PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağım min seviyesinde

ZV 007
22/12/2010, 01:20
Merhaba

Aracım lpg li.bugun yağını kontrol ettım ve ıkı cızgı arasından mın a baya bı yaklasmıs.Mın cızgısının hemen üzerinde dıyebılırım.1 ay sonra 40000 bakımına sokucam aracımı.Suan bir sıkıntı olur mu acaba?Komple 40000 bakımında zaten değişecek yağı.Yorumlarınızı bekliyorum.

ZAK1980
22/12/2010, 02:09
40 bın bakımını one al onuda aradan cıkart veya 1-2lt yag al tamamla yagda eksıltme tehlıkelı bence hadı o kalan yag ıle 1 ay ıdare ettın bır yerde bı kacak varsa 15 gun sonra o yagda gıderse 3 kurusluk yag masrafı etmıyeyım dıye koca bır motorun masrafı cıkarsa arkadasım hıc rıske gırme ya bakımını one al yada yaga ekleme yap sıkıntı olmayacak dıye varsayarlım ama ya olursa rıske gırme

Moosty
22/12/2010, 08:34
Yağ eksiltme problemim yok ama ben bagajda bir litre yedek yağ ile dolaşıyorum.

Serviste Max. ve Min. arasındaki çizgi aralığının bir kola kutusu kadar yağa karşılık geldiğini söylemişlerdi, yani çok fazla eksilen bir yağ olmasa gerek.

Bence her arabada yedek yağ bulunması lazım. Motorunuzda -mümkünse- şu an kullandığınız yağın aynısından bir litre kadar yağ alın, yağ kaçağı olma ihtimaline karşılık önümüzdeki günlerde yağı sık sık kontrol edin.

Eğer hızla yağ eksiltmeye devam ettiğini farkederseniz bakımı öne alın.

Misafir
22/12/2010, 08:59
Kesinlikle bakımınızı öne almanızı tavsiye ederim. Çünkü o bir ay içerisinde hiç anlamadığınız bir zamanda yağ seviyesi ihtiyacı karşılamayabilir ve sürtme, aşınma gerçekleşir, motorunuz için büyük sıkıntı oluşturabilir. Astarı yüzünden pahalıya çıkabilir böyle bir durumda..

Ziyaretci046
22/12/2010, 11:18
en son bakımda ne marka yağ kullandılar

NyhatShu
22/12/2010, 11:25
yok ya kardesim bisey olmaz yağ falan koymana gerek yok benm arabada yağ cubuguna yağ gelmiodu Serviste ki arkadaş git haftaya randevu al demişti. ;)

ZV 007
22/12/2010, 11:27
selena kullanıldı.bakımları yetkili seviste yapılıyor.25 binde girmişti yanlış hatırlamıyorsam ve su an 37 bın kusur km.aslında yağ eklememiştim.o yuzden normal geldı yağ seviyesinin mın ınmesı.bıraz arastırdım sıtede herkeste olan bısemıs.

zafermutlu
22/12/2010, 11:29
yok ya kardesim bisey olmaz yağ falan koymana gerek yok benm arabada yağ cubuguna yağ gelmiodu Serviste ki arkadaş git haftaya randevu al demişti. ;)

multiair lar yagsız çalışıyor:D şaka bir yana bende yagına bakim aklıma gelmişken. bu araçlarda yag azalınca uyarı yok mu?

NyhatShu
22/12/2010, 11:30
multiair lar yagsız çalışıyor:D şaka bir yana bende yagına bakim aklıma gelmişken. bu araçlarda yag azalınca uyarı yok mu?

bence fiat yağ + benzinle çalışıyor hiç bi markada yok fiatta var yağı bol bulmuşlar.

ZV 007
22/12/2010, 11:31
ilginç bi durum yaa.sitede raştırdım gerçekten herkesin başına gelmiş nerdeyse.ahh fiatt ahhh:))

zafermutlu
22/12/2010, 11:36
bence fiat yağ + benzinle çalışıyor hiç bi markada yok fiatta var yağı bol bulmuşlar.

nihat ne kadar yag eklediler senin arabana?

NyhatShu
22/12/2010, 11:51
nihat ne kadar yag eklediler senin arabana?

benim yağı komple değştirdiler zafer abi yani yağ filtresi ve yağ 9000 Km'de 10000 km'de gel dediler bide parasınıda benden aldılar. inşallah eksiltme anormal çıkarda fiat ozaman görcek :S

Misafir
22/12/2010, 11:53
selena kullanıldı.bakımları yetkili seviste yapılıyor.25 binde girmişti yanlış hatırlamıyorsam ve su an 37 bın kusur km.aslında yağ eklememiştim.o yuzden normal geldı yağ seviyesinin mın ınmesı.bıraz arastırdım sıtede herkeste olan bısemıs.

12.000 km geçmiş üzerinden :) Normal.. bence 1 ay daha bekletmeden rutine sokun bakım km'nizi, bakım düzenliliği önemli, +1000 , - 1000 km tolerans vardır garanti işlemleri için.. Daha fazla aşmamak gerekir. Yağ bittikten sonra aşınan parçaları zamanında bakımı gerçekleşip, yağ kontrolü yapılmadığı için garantiden işlem görecek bir parça bile olsa değerlendirilmez.

zafermutlu
22/12/2010, 11:54
benim yağı komple değştirdiler zafer abi yani yağ filtresi ve yağ 9000 Km'de 10000 km'de gel dediler bide parasınıda benden aldılar. inşallah eksiltme anormal çıkarda fiat ozaman görcek :S

ben baktım seviye min. da para filan vermem. niye yagını yag filtresini degiştirdiler onu anlamadım. bunların bakımı kaç km de?

ademtahir
22/12/2010, 12:41
ben yağ konusunda çok titizimdir her 1000 km'de kontrol ederim daha hiç eksiltiğini görmedim..
acaba benzililer motorsikletler gibi yağlı benzinlemi çalışıyor :D

ZV 007
22/12/2010, 12:57
12.000 km geçmiş üzerinden :) Normal.. bence 1 ay daha bekletmeden rutine sokun bakım km'nizi, bakım düzenliliği önemli, +1000 , - 1000 km tolerans vardır garanti işlemleri için.. Daha fazla aşmamak gerekir. Yağ bittikten sonra aşınan parçaları zamanında bakımı gerçekleşip, yağ kontrolü yapılmadığı için garantiden işlem görecek bir parça bile olsa değerlendirilmez.
20 binde bir diyolar ama periyodik bakım için serviste.ya 20 bin yada senesi doldugunda benim şubatın 2 sinde senesi doluyor.ben yinede riske atmadım biraz yağ ekledim şimdi sıkıntı yok.artık ocak sonu subat bası bakıma girerim.

gemlikli_55
22/12/2010, 13:28
volkan benimde bakım vaktım geldi yağı nereden ne marka ve kaça aldın :)
benım 2 bin km sonra yağ değişecek su an seviye min ile max ortasından biraz yukarıda yagın azalması bence normak yoğunlasan yağ dibe cöktüğü için seviye düşüyor

izoci
22/12/2010, 13:34
yağ eksilmesi tehlikeli muhakkak baktırmalısın ;)

ZV 007
22/12/2010, 13:54
Arkadaşlar konuyu siteden detaylı inledim ve anormal bi durum olmadığını gördüm.aracıda kontrol ettim herhangi bi kaçak yok.Suan hesey normal yani.yorum yazan herkese teşekkü ederim.

ZV 007
22/12/2010, 13:57
volkan benimde bakım vaktım geldi yağı nereden ne marka ve kaça aldın :)
benım 2 bin km sonra yağ değişecek su an seviye min ile max ortasından biraz yukarıda yagın azalması bence normak yoğunlasan yağ dibe cöktüğü için seviye düşüyor
Aydın yeni yağ almadım.arkadaşta punto var dizel.bende var ekleyelim biraz dedi.max yarım litre filan ekledik.ama her ihtimale karşı araçta yağ bulundurmak lazım.sitedeki arkadaşlar castrol magnetic die bi yağdan bahsediyorla.Çok iyi deniyo bu markA için ama ben orjinal yağdan yanayım.zaten yetkili servste orjinal yağ kullanılıyor.1 ay sonra fialan orhangazi teknik otonun yolunu tutucam kısmetsee

gemlikli_55
22/12/2010, 15:21
ben yeni cıktım teknik otodan yağa para kalmadı :) ama araba süper oldu faturasını alınca fiyatları paysasacağız sizlerle ama araba ok gibi oldu :)

ZV 007
23/12/2010, 00:45
ben yeni cıktım teknik otodan yağa para kalmadı :) ama araba süper oldu faturasını alınca fiyatları paysasacağız sizlerle ama araba ok gibi oldu :)
yakında bende giricm bakıma kaç bin bakımı ve evet fiyatları lütfen paylaş.Teknik oto forumu takip ediyor:)

Du Hast
23/12/2010, 01:24
lpg li motorlarda yağ normala göre biraz daha fazla eksilebilir ki zaten üstten egzantirikli motorlar yağı birazcık daha hızlı eksiltirler.

bakımda kullanılan yağın aynısından yarım lt ekleyip bakıma kadar idare eder, sıkıntı olmaz

gemlikli_55
23/12/2010, 09:25
yakında bende giricm bakıma kaç bin bakımı ve evet fiyatları lütfen paylaş.Teknik oto forumu takip ediyor:)

cuma günü arabayı teslim aldığım gün fiat sistemleri hata verdiği için bakım faturasını alamadım
birazda işler yoğun gidemedim alınca paylaşırım

HasanAliz
07/02/2011, 10:48
yağ eklerken motor soğuk mu olmalı arkadaşlar. yani biraz sıcak olsa bile ekleme yapmadan beklememiz mi lazım ?

HasanAliz
07/02/2011, 22:31
yardımcı olabilirmisiniz acaba ?

ZV 007
07/02/2011, 23:10
Ben daha önce yağ ekledim.motorun soğumasını filan beklemedim.stop edip 5 dk sonra ekledim bişe olmadı

cilem
07/02/2011, 23:28
yağ eklerken motor soğuk mu olmalı arkadaşlar. yani biraz sıcak olsa bile ekleme yapmadan beklememiz mi lazım ?
ben yeni değiştirdim soğumasını beklemedilr en fazla 5 dakika sonra değiştirdiler

Du Hast
08/02/2011, 01:23
yağ ekleme olayında motor sıcaklığının pek önemi yok
ama yağ değişiminde, içinde motor yağının aşağı süzülmesi için bir süre beklemek gerekli.

HasanAliz
08/02/2011, 09:20
cevaplar için teşekkür ederim hepinize. Değişimde sıcak olması süzülmesi için gerekli deniyor. sanırım eklemede de soğuk sıcka farketmiyor. tşk

HasanAliz
09/02/2011, 22:35
kullanım kitapçığında yağ çubuğunu çektiğimiz yerden dolum yapılması gerektiği yazıyor benimkinde ?? sanırım yanlışlık var değil mi ? Starjet Motorlarda yağ çubuğunun yanındaki sarı kapaktan ekleme yapılmıyormuydu. İlk defa dikkat ettim o kısıma benim kitapçıkta hata var sanırım.

Yardımlarınızı bekliyorum.

HasanAliz
10/02/2011, 10:44
bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum. ilk defa yağ ekleme yapacağım.

zafer murat
10/02/2011, 11:14
Merhaba

Aracım lpg li.bugun yağını kontrol ettım ve ıkı cızgı arasından mın a baya bı yaklasmıs.Mın cızgısının hemen üzerinde dıyebılırım.1 ay sonra 40000 bakımına sokucam aracımı.Suan bir sıkıntı olur mu acaba?Komple 40000 bakımında zaten değişecek yağı.Yorumlarınızı bekliyorum.

Min çizgisinin altına düşmüş ise yağınız eksilmiş anlamına gelir.Min çizgisinin üzerinde ise yağ seviyesi normaldir.bakıma kadar sizi götürür.

Son bir not olarak yağ seviyesini ölçemiz için motorun sıcakken ölçün motor durduktan 5dk sonra düz bir zeminde ölçüm yapın.

HasanAliz
10/02/2011, 14:31
dolumu nerden yapıcaz kafam karıştı

zafer murat
10/02/2011, 15:18
dolumu nerden yapıcaz kafam karıştı

Sarı kapaktan yapıcaksınız sola doğru çevirin çıkar oraya bir tane huni koyun oradan yağı doldurabilirsiniz.

HasanAliz
10/02/2011, 17:46
teşekkürler. peki kullanım kitapçığımda hatalı yazıyor o zaman benim. B işaretli yerdne doldurun diyor B ise yağ ölçüm çubuğunun olduğu yer gösteriyor.