PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Normal dizel kullanmanın zararı olur mu

aynaturk
02/01/2007, 23:17
Öncelikle merhaba.
Bayramınızı ve yeni yılınızı kutlarım
Benim bulunduğum yerde opet yok. Aldığım yerdeki eurodiesele güvenmiyorum. Yakında küçük bir shell var onda da eurodiesel yok. Ben de son zamanlarda normal diesel almaya başladım. Bu konudaki önerilerizi merak ediyorum.

Muhendis06
03/01/2007, 09:47
aynaturk selamlar... Kullandigimiz araclarin MJ makinalari gerek emisyon limitleri gerekse yakit sistemi mimarisi acisindan en fazla 50 ppm partikul iceren dizel yakitlarla calisacak sekilde tasarlanmistir.

Bu sebeple, ulkemizde bu yakita karsilik gelen ve tupras rafinerisinden cikan 50 ppm lik eurodiesel yakitlari kullanmamiz gerekiyor.

Tupras in web sitesinden diger normal dizel yakitlarin icerigini de gorebilirsiniz. Normal dizelde 7000 ppm gibi devasa bir partikul orani bulunuyor. Aradaki farkin 35 kat oldugunu gormek yeterince aciklayicidir sanirim.

Ben de zaman zaman cok kucuk sehirlerden yakit almak zorunda kalinca zorluk cekiyorum. Ancak tek tercihim simdiye kadarki tecrubelerimden dolayi PO istasyonlari. Neredeyse hic eurodiesel satmayan PO kalmadi. Lutfen bunu reklam olarak algilamayiniz, ancak aracim en duzgun PO eurodiesel ile calisiyor. 8C

aynaturk
03/01/2007, 11:35
İlginiz için teşekkür ederim. Ben küçük bir yerde oturuyorum. Buradaki PO bayisine pek güvenmiyorum çünkü geçen gün araba çalıştırdıktan 2-3 dakika sonra stop etti. Arabaya mazot gelmiyordu, bir iki dakika yakıt arıza işareti verdi sonra düzeldi. Sonraki gün gene ayrı arızayı yaptı. Bu nedenle sormuştum. Forumuda bu konuyu araştırırken buldum zaten.

bahcelili_ali
03/01/2007, 12:11
hocam normal dizel commanrail lere gelmez kimsede tavsiye etmez. shell de eurodiisel yok demişsin ben hiç daha opet pompası değdirmedim aracıma değdirmemde bence shell vpowerdiesel'i bi dene hiç şaşmam aracım marşı gorur gormez kapıo diğerlerinde çevir babam çevir. shell yada bp benim tercihimdir başkasınada asla yanaşmam.

maviş
03/01/2007, 14:20
wallahi biz bu yakıt konusunu diğer sitemizde de tartışmıştık ve ben halen aynı kanıdayım. 2 kere Opetten Eurodiesel aldım ve bir daha almadım. Ben Shell VPowerdiesel diyorum . Benim oturduğum yer çok sağuk oluyor ve bir kere dahi arabam marşı almamazlık etmedi. Şuan ikinci kışımı geçiriyorum GP'mle ve arabamın gidişinde hiçbir değişiklik yok hatta 10000 km geçtiğinden beri daha bile iyi gidiyor diyebilirim 8O .

bahcelili_ali
03/01/2007, 14:31
wallahi biz bu yakıt konusunu diğer sitemizde de tartışmıştık ve ben halen aynı kanıdayım. 2 kere Opetten Eurodiesel aldım ve bir daha almadım. Ben Shell VPowerdiesel diyorum . Benim oturduğum yer çok sağuk oluyor ve bir kere dahi arabam marşı almamazlık etmedi. Şuan ikinci kışımı geçiriyorum GP'mle ve arabamın gidişinde hiçbir değişiklik yok hatta 10000 km geçtiğinden beri daha bile iyi gidiyor diyebilirim 8O .

+(9999999999999999999999999999999999999999)²:) shell'e devam

BGRAYS
03/01/2007, 17:21
beyler bnm aklım karıstı arabam 16binde opetten baska yerden almadım ufak tefek kacamaklar dısında :p

bu konuda burda shell we po dan bahsediliyo bıraz acarmısınız konuyu

neden bunları tavsiye ediyorsunuz ?? we firmadan firmaya bu kdr farkeder mi gercekten ??

padawantr
03/01/2007, 17:36
Ya benim de aslında kafamı kurcalıyo bu konu. Garanti dışı kalmasın diye 2 dir hep opetten alıyorum benzini. (2dir diyorum ama bu benim 2. Grande Puntom :) ) yani shell diyosanız bi deneyim ama şu garanti işi beni gıcık ediyo. Her seferinde opet aramaktan veya opetten alma zorunluluğundan da sıkılmış durumdayım. Hayır bazen acelem oluyo direk pompacıya parayı uzatiim gideyim diyorum. bi bakıyom anaa daha kartı geçirtmek zorundayım diyorum. Kötü oluyo yani başka bi deyişle.

BGRAYS
03/01/2007, 19:35
bi acıklama bekliyoruz beyler :p po yada shell in opetten ne farkı war ?

pdr42
03/01/2007, 19:42
arkadaslar ben poyu opeti bilmem ama eger dizelciyse euro dizel alacaksın bu dizel motorlar cok hassas bir depoda bile motruyada enektorlere zarar verbilirsin sahsen dizelci arkadasım 2003 model hyndaiye bi kere farklı bilmediği bi yerden mazot aldı araba 200o ytl zarar verdi demedi demeyin

Mısafır
03/01/2007, 23:17
ben opet den menunum
degıstırmeyı dusunmedım yanında verdıgı guvence de cabası,
eskı aracımlada hep opet ten alıyordum ...

dejavu
03/01/2007, 23:40
bende (ankara cebeci) shellden aldım bir aralar performans olarak iyi ama kalite konusunda iyimser değilim.. motorun shell kullanımında düzensiz çalıştığını hissediyordum zaman zaman.. sonraları opetten aldım halada alıyorumm.. performans olarak normal ama motor daha bi düzenli çalışıyor.. motorun sesi de azaldı.. kalite olarak iyi derim opet e ama performans sanki biraz shell e göre daha az hız yapar cinsten... ama bu iyi olmadığı anlamına gelmiyor tabi.. bu konuları bilmem ama hani şu filmlerde gördüğümüz tüplerden takılıyor onların performansı iyidir ama motora zarar verir..
o yuzden ben opet te karar kıldım...

dejavu
03/01/2007, 23:43
bu arada opet shell petro ofisi yada po diyoruz ama aldığımız bayi ve tanklarında ki yakıtta nasıl bir işlem yapıyorlar buda onemli bir markanın iyi olması o markanın satıcılığını yapan istasyonun iyi olduğu anlamına gelmez..
bence markadan önce istasyon daha önemlidir diye düşünüyorum.. ve bence bu konu çok hassas ve önemli bir konu

microab
03/01/2007, 23:47
Bu konu anketleştirilsin abi...

BGRAYS
03/01/2007, 23:54
acılır bu konuya anket bence

BGRAYS
03/01/2007, 23:55
herkes nerden aldıgını we nıcın aldıgını we memnun olup olmadıgı yazsın

BGRAYS
04/01/2007, 00:32
Bu konu anketleştirilsin abi...

abi sorun olur mu anketi actım ?

microab
04/01/2007, 16:13
Yok canım ne sorun olacak ;) ...

Muhendis06
04/01/2007, 22:46
Ben aracimin ilk 3000 km 'sinde hep farkli opet istasyonlarindan yakit aldim ( istanbul-ankara-sakarya). Ancak bir sure sonra motor hantallasmaya ve giderek gürültülü & sarsintili calismaya basladi. Bunun üzerine, opet'in garantisini bosverip baska markalar deneyeyim dedim. Shell ve PO denedim. Ikisi de opet'ten daha iyi cikti. Hem motor sessizlesti, hem de aracin hantalligi kayboldu daha atak gitmeye basladi.

Burada istasyon cok onemli tabi. Eger dolandirici bir istasyondan alisveris ediyorsaniz, adam eger sahte eurodiesel satiyorsa yine sansiniz olmaz. Bazi markalarin yakitlarinin renkleri sabittir. Örnegin eurodiesel shell mavi renklidir, veya PO'nunki yesil renklidir gibi... Bunu arastirin, bir siseye doldurun, gözünüzle görün öyle alin yakitinizi.

Benim simdiye kadar gördüğüm en temiz PO sakarya tansaş'ın çaprazindaki istasyondur. Ankara'da eskişehir yolunda söğütözü PO'dur. İstanbul için net bir fikrim yok. Herkes istasyon tecrübelerini iyi ve kötü olarak paylasirsa faydali olur.

emre
04/01/2007, 23:01
opet en iyisi olduğunu düşünüorum ve bu garanti olayından dolayı mutlaka opet kullanmalısınız bence diorum çünkü herşeyi bi kenara bırakalım pompacının teki size yanlışlıkla dizel deilde benzin koysa siz onu hangi benzinciden aldığınızı ispatlıyabilirseniz ne ala ama ispatlıyamazsanız geçmiş olsun enazından opette bu olay kalkıo valla ben adama ne koycağını bile sölemiorum opette isterse yanlış koysun arabam sıfırlanmış olur :):):):):):):)