PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : evo kalorifer yardım

zafermutlu
07/01/2011, 15:20
bende yeni duydum arkadaşlar bu bizde ki klimaları sıcak olarak kullansak daha iyi ısıtır mı? megane 1 de çok kısa mesafede kalorifer ısıtıyormuş klimayı açtıgında. ben ise tam olarak hangisinde iyi ısıtıyor auto mu mono mu çözebilmiş degilim. araba ısıtmıyor üşüyorum...

byspayn
08/01/2011, 00:45
ısıtmayı hızlandırma açısından ancak şöyle bir faydası olabileceği kanaatindeyim: Motora klima kompresörünün gücü de binince motora daha çok yük binecek ve motor daha çabuk ısınacak. Onun haricinde bir yararı olduğunu zannetmiyorum :)

santiago
08/01/2011, 07:57
monoda aç kaloriferi çalıştır uzun yolda denedim motoru yormadı hani yük konusunda bi sorunu olmadı iyide ısıtıyor

zafermutlu
08/01/2011, 10:41
opelde de varmış tam otomatik klimada ama sistemlerini bilmiyorum. araç sogukken ya motordan bagımsız ısıtma yani sıcak hava üfleme var yada motor suyunu ısıtan webasto gibi bir sistemleri var. bizde ki klimalarda yok. denedim sıcak filan gelmiyor hatta hiç gelmiyor motor sogukken. buda kısa mesafede kalorifer çalışmadan yol bitiyor..

Du Hast
08/01/2011, 12:24
opelde de varmış tam otomatik klimada ama sistemlerini bilmiyorum. araç sogukken ya motordan bagımsız ısıtma yani sıcak hava üfleme var yada motor suyunu ısıtan webasto gibi bir sistemleri var. bizde ki klimalarda yok. denedim sıcak filan gelmiyor hatta hiç gelmiyor motor sogukken. buda kısa mesafede kalorifer çalışmadan yol bitiyor..

bu sistemin adı Ek Isıtıcıdır.
açıklamasını yazayımda tam olsun:

Aracın ısıtıcı grubunun verdiği hava motor soğuk iken yeterli olmamaktadır.
Bu motorlar ile donatılmış olan araçlara , motor soğutma suyunun ulaştığı sıcaklık bazında motorun ilk çalışma sürecinde aktif olan bir ek ısıtıcı sistemi ilave edilmiştir.
Sistem ısıtıcı grubunun içersinde bulunan ek bir ısıtıcı tertibatatn oluşmaktadır : Bu tertibatın içersinde iki direnç bulunmaktadır ( 250W PTC1 ve 500 W PTC2 ).
Dirençlerin çalışması birine veya her ikisinede kumanda eden klima kontrol ünitesi tarafından kontrol edilmektedir , böylece maksimum 750 W''a kadar sıralı bir maksimum güç elde edilmektedir - bu şunlara bağlı olan bir kontrol mantığına göre gerçekleşmektedir:
- Dış hava sıcaklığı ( 20°C '' ın altında )
- Motor soğutma suyunun ulaştığı sıcaklık ( yaklaşık 70°C)
- Motor devri ( 700 dv/dak. nın üzerinde olmalıdır).
- Akü voltajı ( 12,6 '' nin altında olmamalıdır).

Bir , iki veya üç adet direncin besleme kumandası ısıtıcı grubun içersindeki ik adet röleden verilmektedir.
- 1. Seviye : Birinci röle tarafından çalıştırılan (250W);
- 2. Seviye : İkinci röle tarafından çalıştırılan (500W);
- 3. Seviye : Her iki röle tarafından çalıştırılan (750W);
Besleme hattı akünün yanındaki ek bir sigorta kutusunun içersindeki iki maksisigorta "MIDI" tarafından korunmaktadır:
malesef TR ye gelen gp lerde bu özelliği hiç duymadım. sağ olsun tofaş getirmemiştir bu güzel özelliği tahminimce...
--

klima ile birlikte kaloriferi kullanma mevzuna gelirsek;

klima sistemi araç içindeki sıcak havayı alıp dışarı atmaktadır. bu dışarıya atarkende ön su radyatörünün üzerindeki sistem ile yapmaktadır. yani araç içindeki sıcak hava radyatörün üzerine gitmektedir bu durumda. haliyle motorun ısınması için gereken süre biraz daha azalır ama gerek yok çünkü bu sefer arabanın içini ısıtmak için daha fazla kalorifere yüklenmek gerekecek. yapılan iş aynı olduğundan bir avantaj sağlamaz..

sakinkaradas
08/01/2011, 13:30
+3 derecenin altına sıcaklık düştügünde klima kompresörü devreye girmez gp lerde