PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Evo motor

feedbackx
22/12/2010, 23:29
2011 1.3 Multijet Manuel Şanzımanlı Punto Evo araçlardaki motor Euro 4 mü yoksa Euro 5 mi arkadaşlar ?

Murat 1979
22/12/2010, 23:51
5 diye biliyorum

hidalban
22/12/2010, 23:57
euro 4 start stop lu motor euro 5

ozgurro
23/12/2010, 00:02
kasım ayında 1.3 mjet active almak için bayiye gittim, o gün için türkiyede mevcut puntolar euro4 motordu. istediğim renk türkiyede mevcut olmadığı için italyadan sipariş vermek istedik, bana söyledikleri o günden itibaren italyadan yeni gelecek araçlar euro5 motora sahip olacağından fiyat değişikliği olabileceği için tofaş sipariş kabul etmedi. belli olmayan bir süre için sipariş veremediklerini, fiyat da veremediklerini söylediler :) yani anladığım kadarıyla, şayet tofaş beni yemediyse :), 2011 modeller euro5 motora sahip olacaktır.

tabi ben renkten vazgeçip bayinin elinde mevcut olanı aldım, euro4 motor, onda da 2011 model yazıyor karışıklık olmasın :)

uzuncocuk
23/12/2010, 00:04
75 ps start stopsuz motor euro 4 motordur

feedbackx
23/12/2010, 00:11
Yabancı kullanım kılavuzunda 75 ps lerde Euro 4 ve Euro 5 olarak 2 ayrı motor vardı ancak start/stop belirtilmemişti ondan merak ettim. Aracım 12 ocak gibi teslim edilecek bakalım artık şansa ne çıkacak. Eğer ss den dolayı farkediyorsa Euro 4 gelecek gibi görünüyor.

uzuncocuk
23/12/2010, 00:15
kullanırken farketmeyeceksın:)

ozgurro
23/12/2010, 00:22
evet euro5'ler standart olarak ss'li. euro5 çevre için güzel tabi ama dpf denilen bir sistem var bunlarda, açılımı dizel partikül filtresi. aktif sistemlerde filtre belirli bir düzeyde kirlenince otomatik olarak filtre temizleme devreye giriyormuş ve araba çalışırken 10-15 dakika boyunca bayağı bir güç harcıyormuş, çekiş azalıyormuş. böyle bir olumsuz yanı var.

dpf sistemlerinin bazıları ise pasif, kullan at tipi filtreliymiş. ama euro5 puntodaki aktif diye biliyorum.

Du Hast
23/12/2010, 01:37
evet euro5'ler standart olarak ss'li. euro5 çevre için güzel tabi ama dpf denilen bir sistem var bunlarda, açılımı dizel partikül filtresi. aktif sistemlerde filtre belirli bir düzeyde kirlenince otomatik olarak filtre temizleme devreye giriyormuş ve araba çalışırken 10-15 dakika boyunca bayağı bir güç harcıyormuş, çekiş azalıyormuş. böyle bir olumsuz yanı var.

dpf sistemlerinin bazıları ise pasif, kullan at tipi filtreliymiş. ama euro5 puntodaki aktif diye biliyorum.
aktif sistemde; adblue denen sıvı zımbırtı ile kurumlar yakılır. bunun için belli aralıklarda adblue yu kendi haznesine koymak gerekir.

pasif sistemde ise adblue denen sıvı yoktur. dpf, motordan aldığı sıcaklık ile kurumları yakar diyelbiliriz en basit olarak.

pasif sistem şehir içinde pek yararlı değil çünkü uzun süre belli bir devirin üzerinde kalması lazım motorun (15 dk boyunca 2000 devir üzerinde gitmek gibi)

avrupadaki 90 hp lik punto dpf li sistemler pasif miş bu arada. belki yenileri aktif sistemlidir bilemeyeceğim.

levent08
23/12/2010, 09:01
selam euro4 yada euro 5 olduğunu en iyi motora bakarak anlarsınız çünkü 4 ile 5 arasında barız değişiklikler mevcuttur bunu kullanma kılavuzu kitapçığında da görebilirsiniz ve benim bilgiğim ss li olsun olmasın 75 bg lik motorların tamamı euro 4 tür euro 5 ler 95 bg dir bilgilerinize