PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lüks ARaçLar VE LpG

microab
29/04/2007, 20:42
Oldukça güvenilir olduğu belirtilen sıralı LPG sisteminin kullanılmasıyla lüks otomobillerde bile LPG tercih edilmeye başlandı.

Benzin ve motorine göre daha ucuz olan LPG, ulaşım maliyetlerinin düşürülmesi adına günümüzde birçok araçta kullanılıyor.

Benzinli araç kullanan bir kişinin, LPG taktırdıktan sonra yakıt masrafının neredeyse yarı yarıya düşmesi, bu yakıta olan ilgiyi giderek artırıyor. Erkaya Otomotiv'in sahibi LPG ustası Ertuğrul Temur, LPG'nin giderek daha fazla talep görmesi dolayısıyla bu yakıta yönelik daha güvenilir sistemlerin çıkarıldığını söyledi.

Sıralı LPG'nin öncekilere göre daha güvenilir olduğunu bir otomobile orijinal parçası gibi monte edilebildiğini anlatan Temur, şunları kaydetti: ''Yeni araçların önemli bölümü bilgisayarlı olduğu için bu sistemler tercih ediliyor. Sıralı LPG sistemi, orijinal parça gibi takıldığı için herhangi küçük bir kazada araç, yakıtı otomatik kesebiliyor. Yani kazalarda LPG yüzünden yaşanan patlamaların önü kesilmiş oluyor. Bu sistem bilgisayarlı otomobile uyarlandığı için araç benzin ya da motorin kullanıyormuş gibi bir sorun yaşanmıyor.''

10 BİN KİLOMETREDE AMORTİ EDİYOR

Temur, LPG sıralı sistemlerin bir otomobile takılma maliyetinin bin 650 YTL ile 2 bin 250 YTL arasında değiştiğini belirterek, 60 bin kilometre ve 2 yıl garantisi bulunan bu ürünlerin 10 bin kilometrede kendini amorti ettiğini bildirdi.

Her açıdan güvenilir olduğu için günümüzde lüks araçlarda bile LPG tercih edildiğini anlatan Temur, şöyle devam etti:

''Mercedes, BMW ya da bir jeepi galeriden yeni alan kişi neredeyse hiç kullanmadan LPG taktırıyor. LPG'de güven bu gidişle dizel araçlara ilgiyi azaltacak. BMW X5 jeepe, Mercedes jeeplere bile LPG takıyoruz. Artık dizel araç yerine birçok kişi, benzinli alıp LPG taktırıyor. Mercedes, BMW ya da başka bir lüks araç bile alınsa kişi öncelikle yakıtı düşürmeye bakıyor. (Mercedes'i alacaksam LPG'yi niye taktırayım) diyenlerin bile bir süre sonra bize geldiğini çok gördük.''

Temur, LPG'de yakıt tasarrufunun yarı yarıya düşebildiğini, bu yüzden kilometrede 30 YKr yakan araç sahiplerinin LPG'ye yöneldiğini sözlerine ekledi.

--internet haber alıntıdır--

Benzinli araç sahipleri bir kez daha düşünsün...

tigis
29/04/2007, 22:17
abi düşünecek bişey yok ki
biz aile için aldık arabayı performans,hız falan benim için ödemli değil
parayı denkleştirebilsem hemen vedat ın yanına adaya gidip taktıracam ama
ah para ahhhhh :)

fox41
29/04/2007, 22:58
aynen usta maddıyatı denkleştırırsem bende taktırmayı düşünüyom.benzın bu fıyatlarda oldukca ne performans,ne hız en azından uzun surelı sürüşkeyfı yaşarsın

baycep
12/05/2007, 22:29
performansı hiç düşürmüyor merak etmeyin ben çok memnunum...

Misafir2
12/05/2007, 22:37
:):):)hehehehehe:):):)
ali süpersin haber güzel olmuş emeğıne sağlık evet arkadaşlar ben 1 yıldır kullanıyorum valla süpermenunum ancak anlamadığım şey benım sıstem 100 bin km veya 5 yıl garantı seçeneği var??* amcamız 60 bın ve 2 yıl demış??

memat
13/05/2007, 00:15
yaw adanada dayımın bi arkadaşı var bordo jaguara tüp taktırdı hatta haberlere de çıktı belki görmüşsünüzdür

microab
13/05/2007, 01:23
O Jaguar ı görmüştüm evet,hatta Urfalı idi sanırım sahibi.

"Ben Kraliyet ailesinden daha mı zanginim yauuuu onların araçları bile tüplüymüş" demişti...

memat
13/05/2007, 12:20
ewet urfalı

ufuk61
13/05/2007, 12:21
benim gp benzinli olsaydı hemen taktırırdım yani vedatın elinden öptürürdüm

TEZEL PUNTO 45
13/05/2007, 14:45
ewet bende bılıyorum o adamı arabasına o kadar zengın olmasına rağmen lpg taktırmış

Misafir2
13/05/2007, 14:58
yaw adanada dayımın bi arkadaşı var bordo jaguara tüp taktırdı hatta haberlere de çıktı belki görmüşsünüzdür

izol aşıretınden galerici bıri değilmi evet okumuştum:))

ABNEW
13/05/2007, 21:01
Teşekkürler Ali paylaşıma.Tr de lpg oldukça ekonomik bir çözüm bence...

pdr42
13/05/2007, 21:26
bosuna taktırmadık kardesm

femoli
14/05/2007, 09:51
wallla ben taktırmazdım zaten kilometre yapmıyorum oraya vereceğim 2 250 ytl yi benzin alırım bana 2 yada 3 sene gider hiç değilse tüpsüz orj derim kapalı garajlara girerim satarken rahat satarım bence :)

Misafir2
14/05/2007, 10:02
mehmet şaka yapıyorsun heralde senkı otomotıv piyasasında olan bırısın
senın aracının durumu farklı ok de genel düşünüce olay farklı değilmi?