PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Check engine hatası

UgurK89
10/01/2011, 09:01
Merhaba arkadaşlar 2007 model Grande Punto 1.3 multijet aracım var.
Geçen gün ışıklarda dalgınlık sonucu debrijajı kestim araçç viteste olduğu için aracı istop etti o sırada yeşil yandı.Göstergelerin sönmesini beklemeden hızlıca çalıştırdım aracı 100 metre gittim ve check engine hatası verdi yolda giderken iki kaz daha yol bilgisayarı öttü ve check engine hatası verdi.Moralim bozuldu eve gittim ve 1 saat sonra tekrar aracımı çalıştırdığımda bu hatayı vermedi.2 gündür sürüyorum ve yol bilgisayarı hata vermiyor.Acaba servise götürmeme gerek varmı aracı ?

ademtahir
10/01/2011, 10:10
stop edip hemen çalıştırdığın için olmuş önemli bişey değil
tekrarı olursa götürürsünüz

WiSTaRiA
10/01/2011, 11:11
Adem abi açıklamayı yapmış zaten... Servislik bir durum değil aracı çalıştırmadan önce 3 saniye bekleme yapmadan çalıştırdığında genelde çıkıyo bu yazı... Çoğu arkadaşımızdada vardır sonuçta...

UgurK89
11/01/2011, 16:54
Teşekkür ederim arkadaşlar.Tekrar aynı hatası verirse servise götürcem mecbur.

sabanci
11/01/2011, 20:18
bendede bir kere olmuştu check engine diye yazı geçiyordu bir kaç sefer kapatıp çalıştırdım ama sonuç aynıydı akşam eve gidip arabayı park ettim sabah servise gitmek için çalıştırdığımda bir daha uyarı vermedi ama ben yinede servise gittim cihaza bağlattım hiçbişey çıkmadı içiniz rahat olsun yani...

concrete
11/01/2011, 23:23
Motor düzensiz stop edip, ardından aniden çalıştırılınca, muhtemelen kısa süreli çok zengin ya da fakir akrışım algıladığı için motor arıza lambası yanmıştır. Sonra sönmüş olması iyi. Tekrar yansa da, bu yaşanan yüzünden olmayacaktır.

Işık sönmemiş olsaydı, akü kutup başını sökerek 15 dakika bekleyecek ve tekrar takacaktınız. Beyin kendini resetleyecek ve lamba sönecekti. Eğer devam eden bir arıza varsa, kısa süre sonra ışık tekrar yanacaktı ve hemen aracı bilgisayara bağlatacaktınız.