PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dizellerde motor yağı

CAGLARKA
23/04/2007, 12:28
arkadaşlar benim punto dizel malumunuz. 6.000 km ye geldi. bu sabah bi yağını kontrol ediyim dedim. yağ var fakat yağı elimle kontrol ettiğimde yapışkanlığı yoktu ve rengi siyaha yakın bir renk olmuş. bu normalmi hiç kontrol eden varmı? bakıma daha var ama bakımı beklemeden servise göstersekmi.

nasrettinhoca
23/04/2007, 12:56
Benim araç 2500 km de aynı durum bendede var..Yapışkanlığından ziyade rengi siyaha yaklaşmış...

oz_06
23/04/2007, 13:10
dizellerde yağın siyah olması normal endişe edeck bi durum yok:ok:
bide bizim arabaların yağ cubuğunun boyumu kısa gelıyo bilmem ama yağ seviyesi max ve min cizgilerinin ortasında olması gerek maxdan cok aşağı diye yağ eklemeyin bilginiz olsun :)

dejavu
23/04/2007, 13:41
diesellerin siyah olması normaldırde..
nasrettin hocam senin araba benzinli benzinlilerin siyah olması hele hele 2500 km de siyah olması bana biraz tuhaf geldi o kadar olmaması lazım diye biliyorum eğer yanlış bilmiyorsam.. ya sen aslında uzun zamandır varsın nasrettin hocam ama bu zamandır 2500 km yol yapmışsın yani az yapmışsın.. senin motor yağın yılını doldurma olayına dikkat et derim..

femoli
23/04/2007, 13:55
benzinlide siyahlaşır ama diesel lere oranla daha geç olur km dolmasada süreye dikkat edin özelliğini yitirmiş olabilir..

ABNEW
23/04/2007, 16:31
diesellerin siyah olması normaldırde..
nasrettin hocam senin araba benzinli benzinlilerin siyah olması hele hele 2500 km de siyah olması bana biraz tuhaf geldi o kadar olmaması lazım diye biliyorum eğer yanlış bilmiyorsam.. ya sen aslında uzun zamandır varsın nasrettin hocam ama bu zamandır 2500 km yol yapmışsın yani az yapmışsın.. senin motor yağın yılını doldurma olayına dikkat et derim..

Katılıyorum.Benzinlilerde 10000km de bir yağ değiştirirseniz renginin neredeyse aynı kalması normal bir durum.Ancak dizellerde siyahlaşma daha fazla doğal olarak.
Çağlar bence bir miktar yağ takviyesi yapmalısın.Ben 5000km de yağ oldukça azaldığı için komple değiştirmiştim:ok:

CAGLARKA
23/04/2007, 21:29
valla yapıcaz heralde hiç yapışkan değil. benim bildiğim yağ yapışkanlığını kaybettiyse özelliğini kaybetti demektir

multijet
24/04/2007, 00:32
Bizim yağların viskozitesi düşük arkadaşlar. Bu yüzden size öyle geliyordur.

grande
24/04/2007, 02:16
arkadaşlar,
ben 2500 km.de yetkili servise kontrol ettirdim,siyahlık normal fakat 500 gr.yağ eksiltmiş ve ücretsiz tamamladılar.
7500km.de de kontrol ettirdim bu sefer 750 gr.yağ eksiltmiş.
Bunun içinde 10 YTL ücret aldılar.(500 gr.a kadar ücretsizmiş)
Yağ seviyesi çok önemli.!!!

CAGLARKA
24/04/2007, 12:15
benim anlayamadığım şu var. madem bu arabanın yağı o kadar eksiliyor neden 10.000 km periyodu koymuşlar bakım için

Bülent A.
24/04/2007, 12:28
Ben garanti olsun diye ilk 5.000 kmde değiştirdim.
Sonra 10.000 de Castrol Edge 5-40 kullandım.Son derecede memnunum.
Paranın karşılığını sonuna kadar veriyor

Lewent
24/04/2007, 15:40
Çağlar, ben de bu km.' lerde gittim Erkay' a aynı konuyla alakalı...
Baktılar we dewam dediler, sewiye olarak ortalardaydı 10 000 km.' ye kadar götürür seni flan yaptılar, öyle de oldu we daha fazla da eksilmedi ama km dolmasa bile yıllık bakımda değişecektir.
Bu arada ilk değişime kadar yağ sewiyesinde alt limitleri gören war mı acaba, yani o kadar yağ eksilten GP oldumu hiç?

h k
24/04/2007, 20:03
benim anlayamadığım şu var. madem bu arabanın yağı o kadar eksiliyor neden 10.000 km periyodu koymuşlar bakım için

kullanim tarzina bagli olarak bu süre dahada asagi inebilir. servisler multijet taksiler icin 5 bin km de bir degisimin daha iyi olabilecegini söylüyorlar. kisa mesafe sürekli dur-kalk kullanilirsa , yada tozlu ortamlarda sürekli kullanilirsa hem dizel hemde benzinli icin yag degisim sürelerini daha kisa sürede yaptirmak faydali.

ABNEW
24/04/2007, 20:18
Haklısın h k; Özellikle kışın sürekli olarak motor ısınmadan yapılan kısa mesafeli yolculuklarda ve tozlu yollardaki kullanımlarda daha sık aralıklarla yağ değiştirilmeli 5000km ya da 6 ay gibi...

CAGLARKA
24/04/2007, 22:16
bi arkadaşım da da astra var dizel motorlu. o da 5.000 kmde değişmiş yağı. onun dediğine göre sıfır dizellerde ilk 5.000 kmde yağı değişmek gerekiyomuş ne kadar doğru bilmiyorum böyle bişey duyan varmı? benim yolum kısa gidene kadar motor ancak ısınıyor. gidiş 10 geliş 10 km

muratde
24/04/2007, 23:45
o arkadaş yanlış biliyormuş.öle bişiy şahsen bilmiyorum.ilk defa duyuyorum...

arkadaşlar sizlere şunu söylemek istiyorum araçlarımız malum yeni...önemli...dizel için konuşuyorum.servis stadartında araçlarınızda kullanılan yağlar öyle aman aman bir para tutmuyor.yağ filtreniz deseniz ona keza aynı ucuzlukta.siz en güzeli aklınızda soru işaretleri kalmasın ne yapın biliyormusunuz.yağınızı ve yağ filtrenizi her 5000 km de bir değiştirin.fazla bir rakam tutmaz.böylece ne aklınızda yağ eksik problemi kalır nede başka soru işaretleri.böylece motorunuzda sağlıklı kalmış olur.
bu kadar sevdiğimiz ve gerektiğinde gözümüz gibi baktığımız araçlara her 5000 km de bir ufak bir bakımı çok görmeyelim...

ABNEW
24/04/2007, 23:56
bi arkadaşım da da astra var dizel motorlu. o da 5.000 kmde değişmiş yağı. onun dediğine göre sıfır dizellerde ilk 5.000 kmde yağı değişmek gerekiyomuş ne kadar doğru bilmiyorum böyle bişey duyan varmı? benim yolum kısa gidene kadar motor ancak ısınıyor. gidiş 10 geliş 10 km

Öyle bir zorunluluk yok bildiğim kadarıyla ama benim söylediğim şartlarda aracını kullandığın için bence yağ ve yağ filtresi değişim aralığını biraz daha sıklaştırabilirsin...

multijet
25/04/2007, 00:04
Arkadaşlar gerek araçların motor ömrü, gerekse yağ ömrü aslında motorun çevirdiği devirle alakalıdır. Yüksek vitesle düşük devirde şehirlerarası yol yapan araçların yağı elbet şehiriçinde durkalk yapan araçlardan daha uzun ömürlü olur. 10.000 aslında ortalama bir rakamdır. BMW 3.20d kaputun altında "yağınızı 1.000km de bir kontrol etmeyi ihmal etmeyiz" şeklinde bir yazı var.

ABNEW
25/04/2007, 00:23
BMW 3.20d kaputun altında "yağınızı 1.000km de bir kontrol etmeyi ihmal etmeyiz" şeklinde bir yazı var.

Mecburen yazıyorlar tabi 20000 bakımları olmadığı için:D

Bülent A.
25/04/2007, 09:34
Bende ilk önceleri 5.000km de bir değiştirmeyi düşünüyordum ama dediğim gibi strol Edge 5-40 kullandıktan sonra gerek kalmadı.10.000 periyodu kurarıyor bu yağ.Bende Çağlarka gibi 12km geliyorum akşamda 12 km dönüyorum.Kısa mesafeli kulanıyorum genelde.Ama Castrol Edge süper bi yağ.

matrox
25/04/2007, 18:31
serviste castrol koydurma istesek yapıyorlarmı??

birde

ben antalya ya giderken yolda kontrol etttim min çizgisine gelmişti yağ manavgatta 1 lt selenia aldım yaklaşık yarım litre yağ koydum

araba 9000 km de

fiat yol yardımı aradım manavgat yetkili servis ilk araba dizelse normaldir hiç sorunsuz devam edebilirsin dediler

ama içim rahat etmedi yağ ekledim

eger serviste castrol koyulabiliyorsa bende castrol kullanmak istiyorum

Linos
25/04/2007, 20:02
Tolga; Y.Mahalle Birmot'da Saim Bey'in söylediğine göre, Selenia dışında yağ kullanmak motoru garantiden çıkarıyormuş! Bülent'in Kırmızı zaten çıkmış durumda, onun tuzu kuru! :D Sen devam et Selenia'ya ;)

matrox
25/04/2007, 21:48
bende bunu duydum

castrol edge çok kalitelibir yağ
ben selenia dan kaliteli olduğuunu düşünüyorum ama murat dediğin gibi ise garanti dışı kalmasını da istemem

CAGLARKA
26/04/2007, 16:55
bugün gittim servise (erkay) yarım litre yağ eksiltmiş. onu tamamladılar. ama ücret aldılar. 500 gr a kadar ücretsiz değişme diye birşey duymadık dediler erkay da

dejavu
26/04/2007, 17:04
bu 500 gram olayını tam olarak araştırmak gerek..
bu konuda bilgisi olan varmı acaba... servisten arkadaşlar vardı burda bir kaç tane onları göremiyoruz bu aralar ama cevaplayan olursa sevinecez artık...????

Bülent A.
26/04/2007, 17:08
Açıkçası serviste Castrol Edge bulamazsınız.
Yanınızda götürmeniz gerek.Garantiyi etkilemez.her söylenene inanmayın yaa.

Mehmet Gazihan
26/04/2007, 23:04
Arkadaşlar Yeni jenerasyon Dizel motorlar ilk kilometrelerinde bir miktar yağ eksiltir..Bu normal..30-40 bin km den sonra normale dönecektir..Aynı olay yakıt tüketimi içinde geçerli..Aracınıza istediğiniz yağı koydurabilirsiniz..Blok muafiyeti yürürlüğe girdi biliyosunuz..

akin78
27/04/2007, 18:29
Otomobillerin pekçoğuna fabrikadan ilk çıkışında eksik yağ koyuyorlar bence sorun oradan.Yeni Vectra aldık 3000 km de bakım lambası yandı.Servis eksik yağ koyuyorlar bu sürekli oluyor yeni arçlarda dedi.Şimdi hiçbir sorun yok.Aynı şey Opel Corsa ve Ford Focus içinde oldu.

ABNEW
28/04/2007, 00:16
Otomobillerin pekçoğuna fabrikadan ilk çıkışında eksik yağ koyuyorlar bence sorun oradan.Yeni Vectra aldık 3000 km de bakım lambası yandı.Servis eksik yağ koyuyorlar bu sürekli oluyor yeni arçlarda dedi.Şimdi hiçbir sorun yok.Aynı şey Opel Corsa ve Ford Focus içinde oldu.

Haklısın tabi.Fabrika çıkışı araçtaki tüm sıvılar min. düzeyde oluyor genellikle...

sebnem
28/04/2007, 10:31
Merhaba,
Birmot-Küçükyalı da Müşteri İlişkileri Sorumlusu olarak çalışıyorum.Site değişmeden önce üyeliğim vardı,şimdi yine aranızdayım.Her konuda yardıma hazırım.
Konuyla ilgili bazı hatırlatmalar yapmak istiyorum.Öncelikle sıfır alınan tüm araçlar teslim öncesi bakım yapılarak sizlere ulaşıyor,yağın eksik olma riski yok,kontrol ediliyor.
Kullanma klavuzlarında da göreceğiniz üzere dizel 10.000 km benzinli 20.000 km,eğer km dolduramıyorsanız yılda 1 defa bakım aralığıdır.
Tabiki motor yağ ile çalıştığı için aracın bir miktar yağ eksiltmesi gayet normaldir.Yağ çubuğunu ara sıra kontrol etmekte gayet faydalı.
Yalnız araçların hepsinin garanti kapsamında olduğunu ve mutlaka her türlü işlem için yetkili servislere gidilmesi gerektiğini hatırlatmak istiyorum.Servislerde yapılan tüm işlemler o servisin ve tabiki Tofaş ın garantisi altındadır.
Saygılarımla
Şebnem Korur
Birmot-Küçükyalı

Mehmet Gazihan
28/04/2007, 11:26
Merhaba Şebnem hanım..

Linos
28/04/2007, 11:40
@Şebnem Hanım; öncelikle hoşgeldiniz!
Yukarıda motor yağı konusunda söylediklerime açıklık getirebilir misiniz? Bir de yetkili bir ağızdan cevabı almış olalım! :ok:

ABNEW
28/04/2007, 13:40
Merhaba,
Birmot-Küçükyalı da Müşteri İlişkileri Sorumlusu olarak çalışıyorum.Site değişmeden önce üyeliğim vardı,şimdi yine aranızdayım.Her konuda yardıma hazırım.
Konuyla ilgili bazı hatırlatmalar yapmak istiyorum.Öncelikle sıfır alınan tüm araçlar teslim öncesi bakım yapılarak sizlere ulaşıyor,yağın eksik olma riski yok,kontrol ediliyor.
Kullanma klavuzlarında da göreceğiniz üzere dizel 10.000 km benzinli 20.000 km,eğer km dolduramıyorsanız yılda 1 defa bakım aralığıdır.
Tabiki motor yağ ile çalıştığı için aracın bir miktar yağ eksiltmesi gayet normaldir.Yağ çubuğunu ara sıra kontrol etmekte gayet faydalı.
Yalnız araçların hepsinin garanti kapsamında olduğunu ve mutlaka her türlü işlem için yetkili servislere gidilmesi gerektiğini hatırlatmak istiyorum.Servislerde yapılan tüm işlemler o servisin ve tabiki Tofaş ın garantisi altındadır.
Saygılarımla
Şebnem Korur
Birmot-Küçükyalı

Hoşgeldiniz Şebnem Hanım;

Bakım aralıkları her iki motor tipinde de 20000km de birdir.Yılda 20000km den az yol yapılıyorsa bu durumda 1 yıl sonunda, 20000 lik periyodik bakıma benzer kontroller yapılıyor.Ama dizelde sadece yağ değişim aralığı 10000km de bir...

multijet
28/04/2007, 15:04
Haklısın tabi.Fabrika çıkışı araçtaki tüm sıvılar min. düzeyde oluyor genellikle...
Şebnem Hn. yanlış anladı sanırım. Gerek servisler, gerek fabrikalar min. seviyede koyuyor bence de. Eksik veya yetersiz değil makul seviyenin en altını kastediyoruz Şebnem Hn.

ABNEW
28/04/2007, 15:38
Şebnem Hn. yanlış anladı sanırım. Gerek servisler, gerek fabrikalar min. seviyede koyuyor bence de. Eksik veya yetersiz değil makul seviyenin en altını kastediyoruz Şebnem Hn.

Haklısın multijet:ok: Bir de vermiş olduğu periyodik bakım aralıkları da biraz yanlış gibi:)

tonymontana
20/09/2011, 13:49
Bugun Bosch Car Service'i aradım. 4filtre+balata+motor yağı 260TL dediler. Motor yağı olarak Shell Helix kullanıyorlarmış. önerir misiniz? Birde fiyatı nasıl buldunuz?