PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıkıldım artık bu yakıt konusundan

fireman
16/01/2011, 08:43
arkadaslar merhaba sizde artık usanmıssınızdır nekadar yakıyo kac km yapıyo diye benim aracım henuz 8300 km de ilk aldığımda cok yakıyodu dedilerki duzelir hele bi uc bin bes bin olsun bakalım ama benim 8000 de halen cok yakıyo simdi bu kullanmaya gore değisiyodur biliyorum fakat sakinde kullandım dusuk devirli yani artık sinirden gittim fulledim sayacı sıfırladım bakalım kac olacak dedim tamam havada soğuk ısınmadan cok yaktığını da biliyorum o yuzden hararet artana kadar bazen onceden calıstırıyorum yani kontağa basıp direk yola cıkmıyorum onde iki adette kıs lastiğim var onunda etkisi vardır biliyorum su an depom yarıda gidilen yola baktım bu sabah 326 km gosteriyodu tamamı sehir ici ortalama 23 kurus yakmıs 100 km de 7.7 litre gosteriyo bilgisayar simdi ben anlamadım problem bendemi eger aracımdaysa nasıl bir problem olabilir yani bir motor cok yakıyo diye servise gitmelimi sizce . onun haricinde sadece eskiden 1. vites eskiden daha diriydi ama şimdi sadece kalkıslarda kullanıyorum nerdeyse bana yardımcı olursanız sevinirim bu yakıt konusu beni cok rahatsız ediyor.......

izoci
16/01/2011, 08:51
7.7 lt fzla bir değer servise bi srn derm?

edelsang
16/01/2011, 09:03
benim araçta çok yakıyo :S son modellerde sıkıntı mı war nedir :S

muratx41
16/01/2011, 09:25
dizel 7.7 yakmaz bende kullandım 5,5 hiç geçmedim şehir dışı 3,8 gördüm su an fiorinom var ortlamam 6,2 dir sizin araç için fazla

SUADOW
16/01/2011, 09:34
Dizel bir araç bu kadar yakmaması lazım. servise göstermelisiniz...

GP COSKUN
16/01/2011, 11:01
mahmut aracı sadece çanakkale içinde 5-6 km lik mesafedemi kullanıyorsun eğer öyle ise bu değer kış ayları için normal
aracın harareti 90 dereceye gelene kadar aşırı bir tüketim gerçekleşir
çanakkalede olduğunu ve devamlı kısa mesafe kullandığını varsayarak durumun normal olduğunu düşünüyorum
istersen şöyle bir deneme yap aracını tamamaen ısttıktan sonra yol bilgisayarını sıfırla
çanakkaleden yola çık şöle ezine tarafına doğru bir 20 km git gel bu arada hızın 90-120 arasında olsun en son çanakkkaleye geldiğinde ortalama tüketimine bak aradaki farkı anlayacaksın
her motor kış aylarında ilk çalıştığında ısınana kadar inanılmaz derecede fazla yakıt tüketir ve şehir içi 5-6 km lik mesafelerde motor normal çalışma sıcaklığına ulaşamaz bu yüzdende tüketim hep yüksek olur

skeskin
16/01/2011, 12:09
çanakkaleden yola çık şöle ezine tarafına doğru bir 20 km git gel bu arada hızın 90-120 arasında olsun en son çanakkkaleye geldiğinde ortalama tüketimine bak aradaki farkı anlayacaksın
her motor kış aylarında ilk çalıştığında ısınana kadar inanılmaz derecede fazla yakıt tüketir ve şehir içi 5-6 km lik mesafelerde motor normal çalışma sıcaklığına ulaşamaz bu yüzdende tüketim hep yüksek olur

İyi de hocam herkes hergün aracını ısıtıp 90-120 ortalama ile 20-30 km yol mu gidiyor? zaten sizin o dediğiniz şehirlerarası yakıt tüketimine girer.
adamlar şehiriçi 6 lt diye vermiş. niye o zaman şehiriçi 6 lt demişler?

alperyonar
16/01/2011, 12:33
Bence ilk bakıma girene kadar beleyin. Bakımdan sonra belirgin bir şekilde düşecektir. Birde sabah çalıştırdığınızda çikle devre dışı kalana kadar bekleyin..

projist
16/01/2011, 14:02
dizel kısa mesafede çok yakar diye biliyorum.

Stalker
16/01/2011, 14:12
Motor ısınsa bile başlarda genel ortalamaya göre yüksek yakar. 10km kuralını unutma, araçlar bize kataloglarda gösterilen değerlere ancak 10km civarı gittikten sonra ulaşıyorlar.
Bu ilk 10 km'nin ortalaması katalog değerlerinin yaklaşık 2 katı oluyor (ki bu ortalama değer). 5-10km gibi kısa mesefalerde kullanırsan yüksek ortalama gayet normal, hele hele dizel ise ideal tüketim için en az 10km gitmelisin.

Bana göre soğuk havaları ve kısa mesefalerde kullandığını düşünürsek tüketimin normal gibi. Ayrıca aracı soğuk iken rölantide uzun süre çalıştırırsan öyle güzel yakıt tüketirki, yol bilgisarında da göremezsin onu :). Bence çalıştırdıktan sonra çok beklemeden sürmeye başla durduğun yerde mazot yakma derim..

kaptan_ahab
16/01/2011, 14:58
Motor ısındıktan sonra 80-85 km hızlarda 5.viteste yol bilgisayarı 3.9 seviyelerinde geziniyor.

samprik
16/01/2011, 15:14
Bence ilk bakıma girene kadar beleyin. Bakımdan sonra belirgin bir şekilde düşecektir. Birde sabah çalıştırdığınızda çikle devre dışı kalana kadar bekleyin..

katılıyorum.. kesinlikle aracınız çok yakıyo tartışılmaz yani

alperyonar
16/01/2011, 15:16
Motor ısınsa bile başlarda genel ortalamaya göre yüksek yakar. 10km kuralını unutma, araçlar bize kataloglarda gösterilen değerlere ancak 10km civarı gittikten sonra ulaşıyorlar.
Bu ilk 10 km'nin ortalaması katalog değerlerinin yaklaşık 2 katı oluyor (ki bu ortalama değer). 5-10km gibi kısa mesefalerde kullanırsan yüksek ortalama gayet normal, hele hele dizel ise ideal tüketim için en az 10km gitmelisin.

Bana göre soğuk havaları ve kısa mesefalerde kullandığını düşünürsek tüketimin normal gibi. Ayrıca aracı soğuk iken rölantide uzun süre çalıştırırsan öyle güzel yakıt tüketirki, yol bilgisarında da göremezsin onu :). Bence çalıştırdıktan sonra çok beklemeden sürmeye başla durduğun yerde mazot yakma derim..
Araç gaz yemeden hayatta ısınmaz. Boşu boşuna beklemiş olursun. Ama cikle devre dışı kalana kadar beklemelisin..

femoli
16/01/2011, 17:18
Benim aracim ortalamasi 7.8 :) normal degil ama siz kastikca yanlis tepkimeden dolayi fazla yaKarsiniz biraz dikkat edin ve rahat olun . Aracida hararet cikana kadar rolantide calistirmaya gerek yok bosuna yakit harciyorsunuz bir dakika calistir sonra devam asiri tepkimelerden kacinin yumusak ve yuksek vitesle 2000 devir civarlarinda kullanin. Birde bakima girdikten sonra hissedilir derecede yakit dusumu olacaktir..

ykaya1983
16/01/2011, 17:38
7.7 ise fire motor kadar yakıyormuş.Ben de fire motorlarla 7.7 ortalama yakıt yüketimin çok rahat görüyorum zaten.

fireman
16/01/2011, 20:47
arkadaslar oncellikle dusunceleriniz için tesekkur ederim bakalım on bin bakımına az kaldı bakımdan sonra nasıl olur ama benim merak ettiğim bunun teknik olarak bir sebebi varmıdır yani servise gitsem adamlar ne yapabilirlerki artık rolantide calıstırmayacağım neyse tekrar tesekkur ederim

GP COSKUN
17/01/2011, 00:25
İyi de hocam herkes hergün aracını ısıtıp 90-120 ortalama ile 20-30 km yol mu gidiyor? zaten sizin o dediğiniz şehirlerarası yakıt tüketimine girer.
adamlar şehiriçi 6 lt diye vermiş. niye o zaman şehiriçi 6 lt demişler?

canım kardeşim fabrika ölçüm yaparken motorun ısındıktan sonra normal şartlarda ölçüm yapar
madem şehiriçi olsun istiyorsun o zaman aracın hararet göstergesi yarıya gelene kadar dolaş daha sonra yol bilgisayarını sıfırlayıp bir 10 km şehir içinde kullan bakalım seninki ne çıkacak
herkes derken ben 77 bg benzinli ile şu anda günde 33 km yol yapıyorum her gün güzergahım aynı şu anda yakıt ortalamam 5,8 lt havalar soğursa 6,5 lt ye kadar çıkıyor bu değeri yakalamak içinde 2000 devirin üstüne çıkmamaya çalışıyorum

GP COSKUN
17/01/2011, 00:31

+1000
benimde anlatmak istediğim tam olarak bu

ağzına sağlık

HakanSogucak
17/01/2011, 03:36
Arabamı 2 gün önce sıfır aldım, bazen 4000devire kadar yüklenerek kullandım, bazende 3000 devirde. Genellikle 3000inin altında vites değiştirmedim. Ortalama yakıt tüketimi 6,7 gözüküyor. (devir konusunda 3000 idealmi onuda bilmiyorum, benzinli araç kullandığım için şimdiye kadar genellikle 4000-4500 arası kullanıyordum) Aracım şu anda 240kmde... Tabi Antalya ve Çanakkale farkıda vardır.

Bilgiler işinize yararmı bilmiyorum...

skeskin
17/01/2011, 08:28
canım kardeşim fabrika ölçüm yaparken motorun ısındıktan sonra normal şartlarda ölçüm yapar
madem şehiriçi olsun istiyorsun o zaman aracın hararet göstergesi yarıya gelene kadar dolaş daha sonra yol bilgisayarını sıfırlayıp bir 10 km şehir içinde kullan bakalım seninki ne çıkacak
herkes derken ben 77 bg benzinli ile şu anda günde 33 km yol yapıyorum her gün güzergahım aynı şu anda yakıt ortalamam 5,8 lt havalar soğursa 6,5 lt ye kadar çıkıyor bu değeri yakalamak içinde 2000 devirin üstüne çıkmamaya çalışıyorum
Coşkun bey benim anlamadığım nokta şu: tamam motorun ısınma olayını geçtik. Şimdi bu fabrika yakıt ölçümü yaparken şehirdışı ölçümünü 90-100 km sabit hızla hiç durmadan yapıyor anladık çıkan değeri yazıyor. diyelim 4.5 lt.
Şehiriçi ölçümünü nasıl yapıyor da yazıyor? 6 lt/100 km veriyi nerden alıyor? dur kalk yapıyor mu hiç? mutlaka farklı bir kullanım tarzı ile bu değer şehirdışı verilerine göre daha yüksek çıkıyordur. yoksa onu da 5. vites 90-100 km sabit hızla yapsa o da 4.5lt çıkması lazım. zaten kaldı ki o şekildeki bir ölçüm şehiriçini yansıtmaz ki.

ademtahir
17/01/2011, 08:39
yazın benim araba 5,4 lt yakıyordu hiç değişmezdi yakıtı ne aşağıya iner ne yukarı çıkar ama kış geldi 6.4 lt yakar oldu gidip geldiğim mesafe çok kısa 5 km geliş yolum 6 km gidiş yolum bu havlarda benim yakıt normal yani..
ama senin araba çok fazla yakıyor bunuda aracın yeni olması bağlıyorum ilk bakımdan sonra değerler düşecektir ve ilk çalıştırmada 1 dk rolantide çalıştır daha fazlası zararlı hem yakıt fazla olacaktır hemde motorun aşınması konusunda...

AYM
17/01/2011, 09:03
Coşkun bey benim anlamadığım nokta şu: tamam motorun ısınma olayını geçtik. Şimdi bu fabrika yakıt ölçümü yaparken şehirdışı ölçümünü 90-100 km sabit hızla hiç durmadan yapıyor anladık çıkan değeri yazıyor. diyelim 4.5 lt.
Şehiriçi ölçümünü nasıl yapıyor da yazıyor? 6 lt/100 km veriyi nerden alıyor? dur kalk yapıyor mu hiç? mutlaka farklı bir kullanım tarzı ile bu değer şehirdışı verilerine göre daha yüksek çıkıyordur. yoksa onu da 5. vites 90-100 km sabit hızla yapsa o da 4.5lt çıkması lazım. zaten kaldı ki o şekildeki bir ölçüm şehiriçini yansıtmaz ki.

Resmi yakıt tüketimi rakamları nasıl elde ediliyor?
Resmi yakıt tüketimi testlerinin amacı müşterilere farklı modellerin standart testlerdeki yakıt tüketimi hakkında karşılaştırmalı bilgi sunmak. Gerçek hayattaki çok değişken koşullar nedeniyle kuralları sıkı sıkıya belirlenmiş ve karşılaştırılabilir bir test yapılması gerekiyor. Şu anda Avrupa'da AB'nin 80/1268/AET (en son 2004/3/EC ile değiştirildi) direktifine göre yakıt tüketimi testleri yapılıyor. Uluslararası alanda kabul gören bu testler önceki testlere göre gerçek koşullardaki yakıt tüketimini daha doğru gösteriyor.
Testte kullanılacak araçların en az 3000 km kullanılmış olması gerekiyor. Test iki bölümden oluşuyor; şehir içi ve şehir dışı.
Şehir içi testi
Bu test bir laboratuarda 20°C ila 30°C sıcaklıkta döner bir yol üzerinde motor soğuk olarak başlanarak yapılır. Bu testte çeşitli hızlanmalar, sabit hızda gidişler, yavaşlamalar ve boşta çalışmalar bulunuyor. En yüksek hız 50 km/s, ortalama hız 19 km/s ve geçilen mesafe de 4 kilometredir. Aşağıdaki grafikteki birinci bölüm bu testi gösteriyor. Testin bu bölümü şehir içinde sürekli dur kalk trafiğini yansıtıyor.
Şehir dışı testi
Bu test şehir içi testinin hemen ardından yapılır ve aşağı yukarı yarısı sabit hızda gidişten ve geri kalanı da hızlanma, yavaşlama ve biraz boşta çalışmadan oluşur. En yüksek hız 120 km/s, ortalama hız 63 km/s ve geçilen mesafe de 7 kilometredir. Bu test de aşağıdaki grafiğin sağ tarafında gösteriliyor.
Ortalama yakıt tüketimi rakamı
Ortalama yakıt tüketimi şehir içi ve şehir dışı rakamlarının bileşimidir. Bu nedenle, her iki testin her bölümde geçilen mesafeye göre ağırlıklı olarak alınmış ortalamasıdır.
https://www.arabadergisi.com/icindekiler/fuel-test-graph.jpg Yakıt tüketimi testi grafiği Yukarıdaki hız ve zaman grafiğinde test sırasındaki hızlanmalar, yavaşlamalar, sabit hızda gidişler ve boşta çalışmalar gösteriliyor. Belirtilen zamanlara ve hızlara aynen uyulması büyük önem taşıyor, izin verilen toleranslar çok düşük. Bu nedenle, testi yapan sürücülerin çok dikkatli olması ve testi çok hassas bir şekilde uygulaması gerekiyor. Bazen testin doğru olarak yapılıncaya kadar 25-30 kez tekrar edilmesi gerekebiliyor. Test sürücülerinin işi hiç de kolay değil, ama testlerin karşılaştırılabilir olmasının başka yolu da yok. Test Bilgileri Test Tarihi: 27.03.2006 (motorin fiyatı ve maliyet rakamları da aynı tarihin)
Sabah Yola Çıkış (Kozyatağı, Hal, Petrol Ofisi) = 07:45
Antalya Varış (Petrol Ofisi, Erdemli Petrol) = 18:40
Toplam Süre : 10 saat 55 dakika
Geçilen kilometre: 703.7 km
Toplam yolculuk süresi (molalar dışında) = 9 saat 53 dk
Ortalama hız (yaklaşık) : 71.2 km/s (trafik ışığı, gişe, trafik sıkışıklığı vb. dahil)
Tüketilen yakıt miktarı (motorin) : 26.58 litre (deponun pompada aldığı yakıt)
1 litre yakıtla gidilen ortalama mesafe = 26.474 km
100 km'de ortalama tüketim = 3.77 litre
Yakıta  (26.58 litre) ödenen tutar = 59.01 YTL
0.083 YTL / kilometre
100 km'de = 8.30 YTL (27.03.2006 tarihindeki yakıt fiyatlarına göre)
Bu tüketime göre bir depoyla (60 litre) tahmini menzil = 1588.44 km.
Peugeot 307 1.4 HDI (2004 model) resmi yakıt tüketimi rakamları, şehir içi, şehir dışı, ortalama = 5.5 - 4.0 - 4.5 litre/100 km.
Lastikler = standart Continental Ecocontact EP 195/65 R 15 H
Lastik basıncı = ön 2.4 bar, arka 2.55 bar (üreticinin önerisi, normalde ön/arka 2.4 bar, yüklüyken, ön: 2.6, arka 3.0 bar)

uzuncocuk
17/01/2011, 10:04
ben vanda fiorino 1.3 75 bg ile hız ortalamam 23 25 km arası gıttıgım yol gıdıs donus 13 km.. hararet ıbrem ıse varısta ve ewe donuste hafıf kalkmıs oluyor. aracı calıstırıp 10 sn ıcınde yuruyorum devir 2250 olunca vıtes atıp pedala yuklenmeden kendı halınde gıdıyorum.. ortalamam 7.7 lıtre. aynı yolu ısınmıs motorla gıdersem ortalamam 6.7 lıtre... sehırler arası yolda hız ortalamam 82 km olduggunda ve uzmeden kullanırsam 5.2 lıtre 100 km de...... servıs giderseniz eger sizi cay söyleyip ugurlayacaktır....

GP COSKUN
17/01/2011, 10:16

şükrü zaten ben şehir içi tüketimini bulmak için söylemedim arkadaşımıza ezine tarafına git hızında 90-120 civarı olsun dememdeki sebeb aracın şehir dışındaki tüketimini de bir görüp aracın fazla yakıt tüketip tüketmediğini anlamak içindi yani şu anki elde ettiği şehir içi tüketiminin normal mi yoksa araçta bir arızadan dolayı mı fazlla olduğunu anlamak içindi
normal olarak arıza araçta olsa idi şehirlerarası tüketimide oldukça yüksek çıkması gerekirdi
ama benim düşüncem havaların soğuk olması ve çok kısa mesafelerde kullanım olduğunda bu aracın yakıt tüketimi normal
fabrikalar test yaparken tabiki farklı sürüş ve hızlar uygulayarak bu ölçümleri yapıyor
zaten abdullah arkadaşımız da açıklamış ölçümün nasıl yapıldığını

skeskin
17/01/2011, 13:44
Abdullah ve Coşkun Beyler..
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Artık kafamdaki soru işaretleri kalktı bu konuyla ilgili olarak. Ama konuyu açan arkadaşın 7.7 lik değeri gerçekten bana da çok geldi. kış ayları 6.5 max. 7 litre soğuk havalarda kabul edilebilir belki ama 7.7 fazla. aslında ayda 1000 km yol yapsan toplam 30 lira fark eder. ama insan psikolojik olarak rahatsız oluyor hem dize kullanıp hem bu kadar yakıt harcamaya. E mazotun fiyatı da ortada. Aslında bu yol bilgisayarları bir anlamda kötü oldu. paranoyak yaptılar hepimizi. :) Ben de hayırlısı ile şu accent era mı satabilsem... Katılacağım en kısa sürede aranıza. :)

fireman
17/01/2011, 13:59
hakan ben 3000 4000 devir gitsem 11 litreyi gorurum heralde aracı haziranda almıstım bende devirli kullanayım diye 3000 den once vites atmıyodum yazında 6.5 7.5 yazıyodu bi kere temmuzda uzun yola gittim 5.4 gordum zaten o kadar daha assağısını gormedim

ozmenomer
17/01/2011, 14:40
mahmut beyin bahsettiği dertten bendede var. son on gündür 6yı geçmeyen ortalamam suan 7.5 civarı. benimde km aynı 8300lerde ve 10.000 i bekliyorum.

omer06
17/01/2011, 20:07
aracım 400 km de iken depoyu fulledim ankara - düzce(gümüşova) gidip geldim
ivedik organizeyede uğradım gelirken ordan eve geldiğimde 880 kmdeydi
ortalamam 4.5 du giderken gelirken 4.6 idi
geri kalan km i ankarada şehiriçinde yaptım şuan 1045 km de ve çeyrek depodan gıdım fazla daha mazot var
nasıl değer

muye19
23/01/2011, 20:28
arkadaşlar selamlar 1.4 fire dynamıc araçta 7.6 lık yakıt tüketimi şehir içi normal mi? sizce

alpimmm
23/01/2011, 21:18
arkadaşlar selamlar 1.4 fire dynamıc araçta 7.6 lık yakıt tüketimi şehir içi normal mi? sizce

normal merak etmeyin, yani en azından bizmki de 7.2 civarı şu an.
eğer aracınız daha yeni ise 10000 den sonra yavaş yavaş inmeye başlıyor yakıt tüketimi.

sabanci
23/01/2011, 21:18
bence ortalama çok yüksek...

sezerism
24/01/2011, 00:53
Mahmut bey sanırım araçı sürekli şehir içinde kullanıyor . Mahmut beyin arcı dizel az yakması lazım vede az yakar. Bildiğim kadarıyla ama hiç dizel araç kullanmadım .benim araçım 105 lik çardak çanakkale 120 ortalama hız veşehir içine de uğruyorum .6.7 yada 7.6 gösteriyor. Ki benimki benzinli.

Moosty
24/01/2011, 11:02

Çok normal. Benimki de o civarda. En az 7.1 e düşürebildim sakin kullanımla.

usaymaz
10/02/2011, 16:23
merhaba arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım kurban bayramı arifesinde aracı aldım 1.4 motor 8 v. bende ortalama bir depoyla kış başından beri 580 ile 600 km arası yol yapıyorum ve yol bilgisayarı 7.1 gösteriyor daha önce 6.7 düşürmeye çalışırken değerlerim arttı :) benzini istanbulda ve benzeri şehirlerde %7 indirim yapan full den alıyorum. bir depo 155 ile 160 arası doluyor. punto ya yabancı olduğum için bu değerler normal mi yada yaz aylarında bu ortalama düşermi. ve son olarak aracın yağını (yağı shell den bor katkılı yağ koydurttum 70,00 tl), yağ filtresini , polen ve hava filtresini değiştirdim. yağdan dolayı artmış olabilirmi. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

aydintap
10/02/2011, 21:44
arkadaslar merhaba sizde artık usanmıssınızdır nekadar yakıyo kac km yapıyo diye benim aracım henuz 8300 km de ilk aldığımda cok yakıyodu dedilerki duzelir hele bi uc bin bes bin olsun bakalım ama benim 8000 de halen cok yakıyo simdi bu kullanmaya gore değisiyodur biliyorum fakat sakinde kullandım dusuk devirli yani artık sinirden gittim fulledim sayacı sıfırladım bakalım kac olacak dedim tamam havada soğuk ısınmadan cok yaktığını da biliyorum o yuzden hararet artana kadar bazen onceden calıstırıyorum yani kontağa basıp direk yola cıkmıyorum onde iki adette kıs lastiğim var onunda etkisi vardır biliyorum su an depom yarıda gidilen yola baktım bu sabah 326 km gosteriyodu tamamı sehir ici ortalama 23 kurus yakmıs 100 km de 7.7 litre gosteriyo bilgisayar simdi ben anlamadım problem bendemi eger aracımdaysa nasıl bir problem olabilir yani bir motor cok yakıyo diye servise gitmelimi sizce . onun haricinde sadece eskiden 1. vites eskiden daha diriydi ama şimdi sadece kalkıslarda kullanıyorum nerdeyse bana yardımcı olursanız sevinirim bu yakıt konusu beni cok rahatsız ediyor.......

bence gayet normal 7.7 ye odaklanmayım derim. bilgisayaarın gösterdiği değer aldatıcı olabiliyor. çünkü bazen sıfırlanamıyor. en doğrusu sizin yapmış olduğunuz "depo fulleme" yöntemidir. o da şehir içinde 23 kuruşa denk geliyor demişsiniz gayet normal bence. bende de 22-23 kr civarı. bilgisayar da 6.7 lt/100 yazıyor(1600 km de araç). bilgisayarın programında da hata olabilir. buna rağmeen kafanıza takılıyor ise en iyisi servise gitmek.

m_cevik
11/02/2011, 00:31
23 kuruşa denk geliyorsa ve bunu kısa mesafelerde yapıyorsanız heralde anormal bir durum yoktur.Benim araç 1.6 benzinli şu an ortalamam 11.3 :D şehiriçi dur kalk çok ve hep kısa mesafeye bağlıyorum bakalım yazın ne olucak D:

ince5757
11/02/2011, 11:34
Arkadaşlar puntodaki yol bilgisayarında ortalama kaç km hız ile gittiğimizi gösteren kısma bakın derim.Bu ortalama hız ne kadar düşüyorsa yakıt tüketimide o oranda artıyor.Ben Sinop ta kışın ortalama 18-20 km hızla kullandığım zaman benim 90 lık punto 7,5 civarı yakıyordu şehir içinde.Uzun yola gittiğimdede 4,1 litre yaktığını bile gördüm.Yani arabalar yol durumuna göre yakıyor bu gerçek.Fabrika verilerini şehir içinde tutturmak zor malesef.

gurcan45
11/02/2011, 11:57
valla ben bu aylarda 10 lt bıle gordum ıs yerımle evım arası 7 km sabahları evden cıkıp ıs yerıne vardıgımda hararet cubugu yenı hareket edıyo o yuzden normal dıyorum ben aracım 1.3 mjet 4000 kmye yaklasıyo

cesur
11/02/2011, 13:39
benimkide çokyakıyo

ademtahir
11/02/2011, 14:04
can boğazdan gelir yaksın arkadaşlar ses etmeyin :D

mavibeta
11/02/2011, 15:53
Valla bende bursada şehir içinde kullanıyorum arabamın km de 53 binde ortalama yakıta baktığım zaman 7,1Lt gösteriyor,

Bu arabalar aslında motor ısınmadan kullanım için çokta uygun görünmemektedir,

Femoli nin dediği gibi, arabayı çalıştırınca 1dk, kadar bekleyip, devir saati 2000 i geçirmeden vites değiştirip, ani ve keskin hareketlerden kaçınarak kullanınca yakıt sarfiyatı biraz daha düşebiliyor.

abayhan
11/02/2011, 16:24
fireman sana moral vereyim bende ç.akle merkezdeyim,benim arabada 9000 km de ve benim ortalamam ş.içi 8,8 lt ve kesinlikle arabayı sert kullanmam daha öncede eski kasa dizel puntom vardı bu rakamları göreceğim aklıma gelmezdi :(( 1000 km sonra servise soracağım...

mrfee
11/02/2011, 16:45
Bence rakamlar biraz yüksek gibi
bende bursa şehiriçi 6,0-6,3 lt yakıyorum ama şunu untmamak lazım trafikteki sinir tiplere kızıpta bazen bu değerlein üstüne çıktığım oluyor.
Arabayı fazla üzmeden nazik kullanırsanız makul değerlere ulaşabilirsiniz derim

fireman
12/02/2011, 14:20
arkadaşlar geçen servise gittim fazla yakıt yüzünden dayanamadım tabi bende ustanın yanındaydım benim yanımda cihaza bağladı ve her şeyin normal göründüğünü söyledi bende hava filtresine bir bakalım dedim tamam dedi baktık çok fazla değil ama tıkalı dedi değiştirelim dedim 10 bin bakımında değiştirmiyecem yaklaşık 7 gündür kullanıyorum 6.9-7.1 civarı yakmaya başladı bakalım 10 bin bakımından sonra dahada düşer diye tahmin ediyorum.Düşmezsede canı sağolsun arabamın ne yapalım.

cesur
13/02/2011, 19:09
konuyla alakalı değilse bile bir sorum var yol bilgisayarında menzil de 200 km yazıyordu bugün bu benim o benzinle 200 km daha gidebileceğim anlamına mı geliyor acaba...

renoskoda
13/02/2011, 19:16
konuyla alakalı değilse bile bir sorum var yol bilgisayarında menzil de 200 km yazıyordu bugün bu benim o benzinle 200 km daha gidebileceğim anlamına mı geliyor acaba...

evet ama ortalama bir değerdir o 190 km de gidebilirsiniz

cesur
13/02/2011, 19:19
yani sıfırlanmaması gerekiyor . 190 olunca tehlike çanları çalıyor demektir

renoskoda
13/02/2011, 19:25

aynen yol bilgisayarlarındaki tüm bilgiler ortalama değerlerdir kesin ve net bilgiler değildir .mesela depoyu full doldurduğunuzda örneğin 550 km gider diyorsa kullanıma bağlı olarak bu değerler değişebilir .siz her zaman uyarı ikaz sesi gelmeden benzininizi alın işi şansa bırakmayın

yklklc
13/02/2011, 19:25

Kullanıma göre menzil çok çabuk değişir. Yokuş yukarı çıkmadığınız ve sakin kullandığınız bir yolda hemen 200 ken 300 bile olur ancak biraz zorlar ve yokuş bir yolda kullanırsanız 100 km lere bile indiğini görebilirsiniz.

cesur
13/02/2011, 19:48
anlıyorum tşk ederim.

abayhan
14/02/2011, 09:44
arkadaşlar geçen servise gittim fazla yakıt yüzünden dayanamadım tabi bende ustanın yanındaydım benim yanımda cihaza bağladı ve her şeyin normal göründüğünü söyledi bende hava filtresine bir bakalım dedim tamam dedi baktık çok fazla değil ama tıkalı dedi değiştirelim dedim 10 bin bakımında değiştirmiyecem yaklaşık 7 gündür kullanıyorum 6.9-7.1 civarı yakmaya başladı bakalım 10 bin bakımından sonra dahada düşer diye tahmin ediyorum.Düşmezsede canı sağolsun arabamın ne yapalım.
mahmut slm,ben halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım müsait bir zamanında uğra tanışmış oluruz...