PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt fiyatlarını protesto

Delidavsan
07/02/2011, 22:53
Arkadaşlar selam.

Bu akşam haberlerde kısa da olsa Eskişehir'deki bir grubun Facebook'ta organize olup araçlarına pankartları asıp protesto ettiler yakıt zammını ve sembolik olduğuna inandığım bir sürücünün yolda benzini bitti. Yolda bıraktı aracını.

Aynı şekilde İstanbul'da bir organizasyon yapsak. Atıyorum Avcılar'dan Taksim İstikametine doğru bir eylem yapsak kornalarla ve pankartlarla. Basını da bilgilendirelim. Üye olduğum forumlara benzeri mesajı atmaya ve gerekirse Facebook üzerinde ve yeni bir domain alarak protestoyu duyurmaya da hazırım.

Destek olur musunuz? Kaç kişilik bir katılım sağlayabiliriz buradaki arkadaşlardan? Katılabilecek arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.

Benim fikrim bir Pazar günü trafiğin olmadığı saatlerde, işine gücüne giden insanlara trafik yaşatmadan bir organizasyon sağlamak. Sizlerin de fikrine açığım.

WiSTaRiA
07/02/2011, 23:30
Bu ülkede naparsak yapalım akaryakıt dahada yukarlara tırmanıcak...

Delidavsan
07/02/2011, 23:34

Bence de ne yaparsak yapalım "Türk söylemez söylenir" lafından öteye gidemeyeceğiz sanırım. Birbirine bile köstek olana, istediğini alamayana hükümetler neden iyilik yapsın ki?

Solitude
07/02/2011, 23:35
keşke haberim olsaydı çok üzüldüm kaçırdığıma eskişehirdeki arkadaşlara katılıp destek veremediğim için. Facebook hesabı olmayanların bu organizasyonlar yapılmadan önce haberdar olmasının başka bir yolu yokmu ?

Fuzuli
08/02/2011, 00:25
Bence de ne yaparsak yapalım "Türk söylemez söylenir" lafından öteye gidemeyeceğiz sanırım. Birbirine bile köstek olana, istediğini alamayana hükümetler neden iyilik yapsın ki?

Güzel söz ve ne yazık ki doğru...
''Türk gibi başlamak'' diye bir terim de katmışız dünya literatürüne...
Hatta bunu öğreten hocam ''Türk gibi başla ingiliz gibi bitir'' demişti...

Bir başka hocamdan öğrediğim ne yazık ki doğru diyebileceğim söz de...
''Türk yemeğin pişmesini beklermiş ama soğumasını beklemezmiş''

Gelelim fikrime...
1 haftadan beri senelik iznimi İstanbul'da geçiriyorum...(22 sene istanbul'da yaşadım bu arada)
Evet İstanbul kalabalık...Toplu taşıma araçları belirli saatlerde ağzına kadar dolu...Ama...
Çoğu insan her yere araçla gidiyor...Lüks araçlar,cipler vs. vs.
Bu araçların trafikte 1 günde harcadıkları yakıt utanmasa benim 3-4 günüme eşit.. Ve işin değişiği bu lüks onları rahatsız etmiyor... 1 defa girmek zorunda kaldığım E-5 akşam trafiğinde yüzlerce tek kişinin kulandığı araç gördüm..
Gidecekleri yere toplu taşımanın 4-5 katı ücret ödeyerek gidiyorlar...

Araçlarını kullanmak pahasına kendi ekonomilerini düşünmeyen insanların benzin ya da motorine yapılacak 5-10 kuruşluk zamma sadece sözde tepki vereceğini düşünüyorum..

Bu kişiler zaten hemen her hafta 1 depo civarında yakıt harcadıkları için ödedikleri yüzlerce tl. içerisinde 5-10 tl. gözlerine batmıyor...

3.5 sene önce ışık yandıktan sonra 20-30 km gitsem bile 100-110 tl.ye doldurabildiğim depomu artık 150-160 tl. civarına doldurabiliyorum...
Yaşadığım Erdek'te toplu taşıma denen bir kavram olmadığı için...Her gün kullandığım aracıma 1 depo benzin 4-5 bazen 6 hafta yetiyor...

Benim bu zamma isyan etme tarzım aldığım 1 depoda artan fiyat değil..Zamlanan benzinin etkilemesi sonucu, artan maliyetler bahanesi ile hemen her şeyin fiyatının artması ...

Bir de vergilendirme zihniyetini anlayamıyorum..
Ben bir memur olarak maaşımdan vergi ödüyorum...ani harcadığım para vergilendirilmiş...Sonra bu vergilendirilmiş kazancımla aldığım araca satın alırken yine fahiş bir vergi ödüyorum...Yetmiyor bu araca her sene 2 defa daha vergi ödüyorum...Muayeneye sokup yine vergi/harç ödüyorum (Ben Tüvtürk'e onlar devlete ödüyor)..Bu kadar vergi ödenen araca benzin alırken yine vergi ödüyorum rafineri çıkış fiyatının 3 katı kadar vergi ödüyorum...

Sonra benzine zam geliyor... Diyoruz ki tepki gösterelim...
Neden?
Tepkinin kralını bize boru gibi göstermişler zaten...
Bu saatten sonra neyi göstereceğiz?Ya da gösterdik...Ne olacak...Ben eşek olduktan sonra semer vuran çok olmuş...Neye kızacağım ki...
Girsem bir meydanda pankart açsam en sonunda ulaşacağım şu;

AL ARABANI DA GİT...

Delidavsan
08/02/2011, 01:01

Gelelim fikrime...
1 haftadan beri senelik iznimi İstanbul'da geçiriyorum...(22 sene istanbul'da yaşadım bu arada)
Evet İstanbul kalabalık...Toplu taşıma araçları belirli saatlerde ağzına kadar dolu...Ama...
Bu araçların trafikte 1 günde harcadıkları yakıt utanmasa benim 3-4 günüme eşit.. Ve işin değişiği bu lüks onları rahatsız etmiyor... 1 defa girmek zorunda kaldığım E-5 akşam trafiğinde yüzlerce tek kişinin kulandığı araç gördüm..

Araçlarını kullanmak pahasına kendi ekonomilerini düşünmeyen insanların benzin ya da motorine yapılacak 5-10 kuruşluk zamma sadece sözde tepki vereceğini düşünüyorum..

Bu kişiler zaten hemen her hafta 1 depo civarında yakıt harcadıkları için ödedikleri yüzlerce tl. içerisinde 5-10 tl. gözlerine batmıyor...

3.5 sene önce ışık yandıktan sonra 20-30 km gitsem bile 100-110 tl.ye doldurabildiğim depomu artık 150-160 tl. civarına doldurabiliyorum...
Yaşadığım Erdek'te toplu taşıma denen bir kavram olmadığı için...Her gün kullandığım aracıma 1 depo benzin 4-5 bazen 6 hafta yetiyor...

Benim bu zamma isyan etme tarzım aldığım 1 depoda artan fiyat değil..Zamlanan benzinin etkilemesi sonucu, artan maliyetler bahanesi ile hemen her şeyin fiyatının artması ...

Ben bir memur olarak maaşımdan vergi ödüyorum...ani harcadığım para vergilendirilmiş...Sonra bu vergilendirilmiş kazancımla aldığım araca satın alırken yine fahiş bir vergi ödüyorum...Yetmiyor bu araca her sene 2 defa daha vergi ödüyorum...Muayeneye sokup yine vergi/harç ödüyorum (Ben Tüvtürk'e onlar devlete ödüyor)..Bu kadar vergi ödenen araca benzin alırken yine vergi ödüyorum rafineri çıkış fiyatının 3 katı kadar vergi ödüyorum...

Neden?
Bu saatten sonra neyi göstereceğiz?Ya da gösterdik...Ne olacak...Ben eşek olduktan sonra semer vuran çok olmuş...Neye kızacağım ki...

AL ARABANI DA GİT...

Şu toplu taşıma işinde insanlara biraz hak vermek gerekiyor. Ben şahsen çok güç durumda kalmadıkça kesinlikle kullanmıyorum toplu taşımayı. Çünkü İstanbul'da bir toplu taşıma falan yok, hayvan istifinin adını toplu taşıma koymuşlar. İnsanları hayvan gibi üst üste bindir, şöförlerin katilden biraz hallice olsun, adına da toplu taşıma de bu kepazeliğin. Toplu taşıma demek yolcuyu yaka paça alıp sümüğe çevirip en kısa sürede sümkürmek demek değil. Haliyle parası olan az insan muamelesi gördüğü kendi aracıyla gidiyor. Şahsen balık istifi bir otobüste onun bunun parmak atmasına, leş gibi ter kokularına, eğitilmemiş, cahil bir şekilde direksiyona geçirilmiş bir şörörün yüzünden 3.5 atarak kelle koltukta yolculuk yapmaya katlanacağıma metrobüse verdiğim paranın 2 katına gidip geliyorum istediğim yere. Olan garibana oluyor ama o garibanın da umrunda değil, zerre ses çıkarmıyor çünkü korkuyor komunizm falan gelir allah muhafaza.

Dünyanın başka hiç bir gelişmiş demokrasisinde toplu taşıma denen şey belediye ile ihalecilerin ceplerini doldurmaya yaramaz ama bizde yarar. Hatta gezdiğim bir kaç ülkede otobüslerin troleybüslerin çoğunun inanılmaz derecede rahat olduğunu gördüm. Çünkü adamlar toplu taşımayı gerçekten trafiği azaltmak ve insanları bireysel araçlarından caydırmak üzere planlamış. Sen adamları sadece "senin aracından daha ucuz" diye kandırmaya çalışırsan parası olan da basar parasını senin verdiğin hizmetin 50 katını alır. Az utanmaları olsa o paranın bir kısmını da insanların "gerçekten" konforu için harcarlar zira şu anda en büyük kar ettiren şirketlerden biri İstanbul'daki ulaşım. Durmadan İstanbul'da şu kadar yolcu taşıyoruz edebiyatı yapıyorlar. Yaparlar tabi, bütün otobüsleri, minibüsleri iptal ettiler. Sanki geçmişte belediye otobüsleri bomboş gider gelirdi de şimdi metrobüs akın akın insan doldu. Öğrencilik yıllarımda Avcılar'dan Topkapı'ya okula giderdim. Otobüsün kapısı açık olurdu kapıda giderdik resmen. Bugünde metrobüste aynı hesap. Geçenlerde gördüm Avcılar durağının halini. Kuyruk geçidin karşısına uzamakla kalmamış İNSA diye bir lise var onun önüne kadar gelmişti. Buyur o duraktan otobüse bin sabahın köründe işe giderken o soğukta?

Ayrıca trafiğin müsebbibi de metrobüsün ta kendisidir. Şehircilikten zerre anlamayan kişilerin garabetidir, İstanbul'a kazığıdır bu mevzu. Bu garabetin trafiği engellemeyeceğini hesap etmeyerek zaten dar olan e5 istikametinden emniyet şeridini de çalarak iyice daralttılar. Karayolu'nda emniyet şeridi olmayan nadide bir ülke olarak geçtik literatüre. Ondan sonra trafik var diyorlar, ne bekliyordunuz ki?

Velhasıl kelam yanlış anlamayın sizi tenzih ederim ama para benim param, trafiğe katlanan da benim. Kime ne? Ben reddediyorum hayvan gibi bir otobüsün içinde istiflenmeyi ve aracımı kullanıyorum. Hatta toplu taşıma dediğiniz o garabete taşıma bile demek istemiyorum.

Fuzuli
08/02/2011, 01:29
Elbette sizin paranız,sizin aracınız sizin seçiminiz...
Benim dediğim araç kullanılmasın değil...
Benim dediğim araç kullanmayı tercih ettikten sonra bilinç altında bile olsa bu seçim sonucunda gelen zamma gerçekten ciğeriniz yanmış gibi yaklaşamama hali...Tabi bu benim fikrim ve ben otorite falan değilim...

İstanbul'daki trafik denen illeti, toplu taşıma eziyetini elbette kabul ediyorum...
Ama bir de şöyle düşünün;
Benzine olan haklı itirazımızdan önce toplu taşıma şartlarının iyileştirilmesi için mücadele etmek gerekmez mi? Tabi bunu size yazmış gibi gözüksem de bu genel beklentim...

Yani yolculuğunu rahat apmak uğruna aracını tercih eden bir kişinin gelen zamma itirazı mı daha içten, yoksa bu taşıma illetini aşayan...Bu gün benim gibi Tramvay'da grup yapmak zorunda kalanların hissettiği ve dillendirdiği hayırlı dilekler mi?

Benim demek istediğim bunlardan ayrı...
İsteyen aracına biner isteyen toplu taşımaya...
Ama değişmesini istediğimiz şeyler için mücadele etmek...Bu mücadeleyi demokratik ama ısrarcı ve sonuca ulaştırma kararlılığında devam ettirmek... Küfretmek değil tepki göstermek... Sadece olumsuzluları belirtmek değil akla gelen çözümü dile getirerek çözümün parçası olmaya çalışmak...
Kısacası bir şeyleri ucu bize dokunduğu için değişirmeye çalışmak değil...Değişmesi gerektiği için çalışmak olmalı...

Bu yazdığım gerçekten uzun soluklu bir iş...Değil 3-5 gün belki yıllar sürecek bir proje...Ama sürekli ilerleyen her Türk'ün istediği gibi ''bir sabah uyandık memleket cennete dönmüş'' şeklinde değil ama ''mücadelemiz sonucunda şu iyileştirmeler oldu...Hala yapılacaklar var ama ilerlemeyi görebiliyoruz'' şeklinde olmalı...

Yazdıklarım düşündüklerim..Forum'un amacı da paylaşmak olduğuna göre belki bu noktadan bakmayanlara bir ışık akmış olurum ya da benim göremediğim noktaları başkası aydınlatır diye yazdım bunları..Umarım ekleme yapan çok olur.. Ama asıl temennim yazmak istediklerimin başka insanların da akıllarından geçenler olması...

Benzin zammı protestosundan çıkıp nerelere geldik die düşünebilirsiniz..Ama her yolculuğa bir noktadan başlanıyor.. Yazdığım zihniyet sadece benzin zammı değil karşılaştığımız, kızdığımız, söylendiğimiz ama değiştirmek uğruna hiçbirşey yapmadığımız çok şey için geçerlidir...

Keşke her ferdin şahsi aracı ile ola çıkabileceği kadar düzenli trafik kurallarına, onları ugyulayan ve uygulatanlara, bunu sağayacak ekonomiye sahip oluruz... Herkese güvenli ve trafiksiz sürüşler dileği ve saygılarımla...

berkeraaa
08/02/2011, 01:46
yukarıda toplu taşımadan bahsedilmiş arkadaşlarımız tartışmış bende şunu söylemek isterim Ankarada üniversite öğrencisiyim evim ve okulumun arası yaklaşık 16 Km araba ile yaklaşık 10 dakikada gidiyorum.Peki ya toplu taşıma denilen sistemde ?? okulumun bulunduğu İncek bölgesine evim ve çevresinden ne dolmuş ne otobüs ne metro ne tramvay hiçbir ulaşım imkanı yok....okula gidebilmek için önce Konya yoluna otobüs ile gitmem konya yolundanda incek dolmuşuna binmem gerekiyor.yaklaşık ulaşım süresi 1 saat 45 dakika....ve bu keyifli yolculuğun tutarı günde 8 TL yapıyor...ben VERGİLERE rağmen okuluma günde 11 liraya şahsi otomobilim ile gidebiliyorsam NEDEN TOPLU TAŞIMA ?? NEREDE TOPLU TAŞIMA ??????? bende okuluma 5 dakikada metro ile ucuza gidebilmeyi çok ama çok isterim....ama Ankaralı arkadaşlar çok iyi bilirler yıllardır eskişehir yolunda bitmesi beklenen bir METRO projemiz var...

eminim ve eminiz....bir gün o metro bitecek....ama biz bunu göremeyeceğiz.....

sundown
08/02/2011, 09:38

Katılıyorum..

Bu hükümet gidip yerine bir başkasıda gelse mecburen bu zamları yapmak zorunda. Kayıt dışı ekonominin önüne malesef geçilemiyor bu sebeple tüketimi yoğun olan ürünlere vergi bindirip, büyüklerden toplayamadığı vergiyi vatandaşın cebine yansıtıyor.

Biz vatandaşlık görevimizi amacına ulaşmayacak protestolarla değilde kurumlara yardımcı olarak yapmamız gerekiyor.
Mesela, elektrik vs. faturalarınızın bazen abartı bir şekilde yüksek geldiğini hissedersiniz. Bunun sebebi apartmanınızda yada mahallenizde kaçak elektrik kullanan birilerin varlığından dolayıdır. Siz bunu biliyorsanız kendinizin dahil kimsenin hakkını yedirmemek için sırf arkadaşınız, dostunuz veya aman gariban bu adam diyerek şikayet etmiyorsanız, daha nice bu faturalarla karşılaşmak durumunda kalacaksınız. Bu faturanaın sorumlusuda hükümet değil sizsiniz !
Aynı durum çalıştığınız iş yeri içinde geçerli. Çeşitli usulsüzlüklere rastlayabilirsiniz firmanızda ama tabi ekmek parası diyerek susmayı tercih edersiniz doğaldır :) Bunun faturasınıda aldığınız akaryakıtta ödersiniz

Delidavsan
09/02/2011, 00:12
Elbette sizin paranız,sizin aracınız sizin seçiminiz...
Benim dediğim araç kullanılmasın değil...
Benim dediğim araç kullanmayı tercih ettikten sonra bilinç altında bile olsa bu seçim sonucunda gelen zamma gerçekten ciğeriniz yanmış gibi yaklaşamama hali...Tabi bu benim fikrim ve ben otorite falan değilim...

İstanbul'daki trafik denen illeti, toplu taşıma eziyetini elbette kabul ediyorum...
Ama bir de şöyle düşünün;
Benzine olan haklı itirazımızdan önce toplu taşıma şartlarının iyileştirilmesi için mücadele etmek gerekmez mi? Tabi bunu size yazmış gibi gözüksem de bu genel beklentim...

Yani yolculuğunu rahat apmak uğruna aracını tercih eden bir kişinin gelen zamma itirazı mı daha içten, yoksa bu taşıma illetini aşayan...Bu gün benim gibi Tramvay'da grup yapmak zorunda kalanların hissettiği ve dillendirdiği hayırlı dilekler mi?

Benim demek istediğim bunlardan ayrı...
İsteyen aracına biner isteyen toplu taşımaya...
Ama değişmesini istediğimiz şeyler için mücadele etmek...Bu mücadeleyi demokratik ama ısrarcı ve sonuca ulaştırma kararlılığında devam ettirmek... Küfretmek değil tepki göstermek... Sadece olumsuzluları belirtmek değil akla gelen çözümü dile getirerek çözümün parçası olmaya çalışmak...
Kısacası bir şeyleri ucu bize dokunduğu için değişirmeye çalışmak değil...Değişmesi gerektiği için çalışmak olmalı...

Bu yazdığım gerçekten uzun soluklu bir iş...Değil 3-5 gün belki yıllar sürecek bir proje...Ama sürekli ilerleyen her Türk'ün istediği gibi ''bir sabah uyandık memleket cennete dönmüş'' şeklinde değil ama ''mücadelemiz sonucunda şu iyileştirmeler oldu...Hala yapılacaklar var ama ilerlemeyi görebiliyoruz'' şeklinde olmalı...

Yazdıklarım düşündüklerim..Forum'un amacı da paylaşmak olduğuna göre belki bu noktadan bakmayanlara bir ışık akmış olurum ya da benim göremediğim noktaları başkası aydınlatır diye yazdım bunları..Umarım ekleme yapan çok olur.. Ama asıl temennim yazmak istediklerimin başka insanların da akıllarından geçenler olması...

Benzin zammı protestosundan çıkıp nerelere geldik die düşünebilirsiniz..Ama her yolculuğa bir noktadan başlanıyor.. Yazdığım zihniyet sadece benzin zammı değil karşılaştığımız, kızdığımız, söylendiğimiz ama değiştirmek uğruna hiçbirşey yapmadığımız çok şey için geçerlidir...

Keşke her ferdin şahsi aracı ile ola çıkabileceği kadar düzenli trafik kurallarına, onları ugyulayan ve uygulatanlara, bunu sağayacak ekonomiye sahip oluruz... Herkese güvenli ve trafiksiz sürüşler dileği ve saygılarımla...

Hocam benzin zammı sizin sandığınız gibi benim işe gidip gelmek için aracımın deposuna koyduğum yakıta verdiğim paranın miktarını arttırmıyor sadece.
Yediğim sebzeden, giydiğim kıyafete kadar zam demek benzin zammı. Enflasyon oranını pinpon topuna ve kesere endeksledikleri için 2 senedir zam görmeyen maaşımın karşısında sadece akaryakıta dayalı zamlar nedeniyle genel giderlerim %30 artmış. Sizinki algıda seçicilik mi yoksa bilerek ve farkında olarak yapılmış birşey mi bilmiyorum ama bu protestonun salt sebebini sadece arabama koyduğum benzine yaptığım masrafın artması şeklinde küçümsemek bana daha samimiyetsiz geldi.

Konunun daha da derini var fakat geç saatte açıp okudum mesajı vaktim yok ve söylemek istediğiniz kadar iyi niyetli olduğunuzu düşünmüyorum nacizane. Kusuruma bakmayın.

Delidavsan
09/02/2011, 00:14
Konu amacına ulaşmıştır benim nazarımda. Kimsenin hareket etmek gibi bir niyeti yok.
Adminler de uygun görürse kapatılabilir.

KaMiKaZe
09/02/2011, 00:16
Aralık -Ocak ayında arabalar yok satıyor, öteki tarafdan çok uzağa bakmaya gerek yok forumda ne kadar yakıyor konuları out max kaç yaptınız konuları in yapıyor demekki bu fiyatlar bizi çok etkilemiyor.

Fuzuli
09/02/2011, 01:03
Hocam benzin zammı sizin sandığınız gibi benim işe gidip gelmek için aracımın deposuna koyduğum yakıta verdiğim paranın miktarını arttırmıyor sadece.
Yediğim sebzeden, giydiğim kıyafete kadar zam demek benzin zammı. Enflasyon oranını pinpon topuna ve kesere endeksledikleri için 2 senedir zam görmeyen maaşımın karşısında sadece akaryakıta dayalı zamlar nedeniyle genel giderlerim %30 artmış. Sizinki algıda seçicilik mi yoksa bilerek ve farkında olarak yapılmış birşey mi bilmiyorum ama bu protestonun salt sebebini sadece arabama koyduğum benzine yaptığım masrafın artması şeklinde küçümsemek bana daha samimiyetsiz geldi.

Konunun daha da derini var fakat geç saatte açıp okudum mesajı vaktim yok ve söylemek istediğiniz kadar iyi niyetli olduğunuzu düşünmüyorum nacizane. Kusuruma bakmayın.

Benim ilk mesajım, yani konunun 5. mesajı 7.paragrafta koyu renkle belirttiğim yer dikkatinizden kaçmış..

Delidavsan
09/02/2011, 23:29
Benim ilk mesajım, yani konunun 5. mesajı 7.paragrafta koyu renkle belirttiğim yer dikkatinizden kaçmış..

Yakıt zammını protesto etmemi aracımın deposuna koyduğum yakıtın farkına indirgeyen de sizdiniz. Şimdi çıkmış, 1. mesajımda yazmıştım diyorsunuz. O halde ya son yazdığınızda samimi değilsiniz ya da ilk yazdığınızda. Ya sırf haklı çıkabilmek adına ilk yazdığınızı görmezden geldiniz ya da ne yazdığınızın farkında değilsiniz.Kusura bakmayın ama son mesajınızda bunları yazan da sizsiniz;

Şu benim içtenliğimi ya da samimiyetimi sorguladığınız son mesajınız özellikle. Burada 1. mesajınızdaki içeriği de göremedim, benim söylediğimden farklı birşey de söylememişsiniz. Kusura bakmayın fakat büyük saygısızlık bu yaptığınız.

Marker
09/02/2011, 23:39
Postlarin tamamini okuma firsatim olmadi ama hafta ici hergun alem fm de nihat ve sivrisinek saat 19:00 da yakit fiyatlarini protesto ediyor bizlerde dortlu flasorlerimizle destek veriyoruz sizlerde katilabilirsiniz =)

Fuzuli
10/02/2011, 00:24
Volkan kardeşim ben yorum yazarken söylenenlere karşı çıkmak için yazmıyorum..Fikrimi yazıyorum.. Samimi bulursunuz ya da bulmazsınız...
Buraya kadar bir sorun yok...
Ancak yazdıklarımın saygısızlık olduğunu düşünmüyorum...İsterseniz bu konuyu bir kaç mod a da admin'e okutup fikirlerini alalım... Tabi konu içeriğinden ziyade herhangi bir saygısızlık olup olmadığı konusunda...

3.5 senedir forumdayım...Pek çok tartışma gördüm...Yeri geldi insanların saygısızlık zannedeceği ama niyet ve içerik açısından saygısızlık içermeyen mesajlar yazdım ... Pek çok konuda ters gelmiş olabilir yazdıklarım fikire karşı fikir, teze anti-tez ürettim... Ama sagısızlık hele hele kasıtlı saygısızlık yapmadım...

Konu uzar gider...Çünkü konu , konu başlığındaki konudan ziyade benim fikrimin sizi rahatsız ettiği noktalara geldi...

Her zaman olduğu gibi sözümün arkasındayım...Yazdıklarım yazmak istediklerimin az bir kısmı... Aklımdakini yazıya dökerken elbette karşımda oturan kişiye meramımı anlatır gibi davranamayabilirim... Çünkü yazı dilinde konu konuyu açmaz, mimikler ve beden dili kullanılmaz...Kullanılan dilde samimi olup olmadığı yüzyüze konuşmadaki gibi anlaşılmaz...

Konuya ilişkin yazmak istediklerimi konu başlıkları halinde yazayım ve konuyu kendi açımdan bitireyim çünkü 2 gündür anlayamadığım ve sonucunda bir kazanç elde edilmeyeceğini düşündüğüm bir söz dizininin içindeyiz...

1. Benzin zammınının pek çok zammı tetiklediğini ve en tehlikelisinin bu olduğunu sizin gibi ben de kabul ediyorum...

2. İnsanların toplu taşımaya önem vermediğini, yoğunluk olsa da bu yoğunluğu çözmek adına beyaz masa'ya başvurmadığı, ilgili yerlere şikayet dilekçesi yazmadığı, sorunun çözümü adına bir şeyler yapmaktansa sadece söylendiğini düşünüyorum.Tabi bunları düşünürken toplu taşımayı kullanmayıp aracını kullananlara karşı bir olumsuz düşünce beslemiyorum... Ancak kimse bir şey yapmadıkça trafiğe çıkan araç sayısının arttığını bunun da trafiği daha kötü hale getirdiğini düşünüyorum...( 10 gündür İstanbul'da iznimi geçirmekteyim. Çocuğumu dışarı çıkarmak hariç tüm işlerimi halletmek için tramvay,metro ve vapur kullandım.. Bahsettiğiniz metrobüs hat olarak bana ters geliyor deneyemedim ama tramvaydaki yoğunluk kadar olduğuna eminim. Gördüğüm trafik yoğunluğu için burada ikamet etmeyen bir insan olarak bir işlem yapmadım...Bu konuda kısmen de olsa yazdığım insanlar gibi çözümsüzlüğün bir parçası olduğumu kabul ediyorum..Ancak 2001 yılında mezuniyetle birlikte arıldığım istanbul'da güncel trafik durumunu bilmediğim için anlış araç tercihleri yapmış olma ihtimalim olduğunu da düşünüyorum)

3. Kendim de dahil olmak üzere, pek çok insanın benzin zammından ciğerinin yanmadığını düşünüyorum...Bunu düşünürken de insanların daha en başında ve belki de en basit gözüken şeylere tepki göstermediği için bu tepkisizliğinin uzantısı olan şeylerde de bu tepkisizliğin sürdüğünü düşünüyorum...

4. Daha önce de azdığım gibi sadece fikrimi belirttiğimi, otorite olmadığımı ve benim fikrimin sizi neden bu kadar rahatsız ettiğini merak ediyorum...

Konu uzar gider...
Eğer protesto konusuyla ilgili bir karşılıklı yazabileceğimiz şeyler ekleecekseniz ya da saygısızlık olduğunu düşündüğünüz fikirlerimi daha açık nedenleri ile azarsanız devam edeceğim yazmaya... Yok aynı şeyleri yazacaksak bir anlamı yok...
Böyle bir durumda açmış olduğunuz başlık altındaki mesajlarımı sileceğim... Konunuzu kirletmemek adına...

aydintap
10/02/2011, 22:32

Gelelim fikrime...

Neden?

AL ARABANI DA GİT...

++++1

Delidavsan
11/02/2011, 23:38
Eğer protesto konusuyla ilgili bir karşılıklı yazabileceğimiz şeyler ekleecekseniz ya da saygısızlık olduğunu düşündüğünüz fikirlerimi daha açık nedenleri ile azarsanız devam edeceğim yazmaya... Yok aynı şeyleri yazacaksak bir anlamı yok...

Açık açık yazdım mesajlarımda.
Bakın bu sözleriniz

"Benim dediğim araç kullanmayı tercih ettikten sonra bilinç altında bile olsa bu seçim sonucunda gelen zamma gerçekten ciğeriniz yanmış gibi yaklaşamama hali...Tabi bu benim fikrim ve ben otorite falan değilim...
Yani yolculuğunu rahat apmak uğruna aracını tercih eden bir kişinin gelen zamma itirazı mı daha içten, yoksa bu taşıma illetini aşayan...Bu gün benim gibi Tramvay'da grup yapmak zorunda kalanların hissettiği ve dillendirdiği hayırlı dilekler mi?"

Satır satır toplayıp getireceğim ve anlatacağım meramımı ama yanlış anlamazsanız benim uğraşacak mecalim yok desem? Konuyu uzatmak istemediğim gibi çoktan sıkıldım bu kadar uzamış olmasından. Tarzınız rahatsız edici ve ben önceki mesajlarınızdaki üslubunuzdan pek hoşlanmadım. Benimle aynı tarzda konuşmaya devam edecekseniz mesajlarıma cevap vermeyin lütfen. Özellikle tırnak içine aldığım kısma dikkat edin. Protesto sebebim sadece bu bahsettiğiniz şey değil ve argümanınızı desteklemek için böyleymiş gibi gösteremezsiniz. Kaldı ki içerdiği fakir edebiyatı da pek umursadığım bir tavır değil. Bu tırnak içerisindeki kısmın neresi sadece fikriniz ya da düşünceniz?

Fuzuli
11/02/2011, 23:44
Kabul..Çok uzadı çünkü..Ve tartışma açtığınız konuyu kirletmeye başladı..

aslanerh
26/03/2011, 17:31
Arkadaşlar biz Türkler hiçbir zaman bu fiyatları indiremeyiz. Nedeni de yine biziz. Her türlü konuda bir tartışma durumunda her kafadan farklı ses çıkmasıyla bir türlü -sorun bariz bir şekilde ortada olduğu halde- hemfikir olamıyoruz. Buradaki asıl sorun son 9-10 yılda %250 artan ve gün ve gün saçma sapan bir şekilde artmaya devam eden akaryakıt fiyatları değil midir? Elbette insanların belediye otobüslerinde koyun gibi doldurulup götürülmesi de bir sorundur, meclisin türlü türlü eğitimsiz insanları içinde barındırıp, ordan burdan vergi soygunu yapması da bir sorundur, hatta eğitime yatırımı çok daha fazla artırması gerektiği halde 2 silah taşımak için ruhsata izin vermesi konulu yasa çıkarması da bir sorundur. Ancak sanki herşey güllük gülistanlıkmış gibi davranmak ve bu sorunlara toplu ve organize bir şekilde yeterli tepkiyi koymamak asıl sorundur. Yani sorun tamamen biz kaynaklı!

Çalışma ortamları için bile durum aynı; bir Türkün çalışma potansiyeli 5 Japona eşittir, deniyor. Oysa 10 Japon un çalışma potansiyeli 100 Türk e eşit. Bunun nedeniyse amaçlar aynı olmasına rağmen, hepimizin sürekli farklı telden çalıyor oluşu, aynen bu konu içindeki tartışmalar gibi