PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Evo bor power

aydintap
03/02/2011, 22:01
Bor power ın katkıları artık aşikar. Ne zaman motora ilave edebiliriz. Motor parçaları uyumunun tam oluşması gerektiğini düşünüyorum. Bunun için kaç km beklenilmeli . Arabam 970 km de

acRep
03/02/2011, 22:02
Hiiç gerek yokk bi gör 20-30 bini..

sezerism
04/02/2011, 00:32
Bunu Femoli abiye sor derim. ANKARA'lı

femoli
04/02/2011, 10:29
motor katkıları 8000 den önce koyulmamalıdır.. ama koymanız menfaatinize olur..

aydintap
04/02/2011, 10:41
motor katkıları 8000 den önce koyulmamalıdır.. ama koymanız menfaatinize olur..

femoli neden 8000 koyulmamalıdır. 8000 den sonra koyulursamı faydası olur demek istedin acaba?

aydintap
04/02/2011, 10:44
femoli gerçekten tebrik ediyorum. bu forumda bir ekol olmuşsun. birşeylere takıldığımda çıkış bulamayan sana yönlendiriyor. :) bravo valla.

isuldor
04/02/2011, 10:59
femoli :))

cümlen her yöne çekilir şimdi 8.000 e kadar kullanılmasa da olur ama kullanırsan iyi mi olur demek istedin

fatihtemizer
04/02/2011, 11:06
bir tezat oluştu bende anlayamadım:)

femoli
04/02/2011, 11:29
Arkadaşlar işler biraz yoğun hem burayı hemde işimi aksatmamak için bakıp çıkıyorum ama gerçektez tezat bir cümle olmuş ..:)

Araçlar 8000 km kadar motor katkısı üreticilerin tavsiyesi üzerine katkı koymamaları söyleniyor bununda sebebi de aracın rodaj süresi parçaların oturması vs vs , ben kendim edindiğim bilgiye dayanarak ilk yağ değişiminden sonra koymanızı tavsiye ederim hem yağınız yeni olur hemde motor koruması erkenden başlar ben şahsen tüm duyumlara kulaklarımı kapatıyorum ve aracıma 10 bin den beridir katkı koyuyorum , maşşalalh hiç bir sorun yok ve aracın çekişinide hemen hemen herkes bilir , yani nasibini almışlardır .. hatta bir link vereyimde oradaki videoları ve msjları okuyun .. o zmanlar er energy koyuyordum aracıma şimdi motor silk..

https://forum.grandepuntotr.com/ankara/2271-1-ankara-punto-drag-yarislari-hem-de-geleneksel.html

Kriminal
04/02/2011, 11:32
Mehmet kardeşim ben yagı degıstırelı 500 km oldu şimdi koysam bı faydası olurmu ?

femoli
04/02/2011, 11:42
bişi olmaz yağ yeni sayılır 1000 km kadar koyabilirsin ..

takres
04/02/2011, 11:45
bir sonraki yağ değişimim 2000 km sonra bende motor silk koymayı düşünüyorum ama 2 boyutta satılıyor sanırım hangisi bizim araçlara uygun acaba

Kriminal
04/02/2011, 11:47
Çok seslı calısıyor zaten soguk oldugundanmıdır nedır bılmıyorum...
Bi şişede visky dökecem..
Şaka bı yana ne öneriyosun kardesım ?

takres
04/02/2011, 11:51
Çok seslı calısıyor zaten soguk oldugundanmıdır nedır bılmıyorum...
Bi şişede visky dökecem..
Şaka bı yana ne öneriyosun kardesım ?

aynen abi ya iyice kamyona bağladı benim araçta

Kriminal
04/02/2011, 12:03
Motor Silk 150.000 km Bor Ya Katks Yzyln Buluu 092020 450 ml - Netsiparis.com (https://www.netsiparis.com/detay/19621999010/MOTORSILK-BOR-ON-CLS-BOND-YUZYILIN-BULUSU-0920&ref=nekadar)

Walla baktım en düşük 50 tl alsakmıkı

takres
04/02/2011, 12:08
kaç litre yağa ne kadar konuyor acaba yoksa hesapsız kitapsız hepsi mi boca ediliyor

Kriminal
04/02/2011, 15:11
Hepsini koy zaten 250 ml sanırsam

TORnADO
04/02/2011, 15:19
Arkadaşlar bence Bor power kullanın kesinlikle,ben de yeni aracıma döktüm.Üstelik üstünde 0 km araçlarda kullanılması tavsiye edilir tarzında bir cümle vardı.Ben her aracımda kullandım ve olumsuz bir yerini göremedim.İlk aracım 2005 model 0 km aldığım Megane Sedane idi. Ona koydum ses ve performans farkı oldu,yakıt düştü.Şöyle ki aracım 30.000 km filandı ve Brc lpg vardı.Bir depo lpg ile 420 km giden aracım bor power'dan sonra 470 km gitmeye başladı.Abartmıyorum inanın.2002 model 1.2 8 v 65 bg Albea'mda da kullandım,araç 100.000 km idi ve onun da performansı arttı.2010 model 75 bg Fiorino'ya da koydum onda çok bir yakıt farkı olmadı ama zararı da olmadı,13000 km'de iken onu da satıp şimdiki 95 bg Fiorino'mu aldım ve buna da koydum.Ha yakıt olarak bunda da etkilemedi ama motor yeni olduğu için aşınmayı engellesin diye koydum zaten.Adamların belgeleri,testleri mevcut.Sitesinden inceleyin.

takres
04/02/2011, 15:29
Hepsini koy zaten 250 ml sanırsam

480 ml olanları da var sanırım :)

Kriminal
04/02/2011, 15:31
Kafam karıştı şimdi bor power mi,motor silk mi?
Fiyatlarını bıdaha araştırıp özellıklerı konusunda bılgı edıneyım

TORnADO
04/02/2011, 15:38
Kafam karıştı şimdi bor power mi,motor silk mi?
Fiyatlarını bıdaha araştırıp özellıklerı konusunda bılgı edıneyım

Bence bor power derim ben.Yurdumun malı en azından.

femoli
04/02/2011, 16:05
deniz o senin dedğin 250 ml yanlış yazılmış büyük olanı 480 ml küçüğü 250 ml küçük almayın yetmiyor büyük ideal olan tamamen ticari düşünülerek 250 ml düşürülmüştür..

Fatih milli değerlerimize sahip çıkalım elbette ama motor silkte ali erdemir in :) bor power rus bilim adamlarının buluşu türkiyede yapılıyormuş :) nihayetinden ben inandığımı koyarım ama hepsini satarım :)

bknz: Kemal Oto Aksesuar Modifiye Tuning (https://www.kemaloto.com/main/products.asp?cat_ID=39)

Kriminal
04/02/2011, 16:08
Olm ne milli değeri yaa herkes kendı kesesını dusunuyor...Bana milliyetçilik yapma ocaga alırım senı :D

TORnADO
04/02/2011, 16:56
Olm ne milli değeri yaa herkes kendı kesesını dusunuyor...Bana milliyetçilik yapma ocaga alırım senı :D

Olur neden olmasın?:D Bor power da aynı fiyat sanırsam.

Hangi Araç İçin Hangi BORPOWER | NNT Nanoteknoloji (https://www.nnt.com.tr/HangiAracHangiBorPower.html)

Kriminal
04/02/2011, 17:19
Şimdi bu işi adım adım anlatan bırı yokkmu ?

Kaç ml olması lazım
hangı urun
yag degısımınden sonra kaç km ye kadar koyulabılıyor ?

TORnADO
04/02/2011, 21:33

Kaç ml olması lazım
hangı urun

Ben mesajımda linkini verdim ama bakmamışsınız sanırım. 5 Lt'ye kadar 250 ml yeterli. 1000 km'yi geçmedikten sonra koyulur.Ama en güzeli yağ değişimi yaptıktan sonra koymaktır.

nerhal61
04/02/2011, 22:56
Peki bu bor power garantiyi bozar mı? Yetkili serviste bakım yaptıracağım için koyun diyebilir miyiz? Önümüzdeki ay yıllık bakıma gireceğim de..

Kriminal
05/02/2011, 00:39
Garantiyi bozmaz üstelik onarır :D

Sanmıyorum bozacagını hem kım anlarkı

TORnADO
05/02/2011, 17:16
Bence en iyisi bakımdan sonra alın kendiniz dökün.

samprik
23/03/2011, 01:40

Kaç ml olması lazım
hangı urun

BOR elementinin nekadar faydalı olduğunu üniversite bitirme tezimin konusu olduğu için çok iyi biliyorum.. ozamanlar 4günde hazırladığım için bukdar ayrıntıya girmemiştim :)

çok faydalı ve herkesin kullanması gereken bi ürüne benziyo femoli abide tavsiye ediyosa zaten bitmiştir olay. verilen linkten anladığım kadarıyla
5lt ye kadar olan motorlarda yağ ve yağ filtresi değişiiminden sonra en fazla 5lt yağa 250ml yeterliymiş 3lt de olsa gene 250ml..dizel benzin lpg için uygulanabilirmiş. bir de yeni motorlarda 8.000 kmye kadar tavsiye edilmiyomuş.

%10 yakıt tasarrufu sağlıyo demişler.. ben bunu merak ediyorum forumda kullanan varsa faydaları hakkında bilgi verebilir mi??

birde şöyle bişey duymuştum nekadar doğru bilmiyorum. izmirde biryerde bor koyuyolarmış yakıta ve %30 tasarruf sağlıyomuş bunu duyan varmı??

_FeRDi_
23/03/2011, 09:36
Kaliteli yağ katkıları özellikle dizel araçların geç ısındığını göz önüne alırsak,kısa mesafe yapanlar için ideal bi koruma yöntemidir.Motorlarda en önemli konu yağlama yağının kalitesidir.Yağ katkıları motor stop ettiğinde kartere süzülmeyerek kritik aksamda tutunmaya devam eder.Bu da ilk start ın rahat olmasına,parçaların daha uzun ömürlü olmasına ,vb. biçok hususta standart kullanıcıya fayda sağlar.Hiç korkmadan,ustasına danışarak kalitelisinden yağ katkılarını gönül rahatlığı ile kullanın.

SUADOW
23/03/2011, 09:54
Anladığım kadarıyla; Benzinliden ziyade Dizel araçlarda gerekli gibi görünüyor...
Peki, Benzinli araçlara da konması şartmı?

_FeRDi_
23/03/2011, 10:28
Anladığım kadarıyla; Benzinliden ziyade Dizel araçlarda gerekli gibi görünüyor...
Peki, Benzinli araçlara da konması şartmı?
Dizel ya da benzinli farketmez. Yağ katkıları yağın özelliklerini geliştirmek ve daha iyi bir koruma sağlamak amacıyla üretilmişlerdir.Dizel araçlar geç ısındığı için Bor Power vb. ürünlerin kullanımı etkin koruma sağlasa da,benzinli araçlar da kullanılmasının da bir mahsuru ya da zorunluluğu yoktur.İstenen her tür motorda rahatlıkla,tercihen kullanılabilir.

fraust
23/03/2011, 10:32
Belki bir faydası olur diye, ikisinin de temel özelliklerini internet sitesinden kopyaladım :D

1. resim BORPOWER
2. resim MotorSilk

skystar37
23/03/2011, 18:11
Motor Silk denen üründen 96 model kartal aracım için kullanmıştım ve evet ilk kutuda bile farkı anlamama yardımcı olmuştu. Şöyleki; araçta kompresor kaçakları vardı motorcuya gitmem gerekiyordu ama bu ürünü duyunca o zamanki maliyetide uygun olunca kullanmaya karar verip almıştım ve yanında diferansiyel katkısıda vardı ve diferansiyelimde ötme mevcuttu. Yağ değişiminde bu ürünü motora kullandım diferansiyel için olanıda direransiyele eklettim sonuç; ilk 500 km aracı sürekli yüksek devirde kullandım 3 hafta önce gidip geldiğim memlekete yine gittim geldim ve tam hatırlamıyorum ama ortalama 15-20 TL kadar daha az gaz tükettim üstelik aracın performansıda oldukça iyiydi. Memlekete gezmek için gidersem ve yollar müsaitse kesinlikle bolu dağını çıkarım hem manzarası için hem havası için daha önceki gidişimde gişelerden sonra aracı benzine alıp öyle çıkıyordum ama katkıyı koyduktan sonra gaz ile çıktım ve oldukça tatmin ediciydi aracın gidişi. Diferansiyeldeki ötmede de bariz bir azalma vardı. Sonuç olarak tam rakamı hatırlamıyorum ama 75-80 lira gibi bir rakam vermiştim ve kat kat fazlasının geri almıştım. Motor silk için istanbul belediyesinin testleri vardı sitede ancak şu anki sitede bulamadım testlere bakarak inanıp almıştım ve pişman olmamıştım.

Peki şimdi şunu merak ediyorum? Binlerce $ harcayarak ar-ge çalışması yapan yağ firmaları ürettikleri yağlara bu tarz katkılar eklemesini bilmiyormu? Neden x,y,z marka yağ üreticileri bir sürü özellik eklerken yağlarına bu tarz maddeleri ekleseler daha faydalı olmaz mı? Uzun vadede bu tarz maddeler yağın asıl özelliğini mi bozuyor yoksa ticari kaygılardan dolayımı yağ üreticileri tarafından kullanılmıyor?

kornman887
23/03/2011, 23:27
Ben bu konuyu epey araştırdım arkadaşlar. Kimisi para tuzağı, tek satış üzerinden yüksek kar marjı ile insan kandırmaca diyor. Fakat beni ikna edemediler.

Bor power'dan ziyade araştırmamı Motor Silk üzerine yaptım, çünkü işin ucunda Ali Erdemir gibi hayatında üç defa R&D ( research & development - Araştırma & Geliştirme) ödülü almış bir bilim adamı var.

ali erdemir - ekşi sözlük (https://www.eksisozluk.com/show.asp?id=1288696)

Trk bilimadamndan byk bulu (https://arsiv.ntvmsnbc.com/news/417581.asp)

Özellikle şu haber ülkemizin durumunu daha bir güzel döz önüne seriyor;

Türkiye'de iş bulamayan Dr. Ali Erdemir, ABD'ye döndü ve dünyanın en başarılı 100 bilim insanı arasına girdi. Türkiye'de 'Su gibi İngilizcen var' diye otel lobisinde çalışması önerilen Erdemir, enerji problemi konusunda dünyanın umudu oldu!

Türkiye'de iş bulamadı, dünyanın umudu oldu / Yaşam / Radikal İnternet (https://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1006318&Date=05.07.2010&CategoryID=79)

Hakkındaki birkaç yabancı kaynak (kendi ürünü olduğunu doğrulayan, Motor Silk in linkleri - bu linkler tarafsız olmayabilir ürünün kendi sitesi olduğu için, fakat bu ürünün Ali Erdemir tarafından bulunduğunu doğruluyor)

https://www.evergreenamerica.com/Evergreenamerica/assets/File/Dr_Ali_Erdemir_Bio_Brief.pdf

Boron CLS Bond Technology: Biodegradable Lubricants, MotorSilk, LubriSilk & MarineSilk, Engine & Motor Treatments - Evergreen America Corporation (https://www.evergreenamerica.com/index.cfm/boron-cls-bond-technology/)

Bunlar araştırmarda ulaştığım bilgilerin bir kısmı. Forumlardan okuduğum kadarıyla ise, genelde km si yüksek ve eski teknoloji motorlarda büyük farklar oluşturduğu. Tabii hala motora yapılacak en iyi bakımın kaliteli sentetik yağ koyup 10.000 den daha önce değiştirmek olduğunu savunanlarda var. Ama benim ulaştığım genel kanı yakıt tüketimine çok bir etkisi olmayıp, eski ve yıpranmış motorlarda çekişi yükseltmesi oldu. Bende bir dahaki yağ değişimimde ekleyeceğim motora. ekledikten 5.000 km sonra düşüncelerimi tekrar paylaşırım sizlerle. Şu ana kadar yaptığım herşey araştırma olup kendimin tatkik ettiği şeyler değildir.

beyaz evo80
30/03/2011, 11:43
arkadaşlar bildiğim kadarıyla mjet yanı eksatiriği zincirli olan araçlara bor power zararlı diye duydum bence iyice araştıp öyle koyun derim