PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cold Air İntake Kit ;)

AWD
30/12/2006, 20:01
Bu gün saat 12 den 16:30 kadar uğraştık arkadaşlarla ama sonunda güzel oldu sesi ve performansta hafif bi artışta oldu 2 tane hazır kiti kese biçe elastik dirseklerle yaptık filtrede pipercross sünger. yannız eksi yanlarıda var tabi yakıt arttı bi miktar :(

https://img296.imageshack.us/img296/5750/motor006je5.jpg (https://imageshack.us)

https://img299.imageshack.us/img299/9363/motor008vh0.jpg (https://imageshack.us)

https://img296.imageshack.us/img296/7678/motor007yc8.jpg (https://imageshack.us)

Misafır
30/12/2006, 20:11
kaan abi sen nasıl bir insansın ya ,
senin gezegen hangisi kardeş :)

yakından görmek için can atıyorum.
buradan çok iyi görünüyor :D

AWD
30/12/2006, 20:13
teşekkürler abi yanlız ekisleri ki özellikle yakıt miktarının biraz artması moralimi bozdu azcık :(

civcivx
30/12/2006, 20:13
O plastik motor kapağını sökmeden yapılması iyi olmuş. Ben bir yerde taktırıp denemiştim de, plastik kapak sökülmeden olmaz demişlerdi. Oysa siz sadece filtre hortumunu sökmüşsünüz, zaten böyle olması gerekir.

Bu arada motor sesi 4000 devirden sonra güzelleşiyor değil mi? Ben o yüzden vazgeçmiştim o işten, yakıt sarfiyatından dolayı.

AWD
30/12/2006, 20:14
3000 devirden sonra yer yerinden oynuyo desem ;)

GP-07
30/12/2006, 20:41
burdan çok mükemmel görünüyo ellerinize sağlık yapan usta harbiden ustalığını konuşturmuş sanki fabrika çıkışı gibi duruyo, sesi az çok tahmin edebiliyorum hayırlı olsun güle güle kullanman dileği ile

Gianfranco
30/12/2006, 21:09
Kaan hayirli olsun. Artik inletirsin yeri gogu yakisir sana.

Bu arada o jantlar benim 8D (anladin sen anladin)

AWD
30/12/2006, 22:26
@Gp-07

abi yapan usta ben ve 2 arkadaş yani usta musta yok :D

@Gianfranco

kim önce alırsa abi :D hehe

Gianfranco
30/12/2006, 22:54
@Gianfranco

kim önce alırsa abi :D hehe

Bi janti 10 kisi ister 1 kisi alir :p Lastik fiyatlarina bakmaya basladim bile 8M

GP-07
30/12/2006, 23:30
AWD

Elinize sağlık valla çok güzel işçilik yapmışsınız

Ryu
30/12/2006, 23:48
yol bilgisayarı neden etlikendiki bundan. ne gibi bi saçmalık yapıyor.

AWD
31/12/2006, 00:03
@GP-07
teşekkürler hocam uraştık baya ama güzel oldu sanırm :)

@Ryu
arabayı hafif gazla kaldırırken 35 lt ye fln çıkyıo boşa alıyorum 18 oluyo fln inip çıkıyo sürekli ama eski parçaları takıp eski haline getirdiğimde hiç bişeyi kalmıcak çünkü bu filtreyi işini yapmadan önce manifolttan çıkan boruyu çıkarıp dışarı vermiştik ki ucunda filtre bile yoktu sesini duymak için fln tekrar taktığığımda yerine bilgisayarda hiç problem olmuyodu yani tamamen geri dönüşümlü bişey ;)

mkaksoyer
31/12/2006, 00:11
yol bilgisayarı tahmin ettiğimden daha basit bir sistemle çalışıyor demek oluyor bu. ayrıca bu mevzu başka bir topicte geçen neden 2 lt/100 km gösteriyor sorusunun da yanıtı.

Ryu
31/12/2006, 09:20
@GP-07
teşekkürler hocam uraştık baya ama güzel oldu sanırm :)

@Ryu
arabayı hafif gazla kaldırırken 35 lt ye fln çıkyıo boşa alıyorum 18 oluyo fln inip çıkıyo sürekli ama eski parçaları takıp eski haline getirdiğimde hiç bişeyi kalmıcak çünkü bu filtreyi işini yapmadan önce manifolttan çıkan boruyu çıkarıp dışarı vermiştik ki ucunda filtre bile yoktu sesini duymak için fln tekrar taktığığımda yerine bilgisayarda hiç problem olmuyodu yani tamamen geri dönüşümlü bişey ;)

35 mi ben 25 den fazla göstermiyor diye biliyordum. çünkü 25 den fazlasını hiç görmedim. dip gaz bile 25 e yapışık gidiyor yine de 25 i geçmiyor bende

Mısafır
31/12/2006, 11:35
1. boru cok uzun emıs acısından motoru zorlar
2. okadar uzun metal boru cabuk ısınır ve performası etkıler cok yaktırır
3. maf (oksıjen sensoru) borudan ve hava fıltresı konumlandırılmasından dolayı sapıtmıs olabılır yakıtı ayalayan sensordur cunku bu zımbırtı ve pahalıdır dıkkat edın..
4. gorunus olarak cok sık duruyor...

FuKu
31/12/2006, 12:46
1.si boruların özellikle farklı seçilmesi filtrenin ağzına kadar giderek genişlemesi sebebiyle araçta çekişte herhangi bir zorlanma yok!
2.si havanın aracın orginal emme sistemindeki aldığı yolla şuan ki kattettiği mesafe aynı ve buna + olarak daha rahat bir sistem olduğu için performans artışıda mevcut.
3.sü metal borunun büyüklüğü nekdr fazla olursa ısı okdr dağılarak kendini daha soğuk tutar. Bu Sıcaklık=Haciö\alınan ısı dan kaynaklanır.
4. bu uygulamada boruların hiçbir şekilde ısınmicaının garantisini werebilirim haftaya buluşma gününde sizlerde şahit olucaksınız!! Çnk asıl ısınması gereken borular tam hava girişine dik olarak konumlandırıldı. ;)

Saygılarımla FK :)

Mısafır
31/12/2006, 17:49
umarım sadece bu mesaja cevap olsun dıye foruma uye olmıssındır,

bu işlerle muhendislik olarak uraşılan bir firmada calısıyorum. hava emişinin ne detaylı hesapları var. en onemliside borulardakı kıvrımlar, gaz kelebeği girişi ve dinlenme bolgesi.

cok hava faydalı degıldır her zaman, dogru hızda akıs ve borunun ıcınde beklememıs hava olması

aracın cok hava alması degıl taze ve bol oksıjenlı hava alması gerekır
ve aynı zamanda paralel olan metal boru aracın egsoz manıfoldunun tam ustunden gecıyor bu ısınmasını kolaylastırır
ne kadar cok metal yuzey gec ısınırsa bır okadar da gec sogur,

bır cok CAI uygulaması yaptık bunların cogundada cıft bolgelı metal kutu ve ızalasyon mazemesı kullandık....

fıltreden gaz kelebegıne olan hacım ne kadar buyukse ısıya marus kalan hava da okadar coktur her gazı bıraktıgınızda orda hava bırıkır ve takı tekrar gaza basana kadar o hava orda ısınır.

maf sensorunun de yalnıs okuması sonucunda benzın hava karısımı dogru olmaz.

FuKu
01/01/2007, 19:34
tabikide bunların hesaplarının olduğunu biliyoruzve bizimde kendimize göre hesaplarımız var foruma da ölesine üye olmadım takip etmek için üye oldum çnk grande punto hoşuma gitti ve kaan arkımıda severim baya o yüzden geldim. Bu arada onun kendi çapında bir dinlenme odasıda mevcut gerçi hernekadar manifoldun üzerinde dursada ama çok rahat soğuk hava alabilicek konumda olduğu için test edip taktık. cam ayarlayıcının bağlı olduğu demir dokunulmayacak sıcaklıktayken boruların hepsi ama hepsi gayet soğuk bir şekildeydi. Ama bu olay yazın trafikte dez avantaj olucakmış gbi düşünüorm bende. Hareket anında bir problem olmaz ama duran bir trafik için okdr da ii bir intake kit değil onu bende biliyorum. :)

Mısafır
01/01/2007, 22:35
https://img339.imageshack.us/img339/4476/0410mmxtreme03z2cf1ej.jpg
https://img47.imageshack.us/img47/3206/0410mmxtreme04z0xa6px.jpg[/

FuKu
02/01/2007, 01:20
valla keşke bizim elimizdede böle güsel bi V8 buna artı olarak 76mm inlet i olan supercharger olsada bizde oynasak yawww.... :(

padawantr
02/01/2007, 11:14
Bu ne yaw . Motor da en ufak bir yağ kir pis pasak yok. Bakmaya doyamadım walla. Sanırım bu da o V8'den kaynaklanıyo. V8 olursa böyle özene bezene yapılır demekki :D

Mısafır
02/01/2007, 18:54
hehe
bende hayranlıkla bakıyorum ...

AWD
02/01/2007, 19:06
bu gün tekrar kısa mesefade test ettim bilgisayarda hiç bi problem yok o gün niye panik yaptıysam bilmyiorum yakıt tüketimide çok az arttı bi sorun yokmuş yani basınca fazla yakıyo basmıyınca gene aynı 8O ama gende buluşma günü beraber bi baksak vadi senin onayından sonra içim daha rahat edicek biraz moralim bozuktu :(

Gianfranco
02/01/2007, 20:36
Kaan gecmis olsun. O kadar buyuk bir sorun yokmus.

AWD
02/01/2007, 21:56
ewt abi boşuna ilkgün heycan panik yaptım bana öle geldi demekki bu gün bastım mastım bilgisayar gayet dooru gösteriyo ortalamaya da baktım 10.2 gösteriyodu ama filtreyi taktıktan sonra sıfırladım hem az zamn oldu hemde baya bastım buluşma günü tekrar sıfırlıcam ve basmadan kullanıcam bakalım çok değişicekmi eskiye göre ;)

bahcelili_ali
03/01/2007, 12:27
hocam ellerine sağlık yapmışsın guzel olmuş ama cold air intake olayı değil o. sadece aracın hava cekmesini kolaylaştırmışsın. ama cold olması için motorun içinden değil direk olarak dışardan emmesi lazım

AWD
03/01/2007, 12:57
chrome borular sayesinde cold oluyo zaten dışardan içerden almasıyla bi alakası varmı bilmiyorum bu teriminde dokununca bayabi soğu oluyo chrome kısımları :)

FuKu
03/01/2007, 13:26
Ben sana sölemiştim bir sorun çıkmayacağını ama bizi dinlemiosunki kardeşim alla alla!! Adaptasyon meselesi :P Ama bende çok sevindim senin adına :D

bahcelili_ali
03/01/2007, 14:14
Dostum ben senin için diyorum şimdi havalar soğuk hadi motor fazla ısınmıyo diyelim ama yazın sıcak havalarda o kaputun içi kaç derece sıcaklığa ulaşacak ve o senin dediğin borunun soğuk olması mesele değil çunku hava onun içinden çok çabuk geçiyo soğuyacak kadar içinde dolanmıyo. ki yazın emin ol o boruda ısınacak. aracın belki şuan eskisine gore rahat hava emiyo fakat sıcak hava emiyo. Benim sana arkadaş olarak tavsiyem o filitreni kutunun içinde kullan motorla alakası kalmasın kutuda havayı illaki dışardan emsin. sana bir tanede resim koyuyorum tampondaki olaya bi bak.
https://img218.imageshack.us/img218/7968/adszay5.jpg (https://imageshack.us)

AWD
03/01/2007, 14:35
anladım sölemek istedğinide öle filtre için kaputu maputu delemem yani filtrenin kendisi biraz ısınıyo ama sünger oldğu için hava sürtünmesninde kaynaklanıyo diye düşündüm zaten bi kaç tane daha testten sonra çıkartıtım yada boruyu kısaltırım daha çok yeni biraz kullanmam lazım sanırım

bahcelili_ali
03/01/2007, 14:42
yani dostum inan o şekilde sana belki daha iyi gidio gibi gelebilir ama bak sana garanti vererek soyluyorum o hali orjinalden sadece ses olarak daha iyidir. orjinal kutunun içinde kullanabilirsen oyle faydalı olur çunku orjinal kutular da herzaman dışardan emer.

AWD
03/01/2007, 14:51
yanlız şöle bişey war bizim motorları yakından incelersen eski filrenin geçtiği yerlerden geçiyo yani eksi boruyla tek farkı chrome olup ısınmaması eskisinin hava girişi bile şu anki filtrenin durduğu yerde ;)

bahcelili_ali
03/01/2007, 15:10
dostum geçtiği yere sözüm yok ama orjinal kutu havayı dışardan çeker. senin boruların ve işçiliğin bence gayet iyi bağlantıların guzel dediğim gibi tek hatalı olay havayı içerden emmesi.

AWD
03/01/2007, 15:12
abi anlamıyosun galba içerden dediğin kaputun altından diilmi yani açık bi yerden diil işte bende ondan bahsediyorum eski borularda şu an benim filtrenin durduğu yerde duruyodu öle dışarı dooru bi yere çıkmıyodu anladın mı ?

bahcelili_ali
03/01/2007, 15:36
dostum borular aynı şekil duruyo ama orjina kutu havayı içerden emmiyo resimdeki gosterdiğim 1 numaralı delikten emer 2 numaralı deliği de çift beslemeli 1,4 150ps ve 1,9 130ps olan motorlar kullanıyolar demek istediğim orjinal vaziyette de araç motor içi hava emmio onden çarpan havayı alıyo
https://img218.imageshack.us/img218/6310/motor006je5po9.jpg (https://imageshack.us)

AWD
03/01/2007, 15:44
işte bende sana diyorumki bi incelesen bizim motoru sizin dizeller gibi diil o gösterdiğin deliklerden çekmiyo havayı anladın mı !!!!

bahcelili_ali
03/01/2007, 15:50
hocam walla mı diyosun ben aynı deliği kullanıyo biliyodum direk içerden alıyo ozaman. Beynimden vuruldum walla çok garip paliolar bile çamurlukta ki bi açıktan emiyolar içeriyle bağlantısız. şaşırdım ne diyim yapacak bişey yok ozaman kusura bakma boşa uzattık konuyu

FuKu
04/01/2007, 00:11
yaw neden bukdr uzatıldı konu anlamıorm! Yok performanssız yok yanlış uygulama fln yapmayın böle arkadaşlar... Çok mrk eden varsa versin dyno parasını çıkartalım görün. Biz bu işi prof kişilerin denetiminde yaptık heralde okdr da yeni diiliz. Ne bu benim ilk yaptığım uygulama nede bilgisizce yapılmış bir uygulama. Lütfen biraz eleştiri yapmadan önce sorgu yapılsın çünkü yanlış anlaşılıyor... Değil mi KaaNcım :) Bu geceyide unutamazsın sen bidaa!!! Annadın sen!!! ;)

FuKu
04/01/2007, 16:41
kaan merak etme sen ben oraya nsl boru oturtucağımı biliyorum nerden geliceinide göstercem sana aslında bu akşam eve gidince bak filtrenin durduğu yerde bir açıklık var çamurluğun ordan gelio oraya bnm makinedeki filtre ağzını takıcaz çnk orası yatay yani yatayı yuvarlağa cevircez ve direk CAI olcak ozmn mrk etme ;)

Mısafır
04/01/2007, 18:54
cai için ya kaputu kesersin ya tamponun ordan bır hava gırıs borusu yaparsın
yada sıs farlarından bırını sokup ordan hava alırsın;)

AWD
04/01/2007, 19:08
öle diil de boruyu kısaltıp emme manifoltunun oraya alabiliriz belki daha avantajlı olcaksa