PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Abs kullanımı hk

akbiyik
06/01/2011, 10:37
Arkadaşlar bu sabah 60-70 km arası hızla giderken birden önüme köpek cıkınca cok ani ve sert sekilde debriyajla beraber frene bastım ama hıç durmadı bu nasıl iş anlamadım acaba ABS sisteminde mi sorun var :g0000000:

Misafir
06/01/2011, 10:42
Arkadaşlar bu sabah 60-70 km arası hızla giderken birden önüme köpek cıkınca cok ani ve sert sekilde debriyajla beraber frene bastım ama hıç durmadı bu nasıl iş anlamadım acaba ABS sisteminde mi sorun var :g0000000:

Frene basınca pedalda normal fren hissinden farklı, kademeli tık tık tık şeklinde bir his duymanız gerek. Bunu duyduysanız devreye girmiştir.

ABS fren mesafesini azaltmaz, tekerlerin kilitlenmesini önler ve direksiyon hakimiyeti sizde kalır, istediğiniz şekilde yön verebilirsiniz. ABS nin mantığı budur.

takres
06/01/2011, 10:54
söylenmesi gerekenler söylenmiş bence...

Scottie
06/01/2011, 11:08
bu konuyu operatörmurat ve LeoN48 nickli arkadaşlarımız da çok iyi bilir..

SUPERMAN
06/01/2011, 11:35
evet söylenmesi gereken herşeyi gayet net ve düzgün şekilde
Gülay Süren arkadaşımız anlatmış teşekkür ederim kendisine bu açıklayıcı doğru bilgiden dolayı

kaptan_ahab
06/01/2011, 11:35
Abs olmayan eski aracımla yaptığım kazada 90 km hızla giderken panik frende 24 metre fren izi mesafesi ölçüldü.Yani abs olsaydı yine aynı mesafedemi duracaktı araç? Abs nin fren mesafesini kısaltmadığı görüşüne katılamayacağım.

Scottie
06/01/2011, 11:39
kısaltmıyor.... dediği gibi ben denedim. golf önümde aniden durdu.. yada ben geç farkettim.... freni kökledim. abs devreye girdi ama durmadı GP sonra ayağım frendeyken direksiyonu kırarak tamponun tozunu aldım... sonra gaza bastım topuk.. çok heyecanlıydı ama...

aslam0740
06/01/2011, 11:40
Abs olmayan eski aracımla yaptığım kazada 90 km hızla giderken panik frende 24 metre fren izi mesafesi ölçüldü.Yani abs olsaydı yine aynı mesafedemi duracaktı araç? Abs nin fren mesafesini kısaltmadığı görüşüne katılamayacağım.

fren izi 24 metre olmayacaktı 15 metre olacaktı abs nin görevi arabanın duracak olduğu en kısa mesafede durmasını sağlamaktır.

atalayx
06/01/2011, 11:49
abs fren sistemi acemi sürücüler için fren mesafesi azaltır.çünkü lastikler kitlendiği zaman lastiklerin sürtünmesi azalır(statik sürtünmeden kinetik sürtünmeye geçiş) bu yüzden fren mesafesi uzar. ancak tecrübeli sürücüler tekerlekleri kitlemeden freni kullandımı abs sisteminin yapacağı fren mesafesinden daha iyi duracaktır.ancak bu fark tecrübeli şoförün duracağı fren mesafesi ile acemi sürücünün abs yi kullanarak duracağı fren mesafesi arasında çok fark yok.

akbiyik
06/01/2011, 11:50
Frene bastığımda kademeli olarak tık tık diye ses geldi tamam bunu biliyorum ABS fren mesafesini azaltmaz ama 60 km hızla giden arabayı hıç mi durdurmaz ya

matushella
06/01/2011, 12:02
Senin en büyük hatan aynı anda debriyaja basmak olmuş. Yani 60 km ile giden vitesi boşa atılmış bir araba düşün. Tabiki o araba durmakta çok sıkıntı yaşar. Kademeli olarak vites küçülten motor frenini kullansan çok hızlı dururdun. Ayrıca sizde EBD yokmu? Ben daha ABS'nin devreye girdiğini görmedim. Ani frenlerimde sürekli 4 lüler yanıyor yani EBD çalışıyor.

asil
06/01/2011, 12:07
bence senin frenlerinde bi problem olabilir abs fren mesafesini kısaltmıyor bu gerçek ama yapılan teslere göre abs li araç abssis araçlara göre 15 metre gibi bir mesafeyle daha az fren mesafesi sağlıyor

Misafir
06/01/2011, 12:07
ABS bir veya birden fazla tekerleğin kilitlenme eğilimini önceden fark ederek anında fren basıncının sabit tutulmasını veya azaltılmasını sağlar. Araç direksiyonu takip eder, yönünü muhafaza eder ve optimal şekilde frenlenir. Böylece ABS, zor frenleme hareketlerinin üstesinden gelmek açısından sürücüye destek olarak trafik emniyeti açısından önemli bir katkı sağlar.
Öncelikle bilmeemiz gerekir ki ABS’nin devreye girmesi için tekerlerin herhangi birinde frenleme esnsında durma eğilimi (veya kilitlenme) olmalıdır.
Örneğin ani bir fren yaptınız. Fakat arabanızın sol ön tekeri yol üstündeki buzlu veya ıslak kısma denk geldi. Bu durumda sol ön teker diğer tekerlere göre daha çabuk kilitlenecek ve kaymaya başlayacaktır. Sol ön tekerde bulunan hız algılayıcısı tekerin hızının düştüğünü ve durma eğilimi göstermeye başladığını ECU’ya (elektronik kontrol ünitesi) bildirir. Bu sırada fren pedalına uygulanan basınç miktarı da ECU tarafından bilinmektedir. ECU hemen sol ön tekerin kilitlenmesini engellemek ister ve fren basıncını o teker üstünde azaltmak için ABS hidroliğini devreye sokar ve anında devreden çıkarır. Sol ön teker yine kilitlenme eğilimi gösterince ABS hidroliği yeniden devreye girer ve devreden çıkar. Bu işlem saniyede yaklaşık 16 defa tekrarlanır ve siz fren pedalında bir titreşim hissedersiniz. Bu titreşim arabanızı güvenli bir duruma getirinceye kadar devam eder.
Yukarda örneğini verdiğim durumlar gibi tekerlerin kilitlenmesini gerektiren her fren uygulamasında ABS devreye girmektedir.
ABS’nin size en büyük avantajı ise bu ani frenlemeler esnasında aracınızı istediğiniz gibi sağa sola yönlendirebilmenizdir.

ABS normal fren sistemine göre bir miktar da olsa fren mesafesini kısaltır ama bu hayatınızı kurtaracak boyutta değildir. Çünkü mantığı nu şekilde bir kullanım şekli değil. Asıl görevi kilitlenmeyi önlemektir.

akbiyik
06/01/2011, 12:43
neyse bundan sonra debriyaja aynı anda basmam ama işte alışkanlık olmuş :)

abulbul08
06/01/2011, 12:50
birde aracın lastikleri ile yol durumunuda dikkate almak gerekir.
lastikler aşınmışsa en iyi fren sistemide olsa aracın duruş mesafesi uzar.

akbiyik
06/01/2011, 12:59
Aracım 1 aylık yeni yani bu arada ayıptır soylemesi lastikler gıcır gıcır michelin :D

levan34
06/01/2011, 14:08
Frene bastığımda kademeli olarak tık tık diye ses geldi tamam bunu biliyorum ABS fren mesafesini azaltmaz ama 60 km hızla giden arabayı hıç mi durdurmaz ya

bir izlenim: duraktan taksiye bindiğim zamanlar megane araçların abs ışığının yandığını gördüm...bazı taksiciler abs leri iptal ettirmişler...bizim burada adamlar otobanda çok hızlı ve yüksek süratte yakın takip gidiyorlar....şoföre sorduğumda "abi, abs istediğimiz gibi durmuyor,eski sistem daha iyi,bizde soketi söktürüyoruz"dedi.....şaşırmıştım.

GRDEDE
06/01/2011, 14:10
bu konuyu operatörmurat ve LeoN48 nickli arkadaşlarımız da çok iyi bilir..

Bu foruma acilen bir kahkaha butonu koymamız lazım. :D:D:D:D

Misafir
06/01/2011, 14:13
bir izlenim: duraktan taksiye bindiğim zamanlar megane araçların abs ışığının yandığını gördüm...bazı taksiciler abs leri iptal ettirmişler...bizim burada adamlar otobanda çok hızlı ve yüksek süratte yakın takip gidiyorlar....şoföre sorduğumda "abi abs istediğimiz gibi durmuyor,eski sistem daha iyi,bizde soketi söktürüyoruz"dedi.....şaşırmıştım.

Enteresan..Tekerler kilitlenip,kızaklama yaparda, direksiyonle iletişimleri kesilirse keşke derler ama olan içindeki yolcuyla birlikte kendilerine olur..

akbiyik
06/01/2011, 14:18
bir izlenim: duraktan taksiye bindiğim zamanlar megane araçların abs ışığının yandığını gördüm...bazı taksiciler abs leri iptal ettirmişler...bizim burada adamlar otobanda çok hızlı ve yüksek süratte yakın takip gidiyorlar....şoföre sorduğumda "abi, abs istediğimiz gibi durmuyor,eski sistem daha iyi,bizde soketi söktürüyoruz"dedi.....şaşırmıştım.

Bu taksiciler bi tuhaf zaten kimisi başka parçayı sökerler kimisi saçma sapan modifiye yaptırır:glare000:

istemiyaki
06/01/2011, 16:34
yerler biraz nemlimiydi acaba??
nemliyse araç durmuyor abs de evet.
bende geçen nemli ve hafif yokuş aşağı bir yolda önüme bir dedenin atlamasıyla ani frene yüklenmem gerekti. abs direk devreye girdi ve tıkır tıkır şeklinde dedeye doğru nerdeyse hiç yavaşlamadan (kuru yoldaki etkiye göre) gitmeye başladım. dedenin yoldaki hareketini takip ederek son ana kadar direksiyonu çevirmedim. sonra adamın kaçış yönünün tersine kırarak kazadan kurtulmuş oldum. abs duruş mesafesini kısaltmasa da hakimiyeti sürücüde bırakarak kazaları büyük ölçüde önlüyor

edelsang
06/01/2011, 16:40
benimde başıma geldi 3mt ilerdeki araca tosladım durmuyor.. :s

izoci
06/01/2011, 16:53
şükür frenler de sorunum yok allah kimseye sorun yaratmasın

byspayn
06/01/2011, 17:02
kısaltmıyor.... dediği gibi ben denedim. golf önümde aniden durdu.. yada ben geç farkettim.... freni kökledim. abs devreye girdi ama durmadı GP sonra ayağım frendeyken direksiyonu kırarak tamponun tozunu aldım... sonra gaza bastım topuk.. çok heyecanlıydı ama...

Eser Abi bu yorumunla kopardın beni :D

samprik
06/01/2011, 17:02

buna katılıyorum eski aracım doğan el pi ci 6 sene kullandım tabi opel korsa audi pejo 407 megane 2 vs.. birçok abs özellikli araçta kullandım zaman zaman fakat!
üst düzey araçların dışında audi pejo hiçbir katkısını görmedm abs nin hatta beni daha büyük paniğe surukledi bazen ama doğanımla kendi abs mi kendim yaparak yani frene aralıklarla basarak mesafeyi kendim ayarlayabiliyodum. taksiciler haklı bence

geçen gun tartıştığımız bi konu vardı ark.larımla tecrübeli forum uyelerinden öğrenmek istiyorum

ani frenlemelerde debriyaj ile beraber frene basmak doğrumudur ? ve aracın modeli önemlimidir bunu yapmak için acaba ?

insomnia06
06/01/2011, 17:23
neyse bundan sonra debriyaja aynı anda basmam ama işte alışkanlık olmuş :)
ani frenlerde debriyaj kullanmalısın..internette uzun uzun yazılar var bu konu hakkında,bi araştır derim.hatta bu hafta sonu 0-100 programında bu konu hakkında yarım saat konuştular,basılmalı mı basılmamalı mı diye.ileri sürüş uzmanı bi vatandaş inanılanın aksine basılması gerektiğini defalarca dile getirdi..bi araştır derim..

Budweiser
06/01/2011, 17:30
Bu konuyu detaylı araştıran biri olarak cevaplıyayım. ABS konusu benim okulda bilimsel araştırma projemdi. ABS kesinlikle ve kesinlikle fren mesafesini kısaltmaz; kısaltması demek fizik kurallarını delmek demek ki böyle bir şey imkansız daha konun başında bir üyemizin dediği gibi ABS basitçe tekerleklerin kilitlenmesini engelleyerek kontrolün sizde kalmasını sağlar. tekerlekler yaklaşık olarak saniyede 18 kere sık-bırak yapmaktadır böylece kilitlenmenin önüne geçilmektedir. yani kimseyi mesleğinden veya başka statüsünden dolayı yargılamak istemiyorum ama taksiciler bu konularda akıllı ve bilinçli olsaydı taksici olmazlardı. Bu arada ABS sistemi ilk olarak 2. dünya savaşında uçaklarda kullanılmaya başlamıştır. buda genel kültür olsun.

samprik
06/01/2011, 17:52
Bu konuyu detaylı araştıran biri olarak cevaplıyayım. ABS konusu benim okulda bilimsel araştırma projemdi. ABS kesinlikle ve kesinlikle fren mesafesini kısaltmaz; kısaltması demek fizik kurallarını delmek demek ki böyle bir şey imkansız daha konun başında bir üyemizin dediği gibi ABS basitçe tekerleklerin kilitlenmesini engelleyerek kontrolün sizde kalmasını sağlar. tekerlekler yaklaşık olarak saniyede 18 kere sık-bırak yapmaktadır böylece kilitlenmenin önüne geçilmektedir. yani kimseyi mesleğinden veya başka statüsünden dolayı yargılamak istemiyorum ama taksiciler bu konularda akıllı ve bilinçli olsaydı taksici olmazlardı. Bu arada ABS sistemi ilk olarak 2. dünya savaşında uçaklarda kullanılmaya başlamıştır. buda genel kültür olsun.

yani abs mesafeyi kısaltmaz fakat abs olmasada taksicilerin kullandığı benm dediğim olayda kısaltmaz demek istiyosunuz.. abs nin tek avantajı hakimiyeti bize vermesi demek oluyo ama bi ark.ın dediği gibi profosyonel bi sürücü için abs nin faydaları yanında eksileride olabilir bence bu yapılacak fren olayın durumuna ve şartlara göre değişir.

genel kültür için teşekkürler bende bi ekleme yapmak istiyorum ileri teknoloji 2030 hedeflemelerinde araçların daha az hasar görmesi ve kazaların aza indirilmesi için araçlarda oluşturulacak bilg. sistemleri ile araçlar bi aksilik olduğu(yoldaki çukur, kaza, yol şartlarındaki aksi bi durum) anda uydu vs. aracılığıyla arkasındaki ve o bölgedeki araçları uyaracak. buda extra bi genel kültür olsun diyelm :)

alperyonar
06/01/2011, 22:04
Çok heyecanlıydı :D

WiSTaRiA
06/01/2011, 23:14
gayet süper atraksiyon yapmışsın eser :):)

GP COSKUN
07/01/2011, 00:11
konudaki bütün mesajları okudum
bazılarında güldüm bazılarında üzüldüm
fren mesafesini kısaltır diyen arkadaşlar abs nin tam olarak ne olduğunu bilmeden nasıl frenmesafesini kısaltır dersiniz bu fizik kurallarını alt üst etmek demektir
abs yani uzunca ismi ile anti blokaj sistemi siz ani fren yaptığınızda tekerleklerinizde kilitlenme yada kayma dediğimiz olayvar ise o tekerleğin fren gücünü abs beyninin ve sensörlerin vasıtasıyla frenlemeyi durdurur tekrar uygular durdurur tekrar uygular bu şekilde bloke olan tekerleğin dönmesine ve yönünü kaybetmemesine olanak sağlar
bu saniyelik bazda sisteme göre 15-20 kez ile değişebilir
şimdi bir düşünün fren basıncını durudurp tekrar basınç uygulayarak bir aracı nasıl daha kısa mesafede durdurursunuz
burada asıl sistemin amacı kontrolün sizde olmasını sağlama amacıdır
eğer kısa mesafede durmak istiyorsanız abs sistemine ihtiya duymayacak yada devreye sokmayacak kadar hem daha erken frene basmak hem yol ve hava şartlarına göre daha yavaş gitmek en akıllıca yoldur

akbiyik
07/01/2011, 14:21
ani frenlerde debriyaj kullanmalısın..internette uzun uzun yazılar var bu konu hakkında,bi araştır derim.hatta bu hafta sonu 0-100 programında bu konu hakkında yarım saat konuştular,basılmalı mı basılmamalı mı diye.ileri sürüş uzmanı bi vatandaş inanılanın aksine basılması gerektiğini defalarca dile getirdi..bi araştır derim..

3 saattir araştırdım haklısın dediğin gibi debrijaya basılı tutarak fren yapmayı oneriyor ama bide su var eğer ben debrija basmadan frene bassaydın araba kesınlıkle dururdu ama motor stop ederdi tabiiki kaza yapmaktansa motor stop etsin valla bilmiyorum kafam karısık ama genel yargıya gore debrija basılı tutarak fren yapmayı tavsiye ediyorlar

coşkun arkadasında soylediği gibi yavaş gitmek yol durumua gore ayarlamak bu sekilde debrija basılı tutup fren yapmak en iyisi şimdilik...

xcruelx
10/01/2011, 10:12

+1000
İleri sürüş teknikleri olarak muhakkak devraj ve fren diyorlar. Boşta arabayı durdurmak diyorlar ama hatırlatırım arkadaşlar viteste iken gaza basmasanızda motor arabayı görtürmeye çalıyor. (yol rampa değil ise) dolayısı ile sizi ileri götürmeye çalışan motor a mı fren yaptırmak daha kolay yoksa boştaki motoramı?

circassiancomis
10/01/2011, 11:35
benzer bir sorunu bende yaşamıştım ışıklarda kırmızı ışığı geç farkettim, pedal tak tak vurdu yavaşladı baya sonra abs saldı kendini frene basmıyormuş gibi gitmeye başladı araba el freni ile durdurdum..

ABS özelliği direksiyon kontrolünü sağlamak fakat, fren mesafesini kısalttığı bariz, absyi devredışı bırakabilirseniz deneyebilirsiniz..

Denenmiş bir Örnek: YouTube - New Holland, ABS SuperSteer (https://www.youtube.com/watch?v=4PuN-JZnIZI)

circassiancomis
10/01/2011, 11:37
Senin en büyük hatan aynı anda debriyaja basmak olmuş. Yani 60 km ile giden vitesi boşa atılmış bir araba düşün. Tabiki o araba durmakta çok sıkıntı yaşar. Kademeli olarak vites küçülten motor frenini kullansan çok hızlı dururdun. Ayrıca sizde EBD yokmu? Ben daha ABS'nin devreye girdiğini görmedim. Ani frenlerimde sürekli 4 lüler yanıyor yani EBD çalışıyor.

EBD farklı bir sistem tekerlerden biri boşta kalırsa ebd devreye giriyor

circassiancomis
10/01/2011, 11:38
bence senin frenlerinde bi problem olabilir abs fren mesafesini kısaltmıyor bu gerçek ama yapılan teslere göre abs li araç abssis araçlara göre 15 metre gibi bir mesafeyle daha az fren mesafesi sağlıyor

ama kısaltmıyor :D o da iyiymiş

hhhed
10/01/2011, 17:49
ABS nin açılımı 'anti-lock braking system' dir. Bu videolarda güzel özetlemişler;

ABS fren sistemi sürüş güvenliği açısından ne sağlamaz? - UZMANTV (https://www.uzmantv.com/abs-fren-sistemi-surus-guvenligi-acisindan-ne-saglamaz)
YouTube - Freios ABS - teste Bosch (https://www.youtube.com/watch?v=ZP40PoAPDOM&feature=related)

erc10
23/02/2011, 00:10
Evet gerçekten ABS demek erken durmak değil sadece fren esnasında kontrolün yitirilmemesi için sağlanan elektronik bir sistem.

opexturk
23/02/2011, 03:46

:):):)
aynısını ben de yapmıştım yokuştan inerken duramadım önde duran ducato'ya girmemek için direksiyonu kıvırdım ayağım frendeyken hafif tozunu aldım ben de ondan sonra da topuk :)

punto elx2001
24/02/2011, 07:20
Senenin 7 ayi kis, kar ve buz asfalt gizli buz yada sabah erken yola cikarsaniz kar ile kapli ve isi minimum -15 maximum -38 (su an -25) ABS siz araca hayatta binmem durmuyor ve dumduz kizakliyor, ABS freni koklesenizde direksiyon kontrolunun sizde olmasini sagliyor.
Demek istedigim ABS fren mesafesini kisaltmaktan ziyade, arac kontrolunun daimi sizde olmasini saglar.

srkn15
29/04/2011, 09:21

:):):)
aynısını ben de yapmıştım yokuştan inerken duramadım önde duran ducato'ya girmemek için direksiyonu kıvırdım ayağım frendeyken hafif tozunu aldım ben de ondan sonra da topuk :)

bende ışık yanınca aniden duran hyundai accent marka bir araca karşı aynı heyecanı yaşadım geçen hafta. ama ben topuklayamadım sağına geçip ışığın sönmesini bekledim. bir de adama baktım kötü kötü ani fren yapıp adrenalimi yükselttiği için :)

Du Hast
29/04/2011, 22:31
sizinkiler iyiymiş
yokuş aşağı anayolda bağlanan yolda yerlere çişe yağmış frene bastım abs anında devreye girdi, bir gayretle direksiyonu kırdım ana yolun sağına doğru dönüş yaptım, 1 mt daha araba açılsa sprinter altına alacaktı beni, sonra topuk tabiki :D
abs ye duaları esirgemedim.