PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Start&Stop çalışmıyor

delkan
04/01/2011, 08:10
Arkadaşlar genelde start&stop kapalı iken araç kullanıyorum bu sabah bir şey fark ettim ss açık iken kırmızı ışıkta durdum ss den ses seda yok ardınan birtane daha yine yok sonra 3. kırmızıda dikatimi bişey çekti durduğumda ekranda ss devre dışı yazdı butondan açıp kapadım tekrar açtım tekrar durdum değişen olmadı sebenebini bilen varmıdır.
Not: bu arada kalorifer 2. kademede ve silecekler çalışır durumda idi.. bunun bir ilgisi olabilirmi?

USTA
04/01/2011, 08:41
Kullanım klavuzunda yazıyor bu uyarı,aracın kaloriferi veya silecekleri çalışıyorsa,sürüş konforunu bozmamak ve aküyü korumak adına start stop çalışmıyor...

TORnADO
04/01/2011, 09:15
Kullanım klavuzunda yazıyor bu uyarı,aracın kaloriferi veya silecekleri çalışıyorsa,sürüş konforunu bozmamak ve aküyü korumak adına start stop çalışmıyor...

Benim Fiorino'da da oluyor bu,ben daha kılavuzu inceleyemedim de bozuk mu ki diyordum. :)

yolcu27
04/01/2011, 10:00
kalorifer ve silecekler çalışıyorsa ss nin çalışmaması normal bende ilk zamanlarda şaşırıyordum çalışmamasına. anormal durumda zaten kendiliğinden devredışı kalıp motor arıza lambasını yakarak ekranda" motoru kontrol ettirin" yazısı çıkmasıdır. gerçi bende bu yazı çıkıyor 1 gün sonra yeniden kayboluyor :D

delkan
04/01/2011, 10:47
teşekkürler bende korkmuştum başımıza iş aldık diye :)

hsyn28
04/01/2011, 12:27
kalorifer acıkkende devreye girer fakat ortam sıcaklıgını yakalamıs olması lazım start stop devre dısı yazdıgı zaman tırsmaya gerek yok S&S devre dısı yazmayıpta stop etmezse o zaman tırsın:)

sezerism
04/01/2011, 21:41
S & stop sileçekler aktif olduğunda benim araçta ışıkta durduğumda motoru durduruyor. Klima hariç her durumda aktif oluyor. Motor soğukken zaTen çalışmaz.

takres
04/01/2011, 21:56
s&s sizce kullanışlı mı...

murat26
04/01/2011, 22:42
start -stop sisteminin artılarını ve eksilerini yazarsanız çok memnun olurum

sezerism
04/01/2011, 23:10
Bu sistem güzel artılar fazla . Ama heyecen yapıp araç duracak mı?kalkacak mı? Diye endişe yaparsan ve gaza fazla basarsan sistem boğuluyor. Araç durabiliyor .

delkan
05/01/2011, 10:04
SS bugün çalıştı ve sorun yok (maşallah) ben genelde sistemi çok aşırı yoğun trafikte pek kullanmıyorum çünkü ankarada trafik yoğunda olsa adım adım ilerliyor. uzun süreli durmalarda yapmadımız için sistemi pek devreye almıyorum ama sabah saatlerinde yada gündelik kullanımda açık tutuyorum çünkü ankarada maşallah 60 sn altı kırmızı ışık yok 90 lıklarda cabası :)

yolcu27
05/01/2011, 10:22
lpg taktıracağımı kestirebilseydim eğer ss siz alırdım aracımı. hiç kullanmıyorum artık :) benzinli kullanan arkadaşlar için çok yararlı oluyordur eminim ben 10bin km benzinli kullandım ve çok yararını gördüm. 25 sn nin üzerinde her zaman stop ettiriyordum. ışıklarda start ettiğinde merakla bakanlar çok oluyordu.

akbiyik
05/01/2011, 14:21
arkadaşlar star-stop nasıl çalışıyor ne işe yarıyor kısaca bilgilendirirmisiniz hiç bilgim yok

yolcu27
05/01/2011, 14:38
arkadaşlar star-stop nasıl çalışıyor ne işe yarıyor kısaca bilgilendirirmisiniz hiç bilgim yok

vites boşta ve hızınız 5 km nin altına düştüğünde motoru otomatik olarak stop ettiren stop ettiği saniyeler boyunca enerjiyi bildiğim kadarıyla aküden sağlayan. yeniden debyaja bastığınızda motoru otomatik olarak çalıştıran bir sistem. kırmızı ışıklarda uzun süreli bekleyişlerde motorun stop etmesiyle tasarruf sağlamanıza yarıyan bir özellik diyebiliriz.
kısacası
hız 5 in altında ve araç boşta ise stop ediyor
yeniden çalışması için debyaja basıyoruz start ediyor olay bu:)

USTA
05/01/2011, 16:12
Sıkışık trafikte sinir bozucu oluyor bazen,olmadık yerde stop ediyor,en temizi kapalı kullanmak...

delkan
05/01/2011, 16:15
evet çok sıkışık trafikte sniri bozucu zaten amaç ışıklarda tasarufu sağlamak.. o yuzden normal saatlerde kullanman faydası var ankarada sabahaları mesela :)

akbiyik
06/01/2011, 10:14
hımm ben kırmızı ışıklarda eğer 60 sn den fazla bekliyeceksem mutlaka arabayı stop ettiriyorum 10-15 saniye calıştırıyorum:)

sezerism
06/01/2011, 12:23
bu sistem sıkışık trafikte olmaz . Ani hareketlerden sorun çıkar sistem çalışmaz .Bu sistemi normal zamanda kullanmak en iyisi.

nerhal61
06/01/2011, 13:04
s-s sistemi öyle elzem bir özellik değil. Faydası yok mu var tabi. kabaca ayda 10 tl karı var. Nasıl mı?

Hergün 6+6=12 km lik işyeri güzergahımda kullanıyorum.
Ayda 22 iş gününden 264 km eder.
Her ay ortalama 1250 km yol yapıyorum. Yani yaklaşık 1000 km'de s-s in kullanıldığı pek olmuyor.
Her gün kabaca 4 er dakikadak 8 dakika s-s devrede. Yani ayda 264 km'de 176 dakika= 2,93 saat devrede. Bunu kalan 1000 km ye ters oranlarsamak mümkün ama stop etmeyecek güzergahta oluyorsunuz. Hadi ona da 1 saat diyelim. Yani her ay 1250 km yol yapan biri olarak 3,93 saat'lik bir s-s li sistem kullanımım var. Araçlarımızın rölantide yaklaşık 0,7 lt/sa'lik bir tüketimi var. Klima olur,far açık olur vs. artar ya da azalabilir ama ortalama bunu alalım. Bu da saatte 0,7*3,90= 2,73 TL eder. Ay boyunca 4 saatten 10,92 ~= 11 TL yapar.

İşte S-S in bana katkısı. Yılda 132 TL eder. 5 yılda 660 TL eder.

Sıfır alırken ödeyeceğiniz ekstra para ise yaklaşık 600 TL.

Bence değer mi? Değmez...Ben dualogic aldığım için başka alternatif yok idi. (Savunma :) )

Hele ki lpg taktıranlar da daha da önemsiz hale geliyor. Zira her çalışmada araç benzinle çalışacak ve gaz geçişi için 40 derece motor ısısına göre hesaplama yapacak ve kısa da olsa 5-10 sn araç yine benzinde çalışacak ve geçiş yapacaktır.

Bütün bunların yanında çevreciyiz diyorsak s-s cok güel bir sistem. Keşke her araçta olsa da trafik gürültüsü yüzünden cadde üstünden ev tutulabilse :) ya da egsoz emisyonları azalmış olsa değil mi?

Sıkıntıları ;
- Trafikte gelir durursunuz ve s-s çalışır. Lamba 120 sn olsun. Önünüzdeki bir şekilde (tam dibine yanaşmak hastalıktır ya bizde) 1-2 araba boyu ileri kayar. ARkanızdaki de selektör yapar kaysana diye. Siz de ayağınızı frenden aldıgınızda tekrar çalışacağını bilirsiniz ve 10 km/sa lik hıza tekrar çıkıp duramayacağınızı bildiginiz için durmaya devam edersiniz. Huzursuz bekleyiş. Bir keresinde polis gelip , kaysana bile demişti :) Yani her lambada o süreyi full bekleyeceksini dizey birsey yok.
- Genel tabirle 25 s'nin altında bekleyecekseniz motor stopunun bir esprisi yok. Tekrar çalıştıgında hem motor aşınması hem de benzin tüketimi rölantiye göre fazla oalcaktır. Evo larda marş motoru ve akünün farklı oldugunu bilsek de (nereye kadar) zararları da var
-Tampon tampona ilerliyorsunuz ve cok yavas seyretseniz de bir yerde 10 sn durmak bile mümkün olmaz cogu zaman. İlerleyen aracın arkasından devam etmek icin de cogu zaman 10 km/sa in üstüne cıkarsınız ve zırt pırt durursunuz. Bu da sürekli s-s aç kapa demek.
-Aracınızı parkedeceksiniz ve seri sekilde durup geri vitese geçireceksiniz. Durdugunuz anda gercekten cok seri geriye takarsanız araç s-s çalışmıyor ama net bir kuralını da bulamadım. Dolayısıyla her seferinde stop ediyor ve geriye takınca 1-2 sn içinde yeniden çalısıyor. Yine zırt pırt çalışmaya örnek.
-Aracın konsolundaki düğme pasif etmek için değil, bence aktif etmek için konumlandırılmış olmalıydı. Mevcut şekliyle her seferinde (şahsen artık kullanmadıgım için : Lpg ) kapatmayı akıl etmek gerekiyor.

Kısacası ayda 11 TL net kar bütün bunlar göz ardı edilmiş şekliyle şahsımca hesaplanmıştır.

Karar sizin!

Selamlar

USTA
06/01/2011, 13:37
Halit bu kadar detayalı açıklaman için seni tebrik ederim,aynı düşüncedeyim bende,start&stop gereksiz bir ayrıntı ve can sıkıcı,araç durduktan 5-10 saniye sonra motoru kapatsa anlarımda daha durmadan stop etmesi çok sakıncalı bence...
Öndeki trafik anlık duraklasa bile motou stop ettiriyor,2 saniye geçmeden trafik açılıyor hadi yeniden marşa basıyor,park edeceksin durduğun anda geri vitese takana kadar motor stop ediyor,bizimkinde lpg olmadığı halde aracı çalıştırınca bu özelliği kapatıyoruz...

yolcu27
06/01/2011, 13:51
çıkarttırıp satma gibi bir imkanımız var mi acaba yada direk kapalı kalsa bilgisayarla ayarlanır mı ki :Slpg olduğundan kullanmıyorum artık :) her binişimde kapatmak sinir bozucu olmaya başladı

nerhal61
06/01/2011, 14:06
Forumda yazmıştı sanki, tamamen iptal etmek servisin yetkisinde diye. Sormak lazım.
Olmadı fişi çek gitsin :)

zafermutlu
06/01/2011, 14:08
arkadaşlar yapmayın ya. bence çok güzel bir özellik arıza yapmazsa eger. gören hayran kalıyor. 2 sn trafik tıkanmasında durdunuz ayagınızı niye debriyajdan çekiyosunuz. ben kullanıyorum hoşuma da gidiyor. hanım stop ettiryor anahtar çevirmden debriyajla çalışıyor. baskı balata biter demeyin bizim hanım palionun balatayı bitiremedi ki buda bitmez..

sinturese
06/01/2011, 16:08
s-s sistemi öyle elzem bir özellik değil. Faydası yok mu var tabi. kabaca ayda 10 tl karı var. Nasıl mı?

Hergün 6+6=12 km lik işyeri güzergahımda kullanıyorum.
Ayda 22 iş gününden 264 km eder.
Her ay ortalama 1250 km yol yapıyorum. Yani yaklaşık 1000 km'de s-s in kullanıldığı pek olmuyor.
Her gün kabaca 4 er dakikadak 8 dakika s-s devrede. Yani ayda 264 km'de 176 dakika= 2,93 saat devrede. Bunu kalan 1000 km ye ters oranlarsamak mümkün ama stop etmeyecek güzergahta oluyorsunuz. Hadi ona da 1 saat diyelim. Yani her ay 1250 km yol yapan biri olarak 3,93 saat'lik bir s-s li sistem kullanımım var. Araçlarımızın rölantide yaklaşık 0,7 lt/sa'lik bir tüketimi var. Klima olur,far açık olur vs. artar ya da azalabilir ama ortalama bunu alalım. Bu da saatte 0,7*3,90= 2,73 TL eder. Ay boyunca 4 saatten 10,92 ~= 11 TL yapar.

İşte S-S in bana katkısı. Yılda 132 TL eder. 5 yılda 660 TL eder.

Sıfır alırken ödeyeceğiniz ekstra para ise yaklaşık 600 TL.

Bence değer mi? Değmez...Ben dualogic aldığım için başka alternatif yok idi. (Savunma :) )

Hele ki lpg taktıranlar da daha da önemsiz hale geliyor. Zira her çalışmada araç benzinle çalışacak ve gaz geçişi için 40 derece motor ısısına göre hesaplama yapacak ve kısa da olsa 5-10 sn araç yine benzinde çalışacak ve geçiş yapacaktır.

Bütün bunların yanında çevreciyiz diyorsak s-s cok güel bir sistem. Keşke her araçta olsa da trafik gürültüsü yüzünden cadde üstünden ev tutulabilse :) ya da egsoz emisyonları azalmış olsa değil mi?

Sıkıntıları ;
- Trafikte gelir durursunuz ve s-s çalışır. Lamba 120 sn olsun. Önünüzdeki bir şekilde (tam dibine yanaşmak hastalıktır ya bizde) 1-2 araba boyu ileri kayar. ARkanızdaki de selektör yapar kaysana diye. Siz de ayağınızı frenden aldıgınızda tekrar çalışacağını bilirsiniz ve 10 km/sa lik hıza tekrar çıkıp duramayacağınızı bildiginiz için durmaya devam edersiniz. Huzursuz bekleyiş. Bir keresinde polis gelip , kaysana bile demişti :) Yani her lambada o süreyi full bekleyeceksini dizey birsey yok.
- Genel tabirle 25 s'nin altında bekleyecekseniz motor stopunun bir esprisi yok. Tekrar çalıştıgında hem motor aşınması hem de benzin tüketimi rölantiye göre fazla oalcaktır. Evo larda marş motoru ve akünün farklı oldugunu bilsek de (nereye kadar) zararları da var
-Tampon tampona ilerliyorsunuz ve cok yavas seyretseniz de bir yerde 10 sn durmak bile mümkün olmaz cogu zaman. İlerleyen aracın arkasından devam etmek icin de cogu zaman 10 km/sa in üstüne cıkarsınız ve zırt pırt durursunuz. Bu da sürekli s-s aç kapa demek.
-Aracınızı parkedeceksiniz ve seri sekilde durup geri vitese geçireceksiniz. Durdugunuz anda gercekten cok seri geriye takarsanız araç s-s çalışmıyor ama net bir kuralını da bulamadım. Dolayısıyla her seferinde stop ediyor ve geriye takınca 1-2 sn içinde yeniden çalısıyor. Yine zırt pırt çalışmaya örnek.
-Aracın konsolundaki düğme pasif etmek için değil, bence aktif etmek için konumlandırılmış olmalıydı. Mevcut şekliyle her seferinde (şahsen artık kullanmadıgım için : Lpg ) kapatmayı akıl etmek gerekiyor.

Kısacası ayda 11 TL net kar bütün bunlar göz ardı edilmiş şekliyle şahsımca hesaplanmıştır.

Karar sizin!

Selamlar

Çok doğru söylemissiniz,

"Aracın konsolundaki düğme pasif etmek için değil, bence aktif etmek için konumlandırılmış olmalıydı"

Her binişimde kapatmak zorunda kalıyorum, trafik hep adım adım.

USTA
06/01/2011, 17:11
arkadaşlar yapmayın ya. bence çok güzel bir özellik arıza yapmazsa eger. gören hayran kalıyor. 2 sn trafik tıkanmasında durdunuz ayagınızı niye debriyajdan çekiyosunuz. ben kullanıyorum hoşuma da gidiyor. hanım stop ettiryor anahtar çevirmden debriyajla çalışıyor. baskı balata biter demeyin bizim hanım palionun balatayı bitiremedi ki buda bitmez..

Dualogic lerde debriyaj yok maalesef,sistem otomatik çalışıyor ve stop ediyor...:)

zafermutlu
06/01/2011, 20:31
Dualogic lerde debriyaj yok maalesef,sistem otomatik çalışıyor ve stop ediyor...:)

pardon ya sizin arabalarda debriyaj yok unuttum:)

hiç debriyajı olmayan araba alınır mı:D şaka bi tarafa ozaman kötü birini bırakacam iki saniye stop ediyor. kötü durum...

N-ciniir
15/02/2011, 11:57
sıkışık trafikte pek kullanışlı değil hakkaten. Start&Stop süresi ayarlanabilir olsaydı keşke. mesela araba durduktan 10sn sonra aktif olsun şeklinde...

taneren
15/02/2011, 12:57
Bir aracın motoru en çok ilk çalışma anlarında yağlama tam yapılamadığı için aşınır diye bir kanı vardır.
O zaman sormak lazım stop eden aracın yağı kartere doğru süzülür,yani her çalışmada motor az bir yağla yağlanmak zorunda kalır.gün içerisinde bu devamlı olursa mantıken motorun ömrünü kısaltması lazım değilmidir. Eğer atladığım yada bilmediğim ekstra bir özellik eklenmemişse.

Marker
15/02/2011, 14:39
Postlarin tamamini okumadim ama anladigim kadariyla sikayetler genelde surus aliskanliklari ile ilgili, ben zaten sIkisik trafikte araci bosa almiyorum ayagim surekli debriyajda duruyor 2sn sonra muhtemelen zaten hareket etmem gerekecek neden bosa alayim. Henuz evom gelmedi yani kullanma firsatim olmadi ama duyduklarim ve okuduklarima gore 10 numara bi sistem tam bana gore =)

Edit:

Bir aracın motoru en çok ilk çalışma anlarında yağlama tam yapılamadığı için aşınır diye bir kanı vardır.
O zaman sormak lazım stop eden aracın yağı kartere doğru süzülür,yani her çalışmada motor az bir yağla yağlanmak zorunda kalır.gün içerisinde bu devamlı olursa mantıken motorun ömrünü kısaltması lazım değilmidir. Eğer atladığım yada bilmediğim ekstra bir özellik eklenmemişse.
Sanirim 3 dk dan uzun sure devrede kalmiyor ve araci tekrar calistiriyor. argedeki muhendisler bizim dusunduklerimizi dusunmustur asinma yipranma gibi sorunlar cikaracagini hic sanmiyorum.

N-ciniir
15/02/2011, 15:25
Postlarin tamamini okumadim ama anladigim kadariyla sikayetler genelde surus aliskanliklari ile ilgili, ben zaten sIkisik trafikte araci bosa almiyorum ayagim surekli debriyajda duruyor 2sn sonra muhtemelen zaten hareket etmem gerekecek neden bosa alayim. Henuz evom gelmedi yani kullanma firsatim olmadi ama duyduklarim ve okuduklarima gore 10 numara bi sistem tam bana gore =)

Edit:

Sanirim 3 dk dan uzun sure devrede kalmiyor ve araci tekrar calistiriyor. argedeki muhendisler bizim dusunduklerimizi dusunmustur asinma yipranma gibi sorunlar cikaracagini hic sanmiyorum.

dualogic te debriyajda bekleme şansı da yok :)

Marker
15/02/2011, 15:30
dualogic te debriyajda bekleme şansı da yok :)
=))
Daha once dualogic kullanmadim ama peder beyin araci otomatik oyuzden farazi konusuyorum suan, Arac D de durukendemi stop ediyor yoksa N ye aldiginizdami? Eger vites D konumundayken stop ediyorsa gercekten kotu olabilir.

taneren
15/02/2011, 16:11
edit:

Sanirim 3 dk dan uzun sure devrede kalmiyor ve araci tekrar calistiriyor. Argedeki muhendisler bizim dusunduklerimizi dusunmustur asinma yipranma gibi sorunlar cikaracagini hic sanmiyorum.

arge mühendislerinin düşündüğü bir şey daha var;o da euro 5 standartını nasıl yakalarım. Avrupa otomobil markalrı için bunun daha öncelikli bir durum olduğunuda belirteyim.s&s li modeller euro 5 tir.

Halit arkadaşın yukarıda belirttiği gibi s&s için verilen fiyat farkı kendini amorti etmesi 5-6 yıllık bir zaman gerekiyor.kimsenin aracına bukadar bineceğini sanmıyorum.

Marker
15/02/2011, 16:21
arge mühendislerinin düşündüğü bir şey daha var;o da euro 5 standartını nasıl yakalarım. Avrupa otomobil markalrı için bunun daha öncelikli bir durum olduğunuda belirteyim.s&s li modeller euro 5 tir.

Halit arkadaşın yukarıda belirttiği gibi s&s için verilen fiyat farkı kendini amorti etmesi 5-6 yıllık bir zaman gerekiyor.kimsenin aracına bukadar bineceğini sanmıyorum.

Euro5 konusunda belki hakli olabilirsiniz isin asli bu konuda bilgisahibi degilim ama amorti etme konusunda size katilmiyorum o hesap kullanicidan kullaniciya gore degisir ben evden okula gitmek icin her gun 60km yol yapiyorum gunluk ortalama 120 150km arasi yol yapiyorum sehir icinde, benden daha fazla kullananlarda vardir illaki buda amorti etme suresini kisaltir diye dusunuyorum yanlismiyim?

Edit: Yukardaki arkadas ayda 1000km gibi bi yol yapitigini yazmis yanlis okumadiysam ben o yolu 1 haftada bilemediniz 10 gunde yapiyorum.

egeevo
15/02/2011, 21:11
ya varya kendi arabanızda olmasa başka markada olsa bu özellik demediğiniz kalmazdı. yok sıkışık trafikte sinir bozuyomuş yok anlamlı değilmiş...kardeşim kapatın trafikte elinizmi yapışıyo düğmeye, yada ss olmayan donanımı alsaydınız valla arkadaşlar anlamıyorum bazen yazdıklarınızı, porsche audi vs firmalar bile artık kullanıyor bunu, demekki bildikleri var...bende ankarada yaşıyorum örneğin eskişehir yolundayım ve dur kalk gdiyorum hemen kapatıyorum çokmu zor kapatmak, ama batıkentteysem ve ışıklara yakalanıyosam hiç ellemiyorum çünkü 120 sn yanan kısım var...keyfinize bakın ya...

N-ciniir
16/02/2011, 14:36
=))
Daha once dualogic kullanmadim ama peder beyin araci otomatik oyuzden farazi konusuyorum suan, Arac D de durukendemi stop ediyor yoksa N ye aldiginizdami? Eger vites D konumundayken stop ediyorsa gercekten kotu olabilir.

dualogic te D yok zaten. frene basınca, araba durmakla durmamak arasındayken stop ediyor. yani tam durmamışken de stop ediyor. önündeki araç hemen hareket edince sıkıcı olabiliyor. bir de bilmeyenler aracı yanlışlıkla stop ettirdin sanıyor. karizmayla ilgili de sıkıntısı var yani :thumbup1:

Marker
16/02/2011, 14:44
dualogic te D yok zaten. frene basınca, araba durmakla durmamak arasındayken stop ediyor. yani tam durmamışken de stop ediyor. önündeki araç hemen hareket edince sıkıcı olabiliyor. bir de bilmeyenler aracı yanlışlıkla stop ettirdin sanıyor. karizmayla ilgili de sıkıntısı var yani :thumbup1:
bu yari otomatik vites le ss cok randimanli degil ozaman.