PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hangi Yay Türkiye Şartlarına en uygun?

Reddline
25/04/2007, 10:22
Arkadaşlar hangi marka yay Türkiye şartlarına en uygun acaba? 5cm yay almayı düşünüyorum fakat yol tutuş ve konfor bakımından hangi yay optimum seviyede ne çok sert ne de çok yumuşak... Yani yol tutuş ve konforun optimum olduğu yay sizce hangisidir?

Mısafır
25/04/2007, 10:27
boyle bı soru bıraz garıp olur... turkıyeye bızım arabalar bıle uygun degıl ..
yay taktıgın zaman daha dıkkatlı olman yeterli yoksa heryer cukur :D sabırlı surusler yaydan sonra.. kalıtelı bıseyler ıstıyorsan eıbach veya H&R

Bülent A.
25/04/2007, 10:37
Açıkçası yaydan ne beklediğine bağlı.
Ben hızlı araba kullanıyorum.Konfor çok önemli değil dersen OMP , Kw, Apexi takmalısın.Bunlar genel olarak sert yapılı olup aracın yol tutuşunu en üst seviyeye çıkarmakla beraber konforu en alt düzeye indirir.
Hem konfor hem yol tutuş istiyorsan Eibach , voglant , H&R tercih etmelisin.

Kaç cm lik istediğine gelince:
Aracım baya düşsün ben dikkatli kullanırım altını çarpamam diyorsan 5 cm lik en ideali.ok ben kasamam sıkıntıya gelemem görüntü olarak hoş olsun yeter diyorsan 4 veya 3.5 cm lik takman gerek.

Reddline
25/04/2007, 19:31
Eibach en kaliteli ve güvenlisi sanırım. Yakında 5cm almayı düşünüorm. İlk adres Bülent Abi tabiki:)

SANtO
25/04/2007, 22:19
arkadaşlar yayı değiştirdikten sonra amortisörüde değiştirmek gerekmiyormu?
çünkü 3.5 cm alçaltınca amortisörün çalışma strokundan 3.5 cm çalınmış oluyor. yani strok atıyorum 10 cm ise 6.5 cm ye düşüyor. bide araştırdığım kadarıyla rot ayarı yapılmazsa tekerleğin kamber açısı değiştiği için (kamber olduğundan kesin emin değilim) tekerleğin iç kısmı daha çok aşınıyormuş.

matrox
25/04/2007, 22:53
çünkü 3.5 cm alçaltınca amortisörün çalışma strokundan 3.5 cm çalınmış oluyor. yani strok atıyorum 10 cm ise 6.5 cm ye düşüyor. bide araştırdığım kadarıyla rot ayarı yapılmazsa tekerleğin kamber açısı değiştiği için (kamber olduğundan kesin emin değilim) tekerleğin iç kısmı daha çok aşınıyormuş.

Bazı yaylar orjinal ekipmanla kullanılabilmek için yapılıyor arkadaşım araba üzerindeki amortisörün tolerans değerleri ince hesaplarla yapılıyor zaten kaliteli yay alınması bu açıdan önemli

kamber açısı ayarlarına gelince ben amortisör değişiminden sonra arabanın rot ayarlarının yeniden yapılması gerektiğini düşünüyorum
zaten o kadar para harcayıp yay takan arkadaş ta 30 milyon verip rot ayarından kaçmaz herhalde

ABNEW
26/04/2007, 00:13

Her zaman söylediğim gibi en doğrusu yay+amortisör bence.Ama sadece yay takılacaksa 3-3.5cm kesinlikle aşılmamalı şahsi fikrim:)

matrox
26/04/2007, 02:18
Her zaman söylediğim gibi en doğrusu yay+amortisör bence.Ama sadece yay takılacaksa 3-3.5cm kesinlikle aşılmamalı şahsi fikrim:)

ya arda sen varya 10 numarasın

ben ne yazmayı düşünsem bir bakıyorum yazmışsın

arkadaşlar profesyonel olsun istiyorsanız

kw variant1 yaklaşık 2300 ytl
kw variant2 yaklaşık 2700 ytl

bu arada kw için konfordan ödün verir demişler

arkadaşlar bu sistemler ayarlı sen ne istersen o ayar da olur

alperylm
26/04/2007, 09:28
bülent abinin dedikleri kısa ve öz aslında . teşekkürler :) ben vogtland kullanıyorum memnunum ama yollarımız çok zorlu

Misafır
26/04/2007, 10:50
elibach, h&r ya da voglant.

başka yay tanımam türkiye yolları için.

matrox
26/04/2007, 12:42
kw kullandınız mı hiç???

bence yay ve amortisör sistemi derken kw bu sıralamada ilk sırada olur

eibach bencede çok kaliteli

ama kw farklı hemde çok

zaten fiyatıda durumu özetler nitelikte

DRaGGeR
28/04/2007, 14:44
Sert kullanım, daha iyi yol tutus istersen AP tavsiye ederim.

Ama bildigin beton, konfor hic bekleme, her cukurda konsol basıma geciyor.

Ama arabayı virajda, makasta koparmak imkansız gibi birsey.

Bülent A.
28/04/2007, 17:05
Bizim araçlarımız için amortisör ve yay komple alınacaksa öncelikle Apexi tavsiye ederim.Arkasından Kw geliyor.

Reddline
28/04/2007, 17:24
Bugün Yıldıray Abi ile buluştuk birmot ta o H&R 3,5cm tavsiye etti. Büyük ihtimalle onlardan alıcam yaklaşık 1 ay içinde... Ama piyasada yay yokmuş:(

Bülent A.
28/04/2007, 17:51
Jant ve lastik ölçün nedir?

Reddline
28/04/2007, 18:10
16' orj fiat jantı 195/65/16 galiba...

Bülent A.
28/04/2007, 18:13
o zaman 3.5 luk yeterli Ama lastik değiştirecek ve 45 yanağa ineceksen 16 ve üzerine 5 lik takmalısın.Görüntüyü tamamlaması için

Reddline
28/04/2007, 18:14
valla doğru söylüyosun Bülen Abi ama benim jant almam zor gibi gözüküyor. yani en azından uzun bir süre alamam:) onun için 3,5cm ideal gibi görünüyor.

Bülent A.
28/04/2007, 18:16
Peki sonra?
Tekrar yaymı değiştireceksin?
Karar senin.

Reddline
28/04/2007, 18:30
17 alacak kadar gücüm olursa 5cm yay alırız heralde... ama 1 2 sene 5cm yayla 16jant biraz zor olur istanbul şartlarında. marjbiyerlerimi çok seviyorum Bülent Abi:)

sss
15/06/2007, 12:05
Arkadaşlar hangi marka yay Türkiye şartlarına en uygun acaba? 5cm yay almayı düşünüyorum fakat yol tutuş ve konfor bakımından hangi yay optimum seviyede ne çok sert ne de çok yumuşak... Yani yol tutuş ve konforun optimum olduğu yay sizce hangisidir?
konfor ve yoltutuş birbirinden optium olmayan şeyler zaten nasıl dersen arabana 5 lik yay takarsan sertleşiceği için konforun bozulur ama 3.5 takarsan komforlu olur ama tabi 5 lik yay ın yol tutuşunu vermez ben kendim 3.5 takıcam eibach iyi bi yaydır ama diğerleride takılabir markalı olduktan sonra ben bide 16 orjınallerini takmayı düşünüorum

sss
15/06/2007, 12:06
konfor ve yoltutuş birbirinden optium olmayan şeyler zaten nasıl dersen arabana 5 lik yay takarsan sertleşiceği için konforun bozulur ama 3.5 takarsan komforlu olur ama tabi 5 lik yay ın yol tutuşunu vermez ben kendim 3.5 takıcam eibach iyi bi yaydır ama diğerleride takılabir markalı olduktan sonra ben bide 16 orjınallerini takmayı düşünüorum

ArcA
03/07/2007, 19:59
ben 3.5 H&R takdırdım bugün takıldıktan 1 saat sonra babamı bindirdim ne görünüşten ne de gidişimizden farketmedi :) ben bile anca dikkatli bakınca arabanın alçaldığını anlıyorum..
ancak çukurlarda biraz fazla zıplatıyo.. forumlarda okuduğum kadarıyla sonradan daha konforlu oluyomuş.. beklicez görücez bakalım..