PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yıldızlı güvenlik????

fatihhhh
25/04/2007, 11:37
bizim arabalar euro N cup ta 5 yıldız almış die biliyoruz ama kafama takılan bi nokta var.
punto nun baz modeli mi teste tabii tutulmuşta 5 yıldız almış?
benim arabada yan ve diz hava yastıkları yok? eğer en üst donanımı ile 5 yıldız almışsa, biz, orta ve alt donanımlı araba sahiplerinin bu 5 yıldız a güvenmesinin bi esprisi yok yanılıyormuyum? :icon_question:

bi de bildiğim kadarı ile bu çarpışma testlerinde şehir içi ve şehirler arası hız kurallarına riayet ediliyo, yani ne kadar 5 yıldızlı da olsa üst donanımda olsa 120-150 km7saat hızla birşeye çarptığında sonuç facia olur.

mustafa
25/04/2007, 11:39
katılıyorum benim bildiğim emotion modelimiz 5 almış k yenilerde ESP de var o daha da arttırmıştır güvenliği

Misafir2
25/04/2007, 11:41
arkadaşım bızım puntolar gerçekten sağlam dun akşam kaza yaptım REDLİNE arkadaşımız gördü kazayı karşıdakı arabanın sol ön çamurluk, kapı,arka kapıya kadar darbelı ve çamurluk değişecek benım arabada sadece ön tampon ezılmelerı vs var.

mustafa
25/04/2007, 11:42
feçmiş olsun karşıdaki araba ne idi<????

the_Algn
25/04/2007, 11:46
N.cap'a giren araç 1.2 dynamic
aldığı puanlar

FRONT 14 (88%)
SIDE 18 (100%)
SEATBELT REMINDER 2
OVERALL 33
Buda BMW 5 serisi sonuçları(2004)
Front 11 (69%)
Side 16 (89%)
Belt Reminder 2
Overall 29(4 yıldız)

Akincl
25/04/2007, 11:47
Punto ,5 yıldız aldığında perde havayastıkları da vardı.

başka türlü 5 yıldızı hiçbir araç alamaz .

diz havayastığı yoktu.sonradan geldi.

güvenlik puan ya da hava yastığı sayısı değildir.

güvenlik şasedir.

punto active donanımda da olsa.güvenlidir.

ncap kriterlerine fazla takılmayın.çoğu zaman gerçeği yansıtmaz ya da yansıtamaz.

Misafir2
25/04/2007, 11:47
feçmiş olsun karşıdaki araba ne idi<????

skoda hocam kırmızı bır skodaaaaaaaaaaaaa öldürecem onu onun yuzunden arabasız kaldımm

--GNS--
25/04/2007, 17:45
arabalarimiz gercekten cok guvenli ben 1.3 active 3 kapiyla kaza yaptim arabam perte cikti ama bende hic birsey yoktu, emniyet kemerimde takili degildi (marifetmis gibi anlamayin guvenli oldugunu soylemek icin yazdim)

Reddline
25/04/2007, 19:29
arkadaşım bızım puntolar gerçekten sağlam dun akşam kaza yaptım REDLİNE arkadaşımız gördü kazayı karşıdakı arabanın sol ön çamurluk, kapı,arka kapıya kadar darbelı ve çamurluk değişecek benım arabada sadece ön tampon ezılmelerı vs var.

Tamponda nerdeyse göçük bile yok çizilmiş gibiydi. Esneklik özelliği iyi kolay kolay kırılmıyor. darbeleri iyi emiyor. Lada nın çamurluk kapı felan baya içerdeydi.

grande41
25/04/2007, 19:57
Bu videoyu izleyin.b Bir GP büyük bir kaza yapmış ve dağılmış.

Allah hiçbirimizin başına vermesin. Ama kamyonunun ön dingilini parçalayıp hala tek parça kalabiliyorsa demekki Gp gerçekten 5 yıldızı hakediyor ki filmde Gp active versiyonu. Çünkü bir kamyonu bu hale getirebilen gördüğüm tek araç bir passattı ve 3e bölünmüştü.

Aman arkadaşlar dikkatli kullanalım.

ABNEW
25/04/2007, 22:22

Geçmiş olsun Vedat...

Ncapte esas önemli olan şasi, kaporta ve iç mekan donanımları sürücü ve yaya açısından.Bizim araçlarımızda oldukça güvenli aktif pasif ne donanım bulunursa bulunsun...

matrox
25/04/2007, 22:30
arda benim söylemek istediklerimi bir güzel özetlemiş

bir arabaya istediğiniz kadar pasif güvenlik sitemi koyun isterseniz 20 tane hava yastığı olsun eger o arabada sase yoksa iç aksam vücut yaralayıcı nitelikteyse ne yapsanda ölürsün arkadaşım

bu arada güvenliğe bu kadar takılan arkadaşlarımın kaç tanesi sürekli emniyet kemeri takıyor

yani herşeyi arabadan mı bekliyoruz hala

muratde
25/04/2007, 22:52
Bu videoyu izleyin.b Bir GP büyük bir kaza yapmış ve dağılmış.

https://www.youtube.com/watch?v=GMIq1gOBRis

Allah hiçbirimizin başına vermesin. Ama kamyonunun ön dingilini parçalayıp hala tek parça kalabiliyorsa demekki Gp gerçekten 5 yıldızı hakediyor ki filmde Gp active versiyonu. Çünkü bir kamyonu bu hale getirebilen gördüğüm tek araç bir passattı ve 3e bölünmüştü.

Aman arkadaşlar dikkatli kullanalım.
yanlış yorumlamışsın arkadaşım yani şimdi burada dynamic versiyonu olsaydı kamyonun kasasınıdamı parçalayacaktı ve o zaman 6 yıldız mı alacaklardı burada o zaman arkadaşlar önemli olan şasedir demişler boşuna konuşmuşlar.ve birde kamyonu ele alyım size.grande puntoyu bu hale getirmiş kamyonada 12 yıldız vermek lazım.

dagored
25/04/2007, 22:57
bu arada güvenliğe bu kadar takılan arkadaşlarımın kaç tanesi sürekli emniyet kemeri takıyor

yani herşeyi arabadan mı bekliyoruz hala

:ok:

Linos
25/04/2007, 23:02
@Grande41; verdiğin videodaki GP'nun içindekiler sanırım ölmüş! Yerde yatan iki kişi var! :( :( Kötü bir örnek olmuş, izlediğimden bu yana gözümün önünden gitmiyor aracın hali...

the_Algn
25/04/2007, 23:03
bu tür videoları koymasak daha güzel olur arkadaşlar...ben bu videoyu izleyince kendimi kötü hissettim gece gece..bu tür kazaların sağlamlıkla alakası yok facia bunlar ...istiyosanız açın Ncap videosunu izleyin ve aracım ne kadar sağlam diyin...yazımda BMW 5 serisi sonucuda koymuştum kıyaslama adına ama bu video gece gece rahatsız etti benii...

microab
25/04/2007, 23:04
İkiye biçilmiş,güvenlik ile ilgili verilebilecek bir örnek olmamış bence.

Neden?

Çünkü aşırı süratte 10 yıldız alsa ne olur ki.Böyle parçalanırsın...

multijet
25/04/2007, 23:57
Susurluktaki zırhlı S600 ü çabuk unuttuk sanırım. Normal hızla bile seyretsen 90kamyon+90diğer araç 180km ile araca birşey olmasa dahi içindekiler için risk büyüktür. NCap isterse takdirname versin anlamı yok...

grande41
26/04/2007, 00:46
Arkadaşlarım kötü bir örnek oldu galiba. Vefat edenlere hiç dikkat etmedim, Allah rahmet eylesin. Linki sildim. Hepinizden özür diliyorum.

sevgili muratde;
Demek istediğim başkaydı da maalesef yanlış analiz etmişim. Doğru bahse geçen konu airbag olayı değil, şase olayı. Ama şasenin airbaglerle desteklenmesi gerekir. Yoksa niye koysunlar arabalara 10 tane airbag. Yapar 10 mm çelikten şaseyi tamam. Kamyona 12 yıldız vermesi olayı da değil, çünkü bir otomobil bir kamyonla çarpıştığı zaman kamyonun ön aksına kadar gelir. Ama çoğu araç oraya zarar veremez. İşte bu aracın sağlamlığıyla ilgilidir. Ama ne kadar sağlam olursa olsun, çarpma açısı, hızı, karşıdakinin hızı vs. bunu çok etkiler.

Ncap in yaptığı testlerde eşit şartlarda araçların alacağı hasar ve içerisindeki insanları ne kadar koruduğu puanlandırılır. Araba paramparça olsada içindekilere birşey olmuyorsa o araba yüksek puan alır. Buda airbaglarla, diğer aktif ve pasif güvenlik önlemleri ile ilgili aslında. Yani şase diğer güvenlik donanımları ile desteklenirse araç tam güvenli olur.

Yoksa ben sadece arka stopları ile bagaj kapağı kalmış megane de gördüm. Ama ben şahsen 120 ile minübüse Temprayla arkadan çarptım. Ama ön cam bile kırılmadı. Bu tamamen o anki şartlar ile ilgili.

Bu arada her zaman emniyet kemeri takarım. Yoksa alet susmuyo. Sussada gene takarım. Çünkü Eski aracımın ön camında (eğer yeni sahibi değiştirmediyse) hala kafamın izi duruyor.

Saygılarımla ........

nejatb
26/04/2007, 06:00
kaza videosunu izledim. epey sert bir kaza olmus, yolda cok kotuye benzemiyor, serit ihlali durumu olabilir, punto sofor tarafından cok sert darbe almıs.

sofor yanındaki yolcu kemer takıyor olsa kurtulabilirmis bir ihtimal ama soforun durumu zor.

neyse, guvenligin limitleri var arkadaslar, euroncap normları sizi 65 km hızlara kadar test ediyor o yuzden yavas gitmemiz gerek.

dejavu
26/04/2007, 06:53
arkadaşlar...
ben bizim araçlarla iki defa kaza yaptım.. ilk kazamda çamurluktan önden vurdum... araçlarımızın ön çamurlukları çok zayıf... yanlış anlamayın bundan zayıf olmasının sebebi yay güvenliğinden.. herhangi bir kaza durumunda yaya ya minimun hasar vermesi için direnci düşük yapılmış.. ama şasinin iyi olduğunu düşünüyorum.. deneyimlerim bunu gösteriyor bana...

levogrande
26/04/2007, 15:49
Ben bu arabanın güvenliğini -istemeyerek de olsa- test ettim sonra satın aldım, içiniz rahat olsun.Araçlarımız şu anda üretilen birçok arabada olduğu gibi yumuşak kabuk, sert çekirdek özelliğinde.
Başımdan geçen olaya gelince de geçtiğimiz eylülde öğretmen arkadaşın puntosuyla şehrin biraz dışında giderken önümüze aniden bir şahin çıktı ve sağ çaprazdan vurduk.Bizim sürat yaklaşık 110-120 civarıydı, arkadaş fren yaptı ama hiç yavaşlayamadan vurduk çünkü çok yakındı diğer araba.Arabada 4 kişiydik ben sağ arkadaydım, yaklaşık 30-40metre araba takla atmadan kayıp durdu ve biz dördümüz burnumuz bile kanamadan araçtan çıktık.Allahtan şahindekilerde de can kaybı olmadı ama şahin tanınmayacak haldeydi kurtarıcıya çıkartırlarken şahin ikiye bölündü.Bizimkinin içinde veya kapılarda bir göçme olmadı,sağ ön taraf hasar gördü ve sağ şasi biraz yukarı kalktı. Bu arada perde havayastıkları çok önemli, başımızı onlar korudu.
Bende bu kötü tecrübeden sonra hiç düşünmeden puntoyu aldım...

grande41
26/04/2007, 23:43
Bu gün serviste arka tamponu söktüler. Tamponun altında direk şaseye bağlı 1mm kalınlığında sactan yapılmış oldukça sağlam bir destek parçası vardı. Ben daha önce hiç bir araçta böyle bir yapı görmedim. (Sınıfında tabii)

Yinede Allah korusun ama bizim araçlar sınıfına göre oldukça iyi arkadaşlar...

multijet
26/04/2007, 23:48
Euro N-Cap testindeki araçta Tr deki araçlara göre eksik güvenlik donanımı da vardı. Nazar boncuğu, maşallah, kaza duası kanımca test aracında yoktu. O zaman bizdekiler 6yıldızlımı oluyor? :)

Korhan
27/04/2007, 09:03
Asıl ölümcül kazalar önden çarpmalarda gerçekleşiyor. Bu durumda Active ile Emotion arasında fark yok zaten. Hangi donanım olursa olsun güvenli yani.

NesT
27/04/2007, 09:49
Tamponda nerdeyse göçük bile yok çizilmiş gibiydi. Esneklik özelliği iyi kolay kolay kırılmıyor. darbeleri iyi emiyor. Lada nın çamurluk kapı felan baya içerdeydi.
Redlline bu çamurluğu göçen lada ise bizim arabalar bayğı güvenli çünkü ben uzunyılar lada kullandım benim tampona vuranların tamponlar dağılırdı tapmon çelik üzeri lastik plastik kaırşımı esnek birşey vardı. ve ben herzam lada kazada daha güvenli diyordum bundan dolayı. Bu arda emniyet kemerinin kurtarma paylarını da unutmuyorum.