PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motordan çok kötü sesler geliyor...

biyoweb
27/01/2011, 20:42
Merhaba arkadaşlar. 2006 GP multijet 1.3 active aracımdan dün garip bir ses gelmeye başladı. Metalik bir ses... Sanki bir bisiklet zincirinin metal bir yüzey üzerinde sürtünmesi gibi duyuluyor...

Araba çalışır çalışmaz bu ses geliyor... ayrıca ses o kadar kötü çıkıyorki sanki arabayı hareket ettirsem motor dağılacak. bu nedenle aracı bozulduğu yerde güvenli bir yere park ettim. ayın 1 inde tamirciye götürecem... ama bir de buranın uzmanlarına danışayım dedim... sizce bu sorun nedir?

beyaz evo80
27/01/2011, 20:55
kardeşim aracın kaç km de

biyoweb
27/01/2011, 20:59
117 bin Km'de... bu ay başında zaten bakıma götürecektim şimdi tamire götürecem...

beyaz evo80
27/01/2011, 21:03
iki ihtimal var anlattığın ses ile ilgili 1.si eks.zinciri olabilir yada kasnak göbekden kırılmış olabilir oda tarif etmiş olduğun sesleri yapar umarım kötü birşey yoktur

biyoweb
27/01/2011, 22:01
Teşekkürler... Peki bunların tamir edilmesi çok birşey tutar mı? Kasnak dediğimiz şey nedir? Nasıl kırılmış olabilir?

zaferdurukan
27/01/2011, 23:16
kasnak yerinden çıkmış veya gevşemiş olabilir. dinamoyu haşat edebilir. eğer araban yolda giderken aniden stop ederse anlamış olursun. geçen hafta şirket aracımız yaklaşık 1 hafta boyunca motordan iğrenç sesler gelmeye başladı şirket sorumlusuna günlerce söyledim ama ilgilenmediler sonucunda kasnak yerinden çıktı dinamoyu ve marş motorunu yedi

takres
27/01/2011, 23:22
masraf çıkarmadan göstermek lazım önemli birşey olabilir...

Du Hast
28/01/2011, 01:17
bahsettiğiniz ses triger zincirinin sesidir %90 ihtimalle.
aracı çalıştırmayın derim ses aniden ve yüksek bir miktarda çıkmaya başladığına göre zincir aşırı bollaşmış olabilir.
zaten değişme zamanıda gelmiş zincirin 120 binde değişimi öngörülüyor ama kullanıma göre artadabilir azaladabilir.

yetkili serviste 700 - 800 lira gibi astronomik rakamlar çıkıyor. sanayide 350 - 400 lira gibi rakamlara halledebilirsiniz.
götürdüğünüz usta multijet motorları bilen birisi olsun

pilotender
28/01/2011, 01:50
Benim Alfa Romeo zamanın behrinde yatak sarmıştı aynı sesler gelmişti...Allah kimsenin başına vermesin. Hem çok masraflı oluyor hem de asla eskisi gibi olmuyor. sonuçta da arabayı satmak gerekiyor. alana da çok acıyor insan ama yapılacak birşey yok...

GP COSKUN
28/01/2011, 01:54
marş otomatiği takılı kalmış olabilir
kasnak bilyası kitlemiş olabilir
bunlar ufak sorunlar ama sesi tam duymadan ve nereden geldiğini tam bilmeden ne söylesek boş sadece tahmin yürütüyouz
motorun içinden de gelebilir ki bu sefer sorun büyük demektir
bence aracını hiç çalıştırmadan direk bir servise yada tamirciye göster
öğrenince de bizimle paylaş

beyaz evo80
28/01/2011, 11:12
Teşekkürler... Peki bunların tamir edilmesi çok birşey tutar mı? Kasnak dediğimiz şey nedir? Nasıl kırılmış olabilir?

2 kasnak vardır biri şrj dinamosunun üzerinde diğeri ise krank kasnğıdır genelde kırank kasnağının orta kısmından çatlama yapar ve bu sese yol açar diğer kasnak ise kitler bırkır yada tam kitler ama anlattığın sese ve km göre eks.zinciridir.osmaniyede olsaydın sana yardımcı olabılırdım:)

biyoweb
28/01/2011, 19:23
bilgiler icin tesekurler arkadaslar.sali gununden once hem zaman hemde maddi nedenlerden oturu beklicem. sali gunu ogrenir ogrenmez ne oldugunu yazarim. bu arada Zafer bende adanadayim cokta uzak sayilmayiz ama bi araba tamiri icin orya gitmek sacma olur :) adanada bildigin tanidigin bir yer varsa orayada sorabilirim...

MRT 791
29/01/2011, 00:34
buyuk ıhtımalle once zıncır sonra kasnak dıyorum sımdıden gecmıs olsun umarım en hafıf bı sekılde atlatırsın

beyaz evo80
29/01/2011, 10:10
bilgiler icin tesekurler arkadaslar.sali gununden once hem zaman hemde maddi nedenlerden oturu beklicem. sali gunu ogrenir ogrenmez ne oldugunu yazarim. bu arada Zafer bende adanadayim cokta uzak sayilmayiz ama bi araba tamiri icin orya gitmek sacma olur :) adanada bildigin tanidigin bir yer varsa orayada sorabilirim...

kardeşim adanada sana söylıyebıleceğim önereceğim malesef kimse yok:(

segin
29/01/2011, 13:05
benimde aklıma ilk triger geldi. geçmiş olsun

biyoweb
30/01/2011, 11:05
marş otomatiği takılı kalmış olabilir
kasnak bilyası kitlemiş olabilir
bunlar ufak sorunlar ama sesi tam duymadan ve nereden geldiğini tam bilmeden ne söylesek boş sadece tahmin yürütüyouz
motorun içinden de gelebilir ki bu sefer sorun büyük demektir
bence aracını hiç çalıştırmadan direk bir servise yada tamirciye göster
öğrenince de bizimle paylaş

Sesin geldiği yeride söylersem belki daha açıklayıcı olabilir... Motordaki Multijet yazısının başladığı yerde M harfinin altından geliyor...

Bana yatak sardı gibi geliyor... Ama yatak sarmış bir araba hareket ederi mi? bu konuda da çok bilgim yok sadece internetten araştırdığım kadarıyla bu kanıya vardım... Arabadaki yağ çok eskimiş ve değiştirlmesi gerekiyor olabilir.. dediğim gibi ben bir kaç aydır arabayla ilgilenmedim... sorun büyük ihtimalle yağdan kaynaklanıyordur...

Du Hast
30/01/2011, 13:18
yatak sardığında belli frekansta vuruntu sesi olur, gaza bastığınızda vuruntu sesi sıklaşır, rölantide azalır, yağ basıncı düşer, motor titremeye başlar, yatak saran araba hareket edebilir. yatak vuruntusu başladıktan sonra 10 km yol giden isuzu 1.8 Lt düz dizel aracın içinde bulundum.
kısacası zincir sürtmesi gibi ses yapmaz.
bisiklet zinciri gibi ses geliyorsa (aracın önüne geçin kaputu açın, motorun sol (kendinize göre sol, akü tarafını sağ olarak düşünün) tarafından, ecu nun soketlerinin karşı tarafındadır triger zinciri) zincirde sıkıntı var demektir.

GP COSKUN
31/01/2011, 01:05
öncelikle iki şeyi birbirine karıştırmayalım
yatak sarma başka bir şey
yatak vurma başka bir şey

yatak saran motor çalışmaz zaten kitlemiş demektir piston kolları granka kol yataklarıyla bağlıdır bu yataklardan herhangi biri sararsa motor kesinlikle dönmez kitler zaten

diğer arıza ize yatak vurmadır
arıza yine aynı yerdedir fakat kol yatakları boşluk yaptığından vurma sesi gelir motor yatak vurur ama henüz sarmamıştır piston kolu yataktan kurtulduğunda sarma meydana gelir

şimdi senin anlattıklarından hareketle yağsız kalmış motorun herhangi bir yerinde kalipaj meydana gelmiş olup bu sese neden oluyor olabilir şayet ses motorun içinden geliyorsa
sökülmeden bakmadan tam olarak arızanın ne olduğunu söylemek zor

arızanın trigerden olma ihtimali yüksek aracın subapta vuruyor olabilir
ama en basitiyle marş dişlisi otomatik takılı kaldığı için volanta sürtüyordur sonuçta bakılıp incelenmesi lazım
sorunu öğrenince bizimlede paylaşırsan iyi olur

biyoweb
31/01/2011, 14:56
bugun aracı bir tamirciye gösterdim... sesin trigerden geldiğini söyledi. 200 el emeği 300 de triger seti eder dedi. Ayrıca tüm motor bloğunu indireceğini söyledi...

Birincisi tü motor bloğunun indirilmesi arabanın orjinalliğine ve gelecekteki performansına bir zarar verir mi? bir daha eskisi gibi olmaz diye korkuyorum. Ayrıca triger arızası olduğunda her zaman motor bloğunun indirilmesi gerkiyor mu?

İkinci merak ettiğim konuda bu maliyet uygun mu? 200 el emeği 300 triger seti bana çok geldi. Piyasada triger seti sordum 165 liraya buldum. Tirgeri ben almayı düşünüyorum ama sizce bu triger seti kötü müdür? Motoru tümden indireceği için 200 el emeğinde de indirim yapmıyor...

bugun bir yere daha gösterecem arabayı bakalım orası ne diyecek. ama arabayı tamire vermeden önce yukarıda yazdığım konularda da bana bilgi verirseniz gerçekten çok makbule geçer...

Du Hast
31/01/2011, 16:07
bugun aracı bir tamirciye gösterdim... sesin trigerden geldiğini söyledi. 200 el emeği 300 de triger seti eder dedi. Ayrıca tüm motor bloğunu indireceğini söyledi...

Birincisi tü motor bloğunun indirilmesi arabanın orjinalliğine ve gelecekteki performansına bir zarar verir mi? bir daha eskisi gibi olmaz diye korkuyorum. Ayrıca triger arızası olduğunda her zaman motor bloğunun indirilmesi gerkiyor mu?

İkinci merak ettiğim konuda bu maliyet uygun mu? 200 el emeği 300 triger seti bana çok geldi. Piyasada triger seti sordum 165 liraya buldum. Tirgeri ben almayı düşünüyorum ama sizce bu triger seti kötü müdür? Motoru tümden indireceği için 200 el emeğinde de indirim yapmıyor...

bugun bir yere daha gösterecem arabayı bakalım orası ne diyecek. ama arabayı tamire vermeden önce yukarıda yazdığım konularda da bana bilgi verirseniz gerçekten çok makbule geçer...
triger zinciri değişirken blok falan inmiyor arkadaşım adam seni kazıklama çalışıyor.
zinciri orijinal alın. parçacılardan fiyat alabilirsiniz.
adam 200 lira el emeğini az gösterip güya parçadan geçirecek :)

derhal başka usta bulun kendinize :)

ayrıca yaptıracağınız yerde eksantirik kilitleme aparatı varmı diye sorun aksi halde senteyi tutturamaz.

phatalis
31/01/2011, 16:13
arkadaşlar benim bi sorum olacak motorla ilgili bu start&stop özelliğini şehir içi sık durulması durumlarında motora bi zararı olurmu?

beyaz evo80
31/01/2011, 22:03
triger zinciri değişirken blok falan inmiyor arkadaşım adam seni kazıklama çalışıyor.
Zinciri orijinal alın. Parçacılardan fiyat alabilirsiniz.
Adam 200 lira el emeğini az gösterip güya parçadan geçirecek :)

ayrıca yaptıracağınız yerde eksantirik kilitleme aparatı varmı diye sorun aksi halde senteyi tutturamaz.

+10 :)

GP COSKUN
01/02/2011, 00:47
Zinciri orijinal alın. Parçacılardan fiyat alabilirsiniz.
Adam 200 lira el emeğini az gösterip güya parçadan geçirecek :)

+++++100000

biyoweb
01/02/2011, 13:06
arkadaşlar zaten bende adamın benim motordan anlamadığımı bildiği için konuyu abartıp beni kandırmaya çalıştığını anladım. Normalde her bakımı orda yaptırırdım ama sırf bu yüzden başka bir yere daha danışyım bu sefer dedim.. iyiki öyle yapmışım öneri üzerine gittiğim yer universiteden arkadaşımın babası çıktı...

Soruna gelince... O kadar büyük bir problem değilmiş... Arabanın devir daimi tıkanmış ve değiştirildi... Ayrıca gergi bilyası değiştirildi...

Bunlar dışında da arabaya gitmişken biraz bakım yapıldı... aşağıda tüm yapılan işlemleri yazıyorum bana pahalı gelenlerin yanında ünlem koydum

Yağ Değişimi 60 Tl !!!!
Yağ Filtresi 10 Tl
Hava Filtresi 20 Tl
Yakıt Filtresi 60 Tl !!!!
Antifiriz 20 Tl
Gergi Bilyası 30 Tl
Devir Daim 70 Tl !!!

Yardımlarınız ve paylaştığınız bilgiler için teşekkürler arkadaşlar..

beyaz evo80
01/02/2011, 15:48
arkadaşlar zaten bende adamın benim motordan anlamadığımı bildiği için konuyu abartıp beni kandırmaya çalıştığını anladım. Normalde her bakımı orda yaptırırdım ama sırf bu yüzden başka bir yere daha danışyım bu sefer dedim.. iyiki öyle yapmışım öneri üzerine gittiğim yer universiteden arkadaşımın babası çıktı...

Soruna gelince... O kadar büyük bir problem değilmiş... Arabanın devir daimi tıkanmış ve değiştirildi... Ayrıca gergi bilyası değiştirildi...

Bunlar dışında da arabaya gitmişken biraz bakım yapıldı... aşağıda tüm yapılan işlemleri yazıyorum bana pahalı gelenlerin yanında ünlem koydum

Yağ Değişimi 60 Tl !!!!
Yağ Filtresi 10 Tl
Hava Filtresi 20 Tl
Antifiriz 20 Tl
Gergi Bilyası 30 Tl
Devir Daim 70 Tl !!!

kardeşim parçaları orjınal olarak kullandıysa fiyatlar gayet iyi bence

Delidavsan
01/02/2011, 17:54

Yağ Değişimi 60 Tl !!!!
Yağ Filtresi 10 Tl
Hava Filtresi 20 Tl
Antifiriz 20 Tl
Gergi Bilyası 30 Tl
Devir Daim 70 Tl !!!

Bu fiyatların hiç biri pahalı değil. Hatta iyi rakamlar.

GP COSKUN
02/02/2011, 00:12
senin adına sevindim devirdaim pompası çıkması sevindirici
sana kalsa arabanın ne yatak sarmışlığı kaldı ne motor yemişliği
bakım masraflarına gelince arkadaşlarımında dediği gibi gayet uygun bence

ibrahim06
02/02/2011, 00:16
Bununla geçmiş olsun

Du Hast
02/02/2011, 01:03
geçmiş olsun
sorunsuz, kazasız sürüşler