PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü?

Fuzuli
21/01/2011, 23:32
Bugün aracı park ettim ve hemen 1 dk içinde ıraktığım yeri beğenmeyerek biraz ileri almaya niyetlendim..İlk 2 marşta araç almadı...Yani marş motoru çalışıyordu ama nedense bir türlü almadı 2-3 sn.den fazla da denemedim zaten...

3. seferde çalıştırırken biraz gaz verdim ve araç çalıştı...
Aracımı 24.09.2007 de aldım 27.000km de...
yaklaşık 3.5 yaşında herhalde akü yavaş yavaş yokluyor diyorum ama gaz verince çalışması beni işkillendirdi...

Daha önce bu sorunu yaşayan oldu mu?
Bizim araçlar otomatik jikleli değil miydi?

Bir de akü değiştirmek maksatlı söküldüğünde kısa süre içinde değişim gerçekleşse bile teyp kod istiyor mu?

Aynı mevzuyu yaşamış olan / Akü değiştiren arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim..

StrawBeeRy
21/01/2011, 23:34
akünün ömrü dolmuş olabilir beni değiştir diyordur yoksa sorun yoktur sorun olsa çalışmaz zaten ama çalışmış aküden yapıyordur yenisiyle değiştirin hiçbir sorun kalmaz

OzzY
21/01/2011, 23:49
akü ömrü konusunda yorumum yok ama akü sökülünce teyp şifre istemiyo.

abulbul08
22/01/2011, 00:03
Akünün sökülüp takılma süresine göre değişir.
Gerçi benim teyep arada kafası bozuluyor galiba şifre istiyor:D:D:D

WiSTaRiA
22/01/2011, 00:08
Akünün ömrü büyük ihtimalle bitmiş yada sinyal veriyor sana... Akü kutup başları sökülüp hemen yeni akü sökülünce yol bilgisayarındaki saat silinmiyor ve teyp kod istemiyor ama aküyü değiştiricek kişi aküyü çıkartır gider akü alır gelir aradan 5-10 dakika geçerse istiyor...

gurik
22/01/2011, 00:20
marş basıyorsa akü iyidir. bence bu sorun tekrarlıyorsa bujilere baktırın.
Araçlarımız hiç gaza basmadan sadece debriyaj yaparak çalışıyor standart prosedür bu. Gaza basarsanız boğarsınız.

Fuzuli
22/01/2011, 00:26
marş basıyorsa akü iyidir. bence bu sorun tekrarlıyorsa bujilere baktırın.
Araçlarımız hiç gaza basmadan sadece debriyaj yaparak çalışıyor standart prosedür bu. Gaza basarsanız boğarsınız.

3.5 senedir ilk defa gaz vererek çalıştırmak zorunda kaldım...Beni meraklandıran şey de bu zaten... Akü çalıştırmasa marş motoru boşa dönmezdi.. Buji değişeli de 11.000 km oldu ama kontrol ettiririm..

OzzY
22/01/2011, 00:37
ben 2 saat filan sökük bekledim istemedi, teybi söktüm ertesi gün taktım yine istemedi :)

aküyü söktüğüm an saat ve diğer yol bilgisayarı verileri sıfırlanıyo

WiSTaRiA
22/01/2011, 01:17
yanılıyo olabilirim servisteki usta öyle dediği için böyle bir ibare kullandım... Onun yalancısıyım... Yanlış bilgi vererek yanlış yönlendirmeden dolayı özür dilerim...

Fuzuli
22/01/2011, 10:24
yanılıyo olabilirim servisteki usta öyle dediği için böyle bir ibare kullandım... Onun yalancısıyım... Yanlış bilgi vererek yanlış yönlendirmeden dolayı özür dilerim...

Yanlış ifade falan olmaz sonuçta fikrimizi söylüyoruz..Fikriniz için teşekkür ederim..
Akü konusundaki merakım şu. Daha önce akümün bittiği oldu ama bu hep akünün bir anda bitmesi şeklinde oldu..Eski aracımda marş problemi yaşayışım marş motoru kömürlerindendi..

3.5 yaşında bir aracın aküsünün sonlarına yaklaştığı doğru ama akünün yanında başka bir sorun daha olabilir mi diye düşündüğümden konuyu açtım.3.5 yaşındaki aracın marş motor kömürlerinin bitmeye yaklaştığını düşünmek istemiyorum da...
Paylaşımlardan buji de bir seçenekti...
Sonuçta başka sıkıntı çıkarmasa 10 gün içinde bir bosch car servise uğrayıp akü ve buji durumunu kontrol ettireceğim..

ahurkan
23/01/2011, 19:50
Akün bitmiş..bende senin durumunu 20 gün önce yaşadım..Arabayı 1 gün çalıştırmadım..bir daha çalışmadı..şimdi bosch takdırdım..şu an sıkını yok..benimde 2007...40000 de...bence sıkıntı yaşamadan değiştir..sonra bi süprizle karşılaşırsın..

Fuzuli
23/01/2011, 21:28
Çarşamba günü Bandırma'daki Mutlu akü'de test yaptıracağım..Akü sonlarında ise değiştireceğim..Ama bu sorunu yaşadıktan sonraki 10-15 çalıştırmada hiç sıkıntı yaşamadım...İlginç..