PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Linea Satişa Hazirlaniyor..

okn53
21/04/2007, 17:51
Bugün rizedeki bayinin önünden geçerken gördüm LİNEA GÜN SAYIYOR diye camlara afiş asmışlar afiş güzel

Sezgintr
21/04/2007, 21:53
Benim arkadaş bu linea projesi için tofaşa işe başladı 1 ay eğitim gördüler. 1 hafta kadar çalıştılar şimdi neredeyse 5 haftadır evde yatıyo linea projesi askıya alınmış. Lansman 1 mayıs deniyor ama daha banttan çıkmış bitane bile linea yok. Bursada kamoflajsız gezen biçok linea var kısmet olurda çekebilirsem fotolarını koyarım. Ama hiç merak etmeyin bizim puntolar linedan kat kat güzel.

armani_
21/04/2007, 22:16
ne kadar fiyata satılacağı bellimidir acaba ??
teşekkürler...

alperylm
21/04/2007, 23:59
arkadaşlar 29 nisan linea bursa lansmanı yapılacak kaynak:babam.
mustafa abi eğitimleri ayarlayan babam proje askıda değil

ABNEW
22/04/2007, 00:09
Bence de bu saatten sonra proje falan ertelenmez.Belki satışta biraz gecikme olabilir malum seçim nedeniyle...

armani_
22/04/2007, 01:14
alper kardeşim babana birde fiyatını sorsaydın keşke...?_? :S

nejatb
22/04/2007, 01:30
bu linea artık gıcık etmeye başladı.

fiat'ın ic resimlerini el altından dagıtmama politikasını anlamıyorum. normalde aracın ic resimleir dagıtılır ve insanlar tartısır, reklamı olur.

simdi aklıma acaba aracın ici hazır degil mi, yada birseye benzemiyorda ondan mı gizliyorlar sorusu geliyor.

yani mantıksız, son ana saklamak. bekleyen onca insan var, resimleri gorunce hevesleri daha da artacak bayiye kosacaklar.

demekki ic tasarıma pek guvenmiyorlar.

ABNEW
22/04/2007, 01:50
bu linea artık gıcık etmeye başladı.
fiat'ın ic resimlerini el altından dagıtmama politikasını anlamıyorum. normalde aracın ic resimleir dagıtılır ve insanlar tartısır, reklamı olur.
simdi aklıma acaba aracın ici hazır degil mi, yada birseye benzemiyorda ondan mı gizliyorlar sorusu geliyor.
yani mantıksız, son ana saklamak. bekleyen onca insan var, resimleri gorunce hevesleri daha da artacak bayiye kosacaklar.

Madem öyle dışını da göstermeselerdi değil mi?:ok: :)

microab
22/04/2007, 02:05

Komplo teorisinin böylesi :icon_confused:

armani_
22/04/2007, 02:25
yeni linea nın ne kadar fiyata satışa sunulacağını kimse bilmiyor sanırım :P
ortalama bi fiyat wersenizde olur :O

nejatb
22/04/2007, 02:46
Komplo teorisinin böylesi :icon_confused:

Madem öyle dışını da göstermeselerdi değil mi?:ok: :)

valla arkadaslar sizde haklisiniz ama iste cok beklemekte hos degil.

Mısafır
22/04/2007, 10:10
tamamen turkce yazılıma sahıp lınealar bu hafta sonu banttan cıkıyor...

drhilter
22/04/2007, 11:14
haftasonu lineaların bayiler için tanıtımı vardı. linea 1.3 multijet 90 hp, 1.4 fire 77hp ve 1.4 turbo 120 hp test sürüşü yapılmış. görüştüğüm satış sorumlusu fiyat konusunda bilgi olmadığını söyledi ancak fiyat politikası olarak ayni özelliklerdeki meganelardan ucuz olacakmış.
test için megane, focus ve corolla da getirilmiş ve onları da test etmişler. sadece corolla için lineaya rakip olabilir diyorlar.
"cruise control" ve "blue and me" varmış ve sesli komut verilebilen yol bilgisayarından bahsettiler.
1.3 90 hp'de 5 ileri vites varmış. içi de puntoya benzerlik gösteriyor ancak daha iyileştirilmiş.
bu bilgileri direk kullanan kişiden aldım. zaten linea t-shirt'ü giyiyordu...

Honor COOPER
22/04/2007, 12:57
eğer megane lardan ucuz olacaksa baz modelin 29000 den aşağı olması gerekir.

ABNEW
22/04/2007, 14:10
eğer megane lardan ucuz olacaksa baz modelin 29000 den aşağı olması gerekir.

Meganeler sanırım 31500YTL den başlıyor.(1.4-98bg)
Bu durumda bence de en fazla 29000YTL civarı olması gerekir 1.4 77bg in...

Akincl
23/04/2007, 14:39
Meganeler sanırım 31500YTL den başlıyor.(1.4-98bg)
Bu durumda bence de en fazla 29000YTL civarı olması gerekir 1.4 77bg in...

Evet

başlangıç fiyatı 28 milyar.

the_Algn
23/04/2007, 15:50
Linea Ncap çarpışma testine girdimi arkadaşlar.

Akincl
23/04/2007, 15:55
Linea Ncap çarpışma testine girdimi arkadaşlar.

Girmedi

SANtO
23/04/2007, 16:00
lineada beş yıldız alır bence.

the_Algn
23/04/2007, 16:06
lineada beş yıldız alır bence.

bence girip alması gerekirdii...Grande ile aynı platform olsa sorun değil ama linea daha uzun ve geniş muallakta yani..

ABNEW
23/04/2007, 16:12
bence girip alması gerekirdii...Grande ile aynı platform olsa sorun değil ama linea daha uzun ve geniş muallakta yani..

Yakında girer kesinlikle Ali ve 5 yıldız alır bence.Fiat 5 e çıkardığı yıldız sayısını tekrardan 4 e düşürmez ya da düşürmemeli:)

the_Algn
23/04/2007, 16:14
Yakında girer kesinlikle Ali ve 5 yıldız alır bence.Fiat 5 e çıkardığı yıldız sayısını tekrardan 4 e düşürmez ya da düşürmemeli:)
katılıyorum kardeş...

Akincl
23/04/2007, 16:20
4 yıldız alsa ya da ncap e hiç girmese

güvensiz araba mı diyeceksiniz.

yapmayın arkadaşlar.

görünen köy euro-ncap falan istemez.

https://img170.imageshack.us/img170/3677/102xu7.jpg (https://imageshack.us)

ABNEW
23/04/2007, 17:08

yapmayın arkadaşlar.

4 yıldız alırsa daha az güvenli denebilir Akıncı:) Benim için yıldızın fazla bir önemi olmasa da Fiat ın yeni yapılanması ve imajı gereği bu aracın NCap e girip 5 yıldız alması şart...

twentynine
23/04/2007, 19:37
Bugün LİNEA'nın iç dizaynını katalogda inceledim bayiide rakip olarak direkt megane alınmış genelde onunla kıyaslamalı resimleri vardı. İç dizayn %90 bizim GP lerle aynı döşeme seçenekleri hoş. Yani Linea Bomba gibi geliyor.

ufuk
23/04/2007, 19:38
bu hafta sonu bursadan kuzenim geldi biraz muhabbet etik tofaş tan linea getirmiş tanıtım için arabayı komle saklamışlar ilk kullananlardan biri arabanın G.punto lardan çok farklı olduğunu soyledi iç tasarımın bizim arabalarla hiç alakası yokmuş çokta geniş tam bir ail arabası olduğunu soyledi bakalım bizede kullanmak kısmet olacakmı....

the_Algn
23/04/2007, 20:19
Bugün LİNEA'nın iç dizaynını katalogda inceledim bayiide rakip olarak direkt megane alınmış genelde onunla kıyaslamalı resimleri vardı. İç dizayn %90 bizim GP lerle aynı döşeme seçenekleri hoş. Yani Linea Bomba gibi geliyor.

bu hafta sonu bursadan kuzenim geldi biraz muhabbet etik tofaş tan linea getirmiş tanıtım için arabayı komle saklamışlar ilk kullananlardan biri arabanın G.punto lardan çok farklı olduğunu soyledi iç tasarımın bizim arabalarla hiç alakası yokmuş çokta geniş tam bir ail arabası olduğunu soyledi bakalım bizede kullanmak kısmet olacakmı....

farklı araçlar mı bunlar..

twentynine
23/04/2007, 21:53
Valla Ben katoloğa göre yazdım direksiyondaki logo hariç hemen hemen herşey aynı LİNEA da (yeni logo) 10-15 dk inceledim eğer farklıysa katoloğun yalancısıyım :D

ABNEW
23/04/2007, 22:15

:D:D:ok:
Benim de bildiğim iki aracın iç dizaynının benzerlikler gösterdiği.Tabi bizzat görmedim henüz.

nejatb
23/04/2007, 23:00

yapmayın arkadaşlar.

böyle düşünemeyiz, yani düşünürüzde, iyi olmaz. :).

olayda ciddi bir prestij söz konusu. gp'nin 5 yıldız alması, aileme gp aldırmada ciddi sebep oldu. sonra yol tutusunun sınıfında yuksek olması, frenleri, esp si nedeniyle ayrıca mutlu oldum.

simdi g.p. tabanlı bir platformdan linea'yı yaratıp, guvenlikte dusus yaratmak hem doğru olmaz, hem yakısmaz, hemde olumsuzluk yaratır.

birde soyle dusunelim, bu aracı bizimkiler tasarladı, bizde yaratıldı gibi birsey. o yüzden guvenlik citasını dusurmek kendi kalitemize, klasimıza zarar verir.

arac avrupa'ya satılacaksa zaten euronccap bir sekilde test eder bunu. bence en guzeli fiat'ın kendisinin testlere sokması, 5 yıldızı alıp, herkesin gozune sokması.

yakısan budur.

bakın bir ornek vereyim, mesela yakınlarda honda civic almayı dusunuyorduk. aracın testlerine baktık, 4 yıldız almıs eurncap'tan. hondalarda bir saglamlık sorunu var, on kısım kazada hafif zarar veriyor. vazgectik.

bilincli kullanıcılar ve firma prestiji icin epey onem kazandı eurncap testleri.

Bülent A.
24/04/2007, 11:19
Hafta sonu teste katılanlardan biride bendim.
Esp ve cruise control Ekim 2007 de standart donanıma alınacak.
Şimdilik opsiyon olarak bile yok.
Onun dışındaki görüşlerimi
https://www.grandepuntotr.com/forum/showthread.php?t=2264 linkindeki konuda yazdım.

Akincl
24/04/2007, 11:34
böyle düşünemeyiz, yani düşünürüzde, iyi olmaz. :).

olayda ciddi bir prestij söz konusu. gp'nin 5 yıldız alması, aileme gp aldırmada ciddi sebep oldu. sonra yol tutusunun sınıfında yuksek olması, frenleri, esp si nedeniyle ayrıca mutlu oldum.

simdi g.p. tabanlı bir platformdan linea'yı yaratıp, guvenlikte dusus yaratmak hem doğru olmaz, hem yakısmaz, hemde olumsuzluk yaratır.

birde soyle dusunelim, bu aracı bizimkiler tasarladı, bizde yaratıldı gibi birsey. o yüzden guvenlik citasını dusurmek kendi kalitemize, klasimıza zarar verir.

arac avrupa'ya satılacaksa zaten euronccap bir sekilde test eder bunu. bence en guzeli fiat'ın kendisinin testlere sokması, 5 yıldızı alıp, herkesin gozune sokması.

yakısan budur.

bakın bir ornek vereyim, mesela yakınlarda honda civic almayı dusunuyorduk. aracın testlerine baktık, 4 yıldız almıs eurncap'tan. hondalarda bir saglamlık sorunu var, on kısım kazada hafif zarar veriyor. vazgectik.

bilincli kullanıcılar ve firma prestiji icin epey onem kazandı eurncap testleri.

Benim ne demek istediğim anlaşılmadı heralde

gp ve bravo 5 yıldız alıyorsa linea da alır.

güvenli bir araç olduğu belli.

4 yıldız alan araçlar da güvensiz değildir.

fiat ın daha imaja ihtiyacı olduğunu da düşünmüyorum.ürünler ortada

tofaşa burun kıvıran kesim de linea yı test edince eminim önyargılarından da kurtulacaklardır.

smtg
24/04/2007, 13:15
her araç için tasarım, yol tutuşu ve bilimum güvenlik önlemleri ayrı tasarlanır bildiğim kadarıyla.. ncapa girmesi gerek satması için bence..

gp eğer 5 yıldız almasaydı ncapten, gp bu kadar patlamazdı kanımca.. insanlar bu aracı güvenli olduğu için, konforlu ve göze hitap ettiği için, tabikide fiyat/performansı yükseklerde olduğu için tercih ettiler..

ben aracı almadan önce babam kafasına koyduğu hyundai era yada elentra vardı.. babamı vaz geçirmek için elimden geleni yaptım.. hyundainin ncap testleri içler acısı.. herşey tipte bitmiyor malesef.. eğer gp 5 yıldız almasaydı bu araçtan vaz geçicektim.. güvenliğim altımdaki araçtan daha önemlidir benim için ve gelişen teknolojilerle de hala daha bir araç 5 yıldız altı alıyosa yanına bile yaklaşılmamak lazım..

lineanında iyi bir satış rakamı yakalaması bana göre ncapten geçer :) bilinçli tüketiçi artık konforrdan çok, acaba kaza yaparsam bu araçta, sonuç ne olura bakıyor..
kişisel görüşüm tabiki.. :)

nejatb
24/04/2007, 13:43
Hafta sonu teste katılanlardan biride bendim.
Esp ve cruise control Ekim 2007 de standart donanıma alınacak.
Şimdilik opsiyon olarak bile yok.
Onun dışındaki görüşlerimi
https://www.grandepuntotr.com/forum/showthread.php?t=2264 linkindeki konuda yazdım.

bu cok sacma, emin misiniz? su anda esp'nin olmayısı nedeniyle epey yukleneceklerdir, moralimi bozdu bu haber. tam hazırlık yapmadan mı suryorlar yoksa arabayı.

Bülent A.
24/04/2007, 13:49
Bayilere gönderilen kitapçıkta öyle yazıyor.
Yoksa araçta GP de bulunan tüm güvenlik paketleri var.
Sanırım Zeynep bu konuda daha fazla yardımcı olabilir.
Bu arada araçta dualogic vites değil amt adlandırılan bir otomati vites türü kullanılacakmış..

Akincl
24/04/2007, 13:53
bu cok sacma, emin misiniz? su anda esp'nin olmayısı nedeniyle epey yukleneceklerdir, moralimi bozdu bu haber. tam hazırlık yapmadan mı suryorlar yoksa arabayı.

Niye saçma olsun.

hertürlü donanımı vermek zorunda mı.

diz havayastığı da sonradan geldi.gp eksik mi oldu.

sen linea mı almayı düşünüyorsun.üzüldüğün şeye bak

o zaman ekimde alırsın.ki benim aldığım bilgiye göre de eylül

hadi 1 aydan daha kurtardım seni :)

zeynepc
24/04/2007, 14:18
Bu arada araçta dualogic vites değil amt adlandırılan bir otomati vites türü kullanılacakmış..[/QUOTE]

bülent arkadaşım doğru yazmış herşeyi..amt de sadece 1.3 90 hp motor seçeneğide var;)

ABNEW
24/04/2007, 17:02
Bu arada araçta dualogic vites değil amt adlandırılan bir otomati vites türü kullanılacakmış..

bülent arkadaşım doğru yazmış herşeyi..amt de sadece 1.3 90 hp motor seçeneğide var;)[/QUOTE]

Otomatikleştirilmiş manuel bir vites kutusu mu kullanılacak?

Akincl
24/04/2007, 17:04
Evet

ikisinde de tork konvertörü yok.

grande41
24/04/2007, 20:12
Yeni bir araba almadan çıksa iyi olacak şu linea,

Ayrıca Ncap testleride Avrupada tüketici tarafından çok iyi takip ediliyor
5 yıldız alması çok önemli yani;

Korhan
24/04/2007, 20:48
Dizelin Emotion'ı 40 bin YTLden aşağı olması mümkün değil arkadaşlar maalesef. GPdeki gibi ilk 500 müşteriye özel indirim yaparlarsa ayrı ama normal fiyatı en az 40. :s15:

ufuk
24/04/2007, 21:01

benim bildiğim kadarıyla farklı galiba arkadaşlar gp nin sedanı gibi düşünüyor ama benzerlikler taşıyan farklı bir araç bekliyip görecez...

the_Algn
24/04/2007, 21:28
benim bildiğim kadarıyla farklı galiba arkadaşlar gp nin sedanı gibi düşünüyor ama benzerlikler taşıyan farklı bir araç bekliyip görecez...
Hocam araç gp'nin sedanı değil üst segment sedan...ama iç dizayna bir arkdaş aynı , diğeri farklı demiş...

h k
24/04/2007, 21:31
Dizelin Emotion'ı 40 bin YTLden aşağı olması mümkün değil arkadaşlar maalesef. GPdeki gibi ilk 500 müşteriye özel indirim yaparlarsa ayrı ama normal fiyatı en az 40. :s15:

Bugüne kadar aldığım 3 arabanında Fiat olmasına rağmen 40 bin ytl yi ben Fiata vermem. Ortalama Türk halkının büyük çoğunluğunun da aynı şekilde düşüneceğini sanıyorum , donanımı motoru ne olursa olsun 40 bin liralık fiyatla satışa çıkarsa sonuç hüsran olur. Toyota-honda-opel parasına kimse gidipte Fiat almaz. GP ile yakaladıkları satış başarısını sürdürmek istiyorlarsa fiyat politikasını da doğru uygulamalılar. Biz burada araçlarımızı ne kadar seversek sevelim , sokaktaki insanın Tofaşa karşı ön yargısı hala devam ediyor.

Korhan
24/04/2007, 21:37
Bugüne kadar aldığım 3 arabanında Fiat olmasına rağmen 40 bin ytl yi ben Fiata vermem. Ortalama Türk halkının büyük çoğunluğunun da aynı şekilde düşüneceğini sanıyorum , donanımı motoru ne olursa olsun 40 bin liralık fiyatla satışa çıkarsa sonuç hüsran olur. Toyota-honda-opel parasına kimse gidipte Fiat almaz. GP ile yakaladıkları satış başarısını sürdürmek istiyorlarsa fiyat politikasını da doğru uygulamalılar. Biz burada araçlarımızı ne kadar seversek sevelim , sokaktaki insanın Tofaşa karşı ön yargısı hala devam ediyor.
Evet ama 1.3 90 hp emotion donanımlı GPnin bile indirimli fiyatı 35.260 YTL ise Lineanın 40 milyar olması yadırganamaz. Bahsedilen 36 milyar lansman + indirimli fiyatı olur(GPdeki ilk 500 araç kampanyası gibi). 1-2 ay sonra fiyatı en az 40 olur.

h k
24/04/2007, 21:50
Yeni Nesil Corolla Dizel 1.4 D-4D Class 38,200 YTL
Yeni Nesil Corolla Dizel 1.4 D-4D Comfort 40,400 YTL

web sitesine göre corolla dizel fiyatlari bu sekil.

sokaktaki 100 kisiye sorsak 40 bine toyota mı , yoksa Fiat mı desek sizce ne çıkar ? Ciddi bir fiyat avantajı olmalı bence. Hele ilk lansman fiyatlarının çok daha cazip olması gerek. Cazip fiyatlarla piyasaya çokca satış yapmalı ki insanların gözü kaliteli Fiat görmeye alışsın ve kafalardaki eskiden kalma olumsuz imaj silinsin. Ama güzel araba yaptık , fiyatıda direk 40 bin demezler inşallah.

Bülent A.
24/04/2007, 21:58
Hüseyin aracı gör incele ve dene.Ondan sonra 40 milyar verilip verilmeyeceğini yorumla derim.
Linea Toyota kalitesinde olan bir araç.

h k
24/04/2007, 22:00
Bülent gelsin bayilere inceleyeceğim mutlaka :) . kalitesizdir demiyorum zaten ama aynı kalitede bile olsa hatta dahada kaliteli olsa yinede cazip fiyat şart diyorum.

Korhan
24/04/2007, 22:03
Valla ben o 40 milyarlık dizel corollayı kullandım. Lineanın emotionu ile alakası olamaz. ne alaşım jant ne otomatik klima hiçbişey yok arabada. Linea nın emotionunu GPye göre kıyaslarsak baya dolu olacağını biliyorum. İki modeli kıyaslayan biri marka fanatiği değilse Corollaya bakmaz bile bence. Ama 40 milyarı buna vereceğime D sınıfı bir araç alırım derse müşteri, o ayrı.

h k
24/04/2007, 22:05
Hayırlısı ile satışa çıksın bakalım göreceğiz. İnşallah GP gibi fanatik bir kullanıcı kitlesi edinebilir.

Korhan
24/04/2007, 22:07
1.4 Turbosu da çıkınca C sınıfı lideri olur bu araba. Tofaş işi gücü bırakmış bu arabayla ilgileniyor sanki. Alarm durumu var resmen :)

drberti
24/04/2007, 22:18
bu amt şanzıman nedir tork konvektörü nedir ?fiat nerden alıyor bu şanzımanı?

ABNEW
24/04/2007, 23:51
bu amt şanzıman nedir tork konvektörü nedir ?fiat nerden alıyor bu şanzımanı?

Otomatikleştirilmiş manuel şanzıman.Tork konvertörü ise Fiat ın şimdiye kadar uyguladığı otomatik şanzımanın olmazsa olmazı ya da teknik olarak motordan çıkan gücü dişlilere hidrolik vasıtasıyla aktaran sistem.

nejatb
25/04/2007, 02:45
Hüseyin aracı gör incele ve dene.Ondan sonra 40 milyar verilip verilmeyeceğini yorumla derim.
Linea Toyota kalitesinde olan bir araç.

merhaba,

umarim fiat'ta böyle düşünmüyordur.

bakın dün ağabeyimle sohbet ettik, gezdik, araba almayı dusunuyor kafasına surekli fiat'ı da sokmaya calısıyorum bir saat ovdum yeni linea super, multijet super, harika geliyor diye.

en sonunda cıktı ben o kadar parayı fiat'a veremem, guvenemiyorum.

bu aslında abimin gorusu degil, fiat gp kullanmamıs hemen herkese sorsanız bunu soyluyor. hele bir kere japon kullandı ise yada almanın konforuna alıstı ise.

bakın toyota'da 2-3 milyar el altı indirimler baslamıs, ozellikle ankara bayileri yapiyorlarmı bu tarz indirimler. bir alıcı 40 milyar ı linea'ya verecegi yerde gider, konusur pazarlık yapar ve 42 civarına emotion toyota alır, gider.

fiat dilerim bunları dusunmustur. gp ile parelel fiyatlandıracagız diye isi batırmaz. sonucta vw groupta jettanın fiyatı golf ile paralel gidiyor, hatta dusuk.

g.p'nin basarısının birçok etmen birlikte sagladı, euroncap basarısı, iyi motor,gorunusunun cekiciligi, ic donanım ve digerlerine nazaran cekici fiyatı,

fiat'ın akıllıca hareket etmesini umuyorum.

Akincl
25/04/2007, 08:49
Yeni Nesil Corolla Dizel 1.4 D-4D Class 38,200 YTL
Yeni Nesil Corolla Dizel 1.4 D-4D Comfort 40,400 YTL

web sitesine göre corolla dizel fiyatlari bu sekil.

sokaktaki 100 kisiye sorsak 40 bine toyota mı , yoksa Fiat mı desek sizce ne çıkar ? Ciddi bir fiyat avantajı olmalı bence. Hele ilk lansman fiyatlarının çok daha cazip olması gerek. Cazip fiyatlarla piyasaya çokca satış yapmalı ki insanların gözü kaliteli Fiat görmeye alışsın ve kafalardaki eskiden kalma olumsuz imaj silinsin. Ama güzel araba yaptık , fiyatıda direk 40 bin demezler inşallah.

Sokaktaki kaç insanın 40 binlik araba alıcak parası var.neyse konu bu değil.

fiat ın satış aralığı 20-35 milyardır.

elbet tüketiciye 40 ın üstüne alıştırması zor.

başka bir örnek veriyim
vw de phaeton u satamıyor.fabrikayı kapatmayı düşünüyor.

kötü araba olduğu için mi, satamıyor yoksa insanları vw fiyatının da üstüne alıştıramadığı için mi satamıyor.

fiat ın elinde 200 milyarlık lüks araç yapıcak teknoloji de var.ancak satabildiğini üreticeksin.bu üretim felsefesidir.

linea nın fiyatı 28 den başlayacak dizeller donanıma bağlı olarak elbet 40 sınırına gelicek.

tofaş corolla yı rakip seçtiğine göre iyi bir ürün geldiği aşikar.halk da zamanla bunu anlayacaktır ki marea da kötü bir otomobil değildi.

1.3 mjet marea ya uygulansaydı emin olun 3-4 kat daha fazla satardı.

Bülent A.
25/04/2007, 09:26
Şunuda ilave etmek istiyorum.
Fiat her nekadar Toyotayı akip almış olsada fyatlandırma konusunda MeganeII ile rekabet için fiyatlarını MeganeII ile paralel götürecek.

Mısafır
25/04/2007, 09:36
Fiat ın ekonomik araba imajı var bunu silmesi zor isanlar aynı fıyatla karsılastıgında fıat yerıne dıger markayı tercıh edıyor...

Akincl
25/04/2007, 09:52
Fiat ın ekonomik araba imajı var bunu silmesi zor isanlar aynı fıyatla karsılastıgında fıat yerıne dıger markayı tercıh edıyor...

Tofaşın ekonomik araba imajını silmesine gerek yok

dediğim gibi 20-35 milyar arası satış yapıyor.

kafasında tofaş için 35 milyar etmez düşüncesi olan adama zaten araba satamazsın.

o adam bayiye de gitse linea,corolla dan daha iyi de olsa onun için değişmez.

o adama benzinli corolla yerine daha donanımlı dizel linea alıyorsun da desen

bu da değişmez.

tofaşın tek yapması gereken ürünleri doğru tanıtması.başka birşey değil.zamanla 40 milyara da alışılır.(ödediğinin karşılığını alabiliyorsan elbet)

sonuçta bugün peugeot-citroen dahi tofaşın üretim kalitesine güveniyorsa hafif ticari araç üretimi için tofaşı seçiyorsa. bizim insanımız niçin güvenmesin.

nejatb
25/04/2007, 11:22
Tofaşın ekonomik araba imajını silmesine gerek yok

dediğim gibi 20-35 milyar arası satış yapıyor.

kafasında tofaş için 35 milyar etmez düşüncesi olan adama zaten araba satamazsın.

o adam bayiye de gitse linea,corolla dan daha iyi de olsa onun için değişmez.

o adama benzinli corolla yerine daha donanımlı dizel linea alıyorsun da desen

bu da değişmez.

tofaşın tek yapması gereken ürünleri doğru tanıtması.başka birşey değil.zamanla 40 milyara da alışılır.(ödediğinin karşılığını alabiliyorsan elbet)

sonuçta bugün peugeot-citroen dahi tofaşın üretim kalitesine güveniyorsa hafif ticari araç üretimi için tofaşı seçiyorsa. bizim insanımız niçin güvenmesin.

akıncı bazı şeyler tamamen pazarlama meselesi.

vw phaeton'u örnek vermissin, cok guzel bir ornek. o aracın yapıldıgı fabrikayı goren var mı, ben linkini vereyim:

https://forums.vwvortex.com/zerothread?id=1837641

böyle bir fabrika olamaz. bir sanat eseri, bizdeki bir cok büyük hastaneden daha temiz. resmen adamlar sanat icra ediyor, arabalar da muthis.

ama su var, o arabanın ustunde vw arması var. bakmayın bizde insanlar sisiyor, vw'yi abartıyor. tamam golf'e saygı duyarım ama yurt dısında vw halk arabası bilinir. yani fiat italyanın vw alman versiyonu.

o yuzden satmadı phaeton, ki ben phaeton'u audi a8'e tercih ederim.

bu pazarlamadır.

ne yapılabilirdi.

vw group, ozel bir ad, ve arma tasarlatacak bilmem 10 milyon dolara ve bu aracı o arma ile, vw'den bagımsızmıs gibi cikartacakti.vw group olarak tum teknolojimizi, bilgimizi bu araca koyduk ve sadece seckin ureticiler icin ozel bir marka yaratarak suruyoruz gibi.

toyota'nın japonya da yaptıgı gibi, lexus denemesi olabilirdi.

tutar tutmaz bilmiyorum ama simdiki stratejiden daha iyi olurdu.

yalnız ortada ironik bir tablo var, aynı grup audi'yi de almıs ve a8 var o grubun icinde. yani buda kendi icinde celisen bir sey olacaktı.

insanlar o kadar paraya vw alacagıma audi alırım diyor. iste belki ozel marka yaratılması, vw'den bagımsız olması bir nebze daha iyi bir pazarlama olabilirdi.

konunun dısına cıktık, kusura bakmayın.

fiat'ta da benzer bir durum var. ben gp kullanmasam, aracı bilmesem fiat'a guvenemezdim. insanların alısması birazda yayılma ile ilgili.

insanlar fiat deyince adi plastikli, dandik arabaları hatırlıyor turkiye'de. fiat'ın dogru duzgun arac yaptıgını, kalitesini ve kendini adam akıllı toparlardıgını gorup bilenlerin sayısı hala cok fazla degil.

bu yuzden fiat'ta ince dengeler ustunde gitmeli. kalite arttırımına paralel fiyatı arttırıyorsa bile bunu daha kontrollu sekilde yapmalı ve aracları yaygınlasıp tuttukca, zaten o zaman iyice arttırabilir. toyota auris orneginde gibi, eski corolla hb'den iyi olmayan bir araca ne kadar para istiyorlar, sorunsuzluk etiketini kullanarak.

Akincl
25/04/2007, 11:25
Katılıyorum

Lordrivendel
25/04/2007, 11:35
Grande Punto üzerine Linea'da piyasalara girdikten sonra Tofaş'ın "kuş serisi" imajı tamamen düzelecek bundan hiç şüphem yok. Bence pazar araştırmalarında Toyota,Ford'un Tofaş'ı biraz hafife alması ilerki senelerde kendilerine çok şey kaybettirecek, çünkü Tofaş'ın çok iyi projeleri var gelecek için...

zeynepc
25/04/2007, 13:56
ARKADAŞLAR ÖNCELİKLE ŞUNU BELİRTMEK İSTİYORUM ÇÜNKÜ ÇOK ÖNEMLİ.tofaş bir marka deil.(kuş serisi geride kaldı.şuan için konuşuorum)tofaş fiat ın marka otomobillerini üreten fabrikalardan biri..bu yüzden marka imajından ve piyasada söz etmesinden bahsederken fiat die bahsedersek bence daha doğru olur ;):)

grande41
25/04/2007, 19:44
Yinede Fiat halkın gözünde yerli ve parçası, servisi ucuz imajıyla satıyor ki, ben gp alacağım dediğimde tüm çevremi karşıma almıştım. Neden Fiat alıyorsun diye. GP yi aldım herkes hayran kaldı. Ama herkes yakında dağılır diyor ve hala clio alıyor.

Sonuçta Fiat mevcut servis fiyatlarını değiştirmediği sürece, zamanla söylediğim imajınıda kaybedecek ve çok kötü duruma düşecek. Yoksa herkes gp yi tipoyla doğanla kıyaslıyor burada..

Bide reklam olayı var. "Fiat kullanıyorsan selam ver" muabbetiyle Türk tüketicisine ulaşmak mümkün değil. Arabanın sınıfındaki (örnek GP) en iyi araç olduğunu, en az yaktığını, yol tutuşunun süper olduğunu, ABS nin standart olduğunu çarpma testlerinde 2007 Honda Civic ve Toyota corollanın önüne geçerek 5 yıldız aldığını halka anlatacaksın ve siparişleri yetiştiremeyeceksin.....

Bunlar benim görüşlerim tabii.Saygılarımla ...........

Lordrivendel
25/04/2007, 20:27
ARKADAŞLAR ÖNCELİKLE ŞUNU BELİRTMEK İSTİYORUM ÇÜNKÜ ÇOK ÖNEMLİ.tofaş bir marka deil.(kuş serisi geride kaldı.şuan için konuşuorum)tofaş fiat ın marka otomobillerini üreten fabrikalardan biri..bu yüzden marka imajından ve piyasada söz etmesinden bahsederken fiat die bahsedersek bence daha doğru olur ;):)

Bence fiat markası nın araçlarından TOFAS diye bahsetmemiz gurur verici bir hadise "Turk Otomobil Fabrikaları Anonim Şirketi" :)

ABNEW
25/04/2007, 21:49
Bence fiat markası nın araçlarından TOFAS diye bahsetmemiz gurur verici bir hadise "Turk Otomobil Fabrikaları Anonim Şirketi" :)

Araçları tamamıyla burda tasarladığımız ve ürettiğimiz herhangi bir yurt dışı kuruluştan bağımsız bir firmamız olsa da daha da gururlansak olmaz mı?:)

civcivx
25/04/2007, 22:42
Valla Fiat iyi şeyler yaparsa, insanlar ister istemez kayacak bu markaya. Öyle önyargıymış falanmış kesemez önünü.

10-15 yıl önce Skoda deyince gülünen marka şimdi alım listelerinde VW ile kıyaslanıyor. Keza 10 yıl öncesinin mütevazi Kia'sı şimdi 4x4 üreticilerine kafa tutuyor. Örnekler çok.

Fiat ta GP ile bir çıkış yakaladı, Linea ve Bravo ile bunu sürdürürse, daha da tepelere çıkmaması için bir sebep yok.

Korhan
26/04/2007, 08:16
GP yi aldım herkes hayran kaldı. Ama herkes yakında dağılır diyor ve hala clio alıyor.

...........

Asıl dağılanın Clio olduğunu millete anlatmak lazım. Zaten Megane ne ki Clio bişey olsun. :D

nejatb
26/04/2007, 13:43
arkadaslar hala bir haber yok linea'dan dun kartas'a gittim. onceden tel ile aramama ragmen burosur cıkartamadılar, oyle dondum. benzinime yazık oldu.

ilk partide en ust modelde bile esp nin olmaması sinir bozucu. bakalım ne cıkacak hala bekliyorum.

nıcola
26/04/2007, 15:05
arkadaşlar lınea puntoya rakip değil lınea kendi sınıfının en güzel örneklerinden birtanesi olacak.işçilik mükemmel araç sürücüsüne büyük zevk veriyor.daha da güzeli lınea kendi yüzünü uzun süre değiştirmeyecek.artı puanları maksimum grande punto cizgileri de taşıyor onun için linea yı fazla dışlamayın yeni bir kardeş olarak düşünün ben inceledim test ettim ve onayladım.grande punto başlattı lınea devam ettirecek,lınea gençruh olarak tüm halkımıza hitap edecek umarım fazla dışlamazsınız çünkü grande puntonun yeri ayrı lınea nın yeri ayrı..

smtg
26/04/2007, 15:21
linea dışlancak bir araç değil aslında.. hatta gpden çnce çıksaydı kesin bir çok gb alıcısı tercihini lineadan kullanabilirdi.. en az gp kadar karizma bir araç.. yol tutşu bizimkiler kadar iyimidir bilmiyorum..

zeynepc
26/04/2007, 15:47
bişe diicem inanmıcaksınız ama ben bugün beşevlerde ostim dolmuşu bekliodum bianda gözlerime inanamadım 16 geçici plakalı multijet vals mavisi bi linea geçti önümden içindede bizim eğitmenlerden biri bardı..hatta ışıkta yanımda durdu.yanına gidicektim ama rahatsız etmek istemedim..ne şans ama heralde trafikte linea görenlerden ilklerdenim...süperdiii ama gurur duydum aracımızla çok şık yaaaa

microab
26/04/2007, 16:36
Vay vay şansa bak yahu...

Bülent A.
26/04/2007, 16:38
bişe diicem inanmıcaksınız ama ben bugün beşevlerde ostim dolmuşu bekliodum bianda gözlerime inanamadım 16 geçici plakalı multijet vals mavisi bi linea geçti önümden içindede bizim eğitmenlerden biri bardı..hatta ışıkta yanımda durdu.yanına gidicektim ama rahatsız etmek istemedim..ne şans ama heralde trafikte linea görenlerden ilklerdenim...süperdiii ama gurur duydum aracımızla çok şık yaaaa

Aman bee sevindiğin şeye bak.Ben her İstanbul yolculuğumda görüyordum zaten.
Bu arada siparişi iptal edip Ekim ayını beklemeye karar verdim.:ok:

zeynepc
26/04/2007, 16:40
valla insan dolmuş beklerken lineayla karşılaşınca önünde linea durunca pek bi sevinio be bülocan...;) demek erteledin hayırlısı olsun diorum ama çok geç bence

Bülent A.
26/04/2007, 16:42
valla insan dolmuş beklerken lineayla karşılaşınca önünde linea durunca pek bi sevinio be bülocan...;) demek erteledin hayırlısı olsun diorum ama çok geç bence
Ne açıdan çok geç.
Otomatik vites ekimde
Esp ekimde.
Olursa ekime alıcam.olmasada biraz daha kasıp 1.6 multijeti beklerim.

ABNEW
26/04/2007, 17:11
1,6 multijet kesin çıkıcakmı?

Sitemizi takip ediyorlarsa kesin çıkar:D

nejatb
27/04/2007, 08:27
Aman bee sevindiğin şeye bak.Ben her İstanbul yolculuğumda görüyordum zaten.
Bu arada siparişi iptal edip Ekim ayını beklemeye karar verdim.:ok:

mantıklı karar,

esp cok onemli bugun abs si olmayan arabamda sert fren yaptım, ki kısa mesafede idi, tekerler kilitlendi ve hafif kızakladı, yarım metre icinde olsa arabanın kontrolunu yitirdim, bu cok kucuk bir durum ama sinir bozucu.

esb abs'den de onemli kontrol saglıyor arabaya, bu devirde arac yenilerken yeni arabada esp olmadan eskisini elden cıkartmak mantıksız.

bence linea espsiz seri yuzunden musteri kaybedecektir, cok degil ama yine de bizdede bilincli bir alıcı toplulugu olustu.

bu arada nacizane kisisel tavsiyem, disi sıkıp sabredip 1,6 multijeti beklemektir. 90 bglik 1,3 motoru 120 bg'e cıkardık diye konusuyordur kız, kartasta ama zaten chiple, powerbox gibi uygulamalarla 10-20 bg kazanc saglanıyor.

sabırla beklemek en iyisi. :).:ok:

Bülent A.
27/04/2007, 09:44
Evet Nejat.
1.6 multijet ve esp li otomatik beklemek en mantıklısı.Zaten hazırda bir aracım var ve acelem yok.

nıcola
27/04/2007, 14:41
yol tutuşu mükemmel bir araç. Aslında aracı inceden inceye anlatmak isterdim ama şimdilik susmamız gerekiyor......

Korhan
27/04/2007, 15:41
Yol tutuşu GP den iyi olamaz çünkü aynı platformun sedanı. Ama lastik ve Jant ebatlarına aşırı bir artış varsa GP seviyesine gelir.

ABNEW
27/04/2007, 15:45
Yol tutuşu GP den iyi olamaz çünkü aynı platformun sedanı. Ama lastik ve Jant ebatlarına aşırı bir artış varsa GP seviyesine gelir.

Yol tutuş olumlu ya da olumsuz farklı olabilir bence.Dediğin gibi lastik ebatları, süspansiyon, iz açıklığına vb. bakmak gerekli.Tabi kesin olan Gp den daha yumuşak süspansiyonlara sahip olacağı:)

ufuk
27/04/2007, 20:49
bu arada bayilere fiyatlar gelmiş 28 den başlıyormuş en baz modeli dizel 1.3 fulu de 38 miş mu fiyatlardan sizce satış yapa bilirlermi...

ABNEW
28/04/2007, 00:10
bu arada bayilere fiyatlar gelmiş 28 den başlıyormuş en baz modeli dizel 1.3 fulu de 38 miş mu fiyatlardan sizce satış yapa bilirlermi...

Fiyatları sınıf standartlarında hatta biraz daha altında.Bence denildiği gibi her açıdan idaalı ise rahat satar...

nejatb
28/04/2007, 09:43
arkadaslar aracın ic resimleri yok mu? nete dusen bir resim goremedim henuz?

slm.

kartastaki kiz, belli bir sayida alıcı icin ozel fiyattan 36,5'tan bahsetti, dizel en ust modele.

1,6 multijet, esp'li olsa bir saniye beklemezdim, ama su halde beklemek mantıklı.

yalnız fiyatı epey makul onu soyliyeyim. toyota'nın comfort modeli ile kiyaslarsak.

coyote
28/04/2007, 09:50
Arkadaslar linea 28.500 ytl başlıyor .. 1.4 turbo 120 hp olan fiyatı 35.000 ytl gibi düşünülüyor.. 32.500 de dizel fiyatı ..

esmem17
28/04/2007, 09:58
Arkadaşlar merhaba bende geçen hafta sonu antalya da linea test sürüşlerine katılanlardanım. linea ile ilgili sorularınızı yanıtlayabilrim. hiç bir linea modelinin fiyatı henüz belli değil. sadece türkiye genelinde ilk 500 linea için özel bir fiyatlandırılma yapıldı. ama bu işlemin prosedürü biraz uzun...

Bülent A.
28/04/2007, 11:30
Esmem fiyatlar belli.Geçen hafta Birmot bayilerine tamim yollandı ve fiyatlar beim bir kaç post öncesinde yazdığım rakamlardır.

Bu arada yol tutuşu GP kadar iyi beklemeyin derim.

ABNEW
28/04/2007, 13:30
Arkadaslar linea 28.500 ytl başlıyor .. 1.4 turbo 120 hp olan fiyatı 35.000 ytl gibi düşünülüyor.. 32.500 de dizel fiyatı ..

Bence aynı donanımda 1.4 T-Jet 120bg, 1.3 mjtd 90bg den kesinlikle ucuz olmalı ya da olacaktır...

Akincl
28/04/2007, 13:42
Bence aynı donanımda 1.4 T-Jet 120bg, 1.3 mjtd 90bg den kesinlikle ucuz olmalı ya da olacaktır...

Beklediğin gibi olmayabilir

emre
29/04/2007, 00:22
yaw bu linea hala çıkmadımı gelsede bayilere bi test etsek artık :D

alperylm
29/04/2007, 18:33
arkadaşlar bugun atatürk kapalı spor salonunda linea lansmanı yapıldı önümüzdeki hafta sonuda istanbul ve linea tüm dünya satışı

Sezgintr
29/04/2007, 19:20
Alper sende gittin mi lansmana baya reklam yapmış adamlar.

Furkan
30/04/2007, 19:21
herkese merhaba,
Bugün kuruçeşmeden geçerken farkettim, Galatasaray Adasında Linea nın tanıtımı yapılacak galiba. Adanın üstü komple kapatılmış, kenarlarına Fiat ve Linea Tabelaları konulmuş, sahilde ışıklandırma yapılıyordu, yayın araçları vardı sanırım bu akşam tanıtım

yıldıray
02/05/2007, 17:29
arkadaşlar mrb.1 saat önce lineanın katoloğu elime geçti.Becerebilirsem içiyle ilgili resimleri vereceğim.Gerçi çokda yabancı değilsiniz.Zaten gp is olanlar hiç yabancılık çekmeyecekler.Gp nin aynısı.Sadece ufak birkaç değişiklik var.Değişiklik yada farklılık denirse

06kaymak
02/05/2007, 17:33
herkese merhaba,
Bugün kuruçeşmeden geçerken farkettim, Galatasaray Adasında Linea nın tanıtımı yapılacak galiba. Adanın üstü komple kapatılmış, kenarlarına Fiat ve Linea Tabelaları konulmuş, sahilde ışıklandırma yapılıyordu, yayın araçları vardı sanırım bu akşam tanıtım

Evet kurucesmede super bir lansman yapildi ve ben de katildim:) ve bu butun hafta devam edecek ayni mekanda...son gece de avrupa bayileri katilacak...

alperylm
02/05/2007, 23:20
ben gitmedim ama linea tişörtünden aldım babam sayesinde. tişört harika candan erçetin falan bir sürü kişi gelmiş konser için harika geçmiş ben rahatsızlandım hala da koşuşturuyorum heyet raporu aldım hastane hastane dolaşıyoruz bursadan döndüm döneli