PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mazota benzin karışırsa ne zaman anlarız

Nejionea
26/12/2010, 22:23
Selamlar bugün bir akaryakıt firmasından şu bilet kampanyası için 100 lira mazot alayım dedim resmen dalgaya düştüm , bilet ile ilgili bir dümen döndü zaten onu geçtim , yakıt fişi verilmedi kartı işlettim 50 - 50 çift slip verildi yakıt güvence için neyse konuyu müşteri hizmetlerine aktardım ama daha sonra ne göreyim bir slipte 50 lira motorin diğer slip de 50 lira kurşunsuz yazıyor şimdi bu adamlar bir dümen yaptıysa yakıtta bir hile hurda varsa ne zaman ortaya çıkar bu iş ne zaman arabada sorun yapar 35 - 40 km yaptım yaklaşık , şuan bir anormallik yok ama bilemiyorum miğdem bulandı

monster_89
26/12/2010, 22:37
yakıt konusunda bişi olacağını sanmıyorum, benimde aracıma benzin alırken bazı zamanlar yakıt güvence sistemine işlenirken motorin yazılıyor, birkaç defa müşteri hizmetlerinden düzelttirdim ama sonra alıştım bu olaylara.. aslında yakıt güvence kartını pompa çıkartıldıktan sonra geçirtmek lazımmış, fakat beklememek için o anda herhangi birinden çekiyorlarmış, buda farklı yakıt türünü yazdırtabilio. kısacası araçta yanlış yakıt olacağını düşünmüyorum, sadece slipte öyle yazılmıştır.

takres
26/12/2010, 22:39
yanlış olacağını sanmam olursa zaten çalışırken hareket halinde belli olur zaten...

ZAK1980
26/12/2010, 22:56
Kursunsuz,Motorın,KırsalMotorın,Lpg bana verılen fıslerdeolan ama ben sadece 95 oktan alıyorum depona yanlıs yakıt koymamıslarsa sorun yok her seferınde duzeltmekten bıktım artık aman bosver dıyorum

GP COSKUN
26/12/2010, 23:01
yarı yarıya benzin konmuş olsaydı eğer yaptığınız o 35 kilometre boyunca ağzınız açık kalırdı bu araba nasıl gidiyor diye
eğer çalışması ve çekişinde bir değişikli,k yok ise meraklanmayın sadece fişte yanlış yazılmıştır

Bydr
26/12/2010, 23:13
ağzınız açık kalırdı bu araba nasıl gidiyor diye

bunu iyi anlamdamı kötü anlamdamı ağzınız açık kalırdı dediniz bilmiyorum ama dizel araca yanlışlıkla benzin koyulursa yüksek basınçtan motorda patlama meydana gelebilir şansınız varsa bir 5 10 km içinde stop eder kurtulursunuz tabi aracın tüm enjeksiyon sistemini değiştirmekten kurtulamazsınız

Nejionea
26/12/2010, 23:14
Ben tek seferde 100 liralık aldım adam 2 slip verdi onu anlayamadım yani 2 ye bölmesinin mantığı ne , pompaya baktım 100 lira yazıyordu ama bilet mevzundan adamlar dümen çevirince huylandım işte , gerekirse yakıt numunesi alınmasına kadar bastırıcam çok rahatsız oldum Shell de böyle sorunlar hiç yaşamıyordum eskiden demekki kalite var adamlarda, mecbur ettiler Opete bizi sürekli sıkıntı kazı kazan olur vermezler yok bilet olur vermezler vs vs depoyu fulleriz ibre eksik gösterir deponuz hava yapmştır derler havaya mı para veriyoruz kardeşim hava yaptıysa eksik mazot alır o zaman para nasıl tam çıkıyor töbe ya akşam akşam çok canım sıkıldı

Delidavsan
26/12/2010, 23:49
Ben tek seferde 100 liralık aldım adam 2 slip verdi onu anlayamadım yani 2 ye bölmesinin mantığı ne , pompaya baktım 100 lira yazıyordu ama bilet mevzundan adamlar dümen çevirince huylandım işte , gerekirse yakıt numunesi alınmasına kadar bastırıcam çok rahatsız oldum Shell de böyle sorunlar hiç yaşamıyordum eskiden demekki kalite var adamlarda, mecbur ettiler Opete bizi sürekli sıkıntı kazı kazan olur vermezler yok bilet olur vermezler vs vs depoyu fulleriz ibre eksik gösterir deponuz hava yapmştır derler havaya mı para veriyoruz kardeşim hava yaptıysa eksik mazot alır o zaman para nasıl tam çıkıyor töbe ya akşam akşam çok canım sıkıldı

Alım yaptığınız istasyonu değiştirin. Tek istasyondan alıyorum, 1 kez olsun benzeri şeyler yaşamadım OPET'de.

Du Hast
27/12/2010, 00:37
bunu iyi anlamdamı kötü anlamdamı ağzınız açık kalırdı dediniz bilmiyorum ama dizel araca yanlışlıkla benzin koyulursa yüksek basınçtan motorda patlama meydana gelebilir şansınız varsa bir 5 10 km içinde stop eder kurtulursunuz tabi aracın tüm enjeksiyon sistemini değiştirmekten kurtulamazsınız
öyle birşey olmaz merak etmeyin.
eski dizel aracımıza 10 kere falan benzin koymuşlardır sadece stop eder kalır mazot / benzin oranına göre..

theghostin
27/12/2010, 01:06
öyle birşey olmaz merak etmeyin.
eski dizel aracımıza 10 kere falan benzin koymuşlardır sadece stop eder kalır mazot / benzin oranına göre..
başımıza gelen olaylar serisi 3: dizel 1.6 renault megane araca full depo benzin koydular,sonuç; aracın motoru sökülüp temizlendi, neredeyse herşeyi değişti, benzinci masrafları karşılamak zorunda kaldı....çok dikkat edin, benzin dizel motorun kısaca içine eder...

Erdem Bozdağ
27/12/2010, 01:12
ben başka bir konuya değinmek istiyorum
benzin istasyonlarından alışveriş yapınca lütfen o verdikleri yakıt fişlerini kesin alın işinize yaramasa bile alıp çöpe atın gerekirse.sizin almadıgınız her fiş onların başka alanlarda kullanmasına yarıyor bizim işlemlerimizi.başka türlü açıklarını böyle kapatıyorlar.

axi
27/12/2010, 06:44
ARKADAŞIMIN 1.3 dizel puntosunun deposuna bi ara yanlışlıkla az miktar benzin karışmıştı... Abi araba bir kaçıyodu aklınız hayalinz durur.. 75 beygir araba 120 beygir oldu resmen.. Puntoya birşey olmadı hala aktif olarak kullanılan bir araba ama tamircimiz bir daha çok dikkatli olup böyle şeyler yapmamamız gerektiği şeklinde bizi uyardı.. demek istediğim yakıt karışmış olsaydı gidişinden anlaşılırdı. birde bende yakıt güvence kartı kullanıyorum pompa ile işiniz bittiktenn sonra kartınızı geçerseniz bu tarz sorunları daha az yaşarsınız.. geçmiş olsun .

Bydr
27/12/2010, 11:52
çok soğuk havalarda donan motorini açmak için %4 oranında benzin koyulabilir ancak full veya yarım depo gibi benzin koyulma durumunda araca göre motorda patlama bile meydana gelebilir en iyi ihtimal stop eder yinede tüm yakıt tüm enjeksiyon sistemini değiştirmekten kurtulamazsınız ferhat beyin dediği gibi tüm motordada problemler meydana gelebilir birşey olmaz diyen arkadaşlar ozaman dizel + benzin yazalardı demi benzin+lpg gibi daha iyi satardı :)

Kriminal
27/12/2010, 12:00
1-100 km 5 sn de alırdınız..

Şaka bı yana benzınlıkten cıkamazdın kısa ve net

GP COSKUN
27/12/2010, 15:24
yorumları okuyorum şaşırıyorum açıkçası
tabiki dizel araca benzin konursa zararları kaçınılmazdır
öncelikle tamamen benzin koyulursa büyük hasara kısa zamanda neden olur
grankta kesebilir kolda çıkartabilir pistonda sarabilir subapta kesebilir ancak
yazdığım mesajda ve konunun içinde yarı yarıya karışmış olabilir olasılığından çıkarak yorum yaptım
eğer yarı yarıya karıışmış olsa idi motorda anormal bir güç artışı meydana gelir eren arkadaşımızın anlattığı gibi bir durumla karşılaşır ağzınız açık kalırdı diye bu yüzden yazdım
senelerce saatli diye tabir ettiğimiz jet servis hale sebze çektim
15 ton portakalla finikeden (antalya) bayrampaşa hale 10 saatte inerdik bunun tek sebebi 400 litrelik depoya 300 litre mazot 100 litre benzin karıştrmamız
jet arabalarda bizim için motor ömrü ikinci plandadır önemli olan o sebzenin 10 satte hale yetişmesidir 1 senede motor bitirir yenilerdik pistonlar aşırı sıcaklığa dayanamazdı
saatli çalışan et süt balık ve sebze arabalarının en çok başvurduğu yöntemlerden birisidir mazota benzin katmak ama zararı kaçınılmazdır
denizin anlattığı gibi öyle benzinciden çıkamazdınız diye bir şey yok dizel motor her tür yakıtı yakabilir ve çalışır ancak benzinli, motora mazot koyarsanız benzinciden çıkamazsınız yakıt enjeksiyon sisteminin değişimine falanda gerek yok depoyu boşaltır
mazot doldurursanız zaten sistemdeki benzin yandıktan sonra her şey normale döner sistemde en büyük zararı enjektörler görebilir delikleri genişler işemeye sebebolabilir hepsi bu ama çokça benzin konulup yada deponun tamamına benzin koyulup devam edilmeye kalkılırsa o zaman hasar kısa zamanda ve telafi edilmeyecek kadar çok olur
kullanmadan bilmeden yazmayın

Kriminal
27/12/2010, 16:34
Abi ıyı guzel anlatmıssında takıldıgım konu...şudur;
Dizel araca benzın atarsan benzınlıkten cıkmadan kılıtlemezmı yanı 1-2 km sonra hortumdakı mazot bıtene kadar

GP COSKUN
27/12/2010, 17:07
Abi ıyı guzel anlatmıssında takıldıgım konu...şudur;
Dizel araca benzın atarsan benzınlıkten cıkmadan kılıtlemezmı yanı 1-2 km sonra hortumdakı mazot bıtene kadar

hayır be abim tam depo koyarsan olabilir ama yarı yarıya demiş
onun için çalışır ama deli gibi gider

Kriminal
27/12/2010, 17:31
Annadım abı deli gibi diyosun ..Deli nası gıdıyokı abı...

GP COSKUN
27/12/2010, 17:45
Annadım abı deli gibi diyosun ..Deli nası gıdıyokı abı...

ule o kadar merak ediyosan at 50 tl lik benzin yola çık anlarsın
:grup:

Kriminal
27/12/2010, 17:51
Daddiridaddaddaddriridaaadat...

Çoşkun abı sevıyorum senı :)

Scottie
27/12/2010, 19:38
bende şunu diyim.... firmaların mazot pompaları ve benzin pompaları tabancaları farklı diye biliyorum... yani mazotlu arabanın deposuna 95 oktanın tabancası uymuyor..

axi
27/12/2010, 19:40
yaw bu dizel arabalarda mazot benzin karışımında elde edilen performans beni çok tahrik ediyo.. arabann motoruda garantili... ne biliyim Türk aklı işte değişik çalışııyo :D:D:D:D

Bydr
27/12/2010, 22:20
öncelikle kesinlikle burada ukalalık,bildiğimi okuma gibi ruh haline girmediğimi belirteyim.

Benim sevdiğim bir abim yıllarca sanayilerde çalıştı sonra kendi oto tamircisini açtı bende lisedeyken her yaz tatilinde yanında çalışırdım araç motorları hakkında az çok bilgim var ordan yola çıkarak bildiklerimi söyledim tabiki bizimde bilmediğimiz yanlış hatırladığımız şeyler olabilir.

Benim bildiğim dizel motorun çalıştırma prensibinde hava sıkıştırılır ve enjektör motorini basınçlı bir şekilde sıkıştırılmış havaya püskürtür ve yanma meydana gelir.Siz buraya motorin değil sadece benzin püskürttüğünüzde dizel motorun hiçde alışık olmadığı bir yanma meydana gelebilir ve yüksek basınç oluşur.Buda aracına göre motorda patlamalara bile neden olabilir.İyi ihtimal motor boğulur sonundada stop eder ancak bu benzinin geçtiği parçalar yani tüm enjeksiyon sistemi ciddi zarar görür yukarda bunu yaşayan arkadaş anlatmış zaten.Diğer mesajlarımda dediğim gibi aşırı soğuk ortamlarda donan motorini açmak için %4 oranında benzin kullanılabilir bu idealdir ancak bu %10 %15 de olabilir hemen problem olur demiyorum zaten ama tek başına benzin koyulursa motorin yokken veya yarım depo full depo gibi durumlarda ciddi problemlere yol açacaktır.

Ben böyle biliyorum tabi yanlışlarımız olabilir bize açıklayarak düzeltirseniz bizde mutlu oluruz :)

Bydr
27/12/2010, 22:27
Ayrıca dizel ve benzinin sıkıştırma oranları farklıdır benzin daha çabuk yanan birşey olduğu için dizel motora ve yakıta göre ayarlı olan krank mili bu çabukluktan dolayı parçalanabilir veya arızalanabilir

gurik
28/12/2010, 01:14
öncelikle kesinlikle burada ukalalık,bildiğimi okuma gibi ruh haline girmediğimi belirteyim.

Benim sevdiğim bir abim yıllarca sanayilerde çalıştı sonra kendi oto tamircisini açtı bende lisedeyken her yaz tatilinde yanında çalışırdım araç motorları hakkında az çok bilgim var ordan yola çıkarak bildiklerimi söyledim tabiki bizimde bilmediğimiz yanlış hatırladığımız şeyler olabilir.

Benim bildiğim dizel motorun çalıştırma prensibinde hava sıkıştırılır ve enjektör motorini basınçlı bir şekilde sıkıştırılmış havaya püskürtür ve yanma meydana gelir.Siz buraya motorin değil sadece benzin püskürttüğünüzde dizel motorun hiçde alışık olmadığı bir yanma meydana gelebilir ve yüksek basınç oluşur.Buda aracına göre motorda patlamalara bile neden olabilir.İyi ihtimal motor boğulur sonundada stop eder ancak bu benzinin geçtiği parçalar yani tüm enjeksiyon sistemi ciddi zarar görür yukarda bunu yaşayan arkadaş anlatmış zaten.Diğer mesajlarımda dediğim gibi aşırı soğuk ortamlarda donan motorini açmak için %4 oranında benzin kullanılabilir bu idealdir ancak bu %10 %15 de olabilir hemen problem olur demiyorum zaten ama tek başına benzin koyulursa motorin yokken veya yarım depo full depo gibi durumlarda ciddi problemlere yol açacaktır.

Ben böyle biliyorum tabi yanlışlarımız olabilir bize açıklayarak düzeltirseniz bizde mutlu oluruz :)

konuyu açan arkadaş yarı yarıya demiş. tam depo benzinden bahsetmiyor.Coşkun da bu durumu açıklamış. İkiniz de doğrusunuz ancak siz farklı bir durumdan bahsediyorsunuz.

GP COSKUN
28/12/2010, 01:32

işte burada anlattığın o aşırı yanmadan dolayı deli gibi gider tabirini kullanıyoruz
aksozdan nar gibi alev çıkar yanmamış benzin buharı eksozun çıkış tarafında
havayla buluştuğunda aleve döner pürmüz gibi alev atar eksoz bu arada piston tepelerinde aşırı sıcaklıktan mukavemet düşmeye başlar eğer aşırı benzin varsa sistemde piston tepelerinde erime pistonda delik meydana gelir motordaki yanma zamansız gerçekleşeceğinden subapların pistona çarpası piston kolu eğilmesi gibi durumlarda kaçınılmaz olacaktır
bu dizel motorda sadece benzin koyduğunuzda değil kaçak ve illegal yollardan mazot satan bir yerden solventli aldığınız mazottanda başınıza gelir
ha solvent ha benzin ha tiner hepsini karıştırsanızda dizel motor çalışır ama
muhakkak motora zaraır vardır
unutmadanda ekliyeyim dizel motorda boğulma diye bir şey yoktur

Ziyaretci046
28/12/2010, 10:34
motorun başını yiyince 4 tane enjektöre 3000 tl verince:wallbash:

Bydr
28/12/2010, 11:18
unutmadanda ekliyeyim dizel motorda boğulma diye bir şey yoktur

dizel motora benzin koyuyorsun ama :) o anlık güçü her araç motorunun kaldırmayacağını düşünüyorum ayrıca dediğim gibi hızlı yanmadan dolayı krank milide arızalanabilir tüm bunlar dışında sonuçta problem çıkmaması mümkün değil herşeyin motorine göre ayarlandığı o hıza o sisteme göre ayarlı motora biraz fazla benzin koyulursa zarar gelmesini bilmek için bilgi sahibi olmayada gerek yok aslında :)

Bydr
28/12/2010, 11:21
konuyu açan arkadaş yarı yarıya demiş. tam depo benzinden bahsetmiyor.Coşkun da bu durumu açıklamış. İkiniz de doğrusunuz ancak siz farklı bir durumdan bahsediyorsunuz.
işte ben bir deponun yarısının benzin olması durumunda problem çıkmayacağını düşünmüyorum neyse sonuçta bunu okuyan arkadaşlar için bu işin zararlı olduğunu yapmamalarınn daha iyi olduğunu veya benzinliklerde bu konuya dikkat etmelerini anlatmak önemli patlamazda aşınır delinir stop eder neyse ama zarardır ben biraz fazla zarar gelir diye düşünüyorum siz daha az :)

Misafir
28/12/2010, 12:38
bende şunu diyim.... firmaların mazot pompaları ve benzin pompaları tabancaları farklı diye biliyorum... yani mazotlu arabanın deposuna 95 oktanın tabancası uymuyor..

Benzinli araçların depolarına dizel pompa uymuyor, ama dizel araçların depo kapaklarında bu şans yok..en azından bizim markalarda böyle.. Dizel araç sahiplerinin dikkatli olmaları gerekiyor, benzin pompası depolarına uyyuyor maalesef..

işte ben bir deponun yarısının benzin olması durumunda problem çıkmayacağını düşünmüyorum neyse sonuçta bunu okuyan arkadaşlar için bu işin zararlı olduğunu yapmamalarınn daha iyi olduğunu veya benzinliklerde bu konuya dikkat etmelerini anlatmak önemli patlamazda aşınır delinir stop eder neyse ama zarardır ben biraz fazla zarar gelir diye düşünüyorum siz daha az :)

Yenii nesil dizel araçlarda ekstradan yağlama sistemi bulunmamaktadır. Mevcut yakıt sistemi mazotun yağlama özelliğini kullanarak aşınmalarını absorbe etme mantığı üzerine kuruludur.
Benzin de uçucu ve yağsız kıvamlı bir sıvı olduğu için, pompa,enjektör, rail ünitesi üçleminden geçtiği esnada yağlamanın kesilmesine ve sürtünerek çalışmakta olan parçaların hasar görmesine sebep olur. 2-3 litrenin bir zararı olmaz kalanıyla dizel full yapmanız oranı hafifleteceği için etkisi minimumda kalır. Ancak yarı yarıya bir karışım bizim 40-45 lt'lik depoya sahip araçlarımızda ciddi hasara yol açar.. Örnekleriyle bizzat sabitlenmiştir.. Çok firma biliyorum çalışanının yaşattığı bu zararı müşterimize telafi eden..

GP COSKUN
28/12/2010, 14:08
neyse konu dağıldı gitti
konuyu açan arkadaş yarı yarıya benzin konulsaydı nasıl anlardık diye sormuş
bizde en amiyane tabirle deli, gibi gidişinden anlardın dedik
zararlı olduğu konusunda herkez hemfikir zaten ciddi sonuçlar doğuracağı kesin
ancak konuyu açan arkadaşımızın aracında çalışmasın gözle görülür bir değişiklik olmadığına göre sadece fişlerde karışıklık olmuş buda arkadaşımız adına sevindirici bir durum

Misafir
28/12/2010, 16:29
Dikkatli olmakta fayda var..

Bydr
29/12/2010, 13:21
Yenii nesil dizel araçlarda ekstradan yağlama sistemi bulunmamaktadır. Mevcut yakıt sistemi mazotun yağlama özelliğini kullanarak aşınmalarını absorbe etme mantığı üzerine kuruludur.
Benzin de uçucu ve yağsız kıvamlı bir sıvı olduğu için, pompa,enjektör, rail ünitesi üçleminden geçtiği esnada yağlamanın kesilmesine ve sürtünerek çalışmakta olan parçaların hasar görmesine sebep olur. 2-3 litrenin bir zararı olmaz kalanıyla dizel full yapmanız oranı hafifleteceği için etkisi minimumda kalır. Ancak yarı yarıya bir karışım bizim 40-45 lt'lik depoya sahip araçlarımızda ciddi hasara yol açar.. Örnekleriyle bizzat sabitlenmiştir.. Çok firma biliyorum çalışanının yaşattığı bu zararı müşterimize telafi eden..

tamam aynı şeyi savunuyoruz :) neyse konu dağıldı doğru :)

Nejionea
29/12/2010, 16:31
neyse konu dağıldı gitti
konuyu açan arkadaş yarı yarıya benzin konulsaydı nasıl anlardık diye sormuş
bizde en amiyane tabirle deli, gibi gidişinden anlardın dedik
zararlı olduğu konusunda herkez hemfikir zaten ciddi sonuçlar doğuracağı kesin
ancak konuyu açan arkadaşımızın aracında çalışmasın gözle görülür bir değişiklik olmadığına göre sadece fişlerde karışıklık olmuş buda arkadaşımız adına sevindirici bir durum

Evet gerçekte sevinidirci bir durum , dünde aracı kullandım bi 30-35 km civarında yol yaptım bir anormallik yok neyse ucuz atlattım diyelim . zaten pompada daha öncede belirttiğim gibi 100 lira altında 30.12 lt falan onun altında da litre fiyatı yazıyordu ben istasyondan çok rahatsız olduğum için şüphelenmiştim ama anladığım kadarıyla iki ayrı pompa kullanarak 50 lira dizel 50 lira benzin koysa pompa zaten 100 lira 30 litre falan gibi bilgileri yazmazdı son olarak koyduğu neyse o yazardı içim rahat etti .
Akaryakıt firmasının yaptığı kampanya ve istasyon tarafından yalan bilgi verilmesi ile olan sorunum da zorlamalarım sonucu çözüldü .

Birde şunu merak ediyorm bu yakıt güvencesinin arabanın garantisi ile bir ilgisi var mı yani sonuçta Shell de yakıt güvence veriyor neden Opete mecburuz Shellden alsam aracın garantisi bozulur mu ? . Yakıt kaynaklı arızaları Fiat değil Akaryakıt firması karşılıyor bildiği kadarıyla.