiyatların hepsi servis fiyatı

armaganc
17/02/2011, 09:54
95 TL ye işçilik dahil takdırdım. İstanbul yollarını bilen bilir. taktıdıkdan sonra 2 kere altını vurdum sağolsun yollar köstebek yuvası.

gemlikli_55
17/02/2011, 12:32
izmitte 120tl kastamonuda 100 tl samsunda 120+ işçilik istediler. orjinalide plastikmiş zaten..

maşllah piyasayı koklamışsın her ilden haberin var :)

aydintap
18/02/2011, 00:12
105 tl takdırdım. 3 hafta oldu ve her yerini kapatıyor. bugun sürttüm altını ama en azından karteri sürttüm motoru değil

N-ciniir
18/02/2011, 10:17
Ankara da uyugn fiyatlı bir yer var mı karter koruma için ?

delkan
18/02/2011, 13:45
Burada karter muhafaza için fotoğraflar var..

https://forum.grandepuntotr.com/genel/24020-punto-evo-karter-muhafaza.html

arastgeldi
18/02/2011, 19:39
Full kitlerde karter koruma standart değil.Çünkü benim araçta yok :) ve takılamadığını söylediler.

delkan
20/02/2011, 20:10
ben bu hafta sonu ankara tan otoda 85 tl'ye taktırdım arkadaşlar tavsiye ederim ancak parçayı önceden sipariş vermek gerekiyor.

vdevir
20/02/2011, 20:31
merhaba
puntoların altı hakkaten yere çok yakın özellikle, motordan çıkan egzos borusunun dönüşünde enlemesine bir saç parça takmışlar ama pek işe yaramıyor.
karter muhafazanın plastik olması pek koruyucu olmaz sanırım.
görevi kartere darbe gelip delinmesini ilk aşamada önlemektir.
ayrıca karter muhafaza tamamen kapalı olmasın, motorunhararet yapmasına neden olabilir.

Du Hast
20/02/2011, 21:55
merhaba
puntoların altı hakkaten yere çok yakın özellikle, motordan çıkan egzos borusunun dönüşünde enlemesine bir saç parça takmışlar ama pek işe yaramıyor.
karter muhafazanın plastik olması pek koruyucu olmaz sanırım.
görevi kartere darbe gelip delinmesini ilk aşamada önlemektir.
ayrıca karter muhafaza tamamen kapalı olmasın, motorunhararet yapmasına neden olabilir.
hararet konusunda sıkıntı olmaz merak etmeyin.
puntoların motor soğutma sistemi gerçekten iyi.

daha öncede yazmıştım. karteri vurana kadar tampon falan aşağıya iner çünkü karter yukarıda kalıyor. tabi sac olması her zaman avantajdır ama plastik olursa motor havuzuna yağmur çamur girmez birde ses konusunda yardımcı olur

emredniz
26/02/2011, 23:36
bencede mutlaka taktırılmalı.

puntolife
28/02/2011, 01:43
arkadaşlar hemen hemen herkezin yorumunu okudum konuyla ilgili olarak ama benim yetkili servisten aldığım bilgiye göre aslında motorun alt kısmına taktırdığınız muhafaza sacı olmaması bizler çok daha iyi çünkü;
aracın ön kısımdan yaptığı kazalarda sürücü ve yolcu güvenliği açısından motor önden alınan darbeyle yerinden alt kısma yani aracın alt taban bölümüne girerek sürücü ve yolcunun sıkışmasını minimuma indiriyor.yani sac muhafaza motorun darbe esnasında direk olarak kabin bölümüne doğru girmesini kolaylaştırıyor.sizin karteli koruması için taktırdığınız yada fabrikanın sizden extra para alarak taktığı aslında sizi kazalarda daha fazla zarar görmenize sebeb oluyor.sizler gibi bende taktırmayı düşündüm fakat bu bilgiye ulaşınca hemen vazgeçtim bu yazdıklarımı doğruluyabilirsiniz.Bende yetkili servisin ağzından duyduğum için paylaşıyorum hepinize kazasız günler diliyorumm..

Du Hast
28/02/2011, 16:42
arkadaşlar hemen hemen herkezin yorumunu okudum konuyla ilgili olarak ama benim yetkili servisten aldığım bilgiye göre aslında motorun alt kısmına taktırdığınız muhafaza sacı olmaması bizler çok daha iyi çünkü;
aracın ön kısımdan yaptığı kazalarda sürücü ve yolcu güvenliği açısından motor önden alınan darbeyle yerinden alt kısma yani aracın alt taban bölümüne girerek sürücü ve yolcunun sıkışmasını minimuma indiriyor.yani sac muhafaza motorun darbe esnasında direk olarak kabin bölümüne doğru girmesini kolaylaştırıyor.sizin karteli koruması için taktırdığınız yada fabrikanın sizden extra para alarak taktığı aslında sizi kazalarda daha fazla zarar görmenize sebeb oluyor.sizler gibi bende taktırmayı düşündüm fakat bu bilgiye ulaşınca hemen vazgeçtim bu yazdıklarımı doğruluyabilirsiniz.Bende yetkili servisin ağzından duyduğum için paylaşıyorum hepinize kazasız günler diliyorumm..
bir kaç milisaniye içinde gerçekleşen kaza esnasında, motor kulakları olmadan ser düşüş yapsa bile, kaza olup bitene kadar aşağıya düşme gibi imkanı yok.
yani motoru kucağımıza alacağımız varsa her türlü alırız.

puntolife
02/03/2011, 00:33
bir kaç milisaniye içinde gerçekleşen kaza esnasında, motor kulakları olmadan ser düşüş yapsa bile, kaza olup bitene kadar aşağıya düşme gibi imkanı yok.
yani motoru kucağımıza alacağımız varsa her türlü alırız.
Sevgili arkadaşım sen kaza anı testleri görmedin galiba adamlar katlanır pedal, katlanır direksiyon mili üretimine geçti motor kucağına o kadar kolay gelmiyor tabi ama kaputun altında seni motordan uzak tutacak hiçbir şeyin olmadığını bilmeni isterim. yani sen o karoserin içinde kaza anında koltuk süngerinin esnemesi kadar kaçarsın ok. motorun seni sıkıştırmaması en önemli detay karoserin altında motorun kaza anında izlemesi gereken yol bile yapılıyor.Bindiklerimiz öyle yağ tenekesi değil...yani her şekilde muhafaza gereksiz yoksa neden opsiyonel bir parça olsun değil mi? umarım yorumum çok sert olmamıştır Can
saygılar ....

smartmavi
02/03/2011, 11:50
Motorun sol tarafı, yani şarj dinamosunun olduğu kısım, yağmur sularından korunmasız. Bence taktırmalı, benim de listemde üst sıralarda...

Du Hast
02/03/2011, 17:59
Sevgili arkadaşım sen kaza anı testleri görmedin galiba adamlar katlanır pedal, katlanır direksiyon mili üretimine geçti motor kucağına o kadar kolay gelmiyor tabi ama kaputun altında seni motordan uzak tutacak hiçbir şeyin olmadığını bilmeni isterim. yani sen o karoserin içinde kaza anında koltuk süngerinin esnemesi kadar kaçarsın ok. motorun seni sıkıştırmaması en önemli detay karoserin altında motorun kaza anında izlemesi gereken yol bile yapılıyor.Bindiklerimiz öyle yağ tenekesi değil...yani her şekilde muhafaza gereksiz yoksa neden opsiyonel bir parça olsun değil mi? umarım yorumum çok sert olmamıştır Can
saygılar ....
öyle diyorsan öyledir abicim. motorun bizi sıkıştırmaması olayına bende katılıyorum ama önemli olanın motorun düşüp düşmemesi..
ben az çok fizik dersi gördüm.
ser düşme diye bir konu mevcut. motorun ağırlığı ve aradaki mesafe yi formülde gerekli yerlere koyunca düşme süresi ortaya çıkar. dediğim gibi bir kaç milisaniyede bütün olay olup bitiyor, motorun düşmesi falan bence imkansız.
ankarada yıldız sanayi sitesinde o kadar çok kazalı araç varki bmw den mercedese bir kaç tanesini inceledim 160 km veya o civarlarda kaza yaptıkları belli olan araçların (aracın B sutununa kadar girmiş vaziyette) motorları resmen şase ile pestil olmuş durumdaydı. herelde bir mercedesin ya da bmw nin güvenlik konusunda puntodan daha iyi olduğu ortadadır. altlarında muhafaza olup olmadığını bilmiyorum ama durum bu şekilde.
herşeyi geçtim ncap testlerinde motoru düşen yeni nesil bir tane dahi araç görmedim

bir trafik kazasının anlarını size aktarayım (alıntıdır.)

BIR OTOMOBIL 80/KM-H SABIT HIZLA DUVARA ÇARPIYOR.ISTE OLAYIN GELISIMI...
-Çarpismadan 26 milisaniye sonra ön tamponlar araca gömülür. Araç kendi agirliginin 30 kati kadar bir kuvvetle frenlenir. Sürücü ve yolcular kemer ile bagli degillerse 80 km sürat ile araç içinde harekete devam ederler.
39 milisaniye sonra sürücü koltuguyla beraber 15 cm öne dogru firlamistir.
44 milisaniye sonra sürücü gögüs kafesiyle direksiyona çarpar ve sonra araç ve içindekiler üzerinde etkiyen yavaslatici
kuvvet 80 G ye ulasir (yani kendi agirliklarinin 80 kati büyüklükte bir kuvvet üzerlerinde etkir)
68 milisaniye sonra sürücü 9 TONLUK bir kuvvetle gösterge paneline çarpar.
92 milisaniye sonra sürücü yanindaki yolcuyla beraber ayni anda kafasini ön cama çarpar, yolcu bu çarpmayla kafasina ölümcül bir darbe alarak camdan disariya firlar.

100 milisaniye sonra direksiyon tarafindan tutulan sürücü tekrar aracin içine düser, o anda ÖLMÜSTÜR.
110 milisaniye sonra araç yavasça geriye çekilmeye baslar.
113 milisaniye sonra sürücünün arkasinda oturan yolcu sürücü seviyesine yükselir ve kafasiyla sert bir darbe yapar ayni anda kendisi de ölümcül bir darbe almistir.
150 milisaniye sonra tekrar sessizlik egemen olur; cam, çelik, plastik parçalari yere düser.
200 milisaniyeden daha kisa bir süre içerisinde her sey biter. nbs Ortaya çikan enerji inanilmazdir. 80 km/h hizda ortalama 1 ton agirligindaki bir otomobili 30 metre yukariya firlatabilir.