PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor sallantısı normal mi + video ekledim

illisyonist
06/02/2011, 20:04
Arkadaşlar bugün antifiriz eklerken komşum geldi araba çalışırken motorun sallanıyor kulağı kopmuş dedi 30 yıllık şoför oldugu için bir bildigi vardır dedim kafama takıldı forumda paylaşmak istedim ustalar video izleyip yorumlayabilirlermi

aracı çalıştırıken sallantı sesi v.s gelmiyor aynı sorunu yaşayan arkadaşımda çalıştırırken ve durdururken pervane sesi gibi taktuk tarzı sesler geliyordu

bu arada kayıdı motor sogukken yaptım kameranın ses kayıt kalitesi de eklenince traktör sesi gibi bir kayıt olmuş :)

ayrıca müsait bir zamanımda motorumu yıkatmayı ve sag kapak vidasını taktırmayı düşünüyorum bu konuda eleştirilerde gelebilir :(

Dailymotion - DSCF3242 - Oto-Moto Kanalı (https://www.dailymotion.com/video/xgww1v_dscf3242_auto)

OzzY
06/02/2011, 20:23
ben salladığını bile göremedim :D

Kronokrator
06/02/2011, 20:25
bende çok farkedemedim videodan

takres
06/02/2011, 20:36
çalışırken bariz bir sallantı var...

illisyonist
06/02/2011, 20:42
evet çalışırken ve durdururken sallanıyor ama bu sallantıyı farklı araçlardada görmüştüm...

Du Hast
06/02/2011, 21:38
normal normal
birşeyciği yok :)

illisyonist
06/02/2011, 21:39
teşekkürler du hast :)

WiSTaRiA
06/02/2011, 21:51
Ben herhangi bir sorun göremedim ara gazlarda ve sürekli çalışmasında... İlk startta ve stop etme zamanlarındaki sallantıda normal olduğunu düşünüyorumm...

smartmavi
06/02/2011, 22:01
gayet normal. kulak kopuk olsa motor yerinden fırlıcak gibi olurdu.

gemlikli_55
06/02/2011, 22:41
bencede normal benım aracta aynı gibi

gemlikli_55
06/02/2011, 22:49
simdi daha dikaatlı baktım sarı yağ kapağının yanındaki kırmızı sey nedir

illisyonist
06/02/2011, 22:58
tam olarak anlayamadım ama sizin araçta yok galiba

M@GIC
06/02/2011, 23:01
Sorunun motor kulaklarında değil. Hava filtresinin tam oturmaması ya da vidaların biraz gevşek kalmasından icecen tırlama sesi duyuluyor. Zaten elini plastik korumanın üstüne koyunca ya da hafif gaz verince ses normale dönüyor.

En yakın servise ya da bir önce ki bakımı yaptırdığın servise gidersen 5 dk için halledirlir.

ZAK1980
06/02/2011, 23:08
Arkadasım sana tavsıyem aracını bır öncekı bakıma goturdugun servıse motoru yıkatmak ıcın gotur araclarımızın heryerınde sensorler var bılıyorsun (airbag)sensorun tanesı 200 tl falan bu sensorlerden bırısıne su gelırse yıkama esnasında sensorun ısı bıter hazır arcınıda servıse yıkatmaya goturmusken motoru calıstırıp ustaya rahatsız oldugun sesı sor.
Vıdeoyu defalarca izledim dızelı bılmıyorum ama fazla sallanıyor sankı belkı dızeller boyledır ve ust hava fılıtresının oldugu yer tam oturmamıs ve ondan dolayı sallanıyor gıbı geldı sen yınede bır servıse gotur

WiSTaRiA
07/02/2011, 00:31
simdi daha dikaatlı baktım sarı yağ kapağının yanındaki kırmızı sey nedir

Ferrari kornası o... :D:D

GP COSKUN
07/02/2011, 01:10
videoyu seyrettim aracının motor kulağında hiç bir sorun yok
ilk çalışmada ve stop ederkenki sarsıntıda normal bir durum
arkadaşının motor kulağını kopuk sanması sadece motor kulaklarımızın yeni model askı kulak
diye tabir edilen cinsten olmasından dolayı herhalde kendisi şaseye sabit takozlara göre yorum yaptı ama puntolarda askı takoz kullanılıyor
yani motorlarımızın şaseye asılı şekilde duruyor

Delidavsan
07/02/2011, 09:50
Motor kulağı olduğunu aracın rolantisinden biraz zor anlar. Alternatör şarj gergisi (takoz da derler) arıza yaptığında motor kulağından daha fazla da sallar aracı. Ayrıca motor kulağında arıza olan araç genelde kalkışta silkeleme yapar. Çalıştırma anındaki silkeleme de normal gibi.

sakinkaradas
07/02/2011, 10:13
araçlarda çalışma ve stop esnasında oluşan sarsıntı normaldir.bu dizellerde biraz daha fazladır.bunu sebebi benzinli araçlarda çalışma buji yardımı ile patlatma ile dizelde ise sıkıştırma iledir.dolaysı ile dizel benzinliye nazaran daha sarsıntılı ve gürültülü çalışır.ancak günümüzde ek izalasyon ve eksoz sistemleri ile ses problemi büyük ölçüde çözülmüştür.ancak videoda gördügünüz o sallanarak çalışma malesef çalışme prensibinden kaynaklıdır ve normaldir.sonuçta ufak motor agır olmadıgı için sallandıgını belli ediyor.size kopuk oldugunu söyleyen büyümüz büyük ihtimal ile agır vasıta söförlügü yaspmıştır.malum o araçlarda motor nerdeyse bizim araçların agırlıgı kadar dolayısı ile onlarda sallanıyor ama bizimkiler kadar belli etmiyor.korkacak bişey yok yani.dizelin dogası geregi nolrmal olan bir durumla ilk defa karşılaşmışsın okadar.arıza arama aracında hiç bir şey yok.herşey normal anlıyacagın.

zafermutlu
07/02/2011, 10:28
videoyu izledim bu gayet normal çalışıyor. bu arada mjetin o seside unutmuşum, hatırlatmış oldun...

gemlikli_55
07/02/2011, 13:27
Ferrari kornası o... :D:D

:) :)

benylmz
08/02/2011, 10:47
Bencede normal.
Aynı sallanma benimkinde de var.