PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Buz gibi havada hararet göstergesi

jakabo_ank
23/12/2010, 11:43
son 10 gündür başıma iki kez gelen bir sorundan bahsetmek istiyorum. aşırı soğuk havayı gece gören gp sabah çalıştırdığımda 2-3 saniye kadar hararet göstergesi kırmızı ışık seviyesinde yanıyor ve hemen 0 a iniyor. sebebi ne olabilir acaba.

GP COSKUN
23/12/2010, 11:48
murat aküden kaynaklı bir durum sanıyorum
genelde akünün şarzı zayıf olduğunda bunu yapıyor
istersen akünün şarzını ölçtür gözlerden her hangi birinde kaynatma olup olmadığına bir baktır

zafermutlu
23/12/2010, 11:51
bu sorunlar aküden.. araba şimdilik çalışacak sonra gevelemeye başlıcak birgün çalışmayacak. kış geldi zayıf aküler bu uyarıları verecek..

jakabo_ank
23/12/2010, 11:55
olabilir hemen baktırıyım. cam indirip kaldırma düğmesinede bişeyler oldu. içine kar kaçmıştı düğmelerin. şimdi şoför tarafından sağ ön cam açılıyo ama kapanmıyo. iyicene bastırırsam kapanıyor. onada baktırırım. gp nin yeniyıl hediyesi olsun bu masraflarda bana.

jakabo_ank
23/12/2010, 13:27
akünün şarjını ölçtürüp geldim normalmiş. gittiği yere kadar bakalım.

h k
23/12/2010, 14:52
aynı dertten muzdaribiz.

diğer konuya bakarsanız dertlisi çok

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/22795-sabah-sabah-gelen-radyator-uyarisi.html

GP COSKUN
23/12/2010, 15:31
akünün şarjını ölçtürüp geldim normalmiş. gittiği yere kadar bakalım.

akünün şarzı gün içinde normal çıkabilir
önemli olan uzun süre bekledikten sonra gözlerinde bir kaynatma varsa şarzı düşer ancak çalıştırdırdıktan bir süre sonra aracın dinamosu aküyü doldurur sende ölçüm yaptırırsan normal çıkar önemli olan sabah hiç çalıştırmadan akünün şarzını ölçtürmek
birde eğer aracın yanındaysa senin bir şeye bakmanı istiycem
aracının yanına git akünün üzerindeki kapakları açıp tek tek gözleri kontrol et bakalım herhangi bir gözde kabarcık çıkıyormu aynı su kaynar gibi baloncuk çıkması var mı var ise akü şarzı tutamıyor kaynatma var demektir

jakabo_ank
24/12/2010, 00:02
akünün şarzı gün içinde normal çıkabilir
önemli olan uzun süre bekledikten sonra gözlerinde bir kaynatma varsa şarzı düşer ancak çalıştırdırdıktan bir süre sonra aracın dinamosu aküyü doldurur sende ölçüm yaptırırsan normal çıkar önemli olan sabah hiç çalıştırmadan akünün şarzını ölçtürmek
birde eğer aracın yanındaysa senin bir şeye bakmanı istiycem
aracının yanına git akünün üzerindeki kapakları açıp tek tek gözleri kontrol et bakalım herhangi bir gözde kabarcık çıkıyormu aynı su kaynar gibi baloncuk çıkması var mı var ise akü şarzı tutamıyor kaynatma var demektir

akücüye gittiğimde baktılar içinr dışına anlayan bir arkadaşım var bu işlerden yarın sabah birde ona göstereyim. kendi ustamı aradım o da aküden olabilir dedi. sonra ona baktırdım araba çalışmadan ölçmem lazım dedi. şu anda normal dedi. aküyü değiştirmemi tavsiye etti. mutlu akü 60 lık 110 liraymış aradık sorduk. üstündeki akü 50 lik sanırım. kaçlık takacaz bilgi verirsen sevinirim

GP COSKUN
24/12/2010, 00:04
ustanda aynı benim dediğimi söylemiş
60 lık takarsan daha faydalı olur ama daha fazla yükseltme amperi diyotlara zararı var

suvari_84
24/12/2010, 08:25
kardeşim aynı sorunu bende dün yazdımmmmmm bendede aynı sorun var bakalım kavaklıdere servisinde müslüm abi bu sorunu çözebilecek mi? az kaldı müslüm abi 3000 km sonra sendeyim:)))

aykutxp11
02/01/2011, 23:20
1. Akü kabloları oksitlenmiş olabilir.
2. Kutup başları gevşemiş olabilir.
3. Akü bitiktir.

GP COSKUN
02/01/2011, 23:22
1. Akü kabloları oksitlenmiş olabilir.
2. Kutup başları gevşemiş olabilir.
3. Akü bitiktir.

hoşgeldiniz biraz damdan düşer gibi olmuş
tanışma bölümünde bir konu açıp kendinizi tanıtırsanız seviniriz