PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : çArşı'ya bir ödül daha !

kralcarsi
30/12/2010, 13:46
Ajansspor.com tarafından Türkiye’nin en büyük takımları arasında düzenlenen ankette “En Ateşli taraftar grubu” seçilen Çarşı Grubu’na ödülünü Ajansspor Haber Müdürü Sezgin Can takdim etti.

Ödülü teslim alan Çarşı’nın önde gelen isimlerinden Ayhan Güner, Can’ı siyah beyazlı taraftarların Beşiktaş çarşısındaki buluşma noktalarından Kartal Cafe’de ağırladı ve ikili samimi bir sohbet gerçekleştirdi.

İşte kısa söyleşimizde sorularımıza içtenlikle yanıtlar veren ve çarpıcı ifadeler kullanan ünlü amigonun sözleri..

“STATLARDA SÖYLENEN ELERİN YÜZDE DOKSANI BİZE AİT”

https://i1012.hizliresim.com/2010/12/23/2371.jpg

Öncelikle ödül için tebrik ederiz..
Ben de oy verenlere ve Ajansspor’a çok teşekkür ediyorum..

Bizim anketimizde de Çarşı zirvede. Artık dünyanın tanıdığı bir taraftar oldunuz? Giderek diğer rakiplerinizle arayı açıyor musunuz?
Beşiktaş’ı ve Çarşı’yı İstanbul’daki diğer takımlardan bile ayrı bir yere koymak lazım zaten. Biz yaşayan bir semtin çocuklarıyız.. Şairler parkıyla, Ozanlar parkıyla eski futbolcu isimlerinin olduğu sokaklarıyla aydın ve demokrat bir semtte yaşıyoruz.. Gündüz gece ele avuca sığmayan bir semtte sahibiz.. Biz diğerlerinden öncelikle bu şekilde ayrılıyoruz.. Zaten bu yaratıcılığımız olduktan sonra da ister istemez rakipsiz oluyoruz. Semtin verdiği ilham bizi biz yapıyor. Diğerlerinde öyle bir durum yok. Rakiplerimizi üzmek istemem ama statlarda söylenen elerin yüzde doksanı bize aittir. Mesela 7,5 yıldır bize küfreder Bursaspor taraftarı.. Ama bizim elerimizi söylerler.. Bizle rekabeti daha buradan kaybediyorlar!

“İSTANBUL’UN HYDE PARK'I İNÖNÜ STADI’DIR”

Bursaspor konusuna birazdan geçeriz.. O elerin parklarda genç arkadaşlarınızın desteğiyle oluşma aşamasını az çok biliyoruz. Ancak maç esnasında bir anda çıkan eler tüm tribüne nasıl yayılıyor?
Bizim tribünde kulak çok iyidir. Herkes bir orkestra elamanı gibi zaten.. Kapalının yüzde sekseni de birbirini tanır. Dışarıda tanımazsın belki ama yıllardır birbirinin yüzünü görürsün. Spontane çıkan eler de bu şekilde bir anda yayılıyor.. İngiltere’de Hyde Park'ta Özgürlük Kürsüsü vardır, herkes çıkıp istediğini söyler.. İstanbul’un Hyde Park'ı da İnönü Stadı’dır. Herkes orada istediğini söyler, sosyal mesajını verir. Bu konuda bir kısıtlama yoktur..

Sosyal ve toplumsal mesajlarla da ses getiriyorsunuz..
Biz modern çağın Evliya Çelebi’si olduk. Ben gittiğim deplasman sayısını hatırlamıyorum. Belki 20-25 kez Samsun’a gittim, Evliya Çelebi kaç kere gitmiştir? Gittiğimiz yerlerde molalarda köylülerle, halkla konuşuyoruz.. İnsanlar bize dertlerini anlatıyor.. Deresi kurumuş, Nükleer Tesis yapılacakmış, hepsini bizimle paylaşıyorlar. Bizim bu gücümüzü biliyorlar ve gündeme getirmemizi istiyorlar. Ülke sorunları için ortak proje önerenler oluyor.. Biz artık gücümüzü bu yöne de veriyoruz..

https://i1012.hizliresim.com/2010/12/23/2374.jpg

“BURSA'NIN KARDEŞİ ANKARAGÜCÜ DE KAYBETTİ”

Peki Bursaspor demişken, olaylara da dönelim.. Neden sürüyor halen bu husumet?
Beşiktaş taraftarı Bursaspor’a ne yaptı? Hiçbir şey! Onlar ise 7,5 yıl Beşiktaş’a küfür ediyor. Niye? Beşiktaş sözde Ç.Rizespor maçına asılmamış. Aynı hafta Ankaragücü de A.Sebatspor’a 3-2 yenildi. Kardeş kulüpleri berabere kalsa Bursaspor ligde kalacaktı? Bundan kimse bahsetmiyor? Sonra Beşiktaş ilk yarı fark atmış rakiplerine, ikinci yarıda darmadağın olmuş, yenmeyen takım kalmamış.. Rize’nin yenmesi mi çok? Sadece fatura kesiyorlar. Sinan Engin, Sergen takımı oynatmamış falan.. Sorunu çözecekseniz hedefe yönelik çözeceksiniz. Beşiktaş kulübünü, armasını, taraftarını karalayarak olmaz.

“BURSA’YI KÂLE ALMIYORUZ..”

Bir sorunuz yok yani Bursaspor’la..
Biz Bursa’yı kâle almıyoruz ki.

Ya Bursa’daki maça gitmenize izin verilmezse?
Bizi ilgilendirmiyor ki.. İzin vermezlerse gitmeyiz.. Bir tepkimiz de olmaz..

“BEŞİKTAŞ’TAN ÖZÜR DİLEYECEKLER!”

https://i1012.hizliresim.com/2010/12/23/2378.jpg

Ne olacak bu işin sonu?
Çıkacaklar Beşiktaş kulübü ve taraftarından özür dileyecekler. Hem Bursaspor Kulübü’nün hem de Bursaspor taraftar gruplarının bizden özür dilemesi gerekli.

İnönü Stadı dışında yaşanan son olaylarda emniyetin de suçu var mıydı?
O gün bir acemilikler zinciri yaşandı.. Ama bunlardan çok anlam çıkarmamak lazım, başka faktörler de vardı... Mesela o gün stadın etrafında yaklaşık 50 bin kişi vardı. 81 ilden otobüs kalktı, Avrupa’dan gelenler de cabası.. Maça girmeseler de ‘Bu takım bize yıllardır küfür ediyor’ diyerek taraftar maça geldi. Üstelik gündüz maçı olmasına rağmen..
Sabah Gebze’de bir Beşiktaş taraftarının öldürüldüğü haberinin yayılması da insanlarda farklı bir etki yarattı. Güvenlik zafiyeti olmuştur, doğrudur. Ama bize bir şey sormuyorlar ki..
Yıllardır nerede nasıl olay olduğunu biliyoruz..

“TECAVÜZ MAHKEMELERİ DE Mİ KURULACAK!”

Meclis araştırma komisyonu size yakında önerilerinizi soracak sanıyorum?
Evet cuma günü bilgilerimizi paylaşacağız. Ama bizden ne istedikleri de belli değil ki! Spor’da Şiddet yasasında bildiğimiz kadarıyla Spor Mahkemeleri kurmayı amaçlıyorlar. Bu ülkede tecavüz olayları da yaşanıyor, tecavüz mahkemeleri de mi kuracaklar onun için? Her olaya ayrı mahkeme kurmak mı çözüm olacak? Bu mu yani? Ayrıca o kadar mahkeme kuracak lüksü mü var bu ülkenin? Sporu bu hale getirirsen olacağı budur! Yapılanın ismi spor sonuçta, savaş değil.. Bu olayların içindeki insanlar toplumsal bir yokluğun psikolojik bozukluğunu yaşıyorlar.. İş, aş yok, işsizlikle ne yağacağını bilmeyen insanlar.. Onların nefes alacağı alanlar spor alanları. Sporu bu hale getirirsen, onları da bozarsın..

Tüm bunlara rağmen güzel şeyler de oluyor. Geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe taraftarı ile buluştunuz.. Ama Galatasaray taraftarının olmaması dikkatimizi çekti..
Ben o organizasyonda yoktum. Aramızda zaten yıllardır bir sıkıntı yok. Galatasaraylıların olmaması için de bir anlam çıkarmamak lazım. Sanıyorum Konyaspor maçları vardı..

“ÇARŞI RUHU HİÇBİR ZAMAN YOK OLMAZ”

https://i1012.hizliresim.com/2010/12/23/2382.jpg

Peki yeni stat konusuna geçelim. Başkan yakında ilk kazmayı vuracaklarını açıkladı. Ancak bazı endişeler de var; yeni stadın Çarşı ruhunu bozabileceği gibi..
Çarşı ruhu hiçbir zaman yok olmaz. Kapalıda 7 bin kişi varsa, 3 bini belki sürekli semttedir.. 24 saat bu semtteyiz biz.. O ruh kapalıda oluşmuyor, burada oluşup stada akıyor.. Ama yine de İnönü Stadı’nın yıkılmamasını isteriz. Dünyada görüntüsü değişmeyen kaç stat kaldı ki? Bu stada dokunmasınlar, çok yakında dünya mirası halini alır. Boğazın yanı başında dünyanın en güzel stadına sahibiz.. Ayrıca İnönü Stadı gibi 3 büyük takıma ev sahipliği yapan dünyada başka stat var mıdır? Sadece biz değil, İnönü’nün yıkılmasına diğer takım taraftarları eski futbolcular da üzülüyor...

“MECİDİYEKÖY DÜŞTÜ”

Peki Ali Sami Yen de yakında yıkılacak, siz üzülüyor musunuz?
Ben üzülmüyorum, hatta seviniyorum (Gülüyor) Çünkü Mecidiyeköy kalesi düşecek! Orası da yakında Beşiktaş’ın kalesi olacak. Burnumuzun dibinde olmaları bizi zaten hiçbir zaman memnun etmiyordu. Yakında Beşiktaş olarak oralara da yayılacağız. Kısacası Mecidiyeköy düştü..

KARİZMASI EN YÜKSEK TAKIM BEŞİKTAŞ

Peki takımın durumuna geçelim. Bu sezonki görüntüden sanırım memnun değilsinizdir?
Bu sezon Beşiktaş’ı ideal haliyle seyredemedik ki. Sakatlıklar olsun, hocanın değişiklikleri olsun bir türlü ideal düzen sağlanamadı. Futboldan memnun muyuz sorusundan ziyade şunu konuşmamız lazım.. Bu sene en çok konuşulan takım Beşiktaş.. Karizması en yüksek takım biziz.. Olumlu ya da olumsuz da olsa Beşiktaş konuşuluyor.. Avrupa’da da konuşulmaya başlandık. Demek ki futbol sadece lider olmak, kupa almak, şampiyonluk falan değil.. Büyüklük aynı zamanda popüler olmaktır..

Yapılan transferlerle popülerlik sağlandı.. Peki sizin arzuladığınız Beşiktaş bu mu?
Bizim her zaman özelliğimiz bellidir.. Biz özkaynak düzeninden gelen Beşiktaş’a hayranız. Hep onları bekliyoruz. Eskiden Fulya, şimdi Ümraniye.. Oradan Necip gibi, Ali Kuçik gibi isimler çıksın yeter ki.. Onlardan banko 5 oyuncu senin 10-15 yılını garantiye alır.. Yabancıda istediğin kalitede oyuncu alabilirsin.. Popülerlik her zaman sağlanır.. Önemli olan o değil.. Kaliteli Türk futbolcu bulmak, altyapıya eğilmek önemli. Kulübümüzün durumu buna da müsait...

https://i1012.hizliresim.com/2010/12/23/2389.jpg

ÇARŞI İSTERSE HOCA GİDER..

Son olarak Schuster’i nasıl buluyorsunuz? Zaman zaman alınan kötü sonuçlara rağmen bir tepkiniz olmadı..
Biz zaten Çarşı olarak hiçbir hocaya ne “istifa et” dedik, ne tepki gösterdik... Scala’dan Schuster’e, Rıza Çalımbay’dan Ertuğrul Sağlam’a kadar. Hepsine destek olduk. Bir kere Mustafa Denizli’yi tribüne çağırmadık sadece. Ama hepsine sahip çıktık. Schuster’e de bir tepkimiz olmaz. Zaten hoca açıklamalarıyla yeteri kadar gündemde. Çok konuştuğu için konuşuluyor.. Düşüncesini açıkça söylüyor. Buna da tahammül etmek lazım.. Bizim hocayla bir sorunumuz yok..

Peki ya Çarşı “istifa et” derse hoca görevde kalır mı?
Biz ona o baskıyı hissettirirsek kalması zor.. Zaten kendisi de direnmez.. Biz birine sırtımızı dönersek, içimiz soğursa yapmacık olamayız çünkü..

Keyifli sohbet için teşekkürler..
Ben teşekkür ederim.. Ajansspor okuyucularına selamlar..

kralcarsi
30/12/2010, 13:48
ayhan abi'den renklilere kapak :D

Kriminal
30/12/2010, 14:10
Paylaşım ıcın saol

izoci
30/12/2010, 16:11
BJK yardırıyo galiba:D:D

VooDoo
05/01/2011, 09:48
adam gibi adamsın Ayhan abi ;) dünyanın ve türkiyenin en büyük taraftar grubuna **** atmak isteyenlere kapak olsun :D