PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : opet bp shell yada diğerleri?km bazında fark yapıyor mu?

ZV 007
05/01/2011, 14:13
Hepimiz farklı markalar altında satılan benzin lpg yada motorin kullanıyoruz. Aracım lpg li ve ben opetten alıyorum.Farklı biyerden amayı hiç denemedim.Bi yakınım opet dışında bir yerden aldığında km bazında daha az gittiğini söyledi.BBir arkadaşımda benzin için bp den aldığında daha az km gittiğini söylüyor.Tabi ki kullanım aynı yolda ve eşit şartlarda.başına böyle birsey gelen var mı?Yani satılan kaliteye göre opet shell bp yada diğerlei arasında bir fark var mı?

isuldor
05/01/2011, 14:45
Bir fark göremedim ben ama tabi deney koşulları hiç bir zaman aynı olmuyor(trafik, yol durumu, rampa, sehir içi - dışı )

sadece vw polo olan bir arkadaşım tdi motoru için kırsal motorin alıyordu ucuz diye ve daha kalın olduğundan daha az yakıyor gibisinden bir şeyler söylemişti

dediğine göre turbo bozulursa bozulsunmuş zaten motorin fiyatından çok kar ediyormuş ?!? ama yıllardır kullanıyor:)

takres
05/01/2011, 15:04
kırsal kesin farkediyor ama tavsiye etmem...
farklı firmalarda mutlaka farkeder diye düşünüyorum çünkü hepsi yanıcılığı artırmak için farklı katkı maddeleri koyuyor...

ZV 007
05/01/2011, 15:05
Bir fark göremedim ben ama tabi deney koşulları hiç bir zaman aynı olmuyor(trafik, yol durumu, rampa, sehir içi - dışı )

sadece vw polo olan bir arkadaşım tdi motoru için kırsal motorin alıyordu ucuz diye ve daha kalın olduğundan daha az yakıyor gibisinden bir şeyler söylemişti

dediğine göre turbo bozulursa bozulsunmuş zaten motorin fiyatından çok kar ediyormuş ?!? ama yıllardır kullanıyor:)
öle bi hal aldı ki akaryakıt fiyatları insanlar nerden kar edeceğini şasırdı resmen:)

isuldor
05/01/2011, 15:11
hayır adam bunu vw passatta da yapıyordu

aile gelenekleri kırsaldan geldik aslımızı inkar etmeyiz gibisinden

Erdem Bozdağ
05/01/2011, 15:24
po vmax km olarak farkediyor opete nazaran

takres
05/01/2011, 15:26
hayır adam bunu vw passatta da yapıyordu

aile gelenekleri kırsaldan geldik aslımızı inkar etmeyiz gibisinden

iyi cesaret valla Allahtan yağ falan yakmıyorlar :D :D

circassiancomis
05/01/2011, 15:38
bildiğim kadarıyla kırlas mazot kalkacak veya kalktı

Haberi:Ekonomi - Kırsal motorin kalkıyor, düzenleme olmazsa çiftçi pahalı akaryakıt tüketecek - ZAMAN GAZETESİ [İnternetin İlk Türk Gazetesi] (https://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1049030&title=kirsal-motorin-kalkiyor-duzenleme-olmazsa-ciftci-pahali-akaryakit-tuketecek)

ben yakıtı(mazotu) sheell den alıyorum, bir kere opetten altım motorun çalışmasında ve km olarak bir fark göremedim her seferinde fullerim depoyu.. bir kerede aytemizde fulledim depoyu bayii sahibi akraba ayıp olmasın diye oradanda depoyu fullemiş bulunduk kötülemek gibi olmasın ama arabanın sesi değişti daha kalınlaştı ama gelende shell kullanıyorum

isuldor
05/01/2011, 15:42
10 numara yağ:)

aslında bizim araçlara ayçiçek yağı koysak kaç lira litresi acaba?

bir de istanbulda taksiciler shell kullanıyormuş öyle diyordu taksiciler(ben genelde sorarım)

aslam0740
05/01/2011, 17:00
ben eskişehirdeyim shell kullanıyordum o soğuklarda tak diye marş alırdı ama shell çabuk bitiyor çok ince bu sefer po aldım bu soğuklarda biraz nazlanıyor çalışması için ama uzun km yapıyor uzun km yapmak istiyorsan po al. Araba atik olsun hızlı olsun dersen shell ama dezavantajı az km yapıyor.

sabanci
05/01/2011, 19:46
ben genelde shell 'den alıyorum diğer yerleri hiç denemedim ama gayet makul geliyor bana km bazında bende merk ediyodum bu konuyu iyi oldu...

zaferdurukan
05/01/2011, 19:52
en az total yakıyor neden mi? çünkü 3 kuruş daha ucuz:)

uzuncocuk
05/01/2011, 21:44
hepsi aynı yerden cıkıyor... anne cocuklarına yaptıgı poacayı dagıtıyor. bırı peynırlı bırı kıymalı bırı sade. ucununde agırlıgı aynı. hangısı daha cok doyurur... ? hepsı aynı doyurur... satın alsalar bunları o zaman en ucuz derdık... bak kardes fıyatlara en ucuza gır al... bırazcıkta gaz pedalına yuklenmekten vazgec... en ucuz yakıtı sen tuket:)

ZV 007
05/01/2011, 22:55
hepsi aynı yerden cıkıyor... anne cocuklarına yaptıgı poacayı dagıtıyor. bırı peynırlı bırı kıymalı bırı sade. ucununde agırlıgı aynı. hangısı daha cok doyurur... ? hepsı aynı doyurur... satın alsalar bunları o zaman en ucuz derdık... bak kardes fıyatlara en ucuza gır al... bırazcıkta gaz pedalına yuklenmekten vazgec... en ucuz yakıtı sen tuket:)
Dediğin gibiyse haklısın ama bazılarının içinde farklı katkı maddeleri oluyor diye biliyorum ben.denicem ama opet dışından bi yerden alcam bakalım nolcakk

gousto
05/01/2011, 23:05
bende aracımı aldığımdan beri shellden alırım ve hep fullerim...ancak bu sefer depoyu bitirdiğimde FULL ünvanıyla faaliyet gösteren istasyondan alacağım fiyat olarak yaklaşık %10 kadar daha uygun diye biliyorum...ama açıkça söylemek gerekirse cesaret edemiyorum...bu istasyondan alım yapan arkadaş var mı

OzzY
05/01/2011, 23:07

örnek mantıklı ama yanlış bence, kıymalı daha çok doyurur tabii. aynı hacim aynı ağırlık olabilir ama katkılardan dolayı yanışlar farklı bu yüzden azda olsa km fark eder bence

pilotender
05/01/2011, 23:15
Babam bir benzin istasyonunda müdürlük yapıyor. Ben biliyorum bütün mazotlar aynı arkadaşlar kendinizi kandırmayın az gidiyor cok gidiyor diye. Babamın benzin istasyonu petrotürk bayisi. Ve ben gözlerimle şahit oldum ki, diğer bir akaryakıt istasyonu olan alpet o gün tankerleri geciktiği için bizim istasyonun tankerinden mazot ve benzin boşalttı kendi depolarına :) Babamın da dediği şu ki hepsi de aynı rafineri'den doluyor gerisi hikaye diyor...Anlıycanız fark yok aralarında.

MRT 791
05/01/2011, 23:21
örnek mantıklı ama yanlış bence, kıymalı daha çok doyurur tabii. aynı hacim aynı ağırlık olabilir ama katkılardan dolayı yanışlar farklı bu yüzden azda olsa km fark eder bence

shell GTL den sasmayın pahalı olduguna aldanmayın daha fazla km yapıyor vede performansı artırıyor kendı arabam +opel corsa da bızzat denedık ve denemeden sonra yanı agustos ayından ıtıbaren shell GTL den bende opel sahıbıde sasmadık kımse denemeden yorum yapmasın sunuda eklemek ısterım adamın bırı GTL alıp ta gazı kokleyerek dolasırsa o zmn ıllakı cok km yapamaz kullanımıda goz onunde tutalım

erosistanbul
05/01/2011, 23:37
ben bunu bizzat kendimce test ettim.shell, bp, opetten farklı zamanlarda ağzına kadar fulledim.şehir içi ev-iş aynı yolda denedim. sırf deniyecem diye başka yola gitmedim.

ev-iş pendik-kadıköy arası e5 i kullandım.genelde hızımı 70-90 arası sabitlemeye çalıştım. yarı şehirler arası gibi düşünülebilir.
shelde 530km gittim (çekiş düştü)
opetde 560km gittim.(çekiş normal)
bp de 650km gittim.(çekiş yükseldi)

bu ara fullshop tan alıyorum.3.72 den. henüz test etmedim.çekişte bi düşüş yaşamadım.birazda sıkıldım 70-90 arası gitmekten. :)

ZV 007
06/01/2011, 14:13
ben bunu bizzat kendimce test ettim.shell, bp, opetten farklı zamanlarda ağzına kadar fulledim.şehir içi ev-iş aynı yolda denedim. sırf deniyecem diye başka yola gitmedim.

ev-iş pendik-kadıköy arası e5 i kullandım.genelde hızımı 70-90 arası sabitlemeye çalıştım. yarı şehirler arası gibi düşünülebilir.

bu ara fullshop tan alıyorum.3.72 den. henüz test etmedim.çekişte bi düşüş yaşamadım.birazda sıkıldım 70-90 arası gitmekten. :)
LPG varmı sende?

zaferdurukan
06/01/2011, 18:59
fullpetten dün aldım 50 tl lik bayağı doldu valla:) yarım deponun altında ki cizgide idi.2 gün sadece sokak arasında kullanıldı 1. ve 2. vites kullndık nerdeyse 200 km yaptık( neden sokak arası demeyin iş gereği :) )

erosistanbul
07/01/2011, 00:45

LPG varmı sende?

Volkan hayır lpg yok. zaten 3.72 yede lpg satmazlar.

ZV 007
07/01/2011, 01:12
Volkan hayır lpg yok. zaten 3.72 yede lpg satmazlar.
evet :)farketmemişim ben onu.Ama yinede iyi bir ortalama

erosistanbul
07/01/2011, 01:30
Valla çok zor bi ortalama tutturdum. klasik ve hafif müzik dinlemekten midem bulandı artık.sakin gitmeye çalışıyorum.boş yolda 80 civarı sabit hızda gitmek yoruyo insanı.biraz daha kassam daha iyi sonuçlar yapabilirim. rekorum 5.1. Ama ben rekor kırdıkça zam yapıyolar :) bende bıraktım artık.

ZV 007
07/01/2011, 01:37
Valla çok zor bi ortalama tutturdum. klasik ve hafif müzik dinlemekten midem bulandı artık.sakin gitmeye çalışıyorum.boş yolda 80 civarı sabit hızda gitmek yoruyo insanı.biraz daha kassam daha iyi sonuçlar yapabilirim. rekorum 5.1. Ama ben rekor kırdıkça zam yapıyolar :) bende bıraktım artık.
Boş yolda da 80 le gıdılmıyo yaa.Kamyoncular tırcılar bıle solluyoo bı zman sonra sıkılıyo ınsann basıyooo.secımlere dogru ucuzlar ama akaryakıt gorursun bakk.bıde her sene kısın zam gelıyoo yaza doğru ucuzluyoo.gercı bende lpg var ama.2 lıradan 2300 e cıktıı az zam gelmedı yanıı.

GPS2
07/01/2011, 01:39
yakıtı boşverin arkadaşlar...dün opet*ten mazot alırken pompacı arkadaş (komşum) opet kartta puanın var ise deterjan almamı önerdi...baktık 15 tl birikmiş ve 29 paket tanesi 600 gr(yaklaşık 18 kg) ariel automat alabileceğimi belirtti kasadaki eleman...ayak üstü hesap kitap içişleriyle istişare derken kabul ettim...bugünde merak ettim markette fiyatlara bir bakayım dedim 6 kg aynı marka 18 tl...haberiniz olsun :)...bu promosyon işi sona eriyor galiba değerlendirin derim...yoksa 15 tl*ye yaklaşık 4,5 lt mazotla yetinecektik mesela...;)

demon
07/01/2011, 01:40
Shell GTL iyi gider ama çabuk yanar. Daha az km gidiyor.

Diğerleri birbirinden pekte farklı değil. Ben bu aralar oyuncak araba için Shell' den alıyorum.

Kafama o aralar ne eserse oradan yakıt alıyorum.

erosistanbul
07/01/2011, 02:20
yakıtı boşverin arkadaşlar...dün opet*ten mazot alırken pompacı arkadaş (komşum) opet kartta puanın var ise deterjan almamı önerdi...baktık 15 tl birikmiş ve 29 paket tanesi 600 gr(yaklaşık 18 kg) ariel automat alabileceğimi belirtti kasadaki eleman...ayak üstü hesap kitap içişleriyle istişare derken kabul ettim...bugünde merak ettim markette fiyatlara bir bakayım dedim 6 kg aynı marka 18 tl...haberiniz olsun :)...bu promosyon işi sona eriyor galiba değerlendirin derim...yoksa 15 tl*ye yaklaşık 4,5 lt mazotla yetinecektik mesela...;)

eyvallah kardeş, bende şu puanları napıyım diye düşünmüşüm. bari eve yarasın.

Punto_Can
07/01/2011, 13:20
forever po wmax :)
opete kıyasla daha çok km ve daha iyi çekişi var, sağlam bir istasyondan 1 depo alıp denemenizi tavsiye ederim...