PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracta sallama sorunu yardım!

GünahsizSeytan
06/01/2011, 18:53
Uzun süre önce jant değişikliği yapmıştım ve jantı bravodan gelen bileziklerle kullanmaya basladım ilk baslarda sallama sorunu yoktu ama belli bir zaman sonra aracın jant bileziklerini yemeye basladı boşluk oluştu sallantı yaptı bilezik değiştim, 4 5 kere balansa soktuk jant düzeltme yapıldı ağır balanslar falan.. hala düzelmedi bu aralar sehir dısına cıkmadığım için sorun etmedm idare ettim, bugn tekrar ilgilendim sorunla, iyi bir jant lastik markasnda ustalarla olaya el attık eski bileziklerde sorun vardır uymuyo dediler yeni bilezik ayarlandı takıldı şıp diye oturdu bunlar, balans yapıldı artık kesin gecer diyodum, test yapmaya gittim ve 100 km yi gecnce gene sallamaya basladı aynı sekilde :S:S ve bi ayrıntı daha yakaladım 100-120 km hızla giderken vitesteyken titreme sallantı var ama boşa alıp giderken direksiyonda titreme geciyo aractaki sallantıda geciyo :S kafaları yemek üzereyim sorunun ne olduğunu bulamıyorum jantcılara ve sanayiye para bayılmaktan bıktım yarn tekrar aynı yere gitcem iç dış balans yapalm dedi gececeğini sanmıyorm :S. Bilgi ve tecrübelerinizle beni aydınlatırsanız sevinirm.. Smdiden tskler :) coşkun abi bi yol göster gözünü seviyim :D

GP COSKUN
07/01/2011, 00:26
tolga boşa atınca sallantı geçiyorsa senin sorunun bileziklerde değil kardeşim
aracını bir ön takımcıya götür ön akslarda boşluk varmı ona baksınlar
aks başlarındaki boşluktan yapar

sağa ve sola dönüşlü kalkış yaparken bir toplllama gibi bir ses veya his varmı
eğer sorun burada değil ise
teker bilyalarını boşluk yapan bilezik bozmuş olabilir bilya yataklarında aşınma varmı bakılması lazım
eğer bileziklerde boşluk olduğu net ise bilezikleri söküp iyi bir tornacıda araya flanş yaptırıp tak
kesinlikle flanş işi çözer başkada bir çaren yok

GünahsizSeytan
07/01/2011, 00:47
tolga boşa atınca sallantı geçiyorsa senin sorunun bileziklerde değil kardeşim
aracını bir ön takımcıya götür ön akslarda boşluk varmı ona baksınlar
aks başlarındaki boşluktan yapar

sağa ve sola dönüşlü kalkış yaparken bir toplllama gibi bir ses veya his varmı
eğer sorun burada değil ise
teker bilyalarını boşluk yapan bilezik bozmuş olabilir bilya yataklarında aşınma varmı bakılması lazım
eğer bileziklerde boşluk olduğu net ise bilezikleri söküp iyi bir tornacıda araya flanş yaptırıp tak
kesinlikle flanş işi çözer başkada bir çaren yok

Ön takımcıya götürüp akslara baktırayım abi en kısa zamanda, sağa sola dönüş yaparken takır tukur ses geliyo kırılıyo gibi (takozlardan olacağını sanıyorum öncede vardı cünkü aynı durum) ama toplama yok :S teker bilyalarınada baktırayım.
son olarak janttaki göbek bilezikleri bugn yaptırdım cuk diye oturdu hiç boşluk yok flanş tekeri dısa cıkaran aparat değilmi abi ? onun etkisi olurmu sallantıya yani bileziklerde boşluk yok suan. cevap için cok tsk ederim akslar ve teker bilyalarına baktırayım en kısa zamanda. kafamı cok kurcalıyo artık sorunu bulmam lazım bunalıma girecem :D

GP COSKUN
07/01/2011, 00:54
göbekteki bilezikler tam oturuyorsa ve boşluk olmadığından eminsen sorun orada değil
zaten dönüşlü kalkışta katırtı gibi ses aks boşluğundan yapar
genelde direksiyonu çevirirken değil direksiyon bir tarafa dönük iken sertçe kalkış yapmaya çalıştığında katır katır bir ses yapar aks boşluğu düzde de süratli giderken
sarsıntıya neden olur
benim tahminim aracı görmeden yazmak mantıklı değil ama aks başlarında boşluk yada bilyalarda bilya yataklarında boşluk olması diye tahmin ediyorum
bir baktır bakalım ne diyecekler sonra yeniden konuşalım
aracı görme şansım olsaydı nokta atışı yapardık ama şimdilik kanasla 2000 metreden atıyoruz ayı gözünden vurursak en azından senin sorununu halletmiş oluruz

GünahsizSeytan
07/01/2011, 01:04
ahh istanbulda ikamet etsem eksik kalmazdım engin bilgilerinden yanına bitmiştim smdiye :D sorunu çözdük gibi kalkarkende dediğin gibi arac sallantı yapıyo biraz hızını alnca düzeliyo ben onu takozlardan sanıyodum, sorun büyük ihtimal akslardaki boşluk olsa gerek. Sorunu servisinde mi halledeyim ? sanayiden tırsar oldum sebebini tahmin ediyosundur abicm :D kayseride cok kısıtlı zaten bu işler :)

GP COSKUN
07/01/2011, 01:07
sanayide teşhisi koydur serviste yaptır bence
sen tamirciye gidip bu araçta aks başlarında boşluk varmı bir bakarmısınız de hatta ekle
teker bilyalarında boşluk varmı onada baksınlar teşhis netleştikten sonra yaptır servise

GünahsizSeytan
07/01/2011, 01:11
Tamam coşkun abi yarn bi baktırayım ikisinede. Yol gösterdiğin için cok tsk inşallah sorun çözlür :)