PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Carbon clean

series
17/01/2011, 15:29
Arkadaşlar aracım 85.000 km carbon clean yaptırmak uygunmudur. Yorumlarınızı bekliyorum

samoslu
17/01/2011, 15:42
Arkadaşlar aracım 85.000 km carbon clean yaptırmak uygunmudur. Yorumlarınızı bekliyorum

Bence uygundur zamanı gelmiştir. Bende 80.000 bakımında yaptırdım. Bilmiyorum ondan mıdır, ortalama yakıt değeri yükseldi. Önceleri 6 yı geçmez iken şimdi 7,8 lerde geziyor.

series
17/01/2011, 15:49
hocam kaça yaptırdın, biz yakıt düşsün diyoz ama yükseliyor geçiçidir deme hocam

samoslu
17/01/2011, 15:53
hocam kaça yaptırdın, biz yakıt düşsün diyoz ama yükseliyor geçiçidir deme hocam

Bakım ile yaptırdım. 50 TL ye yapıyorlar. Bakacağız bakalım düşecekmi.

Misafir
17/01/2011, 16:00
FIAT KARBON TEMİZLEME NASIL BİR SERVİS HİZMETİDİR?

Ø Tüm klasik dizel yakıt püskürtmeleri, common rail, birim pompa-enjektör gibi elektronik kontrollü dizel yakıt püskürtme sistemlerine sahip tüm binek, ticari, off road, tarım, deniz araçlarına uygulanabilen bir servis hizmetidir.
Ø Benzinli araçlarda ise, karbüratörlü, çok nokta mekanik enjektörlü, tek nokta ve çok nokta elektronik enjektörlü yakıt püskürtme sistemine sahip tüm binek, ticari, off road, tarım, deniz araçlarına uygulanabilen bir servis hizmetidir.
Ø Hava emme manifoldu kanallarından başlayarak, enjektörler, yanma odası, süpapşar, piston ve kompresyon segmanı üzerinde biriken karbon birikintilerini, vernik ve sakızımsı maddeleri aracın üzerinden hiçbir parça sökülmeden kısa bir sürede temizler. Bu temizliğin yanı sıra lambda sensörü ve katalitik konvertör üzerinde de temizlik yapabilen bir bakım ve tutum hizmetidir.
Ø Elektronik teşhis cihazlarıyla tespiti yapılamayan ve araçta süreklilik arzeden “hayalet arızalara” çözüm üreten bir servis hizmetidir.
Ø Bu servis hizmeti mekanik bir bakım ve onarım sistemi değildir. Motordaki tüm kurum ve diğer kirletici maddeleri temizleyerek aracın artan yakıt tüketimini normal değerlerine düşüren ve kaybolan motor performansını geri kazandıran bir hizmettir.

YAKIT PÜSKÜRTME SİSTEMİ VE KURUM BİRİKİNTİSİ İLE İLGİLİ PROBLEMLER NELERDİR?

Ø Araç Çalıştırılırken Yaşanan Problemler
Zor çalışma ya da hiç çalışmama (özellikle motor soğukken)

Ø Fazla Yakıt Tüketimi
Motor performansının iyi fakat olması gerekenden fazla yakıt tüketmesi.

Ø Yüksek Egzoz Emisyonu
Egzoz emisyonlarında olması gerekenden çok yüksek değerler. Sık arızalanan veya performansı düşen lambda sensörü ve katalitik konvertör.

Ø Rölantide yaşanan Problemler
Rölantide kararsızlık ve düzensizlik, gidip gelme, tekleme, vuruntulu çalışma, ayar yoluyla yapılabilecek her türlü çözüme cevap vermeme.

Ø Performans Kaybı
Motor gücü ve tork değerinde önemli ölçüde azalma, çekiş sırasında duraksamalar, azalan gaz pedalı tepkisi, “0” km performansından uzaklaşma.

Ø Azalan Sürüş Keyfi
Sürüş sırasında isteksiz davranan, geç hızlanan, kararsız performans gösteren, gaz pedalına geç cevap veren araç.

Ø ECU Arıza Kodları
Yakıt hava karışımı veya lambda sensörü ile ilgili arızalar görülmesi ancak parça kontrolünde problemsiz oluşu.

CARBON CLEAN (KARBON TEMİZLEME) NASIL YAPILIR?

Dizel araçlarda 1 litre mazota 1 pet karbon temizleme kimyasalı, benzinli araçlarda ise 1 litre benzine 2 pet karbon temizleme kimyasalı konur. Standart çalışma süresi yaklaşık 45 dakika olan karbon temizleme cihazı önce kendi halinde 3 dakika çalıştırılır. Bu işlemin amacı haznedeki yakıt-kimyasal karışımının homojen bir şekilde karışmasını sağlamaktır. Kaçaklar kontrol edilerek motor 5 dakika rölantide çalıştırılır. Ardından araç 2000-2500 devire 10 dakika sabitlendikten sonra stop edilir. Bu esnada karbon temizleme makinesi 10 dakika daha çalışmaya devam ettirilerek silindir ve enjektörlerdeki kurumların yumuşaması ve parçalanması sağlanır. Bu işlemin ardından araç tekrar çalıştırılarak 15 dakika boyunca aralıklarla tam gaz verilir. Yumuşayan ve parçalanan kurumlar egzoz yoluyla dışarı atılır. Böylelikle karbon temizleme işlemi tamamlanmış olur.

Fiat Karbon Temizleme işlemi sonrasında;

Aracınız daha sakin ve sessiz çalışır.
Aracınızın 0-100 km. hızlanması ve esneklik kabiliyeti artar.
Aracınızın yakıt püskürtme sistemlerindeki pahalı parçaların gereksiz zamanlarda, gereksiz yere değişmesi önlenir.
Özellikle dizel araçlarda çok pahalı olan ve değişimi zaman alan parçalardan kaynaklanan birçok arızanın oluşması önced en engellenir.
Havayı kirleten karbonmonoksit, hidrokarbon ve azotoksit gibi zehirleyici gazların miktarı, Fiat Karbon Temizleme işlemi sonrasında azalır.
Aracınızın maksimum güç, maksimum tork ve motor kompresyon değerleri artar.
Aracınızın yakıt tüketimi azalır.

Kriminal
17/01/2011, 16:06
İlk başlarda fazla yakıyo sonra duzelıyor...Ben 40.000 de yapğtırmıstım

acRep
17/01/2011, 16:10
Waay bu carbon clean nelere kâdirmiş..

Şimdi bu işlemi 50tl gibi bi ücretemi yapıyolar ?

Misafir
17/01/2011, 16:11
İlk başlarda fazla yakıyo sonra duzelıyor...Ben 40.000 de yapğtırmıstım

2 yıl/ 40.000 km de bir öneriyoruz..

Kriminal
17/01/2011, 16:21
Walla bana kımse onermedı ama 3.yılın bıtımıne dogru yaptırdım snaırım...

Misafir
17/01/2011, 16:23
Walla bana kımse onermedı ama 3.yılın bıtımıne dogru yaptırdım snaırım...

Foruma daha önce üye olsaydım ben önerirdim :)

Misafir
17/01/2011, 16:25
Waay bu carbon clean nelere kâdirmiş..

Şimdi bu işlemi 50tl gibi bi ücretemi yapıyolar ?

Normalde 60tl+ KDV İşlemin ücreti..

gemlikli_55
17/01/2011, 16:52
gülay hanım bizlere nekadar olu gp üyelerine :)
60+ kdv değildir sanırım bir fark olmalı :)

Misafir
17/01/2011, 16:53
gülay hanım bizlere nekadar olu gp üyelerine :)
60+ kdv değildir sanırım bir fark olmalı :)
:) Elbette olucak

gemlikli_55
17/01/2011, 16:56
peki ne kadar diye sormayayım ayıp olmasın :)
koru parkı gezmeye felan gelirken bırakmayı düşünüyorum kaç saatlık bir iştir acaba

Kriminal
17/01/2011, 16:59
1 saat falan suruyor
50 yede yapan var 60-70 e de

Gülay hanım yardımcı olacaktır sıze...

series
17/01/2011, 17:04
izmir otoda yapılıyormu acaba

utku952
17/01/2011, 17:05
Fiyat o civarda serviste de Bosch ta da cok pahalı deil yani faydalı diyolar ama 100bin km den sonra tavsiye etmiyolar ben yinede yaptıracam bakalım..

acRep
17/01/2011, 17:07
Göker otoyu aradım sordum şimdi 70 Tl dediler.. ;)

acRep
17/01/2011, 17:10
fLorya özkar oto da 60 tl + Kdv dedi :) standart gibi bişey..

acRep
17/01/2011, 17:13
AVCILAR OTOMOTİV SAN. VE TUR TİC. LTD. ŞTİ. FİAT YETKİLİ SERVİSİ
Adres: GÜMÜŞPALA MAH. LONDRA ASFALTI NO:186 AVCILAR/İSTANBUL
Tel: 0-212-591 20 42
Faks: 0-212-591 19 81

Vee 50 tl :) 1.5 saatlık bir işlem oldugunu söyledi ilgilenenlere..

Misafir
17/01/2011, 17:15
peki ne kadar diye sormayayım ayıp olmasın :)
koru parkı gezmeye felan gelirken bırakmayı düşünüyorum kaç saatlık bir iştir acaba

forum üyeleri Kdv ödemeyecekler:) Standart olarak 45-50 dk sürüyor deniyor ama, işlem tam olarak uygulandığında 2 saat kadar bir zaman alıyor.Koruparktaki alışverişiniz bitene kadar araç çıkar, tabi ek bir işlem yok ise :)

Fuzuli
17/01/2011, 22:24
Dikkat etmeniz gereken bir nokta yazayım ben de o zaman...

Carbon clean'i mutlaka yağ değişiminden önce yapın...
Çünkü kullanan solüsyon yağın özelliğini kaybetmesine neden oluyor...
Yani carbon clean'den sonra mevcut yağı değiştirmeniz kendiniz için iyi...

puntoturbom
18/01/2011, 14:54
aracın 15 dk boyunca tam gaz calısması motora ozellıkle turbolara zarar vermıyor mudur ? Yanlış hatırlamıyorsam tum otorıteler araba hareket halınde olmadan gaz vermenın turbolara buyuk zararlar verdıgını söylüyorlardı.

Misafir
18/01/2011, 15:06
Carbon clean işlemi emme manifolduyla doğrudan ilişkilidir. Turbo ise egzos manifolduna bağlı. Bu yüzden clean işlemi sırasında yapılan tam gazın turboya zarar vermesi söz konusu değil. Çünkü 15 dakika kesintisiz olarak tam gaz yapılmıyor. İşlem bittikten sonra aralıklı olarak (5-6 kez) yapılan tam gaz temizliği sağlıyor.

Bununla birlikte sadece turbo araçları değil hiçbir aracı boştayken bu kadar uzun süreli tam gaz yapmamalıyız. Tahminimizden çok kötü sonuçlar çıkarır ortaya :)

Kriminal
18/01/2011, 15:18
Carbon clean işlemi emme manifolduyla doğrudan ilişkilidir. Turbo ise egzos manifolduna bağlı. Bu yüzden clean işlemi sırasında yapılan tam gazın turboya zarar vermesi söz konusu değil. Çünkü 15 dakika kesintisiz olarak tam gaz yapılmıyor. İşlem bittikten sonra aralıklı olarak (5-6 kez) yapılan tam gaz temizliği sağlıyor.

Bununla birlikte sadece turbo araçları değil hiçbir aracı boştayken bu kadar uzun süreli tam gaz yapmamalıyız. Tahminimizden çok kötü sonuçlar çıkarır ortaya :)

Engin bilgiler için Teşekkür ederiz Gülay Hanım ...

Misafir
18/01/2011, 15:50
Engin bilgiler için Teşekkür ederiz Gülay Hanım ...

Rica ederim, bilgim dahilinde olan konulara elimden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum Deniz :)

Kriminal
18/01/2011, 16:11
Rica ederim, bilgim dahilinde olan konulara elimden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum Deniz :)
Bende bu davranışından ötürü tebrik etmek istedim..Sislere noldu bitmedimi daha?

Misafir
18/01/2011, 16:16
Bende bu davranışından ötürü tebrik etmek istedim..Sislere noldu bitmedimi daha?

:) bitti.. havanın kararmasını bekliyorum resimler için..:D

Kriminal
18/01/2011, 16:38
Bekliyoruz bakalım nasıl olmuş...

car_audio96
20/01/2011, 13:59
Valla benim gp 2008 1.3 75hp 250.000 kmde hiç yaptırmadım 5.9 yakıyor

acRep
20/01/2011, 15:54

Maşallahh maşallahh bu kmye kdr hiç bi sıkıntı çıkardamı aracınız motor veya elektronik arıza yada farklı masraflı bi arıza ??:thumbs_up2:

Ziyaretci046
20/01/2011, 20:43

https://img809.imageshack.us/img809/2894/ada243.jpg (https://img809.imageshack.us/i/ada243.jpg/)

benim bi müşterimin doblosu var fotosu bende şu an 380,000 km de zincir bile değişmedi su pompası değişti ama v kayışı ile birlikte adam hep uzun yol kullanıyor 10,000 km dedi mi kapımda her bakımda yağ yağ filtresi hava polen mazot filtresi değişir.
bi de würth common rail katkısını koyuyoruz saat sadece debriyaj baskı balata rulman değişti ne duman var ne geç çalışma saat :):X enjektörler halen fabrikanın taktığı gibi duruyo :) ben kişisel görüşümü söylüyorum dizel araç sahibi bence mazotu iyi yerden alıcak bakımını zamanında yaptıracak filtreleri her bakımda değiştirecek özellikle mazot filtresini en büyük carbon cleandır aslında enjektörün pompanın sigortası bi de işi bilen bir yere tamire gitcek saat turbo da uzun gitsin istiyosa hava filtresi çok önemli para değil 10 tl her 5000 km değiştir yakıttan parasını çıkarırsın sökmek zor değil bi de kullanılan motor yağı iyi yağ olucak hem zincir için hemde turbo motor için :) bide hararet görmezse enjektör de bitmez mutlujet de :)

car_audio96
21/01/2011, 16:44
krank mili enjektör turbo devirdaim triger kayışı değişti değişik zamanlarda

hilmiusta
22/01/2011, 01:18
arkadaslar ben dun yaptıdım sevısten eve geldım 1 km falan :-) bı sey anlamadım hanım da ıse gıttı benı aradı ya bu arabaya ne oldu dıyor gaza basmaya gelmıyor arabayı kontrol edemıyorum cok cabuk hızlanıyor :D carbon yaptırdım yag degıstırdım ve butun fılıtrelerını bırde park sensorum arzalıydı ona baktılar 260 lıra aracım 45000 km de

acRep
23/01/2011, 15:34
O kdr fark ettiriyo yani.. :)