PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Hastalandı

abulbul08
12/02/2011, 13:48
Arabayı 2 gündür hiç çalıştırmamıştım.Gece -13 Derece sıcaklık vardı. Bugün aracı çalıştırdım ve arabanın kaputtan dumanlar çıkmaya başladı. hemen stop ettim ve kaputu açtım.(ilk önce yangın tüpünü aldım)
Motorun önünde bulunan kayış kopmuştu ondan dolayı duman çıkıyordu.
Şimdi sorularımı sorayım
Araçta ne tür hasar oluşmuş olabilir?
Garantiden yaptırabilirmiyim? (araç 30000 km de 2009 model ve uzatılmış garanrisi var)
Kaskoyu aradım ve çekici gönderdiler. Koç alians sigorta benden çekici ücreti ister mi?

Edit: kasko çekici yerine eşya taşımak için kullanılan kamyonet göndermiş aracı götürmesi için.
Adamla kavga ettik gönderdim geri. tekrar kaskoyu ardım bekliyorum bakalım ne olacak.
3 arayışımda ancak kasko geri dönebildi. yarın sabah alacaklar arabayı

OzzY
12/02/2011, 14:02
geçmiş olsun kayış göründüğüne göre, klima yada alternatör kayışıdır. km çok düşük ama yinede garantiye girmez büyük ihtimalle. kaç model araç?

beyaz esaret 17
12/02/2011, 16:14
kayıslar ve lastık gıbı seyler garantı kapsamına gırmıyor bıldıgım kadarıyla ama servıse bır sormanda yarar olabılır

takres
12/02/2011, 18:05
geçmiş olsun...

m_cevik
12/02/2011, 18:12
geçmiş olsun umarım ağır bişi yoktur.

GP COSKUN
12/02/2011, 20:16
ahmet abi sakın aracını çalıştırma

muhtemlen devirdaim pompası donmuş
bu yüzden kasnak kitlemiş dönmemiş ve kayış koparmış aracın
aracın garantide de olsa donduysa garantiye girmez ama sen yinede mutlaka çalıştırmadan aracın yanına bir usta çağır baksın
genelde herkes kayış koptu sanar ama aslında bu bir donma belirtisidir
devirdaim pompasının içindeki su donduğunda devirdaim pompası ve kasnağı dönmez kayışıta bunun üstünde sürtünür ilk önce duman yapar yandığı için sonrada kopar
inşallah yanılıyorumdur ama

ozdem
12/02/2011, 21:49
Ahmet, geçmiş olsun, umarım büyük bir problem değildir...

ahmet abi sakın aracını çalıştırma

muhtemlen devirdaim pompası donmuş
bu yüzden kasnak kitlemiş dönmemiş ve kayış koparmış aracın
aracın garantide de olsa donduysa garantiye girmez ama sen yinede mutlaka çalıştırmadan aracın yanına bir usta çağır baksın
genelde herkes kayış koptu sanar ama aslında bu bir donma belirtisidir
devirdaim pompasının içindeki su donduğunda devirdaim pompası ve kasnağı dönmez kayışıta bunun üstünde sürtünür ilk önce duman yapar yandığı için sonrada kopar
inşallah yanılıyorumdur ama

Coşkun, peki antfriz olsa bile donma olur mu?

GP COSKUN
12/02/2011, 22:02
tabiki olur
antifirizin yoğunluğuna ve kalitesine göre donma derecesi değişir
ben aşkalede -29 derecede komple antifiriz varken dondurdum aracı
sonuçta antifirizde belli bir dereceye kadar korur ondan sonrası tabiata kalmış
ve ben kesin bir şey yazmadım inaşllah yanılıyorumdur dedim fakat
% 90 ihtimallle devirdaim donması bu veriler bunu gösteriyor
aslında ahmet abi ne zaman ve ne kadar antifiriz koyduğunu yazsa ve bu arada hiç su elkemesi yapıp yapmadığını ve antifirizinin bomesini ölçtürüp ölçtürmediğini yazsa daha net yorum da bulunabiliriz

TORnADO
12/02/2011, 22:06
Geçmiş olsun,keşke o kadar bekletmeseydiniz,arada bir çalıştıraydınız.

abulbul08
12/02/2011, 22:06
tabiki olur
antifirizin yoğunluğuna ve kalitesine göre donma derecesi değişir
ben aşkalede -29 derecede komple antifiriz varken dondurdum aracı
sonuçta antifirizde belli bir dereceye kadar korur ondan sonrası tabiata kalmış
ve ben kesin bir şey yazmadım inaşllah yanılıyorumdur dedim fakat
% 90 ihtimallle devirdaim donması bu veriler bunu gösteriyor
aslında ahmet abi ne zaman ve ne kadar antifiriz koyduğunu yazsa ve bu arada hiç su elkemesi yapıp yapmadığını ve antifirizinin bomesini ölçtürüp ölçtürmediğini yazsa daha net yorum da bulunabiliriz

1 ay önce servise uğradım ve suyuna falan baktırdım. Daha doğrusu baktıklarını söylediler. bir miktar azalmıştı eklemiştiler.Aracı alırken dolu olan antifiriz duruyor ve servis dışı hiç bir ekleme yapmadım. Su deposuna baktım donma falan yok.
sizce ne kadar masrafım çıkar

abulbul08
12/02/2011, 22:08
Geçmiş olsun,keşke o kadar bekletmeseydiniz,arada bir çalıştıraydınız.
2 gün önce 1o dakika çalıştırdım bir sorun yoktu

TORnADO
12/02/2011, 22:08
2 gün önce 1o dakika çalıştırdım bir sorun yoktu

Böyle havalarda her gün belirli aralıklarla çalıştırmakta fayda var.

GP COSKUN
12/02/2011, 22:17
ahmet eğer araca su eklemesi yapıldıysa araçta bulunan antifirizin yoğunluğu azalmış olur buda donma dercesini düşürür ki -23 zaten bu durumda donma için uygun bir sıcaklık
burada eğer araca gerçekten su eklemesi yapılmışsa servisin kesinlikle hatası var
artvin gibi ağır kış koşullarının hüküm sürdüğü yerde araca su eklenmez antifirz tamamlanması yapılır sadece yani su yerine eksik olan kısım antifiriz ilavesi ile telafi edilir
masraf için şu anda bir şey söylemek zor
sebebi ise aracın ne kadar donduğuna bakmak gerek donmadan donmaya fark vardır
eğer motorun için de su kanallarında donma meydana gelmediyse ucuz yırtarsın
ama motorun içide donup marşa bastıysan blok çatlamasından tutta üst kapak çatlatmaya kadar gider durum buda baya bir masraf çıkartır sana
araba çalıştığı için biraz ümitliyim inşallah sadece devirdaim pompası donmuştur
donma ilk önce borularda ve devirdaimin içinde başlıyor genelde

şimdi teknik sorulara giricem ama kafanıda karıştırmak istemiyorum blok üstünde su tapaları vardır yuvarlak genelde donma olduğunda motor bu tapaları atar atarsa masraf az olur blok çatlamadan tapa atamış deriz biz
ama sen şimdi öncelikle bir tamirci veya servis çağırıp bu araçta donma varmı yokmu onu öğren daha sonra detaylı konuşalım
eğer donma var da sen servisin bu araca su ilavesi yaptığını ispat edebilirsen servisin canına okursun bir kuruş para vermedende masraflarını karşılatırsın

abulbul08
12/02/2011, 22:24
ahmet eğer araca su eklemesi yapıldıysa araçta bulunan antifirizin yoğunluğu azalmış olur buda donma dercesini düşürür ki -23 zaten bu durumda donma için uygun bir sıcaklık
burada eğer araca gerçekten su eklemesi yapılmışsa servisin kesinlikle hatası var
artvin gibi ağır kış koşullarının hüküm sürdüğü yerde araca su eklenmez antifirz tamamlanması yapılır sadece yani su yerine eksik olan kısım antifiriz ilavesi ile telafi edilir
masraf için şu anda bir şey söylemek zor
sebebi ise aracın ne kadar donduğuna bakmak gerek donmadan donmaya fark vardır
eğer motorun için de su kanallarında donma meydana gelmediyse ucuz yırtarsın
ama motorun içide donup marşa bastıysan blok çatlamasından tutta üst kapak çatlatmaya kadar gider durum buda baya bir masraf çıkartır sana
araba çalıştığı için biraz ümitliyim inşallah sadece devirdaim pompası donmuştur
donma ilk önce borularda ve devirdaimin içinde başlıyor genelde

şimdi teknik sorulara giricem ama kafanıda karıştırmak istemiyorum blok üstünde su tapaları vardır yuvarlak genelde donma olduğunda motor bu tapaları atar atarsa masraf az olur blok çatlamadan tapa atamış deriz biz
ama sen şimdi öncelikle bir tamirci veya servis çağırıp bu araçta donma varmı yokmu onu öğren daha sonra detaylı konuşalım
eğer donma var da sen servisin bu araca su ilavesi yaptığını ispat edebilirsen servisin canına okursun bir kuruş para vermedende masraflarını karşılatırsın

İlgin için teşekkür ederim. motor zorlanmadan çalıştı ve sesinde bir anormallik yoktu.
zaten bende hata olduğunu düşünmüyorum. servis dışındada arabayı kimseye baktırmadım. artık pazartesi serviste görüşeceğiz durumu o zaman ne olduğu hakkkında bilgi veririm

GP COSKUN
12/02/2011, 22:35
ne demek ahmet abi
inşallah ben yanılıyorumdur
belkide kayışın döndüğü kasnak bilya dağıtıp kitlemiştir
bir bilya bir kayışla kurtarırsın
durumu öğrenince paylaşırsan seviniriz

abulbul08
12/02/2011, 22:42
ne demek ahmet abi
inşallah ben yanılıyorumdur
belkide kayışın döndüğü kasnak bilya dağıtıp kitlemiştir
bir bilya bir kayışla kurtarırsın
durumu öğrenince paylaşırsan seviniriz

Yarın servis kapalı. Artık pazartesiye kaldı. -13 derecede donacağını zannetmiyorum çünkü daha önce - 20 derecelede bir sorun olmamıştı. birde su deposunda hiç donma belirtisi yok. İnşallah son dediğiniz gibi olurda fazla masraf etmeyiz.:bye20000:

PeterPAN
12/02/2011, 22:50
Geçmiş olsun... umarım büyük bir hasar yada zarar meydana gelmemiştir.. Servisin sorumsuzluğu var gibi duruyor sanırım..

tayfux
13/02/2011, 00:25
geçmiş olsun ahmet hocam kışın klasik plastik aksamlarda olur böyle şeyler inşallah en az zararla atlatırsın..

Du Hast
13/02/2011, 02:04
hocam pazartesiye kadar bekleyecekse, her ihtimala karşı aracın suyunu boşaltın

abulbul08
14/02/2011, 11:53
Bugün servisten aradılar ve kayış üzerine çamur sıçradığı için koptuğunu belirttiler. Bende mantıklı buldum çünkü Arabanın altında karter muhafaza yoktu. Karlı yolda gitmiştim ve arabanın altından kayış üzerine kar ve çamur şıçramış ve orada donmuş. Aracı çalıştırırken sıkışınca alternatör kayışını koparmış. Cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.

cck1
14/02/2011, 12:01
Bununla geçmiş olsun ALLAH beterlerinden saklasın.

ozdem
14/02/2011, 13:02
Ahmet, tekrar geçmiş olsun...
Çok ciddi bir masrafın yok demektir, neyse ki bu sevindirici...

h k
14/02/2011, 14:05
Hocam ucuz yırtmışsın , kışın hayat zor sizin oralarda.

TORnADO
14/02/2011, 14:07
Bugün servisten aradılar ve kayış üzerine çamur sıçradığı için koptuğunu belirttiler. Bende mantıklı buldum çünkü Arabanın altında karter muhafaza yoktu. Karlı yolda gitmiştim ve arabanın altından kayış üzerine kar ve çamur şıçramış ve orada donmuş. Aracı çalıştırırken sıkışınca alternatör kayışını koparmış. Cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.

Geçmiş olsun,masraf çok değildir inşallah...

GP COSKUN
14/02/2011, 23:40
ahmet çok sevindim
mtorun donupta bu olaya sebibiyet vermemesi sevindirdi beni
ama
yinede donmadan dolayı olduğunu iyi tahmin etmişim
fazla masraf çıkmadan sadece kayışla kurtarman piyango oldu
güle güle kullan aracını

abulbul08
16/02/2011, 12:50
Geçmiş olsun,masraf çok değildir inşallah...

alternatör kayışı işçilik KDV dahil 42 TL