PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 77Hp GP nasıl güçlendirilir?

ormanci05
24/01/2011, 11:08
merhaba,

Aracı yeni aldım daha 500km'de. Okuduğum kadarıyla motor açılsa dahi performans ta bir değişiklik olmuyormuş.
Arkadaşlar aracın gücü beni hiç tatmin etmiyor, sollama yaparken oldukça ağır kalıyor, bayır çıkarken 1e düşmem gerekiyor araç bayılıyor. :no000000: 120km hıza geldiğimde araba resmen cayır cayır bağırıyor!

biraz güçlendirmek istiyorum, mümkün müdür? daha önce modifiye ile hiç ilgilenmedim. Bu yüzden bir bilgi sahibi değilim, birazda ekonomik olacak şekilde yardımcı olabilirseniz sevinirim. Lakin bu arabayı 4 yıl kullanacağım, tabi kafayı yemezsem...

ademtahir
24/01/2011, 11:13
benzinli araçlarda çok bir fark olmuyor chip işleminde
bununla alakalı bir çok konu zaten mevcut forumumuzda bakabilirsin

ben şahsım olarak motor modifiyesine karşıyım görsel olarak herşeyi yaptırırım ama açık hava filtresi bile takmam

USTA
24/01/2011, 11:44
Filtre-egzozt-chiptuning vs yaptırsan dahi alacağın güç artışı en fazla 10 hp de kalır ve masrafına değmez...

yolcu27
24/01/2011, 11:49
Filtre-egzozt-chiptuning vs yaptırsan dahi alacağın güç artışı en fazla 10 hp de kalır ve masrafına değmez...

evet mustafa bey son derece haklı alırken düşünmek lazım bunları, işin astarı yüzünden pahalıya gelir. 77 yerine 95 lik ideal bir seçim olurdu. bence evolarda da 95 lik starjet olmalıydı..

USTA
24/01/2011, 12:03
Dualogic te başka seçenek olmadığından mecburen bizde 1.4 77 hp aldık,aslında aracı eşim kullandığı için fazlasıyla yeterli geliyor...

PROTOS
24/01/2011, 16:50
1.4 Fire 8v motor için modifiyeyi hiç düşünmeyin, yukarıdaki arkadaşlarında yazdığı gibi onca masrafa rağmen, elde deceğiniz sonuç sizi tatmin etmeyecektir.

takres
24/01/2011, 17:18
benzinli araçlarda çok bir fark olmuyor chip işleminde
bununla alakalı bir çok konu zaten mevcut forumumuzda bakabilirsin

ben şahsım olarak motor modifiyesine karşıyım görsel olarak herşeyi yaptırırım ama açık hava filtresi bile takmam

aynen bu görüşe katılıyorum...

izoci
24/01/2011, 17:19
keşke dizel alsaydnz fırlardı:D

takres
24/01/2011, 17:31
keşke dizel alsaydnz fırlardı:D

valla ben 75 lik mjetten hiç memnun değilim

yklklc
24/01/2011, 18:10
merhaba,

Aracı yeni aldım daha 500km'de. Okuduğum kadarıyla motor açılsa dahi performans ta bir değişiklik olmuyormuş.
Arkadaşlar aracın gücü beni hiç tatmin etmiyor, sollama yaparken oldukça ağır kalıyor, bayır çıkarken 1e düşmem gerekiyor araç bayılıyor. :no000000: 120km hıza geldiğimde araba resmen cayır cayır bağırıyor!

biraz güçlendirmek istiyorum, mümkün müdür? daha önce modifiye ile hiç ilgilenmedim. Bu yüzden bir bilgi sahibi değilim, birazda ekonomik olacak şekilde yardımcı olabilirseniz sevinirim. Lakin bu arabayı 4 yıl kullanacağım, tabi kafayı yemezsem...

Hocam abartmışsınız rampalarda 1 e düşürmek falan :D Ben çok rampa çıktım ve rampa yukarı performansı gerçekten çok iyi. Düz yol performansı da iyi ama 110 ve yukarısı hızlarda aracın devri çok artıyor tabi buda ses olarak dönüyor ama performanslı bir motor olduğu kesin bence hatta geçende seat ibiza nın yeni kasasını geçecek kadar iyi olduğunu da gösterdi aracım :)

uraaal
24/01/2011, 18:14
heralde ben farklı bır arac kullanmısım bu kadar zamandır.120de degilde 40 km hızda fala bagırmaya baslıyor bende arac

ykaya1983
24/01/2011, 18:14
Bence bir de şu açıdan bakın derim.Benim görüşüme göre puntolar içinde lpg ile e uyumlu sağlamlık açısından da en dayanıklı motor bu motor.Bende bundan önce 103 hp palio vardı kaputu açınca elini sokacak yer yoktu.Her servise götürdüğümde ustanın hiç motorla ilgilenesi gelmiyordu.Bir şarz dinamosunu veya marş dinamosunu sökmen için motorun yarısını sökmen gerekiyordu.Üstelik çok fazla yakıyordu ve kronik arızalıoydı.Ama performans tabi ki iyiydi.Şimdi ki aracımın kaputunu açınca içine iki tane adam sığacak kadar yer var.Motor desen broadway motoru gibi sade 2-3 kablo dışında birşey yok.Bozulacak desen bozulacak parçası yok.Araca bin gaza bas gerisini düşünme bu at gibi bin.Yola çıktığında kaygısız gidiyorsun.Ne yapayım ben performansı yakıt almış başını gidiyor.En iyisi ekonomi ve sağlamlık.Bu motor benzinliler içinde multiair ile birlikte en ekonomik motor.1.4 t-jet desen lpg ile uyumluluk sorunları var starjet desen asla fire kadar ekonomik ve sağlam olamaz.Fire motor tık demiyor maaşallah.

yklklc
24/01/2011, 18:37
heralde ben farklı bır arac kullanmısım bu kadar zamandır.120de degilde 40 km hızda fala bagırmaya baslıyor bende arac

Araç çabuk devirleniyor 4000-5000 devirde olunca tabi bağıracak bu devirde olupta bağırmayan araç mı var??? 40 da 2. viteste 4000 devirlerde motor sesi duyulur ki bence öyle rahatsız eden bir motor sesi de değil aksine araca binenlerin hep hoşuna gidiyor...

Kaldı ki 2000-2500 devir civarlarında motor sesi duyulmuyor zaten. Burda hızdan ziyade devir önemli motor sesinden bahsederken.

2.viteste 40-50 km de mtor bağırıyor çünkü vites istiyor.

Bu arada arkadaş senin yazdıkların zaten hiç güvenilir değil birkaç konuda ARABA KOKLUYOR FALAN YAZMIŞTIN. SENİN ARAÇ YANILMIYORSAM dizelden de az yakıyordu.

Kesinlikle sen farklı bir araç kullanıyorsun bence.

gurik
24/01/2011, 21:05
77 beygir uygun kullanımla gayet tatminkardır. 1 e kadar düşmek sürücü hatasıdır. 75 derece eğimde mümkündür.

uzuncocuk
24/01/2011, 21:55
Hocam abartmışsınız rampalarda 1 e düşürmek falan :D Ben çok rampa çıktım ve rampa yukarı performansı gerçekten çok iyi. Düz yol performansı da iyi ama 110 ve yukarısı hızlarda aracın devri çok artıyor tabi buda ses olarak dönüyor ama performanslı bir motor olduğu kesin bence hatta geçende seat ibiza nın yeni kasasını geçecek kadar iyi olduğunu da gösterdi aracım :)
seat ibizacı kesın basmamıstır:))))) 3 ay kullandım 77 bg akıllara zarar yokusta sollama yapcaksan vay halıne

uzuncocuk
24/01/2011, 22:03
sımdı rampadan kasıt su olmalı ıkı serit yolda onundekı kamyonun arkasında yawaslayıp vıtesı asagıya cekıp sonrada sollama ıcın ıkıye yada uce yada bıre cekınce way halınıze.... normal bır yokusta kaptırıp cıkınca gdıyor zaten arac... dıger yandan bazı yokuslarda arabayla daha hızlı cıkmak ıstıyorsunuz ama nafıle... orn 60 km ıle bır yokusu cıkarken deneyın bakalım yokusun sonunda ıbre 100 olcak mı?? kesınlıkle olmaz. multıjet 75 fıorıno ıle onceden 100 ıle gırıp 60 km hıza dustugum yokusu sımdı 60 ıle gırıp 100 ıle bıtırebılıyorum... fıre motor ıle kaptırmazsan tovbe .........

yklklc
24/01/2011, 23:04
sımdı rampadan kasıt su olmalı ıkı serit yolda onundekı kamyonun arkasında yawaslayıp vıtesı asagıya cekıp sonrada sollama ıcın ıkıye yada uce yada bıre cekınce way halınıze.... normal bır yokusta kaptırıp cıkınca gdıyor zaten arac... dıger yandan bazı yokuslarda arabayla daha hızlı cıkmak ıstıyorsunuz ama nafıle... orn 60 km ıle bır yokusu cıkarken deneyın bakalım yokusun sonunda ıbre 100 olcak mı?? kesınlıkle olmaz. multıjet 75 fıorıno ıle onceden 100 ıle gırıp 60 km hıza dustugum yokusu sımdı 60 ıle gırıp 100 ıle bıtırebılıyorum... fıre motor ıle kaptırmazsan tovbe .........

Valla önceki aracımda 1.0 toyota motor vardı o araçtan sonra fazlasıyla iyi kalkıp 1.6 yada 2.0 motor bir araçtan sonra buna binenler illa ki sıkıntı çekecektir. Şu ana kadar ne yokuşta sollama yaparken nede düzde sıkıntı çekmedim. Yokuş yukarı bayılmadan ziyade araç hızlanıyor isteyeni beklerim hemen Kartal köprüsüne çıkarız kartal köprüsüne çıkarken nasıl hızlandığımı görürler.

Tek sıkıntı çabuk devirlenip yüksek hızlarda yüksek devirlere ulaşması ve bunun fazla ses olarak geri dönmesi ona da alışırız zamanla...

İbiza mevzusuna gelecek olursak epey basmıştı emin olun!

Bolu_Beyi
24/01/2011, 23:11
Arkadaşım alırken görüyorsun. 1.4 77hp bu araçtan Ne bekliyorsunki beklentilerin boşa gidiyor :) Ben MPI motor Tipo kullandım 105hp perfornmansı güzeldi fakat GP 'de onu aratıcak gibi gözükmüyor. Sen motor modifiyesine falan girme o aracı sat 100 hp ve üzeri araçlarla ilgilen derim.

clax22
25/01/2011, 09:29
arkadaşlar ben açık hava filtresi taktırdım simota marka hem mukemmel bir motor sesi hemde az biraz performans kattı arabama ısındım diyebilirim herkese tavsiye ediyorum 77bg kullanıcılarına

pilotender
25/01/2011, 10:57
Bence arabaya hiçbir modifikasyon yapma. Satana kadar bin arabana. Arabanın doğası böyle. Yokuşa gelince yavaşlayacak ve sen buna zamanla alışacaksın. Yokuşta gazı köklemenin yakıt tüketimini arttırmaktan başka bir işe yaramadığını iyice yazmak lazım akıla. Bu arabalar performans için değil ekonomi için yapılmış. LPG taktırırsan ve arabayı hiç sıkıştırmazsan, dizellerin hepsinden az yakıyor ben kullandım çok iyi biliyorum.

zafermutlu
25/01/2011, 11:26
ne istedigini bilmek gerekiyor. sadece 77likler degil 105 lik , 75 lik mjet ,95 mjet,105 mjet bunların hiçbiri performans arabası degil. hatta 135 lik turbo multiair bile degil..( ama bana yeterdi turbo oluşu o farklı birşey)

fraust
25/01/2011, 15:04
kendimden örnek vereyim :D
gaza ilk bastığımda araç biraz boğuluyor gibi ama sonrasında tutabilene aşk olsun...
yokuşlarda yığılma sorunu yok ama yokuşa yavaş girip sonradan hızlanmak da mümkün değil...
zaten 77 hp ler şehir içi kullanıma göre... bu araçlarda öyle performans felan beklememek lazım...
şimdilik benim için tek sıkıntısı ses olayı...hem tekerleklerden gelen hem de motordan gelen ses...onlar bir çare bulursam deymeyin keyfine...

mertuctepe
13/12/2011, 01:41
mrblar bnde 2 aydır 1.4 fire 77 hp lik arac war....yakıt konusunda oldukca az yakıyor..diger benzinli araçlara göre....modifikasyon için şunu diyeblirim...bn boğazdan boru çekerek açık hava filtresi taktım.... perfonmansı kesmen arttı özellıkle 0-100 arası hızlanmada 13 sn ise 12.2 sn gibi bir rakama indi<<< kat iptali ve orta susturu ve arka susturucu iptal ettiricem bakalım ne gibi degişim olucak ... hedefim 90hp ye ulasmak ...bnce yeterli olcak.....sizde denemelısınız....20tl kat iptali.....80 tl filtre kiti komple.....pek masraf da yok yaniii

Luc
13/12/2011, 09:05
ne istedigini bilmek gerekiyor. sadece 77likler degil 105 lik , 75 lik mjet ,95 mjet,105 mjet bunların hiçbiri performans arabası degil. hatta 135 lik turbo multiair bile degil..( ama bana yeterdi turbo oluşu o farklı birşey)

Abarth'tin 135HP Multiair icin biraz sanki :)

Sent from my GT-I9100 using

Luc
13/12/2011, 09:07
Arabayi sert kullanin biraz. Ayni aractan bende de vardi hic boyle sorunlarla karsilasmadim.

Tamam motorun performansi cok yuksek degil, ama o kadar da degil yani..

Muadillerine hic binemezsin buna binemiyorsan.

Sent from my GT-I9100 using

krm1983
13/12/2011, 16:18
77bg için yeterli performans.Daha yüksek performans için tjet.

Budweiser
13/12/2011, 16:25
Kışın K&N kutu içi filtre
Yazın AEM açık hava filtresi + Custom Cold Air Intake kit kullanıyorum
15.000 km kadar Supersprint egzos kullandım.
Hiç birinden hiç bir şikayetim olmadı Supersprinti parasızlıktan sattım yay alacaktım.
Maliyetlerine gelince
K&N Filtre 100TL
AEM Fİltre 120TL
Cold Air Intake Kit: krom boru ve krom dirseklerle özenle yapıldı Türkiyedeki en düzgün CAI dir 150TL
Supersprint:150TL

maliyetler bu yönde arabana yapabileceğin filtre ve egzos konusunda en profesyonel olay bunlardır.

He bunları yapınca ne oldu. Filtre sayesinde aracım daha rahat devirlendi
Egzosu takınca üst devirlerim canlandı 6bin devire kadar rahatlıkla çıkabiliyor son hızımı düz eğimsiz yolda 190km kadar gördüm.
Sakin kullanımda filtre ve egzos kombinasyonu ile yakıt tasarrufu sağladım.

İnsanlar denemediği şeyler hakkında ne kadar rahat konuşabiliyor yok karşıyım yok motora zarar verir. Aracın stok halinde en basiti kranktan cıkan havalandırma borusu yağ buharı tekrar gaz kelebeğine gönderiliyir emisyon yasası dolayısıyla gaz kelebeğini pisletiyor emme manifoldunu kirletiyor zamanla ben onu mesela sokağa saldım yemişim emisyonunu diye.