PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç yüzeyindeki mum nasıl temizlenir

sakinkaradas
07/02/2011, 11:39
arkadaşlar aracın yüzeyinde malum yurtdışından gelen araçlarda mum kaplı oluyor.benim aracı ben tali bayiden satın aldıgım için mum kaldırılmadan bana teslimedildi.2 aydır bu şekilde kullanıyorum fakat aracın boyası mat duruyor ve buda siniri bozmaya başladı.servis getirin biz temizleyelim diyor ama.sırf bi araba yıkattırmak için 150 km yol gitmek istemiyorum.acaba nasıl temizlerim şu ana kadar en az 10 kez yıkandı fayda etmiyor
uygulanıp başarısız olunan işlemler
1-deterjanla yıkama başarısız
2-fırçasız oto yıkama ilacı+temizleyici başarısız
3-sirke(fikir tofaşta çalışmış ustadan kimse gülmesin)başarısız
4-gaz yagı (teklif edildi fakat boyaya zarar verir korkusu ile denenemedi)

omer06
07/02/2011, 11:46
Tek çaresi Kil :)

serkankucuk
07/02/2011, 11:51
kil deyip işin içinden çıkmak kolay ömer :D
çorum'da abim nasıl bulsun kili...
bi yol gösterelim demi :D
Yüzey Temizleme Kili 50 gr. - Yüzey Temizleme Kili (https://www.meguiars.com.tr/product_info.php?46_4_13&products_id=145)
örnek olarak...

omer06
07/02/2011, 12:42
kil deyip işin içinden çıkmak kolay ömer :D
çorum'da abim nasıl bulsun kili...
bi yol gösterelim demi :D
Yüzey Temizleme Kili 50 gr. - Yüzey Temizleme Kili (https://www.meguiars.com.tr/product_info.php?46_4_13&products_id=145)
örnek olarak...
:thumbs_up2:

TORnADO
07/02/2011, 12:55
Gaz ile yıkayınca da çıkar,bizim 1996 model Mitsubishi L 300 minibüste de vardı mum.Biz yıkamacıda gaz ile yıkattık ve tertemiz olmuştu. Boyaya da bir şey olmadı.

Coool
07/02/2011, 13:15
Merhaba;

Belki fikir verir 0 Km araç satan bi bayide satış danışmanı olarak çalışıyorum ben... Bize gelen sıfır araçlar tırdan indiğinde mumla kaplanmış oluyor. Bunu çıkarabilmek için de yıkama kısmında özel bir solüsyon kullanılıyor.. servislerden temnin edebileceğinizi düşünüyorum...

kara kız
07/02/2011, 16:05
yumuşak bir beze biraz benzin dokun ve ufak bir yeri bolgesel olarak temizleyin çıktığnı sizde görceksiniz..ben kendi aracımdan biliyorum aldığımda bolgesel yerlerde hala mum vardı benzinle çıkarttım..

reddragon
07/02/2011, 22:59
benzine +1

sakinkaradas
15/02/2011, 17:27
Hepsi -1
arkadaşlar fiatın araçları hariç tüm araçlarda mum gaz yagı ile rahatlıkla sökülebiliyormuş.ama fiatın kullandıgı ne cins bir mumsa kesinlikle kendi sülüsyou hariç hiç bir malzeme kaldırmıyormuş.würth ürünleride buna dahil.bu bilgilerden sonra geçen hafta cuma günü servise gittim ve mumu kaldırttım.keşke daha önce kaldırtsaymışımda dedim.arabanın rengi ortaya çıktı.cam tavan felanda ben burdayım demeye başladı herşeyden daha iyisi yıkayıp silince bezin sayırtısı kesildi.

askin
15/02/2011, 21:44
Hepsi -1
arkadaşlar fiatın araçları hariç tüm araçlarda mum gaz yagı ile rahatlıkla sökülebiliyormuş.ama fiatın kullandıgı ne cins bir mumsa kesinlikle kendi sülüsyou hariç hiç bir malzeme kaldırmıyormuş.würth ürünleride buna dahil.bu bilgilerden sonra geçen hafta cuma günü servise gittim ve mumu kaldırttım.keşke daha önce kaldırtsaymışımda dedim.arabanın rengi ortaya çıktı.cam tavan felanda ben burdayım demeye başladı herşeyden daha iyisi yıkayıp silince bezin sayırtısı kesildi.

ne kadar ücret ödedin acaba

sakinkaradas
16/02/2011, 10:13
para mara vermedim kardeş.zaten kendi işleri bu sonuçta ben sonradan gidip attırmadımya bu mumu.

askin
16/02/2011, 14:09
para mara vermedim kardeş.zaten kendi işleri bu sonuçta ben sonradan gidip attırmadımya bu mumu.

arabayı aldığınız yere mi gittiniz yoksa başka bir servistemi hallettiniz. benim aracı aldığım yere gitmem imkansız. ona göre açıp konuşmam gerekiyor

askin
16/02/2011, 15:00
arabayı aldığınız yere mi gittiniz yoksa başka bir servistemi hallettiniz. benim aracı aldığım yere gitmem imkansız. ona göre açıp konuşmam gerekiyor

az önce kastamonu otomotivi aradım.. bu sorundan hariç başka birkaç şeyde sordum. son derece güler yüzle karşıladılar. kastamonu fiat servisini takdir ettim açıkçası.
:Ç:X

sakinkaradas
16/02/2011, 15:06
aldıgım yer yaptı bu işlemi.

az önce kastamonu otomotivi aradım.. bu sorundan hariç başka birkaç şeyde sordum. son derece güler yüzle karşıladılar. kastamonu fiat servisini takdir ettim açıkçası.
:Ç:X
hallettiniz galiba sorunu.

muratuludag
17/04/2013, 21:51
Bugun bu ayin 4 unde almis oldugum puntomu yikattiriken fark ettim tavaninin parlamadigini sebebi bumudur? Daha kotusu olamaz degilmi?

uurknkc
18/04/2013, 01:53
Bu mum olayını ilk defa duyuyorum.. Aracı nerden aldınız neden mumluyorlar bilgilendirirseniz sevinirim :) merak ettim :)

dincsoy16
18/04/2013, 03:41
Bu mum olayını ilk defa duyuyorum.. Aracı nerden aldınız neden mumluyorlar bilgilendirirseniz sevinirim :) merak ettim :)

Boyanın tam anlamıyla kürlenmesini sağlamak ve değişken hava koşulları sonucu gövde dış yüzeyini oksitlenmeye karşı korumak için mumlama yapılır.

Slm

GT-I9300 cihazımdan 2 ile gönderildi

Evren_c
18/04/2013, 08:14
Araçlar yurtdışından gemilerle geliyor, sonra açık havada beklerken ya da tırlarla taşınırken bol bol güneşe, toza maruz kalıyorlar. Bu mum da aracın boyasını bunlardan koruyor.

muratuludag
18/04/2013, 09:00
gösterdim aracımı bu sabah yarın temizliyecekler şükür

brembo1
18/04/2013, 10:49
En iyi cözüm gazla yıkamak hicbişeyfr olmaz bidr arkasınfan köpüklü yıkama mis

uurknkc
18/04/2013, 14:07
Aracım daha önce zift olmuştu ve gazyağıyla temizlediler çıktı... Boyada sıkıntı yartmaz hatta boyayı besler parlatır..

Castell
18/04/2013, 23:26
En kolay gazyağıyla çıkartılır....

mantris
22/04/2013, 23:42
Benim arabaya da bir ******** atmıştı kaynar su ile bezle çıkıyor ama kurur kurumaz pasta cila tavsiye ederim