PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt Tasarrufu Yapmanın Püf Noktaları

sundown
07/01/2011, 09:24
Benzin fiyatı son yapılan zamla birlikte 4 liranın üzerine çıktı. Bakanlıklar, EPDK (Enerji piyasası Denetleme Kurulu), Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, dernekler akaryakıt fiyatlarını düşürmenin yolunu arıyor.
Siz de bu arada çok basit bazı noktalara dikkat ederek, yakıt tüketimi yüzde 40'a varan oranlarda azaltabilirsiniz.
İşte uzmanlardan yakıt tasarrufu yapmanın püf noktaları...
Vitesi, aracınız hız kazanmaya başlar başlamaz yükseltin
Çok yoğun ve ilerlemeyen trafikte aracınızın motorunu durdurun.
Aracınızı makul bir hızda kullanın, ani frenden ve ani hızlanmalardan kaçının.
Trafiğin yoğun olduğu yerlerde klimanın devir daim (iç havalandırma) sistemi çalıştırılmalıdır.
Soğuk saatlerde benzin satın alarak, hem benzin buharlarının atmosfere kaçmasını önlersiniz hem de daha yoğun benzin satın alırsınız.
Yakıt pompası yakıt hacmini ölçer, yakıt yoğunluğunu ölçmez. Yakıt yoğunluğu arttıkça daha ağır benzin satın almış olursunuz.
Motorunuzu durdurmadan deponuzu benzinle doldurmayınız.
Yakıt depo kapağı mutlaka sızdırmaz olmalıdır. Depo kapağından benzin buharlaşmamalıdır.
Lastiklerinizin hava basıncını düzenli olarak kontrol edin.
Lastiklerin hava basınçlarının az olması durumunda yakıt tüketimi artar.
Depoyu sürekli dolu tutmak, yakıtta tasarruf sağlar.
Özellikle yüksek hızda seyrederken, aracınızın camlarını kapalı tutun.
Trafik hariç bir yerde 30 saniyeden fazla kalıyorsanız aracınızı durdurunuz.
Aracınızın vitesini nazikçe fakat hızlı olarak değiştiriniz.
Aracınızı çalıştırıp ani hızlandığınızda, normal seyir esnasındaki değerden yüzde 60 daha fazla yakıt tüketimine neden olursunuz.
Otoyolda aracınızı sabit bir hızda kullanın.
Aracınızda mutlaka öneriler tipte motor yağı kullanın
95 kilometre/saat hızın üzerinde her 8 kilometre/saat için yüzde 10 daha fazla yakıt tüketirsiniz.
İstiap haddinin üzerindeki her 45 kilogramlık ek yük, yüzde 7 ekstra yakıt tüketimine neden olur.
Yaz aylarında özellikle akşam, gece, sabah saatlerinde benzin satın alınmalıdır
Yaz aylarında güneşte kalan aracı çalıştırmadan önce camları açarak içerdeki aşırı ısınmış havanın dışarı atılması gerekir.

SpyHunter33
07/01/2011, 09:35
Faydalı bilgiler içn teşekkr ederiz. Mazot içinde sanırım aşağı yukarı aynıları geçerli. Soğuk zamanlarda yakıt alınması gibi ?

sezerism
07/01/2011, 11:46
umut teşekkürederim bu dediklerini yapıyorum .Yakıt gece alınmalı.

erosistanbul
07/01/2011, 11:52
Çok yararlı bilgiler. paylaşım için teşekkürler.

Bir tane de ben ekleyim. sakın hareketli müzik dinlemeyin. Adrelanin etkisi yapıyor. gaza sert basıp, düzensiz hız değişimlerine neden oluyor. :)

takres
07/01/2011, 11:59
faydalı bilgiler ama hepsini uygulamak zor özellikle depoyu sürekli dolu tutmak hangi parayla olacaksa....

ugurozer
07/01/2011, 12:08
faydalı bilgiler ama hepsini uygulamak zor özellikle depoyu sürekli dolu tutmak hangi parayla olacaksa....
:)) +bi milyon

LeoN48
07/01/2011, 12:29
atalay nerdesin :D

Engin_T
07/01/2011, 12:41
Yaralı bilgiler için teşekkürler :)

sabanci
07/01/2011, 15:17
atalay nerdesin :D
tam atalay 'ın konusu gelir birazdan :D
95 km 'nin üstünde daha fazla yakıyormuş benim araba 6 vites 2.000 devirde 110 la gidiyor 75 liklerde 2.000 devirde 85 civarı gidiyor bu kısmını anlayamadım ben ?

Ziyaretci046
07/01/2011, 21:26
atalay gelmzse hastadır :)

atalayx
07/01/2011, 23:21
yakıt tasarufunda bir çok etken var.

her zaman sabit hızda gidilmez örneğin yokuşu çıkarken gaza biraz daha fazla basın ama araba ufak ufak yavaşlasın yokuşun tepesinde motorun kaldırabildiği en düşük devirde olacak şekilde ayarlamak gerek gazı. yokuşun tepesinde ise gaza çok az basarak( müsaitse boşa atarak) eğimin bitti yerde aynı hıza ulamış oluruz.

birde motorlar max torku verdiği devirde en iyi yakıt hava karışımını kullanırlar.verim ne kadar yüksek olursa tüketim o kadar azalır.benzinli motorların verimi %15 dizellerin biraz daha yüksek

amaç hızlı gitmek değil çünkü yapacağımız iş aynı olacak yakacağımız yakıt harcadığımız güçle orantılı olacak.

tabi bunlar benim fikir ve uygulamalarım. :)