PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon kumanda düğmeleri ışık

skystar37
22/01/2011, 01:09
Herkese merhaba dün akşam farkettim benim direksiyon üzerindeki radyo kontrol düğmelerinin altında ışık yanmıyor bugün 30bin bakımı için Birlik Oto ya (Gebze) gittiğimde servis danışmanı arkadaşa da söyledim oda benim araçta direksiyon üzerindeki radyo kontrol düğmelerinin altında ışık olmadığını söyledi... Henüz daha sökmedim artık gündüz gözüyle zaman bulursam düğmeleri söküp bakacam ama olmama ihtimali varmıdır? Gerçekten yoksa ben o düğmeler altına ışık nasıl yerleştirebilirim.

WiSTaRiA
22/01/2011, 01:15
Evet yani ışık yok malesef... Yanılmıyorsam 2009dan sonraki grandelerde direksiyon düğmelerinde ışık yok... Ama takılıyo led olarak...

skystar37
22/01/2011, 01:22
Evet yani ışık yok malesef... Yanılmıyorsam 2009dan sonraki grandelerde direksiyon düğmelerinde ışık yok... Ama takılıyo led olarak...

Yani düğme üzerinde led yerleri var ama ledleri mi yok, yoksa komple led takacak yer dahi yokmu?

Eğer herşeyi varda sadece led ler yok ise bu sefer Fiat için diyebileceğim tek şey aldıkları her kuruş (Satış-Servis-Aksesuar-Yedek Parça) haram zıkkım olsun... Kurunun yanında yaşta yanar işini iyi yapanlara da haram ediyorum yapmayanlara da....

WiSTaRiA
22/01/2011, 09:17
Led yerleri mevcut sadece led takilmayi bekliyor...

Scottie
22/01/2011, 09:19
dynamiclerde olması lazım. benim ki active yoktu ama...

WiSTaRiA
22/01/2011, 09:22
2009 dan sonrakilere koymamislar...

Scottie
22/01/2011, 09:23
hayret bir olay valla. 2 liralık ledten ne olacak..

WiSTaRiA
22/01/2011, 09:33
2 lira ama fazla adede vurunca deli meblaga cikiyor...

Scottie
22/01/2011, 09:41
valla bence artık ayıp ediyorlar... önceden herşey vardı. fiyat ucuzdu. şimdi hiç bir şey yok fiyat yine aynı.. bari ucuzlatsalar..

WiSTaRiA
22/01/2011, 09:48
Benim arabam 2006 model ve hersey var ama yenilerde hic bisey yok... Yazik...

ademtahir
22/01/2011, 10:06
femoli'nin dediğini söylüyorum yerleri var sadece sms led gibi bişey dedi ondan alıp oraya lehimlenecekmiş
artık yeni arabalarda 1 tane vidayı bile çalmak için ellerinden geleni yapıyorlar hangi marka olursa olsun eskileri daha kaliteli

skystar37
22/01/2011, 12:04
Yani düğme üzerinde led yerleri var ama ledleri mi yok, yoksa komple led takacak yer dahi yokmu?

Eğer herşeyi varda sadece led ler yok ise bu sefer Fiat için diyebileceğim tek şey aldıkları her kuruş (Satış-Servis-Aksesuar-Yedek Parça) haram zıkkım olsun... Kurunun yanında yaşta yanar işini iyi yapanlara da haram ediyorum yapmayanlara da....

Yukarıdaki iyi dileklerimi tekrar tekrar dile getiriyorum...

takres
22/01/2011, 13:51
femoli'nin dediğini söylüyorum yerleri var sadece sms led gibi bişey dedi ondan alıp oraya lehimlenecekmiş
artık yeni arabalarda 1 tane vidayı bile çalmak için ellerinden geleni yapıyorlar hangi marka olursa olsun eskileri daha kaliteli

yakında ayna far stop falan da opsiyonel olcak bu gidişle :prop0000:

WiSTaRiA
22/01/2011, 14:04
Bmwlerde oyle mesela... Cakmak yada kulluk isteniyorsa arti para :)

takres
22/01/2011, 14:08
Bmwlerde oyle mesela... Cakmak yada kulluk isteniyorsa arti para :)

maalesef geçen 3.20 d bakmaya gittik arabada ne var diyorsun adam birşey yok bizde paket var paket paket ekliyoruz diyo :agiskavgasi:

levan34
22/01/2011, 15:49
Eğer herşeyi varda sadece led ler yok ise bu sefer Fiat için diyebileceğim tek şey aldıkları her kuruş (Satış-Servis-Aksesuar-Yedek Parça) haram zıkkım olsun...

ledlere kafayı takma,karşılaşacağın başka dertlerde var...buradaki ilk yazıyı oku: https://forum.grandepuntotr.com/genel/21171-fiat-otomobillerine-bizim-kadar-ozen-gosteriyor-mu.html

kralcarsi
22/01/2011, 17:10
2009 dan sonrakilere koymamislar...

bende 2008 emo. var ama bende de yok .. 2008 öncesinde var o zaman

rodopian16
22/01/2011, 23:13
biraz pratik yapınca düğmelerin yeri öğreniliyor.
bir arkadaş forumda 2001 astradan daha fazla özelliğe sahip puntom demiştide ben ona cevap verirken bu düğme aydınlatmasını söylemeyi unutmuştum,burdan ekleyelim.

skystar37
23/01/2011, 00:06
biraz pratik yapınca düğmelerin yeri öğreniliyor.
bir arkadaş forumda 2001 astradan daha fazla özelliğe sahip puntom demiştide ben ona cevap verirken bu düğme aydınlatmasını söylemeyi unutmuştum,burdan ekleyelim.

Maksat pratik yapmak yada yapmamak değil zaten parmaklarım alıştı bile yerine ancak mevcut olan ama sadece smd ledleri takılmamış bir buton grubu olması gerçekten çok saçma..

berkeraaa
23/01/2011, 01:38
maalesef geçen 3.20 d bakmaya gittik arabada ne var diyorsun adam birşey yok bizde paket var paket paket ekliyoruz diyo :agiskavgasi:

yapmayın lütfen....adamlar ekledikleri paketlerde çakmak vb. detaylar ile değil ciddi işler ile uğraşıyorlar....vakumlu kapılar ekstra airbag ler gibi :)

ozay06
23/01/2011, 13:43
Bazı arkadaşlar eksikliklerin çalma çırpmaların çok önemli olmadığını, her markada çalma çırpma olduğunu, bu çalma çırpmalarıda normal karşılamak gerektiğini, çalan çırpanları tek bir araba ile değil bütünüyle düşündüğümüzde ciddi rakamlar tuttuğunu savundukça firmalar çalmaya çırpmaya devam edecektir

sadece_erhan
12/02/2011, 15:46
Merhaba, bu benim ilk postum olacak galiba, bendede 2008 active multijet var, aynı olayı bende geçen gün farkettim, direksiyon kumandalarınından sağ tarafda olan (<, >, src, ) söktüm baktım, durum şöyle,

led ve direnç yerleri mevcut, ancak led ve dirençleri yok. ekleyebilir miyim iye baktım, o kumandaya gelen kablolar arasında henüz ölçmemiş olmakla birlikte ilk izlenimlerim 12v elektirik için kablo geliyor olmaması. ancak bazı kabloların uçları teybin oradan bulunurda direksiyon kumandasına 12v sağlamak için değiştirilirse , çalışır.

bununla birlikte torpidodada ışık kaynağı yok. oarayada bişeyler düşünüyorum şu an :) led falan takıcam heralde :)

skystar37
12/02/2011, 21:19
Merhaba, bu benim ilk postum olacak galiba, bendede 2008 active multijet var, aynı olayı bende geçen gün farkettim, direksiyon kumandalarınından sağ tarafda olan (<, >, src, ) söktüm baktım, durum şöyle,

led ve direnç yerleri mevcut, ancak led ve dirençleri yok. ekleyebilir miyim iye baktım, o kumandaya gelen kablolar arasında henüz ölçmemiş olmakla birlikte ilk izlenimlerim 12v elektirik için kablo geliyor olmaması. ancak bazı kabloların uçları teybin oradan bulunurda direksiyon kumandasına 12v sağlamak için değiştirilirse , çalışır.

bununla birlikte torpidodada ışık kaynağı yok. oarayada bişeyler düşünüyorum şu an :) led falan takıcam heralde :)

Ben hala daha söküp bakamadım yalnız herşeyi ufak ufak not ediyorum artık hepsini sanırım toptan halledecem gibi..

1) direksiyon butonları ledlenecek
2) torpido ışıklandırılacak
3) 4 kapı altlarına kapılar tavan lambaları ile beraber yanıp sönecek bagaj lambası tarzı lamba takılacak
4) tavan arka aydınlatma yapılacak
5) bagaj lambası yanında boş duran 12 volt yuvasına priz takılacak
6) stepne yeri ve bagaj içindeki kaplamasız sac kısımlar halıfleks yada arka koltuk oturma kısmı altında yer alan keçe benzeri bir ürünle kaplanacak
7) bulabilirsem iç dikiz aynası otomatik karartmalı yapılacak (linea emotionlardaki gibi)
8) iç taban döşemesi sökülüp halı altına bagaj kısmına yapılan tarzda komple yalıtım yapılacak yol lastik sesi benzeri şeyleri azaltmak için
9) tabana yapılan yalıtımın aynısını yapılabilirse göğüs kısmınada yapılacak
10) arka stop grupları yeniden tasarlanacak (çıkma temiz bir takım bulursam üzerinde kendim oynayacam sitede satan arkadaş var rakamda anlaşamadık :(
11) kapı içlerine yalıtım yapılacak
12) camlar yarı inik iken kapıların kapatılmasında çıkan ses kesilmeye çalışılacak
13) kapı üstü rüzgarlıklar takılacak
14) kapı cam çıtaları takılacak mat krom yalnız
15) kapı cam çıtası tarzında mat krom kapı bantları yapılacak
16) ayna boyunları kaput üstü plastik kısım ve kapı sütünları göğüs kısmında yer alan karbonla kaplanacak
17) şöför kapı üstüne güneş gözlüklüğü monte edilecek
18) kampanalar kaliperler boyanacak
19) sticker boyanacak takılacak

off şimdilik bunlar var listemde ama yapacak zaman lazım....

sadece_erhan
12/02/2011, 23:37
Ben hala daha söküp bakamadım yalnız herşeyi ufak ufak not ediyorum artık hepsini sanırım toptan halledecem gibi..

1) direksiyon butonları ledlenecek
2) torpido ışıklandırılacak
3) 4 kapı altlarına kapılar tavan lambaları ile beraber yanıp sönecek bagaj lambası tarzı lamba takılacak
4) tavan arka aydınlatma yapılacak
5) bagaj lambası yanında boş duran 12 volt yuvasına priz takılacak
6) stepne yeri ve bagaj içindeki kaplamasız sac kısımlar halıfleks yada arka koltuk oturma kısmı altında yer alan keçe benzeri bir ürünle kaplanacak
7) bulabilirsem iç dikiz aynası otomatik karartmalı yapılacak (linea emotionlardaki gibi)
8) iç taban döşemesi sökülüp halı altına bagaj kısmına yapılan tarzda komple yalıtım yapılacak yol lastik sesi benzeri şeyleri azaltmak için
9) tabana yapılan yalıtımın aynısını yapılabilirse göğüs kısmınada yapılacak
10) arka stop grupları yeniden tasarlanacak (çıkma temiz bir takım bulursam üzerinde kendim oynayacam sitede satan arkadaş var rakamda anlaşamadık :(
11) kapı içlerine yalıtım yapılacak
12) camlar yarı inik iken kapıların kapatılmasında çıkan ses kesilmeye çalışılacak
13) kapı üstü rüzgarlıklar takılacak
14) kapı cam çıtaları takılacak mat krom yalnız
15) kapı cam çıtası tarzında mat krom kapı bantları yapılacak
16) ayna boyunları kaput üstü plastik kısım ve kapı sütünları göğüs kısmında yer alan karbonla kaplanacak
17) şöför kapı üstüne güneş gözlüklüğü monte edilecek
18) kampanalar kaliperler boyanacak
19) sticker boyanacak takılacak

off şimdilik bunlar var listemde ama yapacak zaman lazım....

4 5 ve 10 u benimde yapmam lazım, havalar biraz ısınsın, konsoldaki tüm turuncu arka plan ışıklarını beyazla değiştirmek istiyorum,

utkuaydin
13/02/2011, 00:52
forumdan bir arkadasin yapmis oldugu uygulama linki :

https://forum.grandepuntotr.com/gorsel-modifikasyon/22555-direksiyonumun-kumanda-isiklari-yapildi.html

vaktim oldugunda ve istanbulda bu isi uygun bir fiyata yapicak yer buldugumda bende yaptirmak istiyorum..eminim bu tur bi yere bir cok arkadasin da ihtiyaci vardir

sadece_erhan
13/02/2011, 12:47
direksiyonla bir başlayalımda gerisi gelir. yapım aşamasına ait daha fazla fotoğraf var mı paylaşabileceğin.

burank16
14/02/2011, 18:28
Merhabalar arkadaşlar,
Ben aranıza yeni katıldım.2 hafta önce aldım arabamı ve direksiyondaki durum benim araçtada aynı,servise sorduğumda bazı modellerde olduğu bazılarında olmadığı.Aracım 2009 model,benden önce bir abime 2008 modelini aldık onun direksiyonundaki tuşlar ledli ve bende direksiyondaki tuşların altına o ledlerden taktırmak istiyorum.Ayrıca öne orjinal sis farı taktırmak istiyorum,fakat Tofaş fabrikasında 2 çeşit takılıyormuş,parçacıya sorduğumda MAKO marka dedi.Orjinalinin markasını ve fiyatını bilen var mı?Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Selamlar

sadece_erhan
16/02/2011, 15:00
Bende tamamladım kumanda ışıklarını, işte fotosu

https://img4.imageshack.us/img4/9172/160220111284.th.jpg (https://img4.imageshack.us/i/160220111284.jpg/)
Uploaded ImageShack.us (https://imageshack.us)

askin
16/02/2011, 15:55
Merhabalar arkadaşlar,
Ben aranıza yeni katıldım.2 hafta önce aldım arabamı ve direksiyondaki durum benim araçtada aynı,servise sorduğumda bazı modellerde olduğu bazılarında olmadığı.Aracım 2009 model,benden önce bir abime 2008 modelini aldık onun direksiyonundaki tuşlar ledli ve bende direksiyondaki tuşların altına o ledlerden taktırmak istiyorum.Ayrıca öne orjinal sis farı taktırmak istiyorum,fakat Tofaş fabrikasında 2 çeşit takılıyormuş,parçacıya sorduğumda MAKO marka dedi.Orjinalinin markasını ve fiyatını bilen var mı?Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Selamlar

bende sizin gibi yaptırmak istiyorum, ama baya bi pahalıya geliyor. sırf o tüzden biraz daha beklicem. eğer yaptırırsanız, nereye ne kadar ve nasıl yaptırdığınızı anlatıp bize yol gösterirseniz sevinirim...

burank16
16/02/2011, 21:46
Slm Erhan,

Direksiyon led olayını nasıl çözdüğün konusunda bilgi verirsen sevinirim.

sadece_erhan
16/02/2011, 21:51
Abi onu yarın kendi modifiyeni kendin yap bölümüne yazarım, şimdi hanım kızıyo, tv izlemeye gitmem lazım mecburen :)

onn.off
16/02/2011, 21:55
Abi onu yarın kendi modifiyeni kendin yap bölümüne yazarım, şimdi hanım kızıyo, tv izlemeye gitmem lazım mecburen :)

Hayırlı olsun güle güle kullan

sadece_erhan
16/02/2011, 21:56
teşekkürler, kendi modifiyeini yap bölümüne ekledim airbag nasıl açılır detaylı anlatımını ;)

burank16
16/02/2011, 22:14
Teşekkürler arkadaşım....

omer06
16/02/2011, 22:14
uygulama anlatımını ve fotoları beklıyoruz :)
gülegüle kullan :)

sadece_erhan
17/02/2011, 00:08
direksiyon led montajını ekledim,

Burada bulabilirsin (https://forum.grandepuntotr.com/kendi-modifiyeni-kendin-yap/24566-direksiyon-kumandasi-led-montaji.html)

hamdi1905
17/02/2011, 03:22
bu dertten bende şikayetçiyim.servise gittim ve ışıklı kumanda istedim parasıda ne kadarsa hemen vereceğimi söyledim.adamın dediği şu.o kumandalar her arabaya özel üretilir yani şasi no ya göre.sonradan değiştiremezsiniz.e o zaman dedim led getireyim takın dedim olmaz dediler.ya arkadaş bu ledlerin maliyeti ne?tanesi 2 tl olsa bize onlara 10 kuruş maksimum.yani 6 tuştan x 2tl = 12 tl.ben 27.000 tl ye almışım arabayı eee? içinde 12 tl lik ışık yok.kardeşim sen o zaman bana 28.000 e ver arabayı ama içinde torpidosunda 10 kuruşluk lambası olsun,12 kuruşluk kumanda ışığı olsun,200 tl lik adam akıllı usb li radyosu olsun,arka tarafın tavanındada lamba olsun ki diyelim "adamlar düşünmüş"böylelikle memnuniyet artar.haaaa birde bu var.hanginiz karanlıkta arka tarafta kaybettiğiniz bir eşyanızı fener tutmadan bulabildiniz?veya hanginiz torpidoda birşey ararken akşam telefonun ışğını tutmadınız? :D .hele o hoparlörlerle teybe ne demeli?.ya teybe göre hopalör koy yada hoparlöre göre teyp koy.basları dibe vurdum hala sesi açamıyorum takır tukurdan.neden insanları teyp çerçeveleriyle yok efendim kapı delmeleriyle uğraştırıyorlar?.birde çin üretimi arabalara binin.içinde görüntülü teypler (koltuk kafalıklarında lcd ve bagajda kendinden woofer olanlarıda gördüm),bluetoothlar,adamlar kontağı bile ledli yapmışlar.ama insanlara sorarsan "ayy çin malı".al benim gp italyan.o da kaza yaptımı dağılıyo bu da.yani demek istediğim şu ki bu araba üreticileri (sırf fiat değil diğer tanınmış markalarda) nerden malzeme çalacaklarını şaşırdı.parasının fazlasını verdiğimiz şeyi koymuyorlar.herneyse arkadaşlar bizim gp ler gene iyi.benim " 2009 MODEL " başka bir marka aracımda fabrika çıkışlı kasetçaları gördükten sonra bu kadarınada şükür diyorum :) .sizler gibi yetenekli ve paylaşımcı insanlar olduğu sürece bize herşey kolay.paylaşım için tşk.bu arada başınızı şişirmiş olabilirimde çok hassasım da bu işçilik konusunda özür dilerim :D

iris19
17/02/2011, 18:11
arkadaşlar smd led değerlerini öğrenip benimle paylaşırsanız sevinirim..

BESIMAKBAY
17/02/2011, 20:45
benim 2008 active benimkindede yok sadece led mi taktıracağım....

askin
17/02/2011, 23:09
bu dertten bende şikayetçiyim.servise gittim ve ışıklı kumanda istedim parasıda ne kadarsa hemen vereceğimi söyledim.adamın dediği şu.o kumandalar her arabaya özel üretilir yani şasi no ya göre.sonradan değiştiremezsiniz.e o zaman dedim led getireyim takın dedim olmaz dediler.ya arkadaş bu ledlerin maliyeti ne?tanesi 2 tl olsa bize onlara 10 kuruş maksimum.yani 6 tuştan x 2tl = 12 tl.ben 27.000 tl ye almışım arabayı eee? içinde 12 tl lik ışık yok.kardeşim sen o zaman bana 28.000 e ver arabayı ama içinde torpidosunda 10 kuruşluk lambası olsun,12 kuruşluk kumanda ışığı olsun,200 tl lik adam akıllı usb li radyosu olsun,arka tarafın tavanındada lamba olsun ki diyelim "adamlar düşünmüş"böylelikle memnuniyet artar.haaaa birde bu var.hanginiz karanlıkta arka tarafta kaybettiğiniz bir eşyanızı fener tutmadan bulabildiniz?veya hanginiz torpidoda birşey ararken akşam telefonun ışğını tutmadınız? :D .hele o hoparlörlerle teybe ne demeli?.ya teybe göre hopalör koy yada hoparlöre göre teyp koy.basları dibe vurdum hala sesi açamıyorum takır tukurdan.neden insanları teyp çerçeveleriyle yok efendim kapı delmeleriyle uğraştırıyorlar?.birde çin üretimi arabalara binin.içinde görüntülü teypler (koltuk kafalıklarında lcd ve bagajda kendinden woofer olanlarıda gördüm),bluetoothlar,adamlar kontağı bile ledli yapmışlar.ama insanlara sorarsan "ayy çin malı".al benim gp italyan.o da kaza yaptımı dağılıyo bu da.yani demek istediğim şu ki bu araba üreticileri (sırf fiat değil diğer tanınmış markalarda) nerden malzeme çalacaklarını şaşırdı.parasının fazlasını verdiğimiz şeyi koymuyorlar.herneyse arkadaşlar bizim gp ler gene iyi.benim " 2009 MODEL " başka bir marka aracımda fabrika çıkışlı kasetçaları gördükten sonra bu kadarınada şükür diyorum :) .sizler gibi yetenekli ve paylaşımcı insanlar olduğu sürece bize herşey kolay.paylaşım için tşk.bu arada başınızı şişirmiş olabilirimde çok hassasım da bu işçilik konusunda özür dilerim :D

çok doğru söylüyorsun..

iris19
18/02/2011, 17:41
arkadaşlar led ışıkları ile ilgili önemli bir konuyu paylaşmak istiyorum.resimde airbag sökülmesine dair resimli anlatım yapılmış,fakat hiçde öyle görüldüğü kadar kolay diil hatta sakın kendiniz sökmeye kalkmayın.servis bile özel aparatları takarak air bag i söküyor.yani kısaca denemeyin artı olarak ben yerinizde olsam 80 ytl vererek çiftini hemde ışıklı olarak satın alırım.kolay gelsin..

sadece_erhan
18/02/2011, 21:15
arkadaşlar led ışıkları ile ilgili önemli bir konuyu paylaşmak istiyorum.resimde airbag sökülmesine dair resimli anlatım yapılmış,fakat hiçde öyle görüldüğü kadar kolay diil hatta sakın kendiniz sökmeye kalkmayın.servis bile özel aparatları takarak air bag i söküyor.yani kısaca denemeyin artı olarak ben yerinizde olsam 80 ytl vererek çiftini hemde ışıklı olarak satın alırım.kolay gelsin..

görüyosun para var huzur var abi :D

omer06
18/02/2011, 21:37
80 liraya nerde satılıyor ışıklı hali?

iris19
18/02/2011, 23:49
para ve huzurla alakası yok üye olan arkadaşları airbag sökülmesi konusunda kesinlikle yanlış yönlendiriyorsunuz ve sizin resimlerde gösterdiğiniz şeilde sökmek isteyecek üyeler kesinlikle zarar verecekler araçlarına.çünkü air bag alttan sökülüyor bilgilerinize...

sadece_erhan
19/02/2011, 00:59
zaten bu konuda kendine güvenmeyen risk almayı sevmeyen kişiler söz konusu airbag olunca biz tarifini verdik diye sökmeyeceklerdir airbaglerini, riski alan, elinin yatkın olduğunu düşünen yapar. tabiki siz haklısınız, Konu biraz herkes söker ne olmuş yani havasında olmuş ama aslı öyle değil ;)

oluşabilcek herhangi bir zarardan mesul olamayız, sadece yardım olsun, el altında böyle bir döküman bulunsun istedik.

ykaya1983
19/02/2011, 13:34
Bence puntonun bugün makul fiyatlara satılabilmesi araçlarda bulunan bazı ayrıntılardan feragat edilmesindendir diye düşünüyorum.Yoksa aynı aracı birebir vw opel vs diğer markalar üretseydi fiyatlar daha yüksek olurdu bence .Fıat da daha uygun satabilmek için malzeme kalitesinden çalamadığını ampül ışık vida civata vs den çalıyor herhalde.

melikarslan
06/01/2012, 23:58
Lanet olası pislik FIAT ya. 2012 model Punto'ya yaklaşık 37 bin lira para saydım aldım. Direksiyondaki radyo kumandasının altında ışık yok, bagajda ışık yok, gece göremiyorum mesela bagajı. Tutamaklar yok. Bu kadar da çalıntı yapılmaz ya ayıp denen bir şey var. Arabanın kullanımı çok güzel performansı da iyi ama bu tür küçük detayların yokluğu hayal krııklığı oluşturuyor insanda.