PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 active de polen filtresi yok mu???

zaferdurukan
03/01/2011, 16:05
bugün aracımın kışlık bakımını yaptırdım. hava,yağ filtresi ve yağ değişimi ama usta polen filtresini bulamadı bu araçta polen filtresi yok dedi!! doğru mu yaptığı tespit.?

ayhan1
03/01/2011, 16:06
olurmu canım polen filtresi olmazmı

hakan26
03/01/2011, 16:11
Bana sorarsanız siz o ustanızı değiştirin....

takres
03/01/2011, 16:14
eğer fiat polen filtresiz araç yaptıysa helal olsun :D

Misafir
03/01/2011, 16:17
bugün aracımın kışlık bakımını yaptırdım. hava,yağ filtresi ve yağ değişimi ama usta polen filtresini bulamadı bu araçta polen filtresi yok dedi!! doğru mu yaptığı tespit.?

Polen filtresi olmaması söz konusu değil.. Özel servis mi bulamayan??? Yetkili servis olması pek mümkün değil de..

kaptan_ahab
03/01/2011, 17:25
Multijetlerde iç kısımda torpido gözünün altında.

h k
03/01/2011, 17:30
eğer fiat polen filtresiz araç yaptıysa helal olsun :D

yapmıştı zamanında.

98 model klimalı 1.4 paliolarda yoktur polen filtresi , hatta sonradan polen filtreli araç üretmeye başladığında tv de reklamları bile çıkmıştı.

zaferdurukan
03/01/2011, 17:32
açıkçası yetkili servis değil normal bir servis:)) torpidonun oraya baktı kurcaladı bulamadı yetksisiz olduğu herhalinde belli idi, zaten:))) gerçi benim ustam değil mecburi yaptırdım zamanım olmadığından. koyduğu yap bp visco 10-40w
polen filtresinin aciliyeti var mı acaba ?

Misafir
03/01/2011, 17:37
açıkçası yetkili servis değil normal bir servis:)) torpidonun oraya baktı kurcaladı bulamadı yetksisiz olduğu herhalinde belli idi, zaten:))) gerçi benim ustam değil mecburi yaptırdım zamanım olmadığından. koyduğu yap bp visco 10-40w
polen filtresinin aciliyeti var mı acaba ?

Açıkçası biraz konfor ile alakalı.. Bakımı yapılmadığında kışın kalorifer ısıtmaz, yazın da temiz hava soluyamazsınız araçta :)

takres
03/01/2011, 17:39
bp nin yağları nasıl acaba...

zaferdurukan
03/01/2011, 17:51
bp hakkında hiç fikrim yok adam zaten kafasına göre koydu tama koyarken yakaladım iş işten geçmişti.ben hep castrol edge kullanırdım bakalım nasıl olacak ? bu arada tam 1,5 senedir yağı değişmemiş. aracın sesi gerçekten çok değişti şimdik

takres
03/01/2011, 17:53
bp hakkında hiç fikrim yok adam zaten kafasına göre koydu tama koyarken yakaladım iş işten geçmişti.ben hep castrol edge kullanırdım bakalım nasıl olacak ? bu arada tam 1,5 senedir yağı değişmemiş. aracın sesi gerçekten çok değişti şimdik

şu an bende de bp var ama başka yağ kullanmadığım için karşılaştırma yapamıyorum kullanan varsa yorumlarını beklerim

Scottie
03/01/2011, 17:58
polen filtresiz klima olmaz.. usta bulamamış.. direk arabaya çamur atmış..

izoci
03/01/2011, 18:03
polen filtresini bnde zr buldum ama %100 var

m_cevik
03/01/2011, 18:11
O nasıl bir ustaymış öle bencede imkanınız varsa değiştirin o ustayı hatta bi daha önünden geçmeyin ben gördüm polen filtresinin yerini kendim de değiştiririm bişi yok,siz de kendiniz bir bakın kontrol edin durumu kötüyse değiştirin gitsin.

Fuzuli
03/01/2011, 19:09
Torpidonun alt kısmında sol tarafta kalan plastik kapağı çıkarın(Vitesin bulunduğu kolonun sağ yanı)..Kapak tırnaklı o yüzden fazla kastırmadan çıkarmaya çalışın..
Torpidonun alt kısmına doğru yine tırnaklı bir kapak daha olduğunu göreceksiniz... O tırnağı da tek tarafından bastırıp çıkarın...İçeri doğru kıvrılan kağıt filtre sizin polen filtreniz...

Sanayide bosch marka olanını da bulabilirsiniz servisten de alabilirsiniz... 20 tl gibi 1 fiyatı vardı...

Ama dikkat edeceğiniz 2 husus;
1. Kapakların tırnaklarına dikkat edin...
2. Polen filtresinin takılma yönüne dikkat edin...Ters takarsanız hava geçişini olumsuz etkiler...

Aklınızda bulunsun klima/fan konsolundan araç içi havayı sirküle et konumuna getirmedikçe fan/klimadan üflenen hava mutlaka polen filtresinden geçirilir.. 20 tl için kötü hava solumadan her sene değiştirin hatta ne kadar kolay sökülebildiğini görünce benim gibi 6 ayda bir dezenfektan ile temizleyin derim :)

zaferdurukan
03/01/2011, 19:53
teşekkürler emir arkadaşım deneyeceğim

WiSTaRiA
03/01/2011, 20:35
Kliması olan her araçta polen filtresi olur diye biliyorum... Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen...

Fuzuli
03/01/2011, 20:57
Nuh nebiden kalma klimalarda olmayabilir...

pilotender
06/01/2011, 00:00
O ne biçim ustaymış öyle. Bence bir daha uğramayın oraya. Onarımını yaptığı arabayı tanımamak bence kabul edilesi bir durum değil. Polen filtresini eski aracımda kendim değiştirmiştim. Piyasa fiyatı 15 TL; servisteki fiyatı ise 33 TL idi değiştirdiğim zaman. Polen filtresi sağ önda orta konsolun yan tarafında. Değiştirmesi bilmeyen birisi için biraz zahmetli olabiliyor. Polen filtresini katlayıp sokmak gerekiyor yerine. Ayrıca orada bir tırnak var orayı kırma ihtimaliniz var. Kırarsanız kışın sürekli dizlerinize doğru soğuk hava geliyor kalorifer sıcak ayarda olmasına rağmen. Ben yaşadım bunları oradan biliyorum :) Ayrıca 1,4 8v Puntonun motor yağı 10*40 değil. Yanlış hatırlamıyorsam 5*30 olması gerekiyordu. Bence Castrol Edge kullanın en iyisi o. Ben ondan kullanmıştım şahsen.

iris19
06/01/2011, 00:09
polen filitresi çok önemli lütfen ihmal etmeyelim toz zerreciklerinin içindeki zararlı bakteriler direk akciğere yapışıyor beni gibi 2 ayda bir değişin lütfen

pilotender
06/01/2011, 00:25
Çok aşırı tozlu ortamlarda mı kullanıyorsunuz aracınızı? 2 ayda bir polen filtresi değiştirmek bence biraz gereksiz normal ortamlarda kullanılıyorsa araç. yazdan yaza değiştirmek mantıklıdır bence. Eğer çok titiz isek 6 ayda bir olsun ama 2 ayda bir değiştirerek paranızı fazlaca çöpe atmış olmuyor musunuz?

Fuzuli
06/01/2011, 00:57
polen filitresi çok önemli lütfen ihmal etmeyelim toz zerreciklerinin içindeki zararlı bakteriler direk akciğere yapışıyor beni gibi 2 ayda bir değişin lütfen

Astım ya da Rinit gibi bir rahatsızlığınız varsa anlarım ama normal şartlarda 2 ay değişim için erken bir süre...

Ziyaretci046
06/01/2011, 02:21
polen filtresi var fakat herkes yerini bilmiyor sağ tarafda torpidonun altına eğlirseniz orta konsolun yanında geçme siyah kapak var onu sökün karşıda ince uzn bir kapak var altta tırnağı var onu çok az aşağı çekin gelir genelde onun üstü tırnağı kırarlar kapak açık olur devamlı ayağınızada cama bile verseniz sıcak ya da soğuk hava verir filtreyi de opar marka ya opelçiden opel corsa d nin filtresiyle aynı 27 milyon falan vermeyin 10 tl almayanı dövüyolar :) ustanızı da bilmeyebilir bir filtreden harcamayın genel olarak begendiyseniz :) ayrıca bp nin yağı da iidir 10,000 km boyunca eksiltme yapmaz

Ziyaretci046
06/01/2011, 02:24
yapmıştı zamanında.

98 model klimalı 1.4 paliolarda yoktur polen filtresi , hatta sonradan polen filtreli araç üretmeye başladığında tv de reklamları bile çıkmıştı.

aslında polen filtresi var fakat ince kıl gibi bir filtre olduğu için hiç kimse içine filtre takmıyor filtre üreticileri üretmeye tenezül etmemiş yeri de gaz pedalının sağ tarafında ama çoğu kimse yok diye bilir klima üflmez der gaz bastrımaya kalkar bende filtreyi sökerim sorun çözülür:devil:

CesSpOoL
07/02/2011, 15:27
Bu gün aracın cam filmlerini söktüm,
geçen gün aldığım castrol edge 5 30 yağ, hava filtresi, yağ filtresi ve polen filtresini verdim ustaya geldim. döndüğümde usta polen filtresinin yerin bulamamıştı: ) tam olarak nerededir bu ? adam vaktım torpidonun oralara dedi ama gözünden kaçmış sanırım. ümraniyeye kadar gitmeyeyim dedim bi yağ ve filtre değişimi için. fotoğrafı varsa ekler misiniz ?

ykaya1983
07/02/2011, 17:07
İşte böyle sanayideki ustalar bilmedikleri için servise eli mahkumuz.

takres
07/02/2011, 17:11
bugün bende değiştirdim polen filtresini usta bayağı aradı yerini :)

ZAK1980
07/02/2011, 23:53
Yolcu tarafında hava ufleyen kanalı 1-2 cm ustunde veya bırazadaha ustunde olaılır ama fakat o kırmızılı okun oldugu yerde cıkartmak bılmeyen ıcın bıraz ugrastırıyor cıkartırkende dıkkatlı olmak lazım tırnakları kırmamak ıcın

OzzY
08/02/2011, 00:02
Yolcu tarafında hava ufleyen kanalı 1-2 cm ustunde veya bırazadaha ustunde olaılır ama fakat o kırmızılı okun oldugu yerde cıkartmak bılmeyen ıcın bıraz ugrastırıyor cıkartırkende dıkkatlı olmak lazım tırnakları kırmamak ıcın

abi yer doğru ama belirtmeden geçemedim, orda hava kanalı filan yok :) süs sanırım :)

ZAK1980
08/02/2011, 00:19
abi yer doğru ama belirtmeden geçemedim, orda hava kanalı filan yok :) süs sanırım :)
Ozan ozaman kısın ve yazın ayaklara oradan hava gelmıyormu .Belkı süs olabılır su sıralar hep calıstırıyorum zaten malum hava soguk ayagımı ısıtsında banane nereden geldıgının :) ama oradan ufuruyor dıye bılıyordum belkıde yanılıyorumdur

Du Hast
08/02/2011, 01:21
Ozan ozaman kısın ve yazın ayaklara oradan hava gelmıyormu .Belkı süs olabılır su sıralar hep calıstırıyorum zaten malum hava soguk ayagımı ısıtsında banane nereden geldıgının :) ama oradan ufuruyor dıye bılıyordum belkıde yanılıyorumdur
yok oradan üfürmüyor
üst tarafta yani ayağınızı uzattığınızda, ayağın tam üstünde aşağı doğru bakan hava kanalı var
eğilip bakınca gözüküyor :)