PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande Punto 11000 km'de inen motor.

PROTOS
24/01/2011, 14:12
Evet yanlış okumadınız, sonunda buda geldi başımıza. 2000km de ortaya çıkan faz varyatörü arızası, 11000km de tekrarlandı. İlk olarak Medos'a gittim, arızayı sildiler ve sorun düzeldi dediler. İki gün sonra tekrarladı, bu sefer bir dost tavsiyesi ile Gebze Birlik otoya gittim, orada sıkı bir şekilde incelendi aracım. Normal şartlarda parça değişimiyle düzelebilecek bir sorun ama, 2. kez aynı arızanın ortaya çıkmasıyla beraber, bunun sebebinin araştırılması sonucunda, varyatörün çapaklanma sonucunda kirlendiği ortaya çıktı. Karter açıldığında krank milinin ve gezer ayların deforme olduğu görüldü. Sonuçta motor indi, piston, gömlek ve krank miline varana kadar her şey değişti. Muhtemel bir montaj hatası yada, sorunlu bir parçanın buna sebep olduğu düşünülüyor. Gebze Birlik Otoya göstermiş oldukları ilgi ve alakadan dolayı, özellikle gerçek sorunu ortaya çıkardıkları için çok çok teşekkür ediyorum. Murat ustamada ayrıca teşekkür ediyorum.

2 hafta boyunca serviste kaldı aracım, tek tesellim herşeyin garanti kapsmında çözülmüş olması ve bu süreçte Fiat'ın bana ücretsiz bir araç tahsis etmesi oldu. Zira çalıştığımız kurumla sözleşme yenileme aşamasında olduğumuz ve yeni bir ofise yerleştiğimiz için, işlerimiz çok yoğundu. Yaşadığım onca sorun esnasında bana mağduriyet yaşatmayan Fiat'da çok teşekkür ederim.

Fakat dertlerim henüz bitmiş değil, şimdi otomatik şanzımanımda yeni bir sorun ortaya çıktı. Vites değişimlerinden sonra, nedense kısa bir süre debriyaj tam kavramaya geçmiyor, bu esnada yarım debriyaj konumunda kalıyor ve aracım çekişten düşüyor, sonrasında tam kavramaya geçip ileri fırlıyor. Bunlar olurkende devir aniden yükseliyor, gaza basma şiddetine göre bazen 6000 devire kadar zorluyor. Tam kavramadan sonra tekar normal devrine dönüyor. Bundan 1000km öncesinde de dualogic robot arızasından dolayı yolda kalıp, servise çekiciyle gitmiştim. Bugün robotu değiştiren Zincirlikuyu Birmot'a gideceğim bakalım ne olacak.

Tüm bu yaşadıklarımdan sonra ise aracıma olan güvenim iyice sarsıldı. Artık beni nerede, ne zaman yolda bırakacak diye sürekli bir korkuyla biniyorum. İnsanı fazlasıyla huzursuz eden bir durum. Fakat işin dahada tuhaf olanı hala aracımı çok seviyor olmam. İnanılmaz keyifli bir sürüşü var ve insana kendisini güvende hissetiriyor. Şu yaşadığım sorunlar olmasaydı, tadından yenmeyecek bir arabam olacaktı ama maalesef şanssız bir araca denk geldim sanırım.

ibrahim06
24/01/2011, 14:15
İçim sıkıldı vallahi. İnşallah sorun kalmaz.

deniz6
24/01/2011, 15:32
Geçmiş olsun umarım en kısa sürede çözülür.

USTA
24/01/2011, 15:39
Geçmiş olsun,vites probleminizde halledildikten sona umarım bir daha sorun yaşamazsınız...

pdr42
24/01/2011, 15:50
ben olsam tuketici kanunu inceler yeni arac talep ederim

abulbul08
24/01/2011, 15:57
geçmiş olsun

ademtahir
24/01/2011, 16:05
yeni araca motor rektefiyesine neden kabul ettiniz?
ileriki bir tarihte siz aracı satmak istediğinizde aracı olacak kimse servis kayıtlarına baktırdığı zaman 11000 km'de motor rektefiye edilmiştir denilecek bu işlemde sizin aracı satmanızı zorlaştıracaktır veya düşük fiyata satmanıza sebeb olacaktır
bu saatten sonra yapılacak bir şey varsa üstüne gitmenizi öneririm

ozay06
24/01/2011, 16:14
Çok geçmiş olsun Araba elektronik tam anlamıyla şans işi Buna yıllardır inanıyordum ama artık daha da eminim Yıllarca araca her türlü eziyeti verip hiçbir sorun yaşamayanlar olduğu gibi gözü gibi bakıp araçta sürekli sorunlar yaşayanlar da oluyor Arıza sürecinde fiat ın olaya duyarsız kalmaması gerçekten önemli Canınızı sıkmış gibi olmayım ama aracınızda büyük olmasa da ufak tefek problemlerin eksik kalmayacağını düşünüyorum Sonuçta sistem çok zor bozuluyor ama sıkıntı başladıktan sonra düzeltmek zorlaşıyor Kazasız belasız sürüşler dilerim

PROTOS
24/01/2011, 16:30
Teşekkür ederim arkadaşlar, aslında 0 motorda isteyebilirmişim ama, o süreç çok uzun sürüyor ve ruhsat değişimine kadar gidiyormuş. Şimdilik kabullendik başımıza gelenleri, umarım bundan sonra sorun çıkarmaz bize.

bülentcanbolat
24/01/2011, 16:39
çok geçmiş olsun ....

sabanci
24/01/2011, 17:23
çok geçmiş olsun inşallah sorununuz en kısa zamanda hallolur...

Kriminal
24/01/2011, 17:27
Sizede denk gelmıs..Şansa bak

takres
24/01/2011, 17:29
çok geçmiş olsun...

ykaya1983
24/01/2011, 18:21
Geçmiş olsun hocam.Bence 11000 km de motor rektefiye yaptırmanız gerçekten sizin şansızlığınız.Büyük ihtimal üretim hatası sorununuz.Yoksa 11000 km de rektefiye mi yapılır.

taipen71
24/01/2011, 18:35
Arkadaşım uzun sürse ne olacak başına gelecek gelmiş zaten sonuna kadar hakkını ara bence

blk_hakan
24/01/2011, 18:55
Geçmiş olsun...

m_cevik
24/01/2011, 21:50
Geçmiş olsun üzücü bir durum umarım bundan sonra sorun yaşamazsınız...

PROTOS
24/01/2011, 22:01
Yarın sabah Birmot'tan randevu aldım, muhtemelen önemli bri şey çıkmayacak otomatik vitesten.

GP COSKUN
25/01/2011, 01:31
tamer senin adına üzüldüm kardeşim ama bazen üretim hataları olabiliyor parçada hata olabiliyor buda sana denk gelmiş ama ben senin yerinde olsam kesinlikle yedek araç talep edip motor değişimini isterdim
sonuçta şu andaki motorun en az 1000 de 25 oranda taşlanmış rektifiye edilmiş bir motor ve bu servis kayıtlarında gözükecektir
inşallah başka sorunlar çıkmadan kullanırsın bundan sonra

alpimmm
25/01/2011, 01:40
ya çok üzücü bu durum ve büyük bir şansızlık :(
geçmiş olsun, umarım sorunlar daha da çoğalmaz,
Coşkun abinin dediği çok iyi fikir, keşke değiştirseler.
tekrar geçmiş olsun

NyhatShu
25/01/2011, 10:31
Bende yeni araç isterdim. Ne bu gömlek falan ? 11000 km'de motor yapmışlar bu arabaya ? Geçenlerde Fiat Motor yapamyor dedimde arkadaslar bana darılmıştı tuhaf demi ? o motoru koruyan arkadaşların aracının motoru böyle olsaydı acaba ne olurdu arkadasım sen yine iyi sabretmişin. ben o aracı teslim almazdm. Yenisini isterdim.. Ayıp..

PROTOS
25/01/2011, 10:36
Çoşkun yapıldı artık motor, bende pişman oldum doğrusu. 0 motor daha iyi olacaktı herhalde. Birmot'ta kaldı aracım, henüz çözülemedi debriyaj sorunum. Tofaş'tan gelecek teknik heyet bakacakmış. Gene arabasız kaldık.

NyhatShu
25/01/2011, 10:39
sen teknik heyete deki aln bu arabayı ..... bişeyler yapn de motor değil araba iste kardesim şikayet üstüne şikayet sikayet üstüne sikayet ŞikayetVar (https://www.sikayetvar.com/) :)

zafermutlu
25/01/2011, 10:44
tamer çok geçmiş olsun. başına gelmedik kalmamış daha kötüsünden sakındırsın. motor şanzıman arabada başkada bişey kalmıyor geriye, bu aracın kesinlikle degişmesi gerekiyor aklın yolu birdir. bir araca 11000 de motor yapılıyorsa vede şanzıman sorunuda varsa o aracı degiştirsinler.. sadece senin için degil fiat için gerekli bir şey bence degişmesi.. zaman kaybı direk motor degişimi üstünede şanzıman çıksaydı kesinlikle degişirlerdi..

pilotender
25/01/2011, 10:46
ben olsam arabama rektefiyeyi asla ama asla kabul etmezdim. çünkü kesinlikle orjinali gibi olmuyor sonradan yapılan motor. daha önceden yaşadım ve biliyorum. dertleri bitmek bilmiyor. satacam desen fiyatı düşüyor, vs vs. Hala geç kalınmış sayılmaz bence hakkınızı arayın. Ya motoru değiştirin ya da arabayı komple. Ruhsat değişmesi gereksin varsın nedir ki? Değiştirirsiniz. İş ruhsata kalsın yeter ki...

PROTOS
25/01/2011, 10:56
Yorumları okudukça içim sıkılıyor. Şu teknik heyette bir baksın araca ne çıkacak.

thekafkef
25/01/2011, 22:13
Geçmiş Olsun...

M@GIC
26/01/2011, 21:31
Geçmiş olsun. Aksilikler geldi mi ? peş peşe gelir. En kısa zamanda bir sonuca varılırda için rahatlamış olur..

Kronokrator
26/01/2011, 21:37
nedir arkadaş bu servislerden çektiğimiz. fiat neden denetlemiyor bu servisleri?

sowhat788
26/01/2011, 21:55
Geçmiş olsun Tamer abi,
Sıfır araba bile 10.000km de software değişmediği halde kırılıyor,bende sıfır aldım aracımı 2 senedir hiç birşey olmadı
Bir çin atasözü derki ; kırılacağı varsa her türlü kırılır ...

concon1
26/01/2011, 22:26
geçmiş olsun kardeşim... inşallah problemin giderilmiştir.

PROTOS
27/01/2011, 09:10
tomatik vitesle ilgili, beni motorun yenilendiği Gebze Birlik Motor'a yönlendirdiler. Haftaya Salı gününe randevu aldım. Orada kendimi evimde gibi hissediyorum. Eğer baştan savma bir iş yapsalardı, arızalanan Faz Varyatörü'nü değiştirip yollarlardı. Arızanın neden ortaya çıktığını araştırarak, asıl sorunumuda onlar buldular zaten. Bu sorunumuda çözeceklerdir şüphesiz.

N-ciniir
27/01/2011, 09:44
....Fakat dertlerim henüz bitmiş değil, şimdi otomatik şanzımanımda yeni bir sorun ortaya çıktı. Vites değişimlerinden sonra, nedense kısa bir süre debriyaj tam kavramaya geçmiyor, bu esnada yarım debriyaj konumunda kalıyor ve aracım çekişten düşüyor, sonrasında tam kavramaya geçip ileri fırlıyor. Bunlar olurkende devir aniden yükseliyor, gaza basma şiddetine göre bazen 6000 devire kadar zorluyor. Tam kavramadan sonra tekar normal devrine dönüyor. Bundan 1000km öncesinde de dualogic robot arızasından dolayı yolda kalıp, servise çekiciyle gitmiştim. Bugün robotu değiştiren Zincirlikuyu Birmot'a gideceğim bakalım ne olacak...

geçmiş olsun..motor konusu can sıkıcı olmuş. umarım istediğin gibi neticelenir.
bu dualogic vites geçişlerindeki kavrama sorunun bazen ben de yaşıyorum. ama araba yeni olduğu için daha arabayı tam çözemedim deyip önemsemiyordum. benden kaynaklandığını düşünüyordum yani. eğer sıklaşırsa servis yolu görünecek demek ki.

faithless1905
27/01/2011, 16:18
geçmiş olsun