PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ECU 'ya Erişmek !?

etufan
03/02/2011, 15:25
Bazılarımız işimiz gereği seri, paralel ya da usb portlar üzerinden cihazların otomasyonlarına, kendilerine ait özel arabirimler ya da konsol üzerinden erişip çeşitli ayarlamalar ve kontroller yapıyoruz. Bu işi ücret karşılığında (chip tuning vb.) yapan firmalar da var biliyorsunuz. Ama benim amacım tuningden ziyade; Ne var? Nasıl işliyor, parametreler neler?

İşte bunları görmek ve incelemek istiyorum. Belki bir simulasyon vardır biliyorum ama ECU ya erişen ya da deneyen arkadaşların tecrüblerini bu bağlantıyı denemeden önce (tabi zaman bulursam) öğrenmek isterim.

Yazılımlarda bazı özellikler son kullanıcıya kapalı verilir, belki ECU dan birşeyler buluruz :)

Teşekkürler...

Moosty
03/02/2011, 17:59
Bazılarımız işimiz gereği seri, paralel ya da usb portlar üzerinden cihazların otomasyonlarına, kendilerine ait özel arabirimler ya da konsol üzerinden erişip çeşitli ayarlamalar ve kontroller yapıyoruz. Bu işi ücret karşılığında (chip tuning vb.) yapan firmalar da var biliyorsunuz. Ama benim amacım tuningden ziyade; Ne var? Nasıl işliyor, parametreler neler?

İşte bunları görmek ve incelemek istiyorum. Belki bir simulasyon vardır biliyorum ama ECU ya erişen ya da deneyen arkadaşların tecrüblerini bu bağlantıyı denemeden önce (tabi zaman bulursam) öğrenmek isterim.

Yazılımlarda bazı özellikler son kullanıcıya kapalı verilir, belki ECU dan birşeyler buluruz :)

Teşekkürler...

İrtibatı koparmayalım :)

Benim de çok kafama takılan bir şey ama hala deneme şansı / cesareti bulamadım.

DealExtreme: $26.03 OBDII Bluetooth Car Diagnostic Cable - Black + Blue + Orange (DC 12V) (https://www.dealextreme.com/p/obdii-bluetooth-car-diagnostic-cable-black-blue-orange-dc-12v-42825)

ELM327 çipinin haberleşme protokolü de var, bu cihazların hemen hemen hepsi ELM327 tabanlı.

Amacım Bluetooth özellikli bir GPS üzerinden bu cihaza ulaşıp yolda giderken canlı olarak bazı bilgileri izlemekti ama en son aldığım GPS deki bluetooth seri haberleşmeyi desteklemiyordu sadece kulaklık- ses iletimi vardı işime yaramadı.

USB li olanları daha ucuz, alıp denemeden önce vakit bulursam ECU soketinin neye benzediğini bulmak lazım, eğer standart OBD2 ise satılanlar uyabilir.

Ancak ELM327 nin protokolünü inceledim, komutlar iki çeşit, birincisi standart komutlar (oksijen sensörleri değeri göster vs.)

Diğeri ise direk Can Bus üzerine Can Bus üzerinde anlamlı olabilecek komutlar ki bu komut setleri gizli olsa gerek.

Gördüğüm kadarıyla ELM327 yi Can Bus dinleme moduna alıp diğer bileşenlerin haberleşmelerini yakalamak da mümkün gibi görünüyor, yani bu kodu çözersek en azından uzaktan kumanda ile teybin sesini açıp kapama / kanal değiştirme gibi şeyleri yapma imkanı bile olabilir.

Tüm sistemi tırtlatıp arabayı elimize alma ihtimali de yüksek :D

Bende de kaşıntı var ama arabanın daha borcu bitmedi :)

etufan
04/02/2011, 09:35
Hocam yanıtınız çok sevindirici oldu benim için :) Ama siz olayı 1-2 level öteye taşımışsınız, bana uyar elbette. Yanlız aynı dertten muzdaribiz, sonuçta bizimde taksitler devam ediyor :)

Ele alma konusunda çok haklısın, bu yüzden tırsmıyor değilim ve geçmişte genelde elime almışımdır cihazların firmware 'lerini kurcalarken ama garantiye gayet saf ayağına yatarak "bozuldu bu" diye gönderince hep yenisini alabilmişimdir :) Ama iş arabaya gelince orada duruyorum bende :)

Hava ve zaman şartları müsait olduğunda bir açıp bakayım şu ECU 'nun soketlerine devresine falan, birde ELM327 'lere el atalım bakalım ne çıkacak, irtibatı koparmayalım :)

Teşekkürler...

Kriminal
04/02/2011, 09:46
Derin mevzular...

venomtigris
06/02/2011, 00:11
ECU'ya mı Nirvana'ya erişmeye çalışıyor sunuz.. .? forumdaki ben ve çoğu diğer arkadaş daha silecek suyundaki antifiriz ne kadar olmalı, camdaki buzlanmayı önlemek için yeşil renkli elma kullanmak caiz midir levelindeyiz de... :) :)

etufan
06/02/2011, 20:45
Hocam aynı level 'deyiz, ondan hiç şüphen olmasın :) İşin bu kısmı biraz da mesleki merak. Ama zaman + güzel hava + 2. bir punto lazım :P Taksitlerini ödediğim şeye yemedi henüz :) Bu konuda yeterli ya da yetkin diyeyim doküman bulamıyorum.